Wniosek „Mój prąd”. Jak prawidłowo wypełnić wniosek i uniknąć jego odrzucenia

2019-11-26 14:15
Fotowoltaika - getty
Autor: gettyimages Program "Mój prąd" stworzono dla osób zainteresowanych założeniem paneli fotowoltaicznych

Jak poprawnie wypełnić wniosek w programie „Mój prąd”. Jak informuje NFOŚiW w pierwszej edycji z 6324 złożonych wniosków o dofinansowanie w ramach programu „Mój prąd” aż 1313 zostało odrzuconych (21 proc.). Obecnie trwa drugi nabór, a składanie wniosków odbywa się już tylko drogą elektroniczną!

„Mój prąd” jest programem wprowadzonym przez Ministerstwo Energii wraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Stworzono go dla osób zainteresowanych założeniem paneli fotowoltaicznych. Dofinansowanie obejmuje do 50 proc. kosztów instalacji i wynosi nie więcej niż 5000 zł. Według danych z NFOŚiGW wsparto 17,5 tys. instalacji PV na łączną kwotę 90 mln zł, a całość budżetu przeznaczonego na ten program to 1 mld zł. Największym problemem okazało się jednak samo wypełnienie wniosku o dofinansowanie. Od 31.03.2020 r. można składać wnioski tylko drogą elektroniczną (e-wnioski) poprzez portal gov.pl. Do tego potrzebny jest profil zaufany lub e-dowód.

Fotowoltaika - getty
Autor: gettyimages Już chyba nikt się nie zastanawia, czy zakup instalacji fotowoltaicznej to dobra inwestycja. Wątpliwości dotyczą najwyżej tego, jak ją najefektywniej wykorzystać

Wniosek „Mój prąd”: jakich błędów unikać?

Według firmy ML System, która zajmuje się instalowanie paneli fotowoltaicznych, najczęstszym powodem odrzucenia wniosku w programie „Mój prąd” są błędy formalne:

  • Nieczytelność danych: wnioski należy wypełniać literami drukowanymi
  • Brak podpisu na dokumentach: na każdym dokumencie powinna znajdować się parafka wnioskodawcy
  • Brak dopisku na fakturze VAT „Zgłoszono do programu Mój prąd”
  • Brak podpisu zakładu energetycznego na załączniku dotyczącym umowy na nowy licznik

Co ważne, po złożeniu wniosku nie można go już edytować, ani podmieniać załączników.

POBIERZ:

Wniosek "Mój prąd”: jak go poprawnie wypełnić

Przede wszystkim trzeba wykazać się posiadaniem działającej instalacji fotowoltaicznej. Wniosek jest dość krótki. Do niego należy załączyć kopię faktury zapłaty, jak również zaświadczenie, że instalacja została przyłączona do dystrybutora (czyli zakładu energetycznego). Do złożenia wniosku online potrzebny jest profil zaufany bądź e-dowód. Po zalogowaniu się na stronie gov.pl w panelu Mój GOV wybiera się odpowiednią usługę.

Osoby wnioskujące muszą zatem pamiętać o tym, żeby dokumenty wypełniać wielkimi literami, a także parafować każdą stronę. Na stronie gov.pl osoby zainteresowane udziałem w programie znajdą szczegółowe informacje na ten temat. Firma ML System również założyła dedykowaną stronę mojprad.mlsystem.pl. Zostaniemy tam poinstruowani krok po kroku jak taki wniosek składać.

Konkurs II edycja 2020
logo czyste powietrze

Autor: Murator

Czyste powietrze z Muratorem

Dzięki programowi „Czyste Powietrze” przeprowadzenie termomodernizacji domu stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Niemniej pozostaje ona przedsięwzięciem wymagającym podjęcia wielu ważnych decyzji. Zapraszamy do wzięcia udziału w drugiej edycji akcjiCzyste powietrze z Muratorem”. Wyjaśniamy, jakie korzyści można osiągnąć dzięki ociepleniu domu i wymianie nieefektywnych urządzeń grzewczych, a przede wszystkim, jak przeprowadzić skuteczną termomodernizację z wykorzystaniem dotacji, pożyczek i ulgi podatkowej. Ogromną atrakcją naszej akcji jest konkurs, w którym do wygrania są bardzo cenne nagrody ufundowane przez naszych partnerów:

  1. ocieplenie ścian zewnętrznych,
  2. ocieplenie poddasza z zamontowaniem bądź wymianą okien dachowych,
  3. wymiana kotła na powietrzną pompę ciepła.

Nie przegap i zobacz naszą akcję „Czyste powietrze z Muratorem”!

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE