Jaki magazyn energii do domu? Jak dobrać pojemność, moc, technologię

2024-09-24 14:42

Jaki jest najlepszy magazyn energii? Jak dobrać magazyn energii do domu jednorodzinnego? Domowy magazyn energii to rozwiązanie coraz popularniejsze z dwóch powodów. Po pierwsze, pozwala zwiększyć autokonsumpcję energii produkowanej prze fotowoltaikę. Po drugie, daje pewnego rodzaju bezpieczeństwo energetyczne na wypadek chwilowego braku zasilania z sieci. Na co zwracać uwagę, wybierając magazyn energii do domu?

fotowoltaika na dachu magazyn energii
Autor: gettyimages

Spis treści

  1. Cena magazynu energii
  2. Jakiej mocy magazyn energii?
  3. Instalacja elektryczna a magazyn energii
  4. Pojemność i moc magazynu energii
  5. Technologia wykonania
  6. Aplikacja do zarządzania
  7. Estetyka urządzenia
  8. Miejsce montażu magazynu energii

Biorąc pod uwagę obecną sytuację na rynku i nowe możliwości zdobycia dotacji, instalatorzy będą teraz spotykali się z dwoma rodzajami klientów. Pierwszy nie ma jeszcze żadnej instalacji, zatem będzie ją budował od początku. Drugi ma już fotowoltaikę, ale w związku z nowym programem Mój Prąd będzie chciał rozbudować swoją instalację o magazyn energii. Obie grupy muszą się zastanowić, czy magazyn ma jedynie zwiększyć autokonsumpcję, czy też stanowić również zabezpieczenie na wypadek braku prądu. Od odpowiedzi na to pytanie, a także od możliwości i kosztów będzie zależeć ostateczny kształt instalacji. Co zatem w szczególności trzeba wziąć pod uwagę, planując inwestycję w magazyn energii?

Cena magazynu energii

Dla nikogo chyba nie jest tajemnicą, że na naszym rynku dominuje cena. Oczekiwanie wobec instalacji to jedno, ale koszty to drugie. Obecnie optymalną opcją jest zestaw, który możemy nazwać startowym, czyli minimalny magazyn 7,5 kW i do tego dobrana odpowiednia liczba paneli fotowoltaicznych. Z wytycznych programu Mój Prąd 6.0 wynika, że aby skorzystać z możliwości dofinansowania do magazynu energii, powinien on mieć pojemność półtora razy większą niż moc fotowoltaiki. Osoby, które przed uruchomieniem programu zgłosiły samą instalację, mogą na nią otrzymać dotację oraz rozbudować instalację o magazyn. Na niego również dostaną dofinansowanie. Osoby budujące instalację po tej dacie muszą mieć magazyn od początku.

Jakiej mocy magazyn energii?

Naturalnie, planując całą instalację, należy także wziąć pod uwagę zapotrzebowanie na energię w danym gospodarstwie domowym. Można przyjąć, że przeciętny dom zużywa średnio między 10 a 20 kilowatogodzin na dobę. W takim przypadku oczywiście magazyn 7,5 kWh nie pokryje dobowego zapotrzebowania, zatem każdy musi indywidualnie zadecydować, czy potrzebuje większego magazynu.

Instalacja elektryczna a magazyn energii

Trzeba wiedzieć, że nie każda stara instalacja elektryczna nadaje się do pełnego off-gridu, czyli do działania niezależnie od sieci energetycznej. Niepełnym off-gridem jest zbudowanie nowej, ograniczonej instalacji, która będzie zasilać krytycznie dla nas ważne urządzenia. Taka nowo dobudowana sieć będzie spełniać odpowiednie wymagania i normy niezbędne dla prawidłowej pracy falownika w sytuacji braku zasilania z sieci.

Jeśli decydujemy się na możliwość pracy w trybie off-grid, idealnie jest wydzielić osobny obwód na urządzenia, które będą zasilane z magazynu energii w momencie braku w dostawie prądu z sieci. Do takiego obwodu warto podpiąć tylko te sprzęty, które są niezbędne do funkcjonowania w trybie niejako awaryjnym. Zatem warto podłączyć pod taki obwód np. lodówkę, oświetlenie czy pompę obiegową wody, ale nad piekarnikiem dobrze byłoby się już zastanowić. Wszystko po to, aby zużywać energię z magazynu efektywnie i jak najdłużej.

Jeśli nie ma możliwości wydzielenia osobnego obwodu, instalatorzy zamontują zwykłe gniazdka, do których w razie konieczności skorzystania z energii z magazynu będzie można podpiąć odpowiednie urządzenia, choć to analogowe rozwiązanie jest wyjątkowo kłopotliwe i zakłada, że w domu zawsze ktoś jest.

Pojemność i moc magazynu energii

Nie każdy o tym wie, ale magazyn energii ma dwa istotne parametry:

  • pojemność,
  • moc, która ma wpływ na wydajność.

Zwykle kupujący uważają, że moc i pojemność są tym samym. A tak nie jest. Wydajność prądowa mówi nam, jaką moc dany magazyn jest w stanie oddać do sieci w ciągu godziny.

Przykład z życia: klient ma magazyn 7,5 kWh oraz ładowarkę samochodową. Chce użyć magazynu do naładowania samochodu. Ładowarka pobiera 11 kW, magazyn jest w stanie dać tylko 3,8 kW. A to oznacza, że pozostały prąd musi zostać pobrany z sieci. By ładowarka mogła z pełną mocą ładować samochód z magazynu, musi mieć on pojemność 20 kWh. Tylko wtedy przy danej wydajności energetycznej ładowarka będzie pracować z pełną mocą.

Generalnie można przyjąć, że wydajność energetyczna zestawu magazynu energii stanowi około 50% jego pojemności. Jest to oczywiście uproszczenie, ale ułatwia wyobrażenie sobie tego zagadnienia.

magazyn energii
Autor: Solplanet Domowy magazyn energii

Technologia wykonania

Wybierając magazyn energii, dobrze jest zwrócić uwagę na technologię, czyli składniki chemiczne, z których jest on wykonany. Dziś za najbezpieczniejszą uważa się technologię LiFePO4. Jej nazwa pochodzi od litu, żelaza, fosforu i tlenu, które składają się na mieszankę wykorzystaną w magazynie. Urządzenia z LiFePO4 są wydajne, mają długą żywotność i nie są podatne na przegrzanie oraz samozapłon. Innym słowem – nie palą się.

Aplikacja do zarządzania

Na rynku dostępne są różne aplikacje do zarządzania domową instalacją fotowoltaiczną, w tym magazynami energii. Wielu producentów, oferuje swoje rozwiązania tego typu. Przed zainstalowaniem takiego oprogramowania warto sprawdzić, czy jego interfejs jest dla nas przejrzysty i intuicyjny. Instalatorzy, którzy montowali już magazyny energii danego producenta, zazwyczaj mają dostęp do samej aplikacji i mogą pokazać, jak ona działa, jakie dane prezentuje, jak się ją konfiguruje.

Estetyka urządzenia

Oczywiście o gustach się nie dyskutuje, ale zwłaszcza jeśli magazyn energii ma stać w widocznym miejscu, warto zwrócić uwagę na jego estetykę. Na rynku są bardzo różne urządzenia, w przeróżnych kolorach i o różnym poziomie jakości wykończenia. Dobrze jest zapoznać się z ofertą i wybrać taki sprzęt, który wtopi się w otoczenie i będzie dobrze wyglądał.

Miejsce montażu magazynu energii

Na koniec klika słów o warunkach, jakie musi spełniać miejsce, w którym zamierzamy umieścić zakupione urządzenie. Magazyny energii nie mają specjalnych wymagań dotyczących miejsca montażu. Można je nawet zamknąć w szafie. Choć przy okazji warto wspomnieć o tym, że producenci coraz częściej dbają o wygląd projektowanych urządzeń. Na przykład magazyny energii Solplanet mają nowoczesne wzornictwo i kolory. Nie trzeba ich ukrywać.

Dodatkowo magazyny energii nie wydają dźwięków, nie mają wentylatorów, nie potrzebują dużo przestrzeni. Jedynym elementem, który koniecznie trzeba wziąć pod uwagę, jest temperatura pomieszczenia. Magazyn musi stać w miejscu, w którym temperatura utrzymuje się na poziomie powyżej 5ºC.

Jak wybrać odpowiedni dla nas magazyn energii? Przede wszystkim trzeba poznać i określić swoje oczekiwania i potrzeby, porozmawiać z instalatorem oraz zapoznać się z ofertą dostępną obecnie na rynku. Kupując i korzystając z magazynu energii świadomie, inwestorzy zyskają sprzęt, który nie tylko zwiększy ich autokonsumpcję, ale też zapewni im dostęp do energii wtedy, gdy w sieci zabraknie prądu.

Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Pompa ciepła fakty i mity: Obsługa pomp ciepła
Materiał sponsorowany