Elewacja z panelami fotowoltaicznymi – czy to się opłaca?
Panele fotowoltaiczne zwykle instaluje się na dachu lub gruncie. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamontować je na elewacji budynku. Kiedy elewacja z paneli fotowoltaicznych się sprawdzi? Jakie są warunki, by była efektywna? Czy na elewacje są potrzebne specjalne ogniwa?
Autor: Onestep.Solar
Spis treści
- Dlaczego panele na elewacji?
- Wymogi dla instalacji fotowoltaicznej na elewacji
- Co to jest BIPV?
- Czy na elewacje są potrzebne specjalne ogniwa?
W Polsce najbardziej wydajna jest instalacja fotowoltaiczna wystawiona na południe i nachylona pod kątem 30-40 stopni. Taka instalacja najwydajniej pracuje latem. Wadą takiego rozwiązania jest bardzo mała produkcja prądu zimą. Sposobem na uzyskiwanie w tym czasie własnego prądu z paneli jest wykonanie instalacji fotowoltaicznej ustawionej pionowo na elewacji.
Dlaczego panele na elewacji?
W naszej strefie klimatycznej zimą promienie słońca padają pod znacznie mniejszym kątem niż latem. Słońce operuje bardzo nisko. Dlatego panele ustawione pionowo na południowej elewacji będą zimą działały bardzo wydajnie. Oczywiście nie wyprodukują tyle energii elektrycznej, ile latem panele na dachu skierowane w tym samym kierunku. Ocenia się, że ich produkcja jest na poziomie do 70% wydajności paneli na dachu. Warto także rozważyć zainstalowanie paneli na elewacji wschodniej lub zachodniej, albo pośrednich kierunkach.
Zamontowanie instalacji fotowoltaicznej na elewacji jest sposobem na zwiększenie wielkości własnej elektrowni, gdy nie dysponujemy już powierzchnią na dachu albo na placu czy w ogrodzie. Wykonanie takiej instalacji pozwala także zapewnić własny prąd zimą, gdy produkcja z paneli na dachu spada. Połączenie dwóch rodzajów instalacji – na dachu i na elewacji – jest optymalnym wariantem, gdy zależy nam na dużej produkcji energii elektrycznej przez cały rok.
Wymogi dla instalacji fotowoltaicznej na elewacji
Wykonanie elektrowni fotowoltaicznej na ścianach budynku wymaga spełnienia określonych warunków technicznych. Dotyczy to przede wszystkim nośności konstrukcji ścian, zachowania odpowiedniej ochrony przed ucieczką ciepła oraz bezpieczeństwa pożarowego. Decydując się na fotowoltaikę na elewacji trzeba pamiętać także o unikaniu jej zacienienia, co obniżyłoby wydajność.
Co to jest BIPV?
Elewacyjne instalacje fotowoltaiczne są wykonywane od lat na budynkach wysokich, biurowcach, w których stosuje się specjalne systemy fasadowe. Z myślą o takim zastosowaniu opracowano systemy budowy instalacji fotowoltaicznych zintegrowanych z konstrukcją budynku, czyli Building Integrated Photovoltaics (BIPV). Wykorzystuje się w nich panele cienkowarstwowe, które można mocować bez ram, co daje dobry efekt estetyczny. Wadą systemów BIPV jest wysoka cena. Są one wykorzystywane w realizacjach wielkich budynków.
- Zobacz również: Co na elewację? 10 pomysłów na nowoczesną elewację domu
Czy na elewacje są potrzebne specjalne ogniwa?
Nie, na ścianach budynku można montować takie same ogniwa fotowoltaiczne jak te na dachu. Panele mocuje się na podkonstrukcji podobnej do tej dachowej. Musi być ona trwale połączona z konstrukcją ściany. Wydajność instalacji będzie zależeć od rodzaju wybranych paneli i jej skonfigurowania. Takie rozwiązanie sprawdzi się w budynkach jedno- i wielorodzinnych, budynkach produkcyjnych, biurach, obiektach użyteczności publicznej.
- Przejdź do galerii: Fotowoltaika plug-in - na wtyczkę
Autor: OneStep.Solar