Kto instaluje fotoogniwa? Czy potrzebne są specjalne uprawnienia?

2020-10-14 13:43

Fotoogniwa montują firmy specjalizujące się w tego typu systemach. Instalatorzy fotowoltaiki oferują zazwyczaj doradztwo, projekt i wykonanie. Jeśli zlecimy taką kompleksową usługę, będziemy wiedzieli, do kogo się udać, gdy potrzebna będzie naprawa.

Panele fotowoltaiczne na dachu
Autor: Andrzej T. Papliński Jeżeli panele są podzielone na pola o odmiennym kącie pochylenia lub skierowane w różne strony świata, to każde z nich wymaga osobnego falownika, chyba że ma on kilka niezależnych wejść.

Niestety nie każdy, kto sprzedaje fotoogniwa, zna się na ich instalowaniu, i nie każda firma, która oferuje takie usługi, rzeczywiście ma w dorobku udane realizacje. To stosunkowo nowa specjalność i jak zawsze w takich sytuacjach wiele firm dopiero debiutuje na rynku. Warto więc szukać takich, które mają doświadczenie i referencje. Można samodzielnie kupić panele fotowoltaiczne i zlecić firmie jedynie montaż, jednak jeśli sami nie jesteśmy specjalistami, nie jest to najprostsza droga do sukcesu. Przeciętny inwestor powinien powierzyć godnej zaufania firmie zarówno projekt, zakup paneli fotowoltaicznych, dostarczenie urządzeń, jak i wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Warto wiedzieć, że niektóre firmy proponują także prowadzenie inwestycji od strony formalnej, czyli pomoc w kontaktach z zakładem energetycznym, a nawet w uzyskaniu dopłaty.

Warto wiedzieć

Fotoogniwa. Symulacja i optymalizacja

Projektanci i instalatorzy do ustalenia optymalnej mocy instalacji fotowoltaicznej i wynikającej z niej liczby potrzebnych paneli fotowoltaicznych posługują się profesjonalnymi programami komputerowymi (np. PV*Sol Expert). Pozwalają one w prosty sposób dobrać elementy instalacji odpowiednie nie tylko do zapotrzebowania na energię, ale przede wszystkim do zapewnienia użytkownikom najlepszego wyniku finansowego. Możliwość symulowania działania projektowanych systemów fotowoltaicznych dostarcza informacji o ilości produkowanej przez nie energii. Do dyspozycji projektanta są mapy terenu ze zintegrowaną bazą danych zebranych ze stacji meteorologicznych na całym świecie oraz parametry techniczne tysięcy modeli paneli fotowoltaicznych i falowników. Baza jest regularnie aktualizowana. W wynikach symulacji uwzględniane jest oczywiście usytuowanie paneli fotowoltaicznych (kierunek i nachylenie), a nawet grubość i długość zastosowanych przewodów i sposób połączenia urządzeń – w celu określenia strat energii. Analiza finansowa jest przeprowadzana w oparciu o wprowadzone informacje o sposobie wykorzystywania instalacji przez użytkownika – jako konsumenta lub prosumenta (system off-grid lub on-grid) – oraz obowiązujące zasady zakupu i sprzedaży energii. W rezultacie uzyskiwane wyniki symulacji pracy instalacji fotowoltaicznej mogą być bardzo zbliżone do ich rzeczywistych osiągów.

Panele fotowoltaiczne powinny być montowane przez specjalistów

Panel fotowoltaiczny może generować napięcie powyżej 24 V i prąd o natężeniu kilku amperów, a cała instalacja wielokrotnie większy. Trzeba wiedzieć, jak z nią postępować, by jej nie zniszczyć i nie zrobić sobie krzywdy. Ogniwa fotowoltaiczne działają zawsze, gdy pada na nie światło. Nie da się ich wyłączyć (można je najwyżej zasłonić). Podobnie jest z akumulatorami. Należy o tym stale pamiętać, wykonując i konserwując instalację.

Prąd o dużej wartości stwarza ryzyko nie tylko porażenia, ale też powstania pożaru czy poparzenia, bo gdyby przez przypadek doszło do zwarcia, może mu towarzyszyć wyładowanie łukowe, a temperatura łuku elektrycznego znacznie przekracza 1000oC. Dodatkowe niebezpieczeństwo wynika z prowadzenia robót na dachu, a więc na znacznej wysokości. Porażenie prądem lub poparzenie przez łuk elektryczny może spowodować szok i w konsekwencji upadek. Do tego nieprawidłowe łączenie urządzeń elektrycznych grozi ich zniszczeniem, a w przypadku elementów systemu fotowoltaicznego straty mogą być kosztowne.

Dlatego monter instalacji fotowoltaicznych powinien przejść szkolenie i zdać egzamin na uprawnienia SEP, będące świadectwem odpowiedniego przygotowania do wykonywania prac związanych z elektryką.

Przeczytaj też:

Program "Mój prąd": jak uzyskać 5000 zł dotacji na panele fotowoltaiczne >>>

Montaż paneli na dachu oznacza pracę na wysokości, która należy do szczególnie niebezpiecznych, zagrażających zdrowiu i życiu pracowników. Zgodnie z przepisami do takiej pracy mogą być dopuszczone jedynie osoby z aktualnym orzeczeniem lekarskim o braku przeciwwskazań do pracy na wysokości (skierowanie na badania powinno zawierać wyraźną adnotację o pracy na wysokości powyżej 3 m) oraz przeszły odpowiednie szkolenie z zakresu BHP i instruktaż stanowiskowy zaznajamiający ze specyfiką tej pracy i występującymi przy niej zagrożeniami.

Przeczytaj też:

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna. Czy to się opłaca? >>>

Świadectwem posiadania kwalifikacji właściwych do montażu paneli fotowoltaicznych jest certyfikat instalatora OZE wydawany przez UDT (Urząd Dozoru Technicznego).

Choć nie istnieje zakaz montażu instalacji fotowoltaicznych przez osoby, które takich kwalifikacji nie mają, zdrowy rozsądek podpowiada, że decydując się na kosztowną inwestycję warto powierzyć jej realizację prawdziwym fachowcom.

Przeczytaj też:

Uprawnienia instalatora (montera) instalacji fotowoltaicznej

System certyfikacji dla instalatorów mikroinstalacji określony w rozdziale 3b Prawa energetycznego jest systemem dobrowolnym. Przedsiębiorstwa energetyczne nie mogą więc uzależniać przyłączenia mikroinstalacji do sieci od udowodnienia, że instalator ma certyfikat UDT (potwierdził to w iceprezes Urzędu Regulacji Energetyki w informacji nr 40/2013). Sprawdzą jednak, czy urządzenie zostało:

• zaprojektowane przez osobę z uprawnieniami budowlanymi do projektowania w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych;

• wykonane przez osobę z uprawnieniami budowlanymi w specjalności instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych oraz elektroenergetycznych albo z ważnym certyfikatem UDT w zakresie instalowania danego rodzaju urządzeń, albo posiadającą świadectwo kwalifikacyjne do zajmowania się eksploatacją urządzeń, instalacji i sieci na stanowisku dozoru w zakresie kontrolno-pomiarowym.

Ogniwa fotowoltaiczne i ogrzewanie elektryczne

Zobacz ciekawe projekty domów z kolekcji Muratora:

Fotowoltaika

Pytanie 1 z 8
Ogniwa fotowoltaiczne: