Falownik hybrydowy - co to znaczy i jak działa? Jak nie pomylić się przy zakupie?
Falownik hybrydowy to urządzenie uniwersalne, które pozwala nie tylko zwiększyć niezależność energetyczną i obniżyć koszty energii elektrycznej, ale też rozbudować w przyszłości całą instalację PV. Jak działa falownik hybrydowy? Czym się różni falownik hybrydowy od zwykłego? Jak kupić ten właściwy?
Spis treści
- Co to znaczy falownik hybrydowy?
- Jak sprawdzić, czy falownik jest hybrydą?
- Dla kogo falownik hybrydowy?
- Zalety falowników hybrydowych
- Falownik hybrydowy – inwestycja z potencjałem
Rosnące rachunki za prąd zachęcają właścicieli budynków do poszukiwania alternatywnych źródeł energii i inwestycji w instalacje fotowoltaiczne. A tych, którzy już korzystają z fotowoltaiki – do zwiększania autokonsumpcji i możliwie największego uniezależniania się od dostawców prądu z sieci. W obu przypadkach korzystne jest zastosowanie falowników hybrydowych, które pozwalają na zbudowanie wszechstronnej instalacji w domu. Na rynku są jednak także falowniki, które można nazwać pseudohybrydowymi. Jak zatem wybrać ten, który na pewno spełni wszelkie oczekiwania i będzie w pełni hybrydowy?
Co to znaczy falownik hybrydowy?
Zacznijmy od tego, że na rynku jest na szczęście coraz mniej urządzeń, które tylko udają hybrydy. Jednak nadal się zdarzają. Wybierając falownik, należy zwrócić uwagę na to, czy ma on 4 konkretne cechy, które charakteryzują urządzenia hybrydowe:
- pracuje zupełnie off-grid, czyli poza siecią energetyczną bądź w sytuacji, w której w sieci nie ma prądu.
- współpracuje z magazynem energii. Mogą to być magazyny dedykowane lub urządzenia uniwersalne, ważne jednak, aby do współpracy z nimi falownik nie potrzebował żadnych urządzeń pośrednich, peryferyjnych.
- dwukierunkowość – falownik musi móc energię z sieci pobrać i ją do tej sieci wysłać.
- funkcja automatycznego przełączania się z trybu on-grid na off-grid.
Ważne jest, by falowniki nie wymagały do tego dodatkowego sprzętu. Liczy się też bardzo krótki, właściwie niezauważalny czas przełączania – urządzenia spełniające standard UPS powinny dokonać takiego przełączenia w czasie krótszym niż 10 ms, czyli niezauważalnym dla użytkownika.
Te właśnie cechy decydują o tym, że falownik jest urządzeniem w pełni hybrydowym.
Jak sprawdzić, czy falownik jest hybrydą?
Szczegółowe informacje na temat każdego falownika znajdują się między innymi na karcie produktu. Dodatkowo, o możliwościach urządzenia mówi nam dużo opis jego funkcji i konfiguracji. To on tak naprawdę determinuje to, czy falownik jest, czy nie jest hybrydowy.
Są na przykład na rynku falowniki, do których można podłączyć magazyn energii, ale które nie działają w trybie off-grid, są zatem jedynie pewnym przedłużeniem, buforem, który daje energię po zachodzie słońca. Urządzenia te nie są więc hybrydami, nie spełniają bowiem wymienionych wyżej warunków.
Z kolei inny producent oferuje falowniki, które do działania w trybie off-grid potrzebują dodatkowych urządzeń. Podłącza się je razem z falownikiem, jednak stanowią one dodatkowy koszt. Dzięki nim można taki zwykła falownik przekształcić w hybrydowy.
Dla kogo falownik hybrydowy?
Falownik hybrydowy pozwala na pełną kontrolę nad energią produkowaną i zużywaną w gospodarstwie domowym. Jego najważniejszą cechą jest funkcja off-grid, ale dopiero w połączeniu z pozostałymi cechami daje użytkownikowi pełnię możliwości.
Falowniki hybrydowe w najwyższym stopniu zapewniają bezpieczeństwo i rezerwę mocy. Oczywiście podnoszą poziom autokonsumpcji, ale nie tylko falowniki hybrydowe mają taką możliwość. Podobnie całkowicie poza siecią działają falowniki off-gridowe, ale one nie zapewniają podłączenia do sieci AC. Dopiero falownik hybrydowy pozwala realizować wszystkie te zadania.
Zalety falowników hybrydowych
Falownik hybrydowy łączy wiele źródeł energii. Umożliwia podłączenie zarówno paneli fotowoltaicznych, sieci energetycznej oraz magazynu energii, a niekiedy również generatora spalinowego. Dzięki temu możemy optymalnie wykorzystać dostępne źródła energii i zapewnić ciągłość zasilania.
Umożliwia inteligentne zarządzanie energią: aplikacje z zaawansowanymi algorytmami pozwalają na zoptymalizowanie pracy całego systemu. Falownik analizuje aktualne zapotrzebowanie na energię, produkcję z paneli fotowoltaicznych oraz stan naładowania magazynu energii. Następnie wybiera, które źródło energii i w jakim zakresie wykorzystać w danej chwili.
W związku z planami wprowadzenia taryf dynamicznych producenci pracują nad rozwiązaniami, które w zależności od aktualnie obowiązujących cen energii będą decydować i planować sposób zaspokojenia zapotrzebowania na energię.
Umożliwia też zwiększenie autokonsumpcji - dzięki możliwości magazynowania nadwyżek energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne, falownik hybrydowy pozwala na znaczne zwiększenie autokonsumpcji, czyli wykorzystania wyprodukowanej energii na własne potrzeby.
Falownik hybrydowy – inwestycja z potencjałem
Falowniki hybrydowe to także urządzenia, które pozwalają na swobodną rozbudowę domowej instalacji w przyszłości. Nawet jeśli dziś nie potrzebujemy magazynu energii, warto zbudować instalację wokół urządzenia, które za kilka lat pozwoli podłączyć taki magazyn. Tym bardziej że w programie Mój Prąd 6.0 instalacja bez magazynu energii nie zostanie zakwalifikowana do dofinansowania.
Oczywiście, montaż falownika niehybrydowego nie oznacza, że nie będziemy mogli rozbudować naszej instalacji. Będziemy mogli, jednak proces ten będzie zwyczajnie bardziej kosztowny, a sama instalacja będzie zajmowała znacznie więcej miejsca. Jak to może działać? Są na przykład rozwiązania magazynowania energii po AC. To zupełnie autonomiczne urządzenia, które podłącza się do sieci energetycznej. AC nie ma nic wspólnego z fotowoltaiką, zatem takie urządzenie jest po prostu formą rozbudowania istniejącej instalacji.
W Solplanet spotkaliśmy się także z użytkownikami, którzy mieli działającą instalację fotowoltaiczną i chcieli zainstalować jedno- lub trójfazowe falowniki hybrydowe – bez podłączania ich do paneli PV. Tak, by magazyn ładował się z nadwyżki energii, którą widzi w produkcji fotowoltaiki. Całość działa, ale w domu są już dwa falowniki, a instalacja jest bardziej kosztowna niż w przypadku zastosowania od razu falownika hybrydowego.
Dodatkowo, instalacja składająca się z dwóch inwerterów według nowych wytycznych OSD (Operatora Systemu Dystrybucyjnego) wymaga zastosowania tzw. integratora. Jego koszt może być wyższy niż różnica w cenie między falownikiem on-grid a hybrydą.
Falowniki hybrydowe to uniwersalne urządzenia, które pozwalają nie tylko zwiększyć niezależność energetyczną i obniżyć koszty energii elektrycznej, ale też w przyszłości rozbudować całą instalację PV. Warto zwrócić na nie uwagę już dziś, ale też poznać ich główne cechy, by przy zakupie wybrać odpowiednie rozwiązania.
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.