Spis treści
- Strop gęstożebrowy i jego rodzaje
- Stropy styropianowe
- Stropy Teriva Panel
- Stropy z wielkich płyt
- Stropy płytowe zespolone (hybrydowe) typu filigran lub Vector
- Jaki strop wybrać?
- Maksymalne rozpiętości stropu
- Przestawianie ścian działowych na stropach gęstożebrowych
- Gdzie kupić strop?
- Stropy gęstożebrowe: cena
- Stropy prefabrykowane: cena
Właściwie wszystkie stropy, może z wyjątkiem monolitycznych – wykonywanych z betonu na wcześniej zmontowanym pełnym deskowaniu wyposażonym w zbrojenie – powstają z elementów prefabrykowanych. Stopień prefabrykacji bywa jednak różny i dziś przyjęło się elementami prefabrykowanymi nazywać produkty o dużych rozmiarach, powstające w zakładach.
Strop gęstożebrowy i jego rodzaje
To najpopularniejszy ze stropów stosowanych w domach jednorodzinnych. Jest zbudowany z belek nośnych i pustaków stropowych stanowiących wypełnienie. W niektórych miejscach potrzebne są dodatkowe elementy – na przykład zbrojenie – konieczne w niektórych miejscach, szalunkowe kształtki wieńcowe lub podkładki pod elementy zbrojenia.
Na zmontowanym stropie gęstożebrowym trzeba też ułożyć usztywniającą i wyrównawczą warstwę betonu. Stropy gęstożebrowe to systemy różniące się między sobą typem zastosowanych belek, materiałem, z którego są zrobione pustaki, oraz kształtem tych elementów.
Najbardziej charakterystyczne typy stropów gęstożebrowych to:
- Teriva – najpopularniejszy ze stropów gęstożebrowych. Oprócz pustaków, robionych najczęściej z keramzytobetonu, rzadziej z betonu bądź żużlobetonu, kupujemy gotowe belki. Mają one betonowy spód – tak zwany dolnik – i wystające z niego zbrojenie. Rzadziej używa się belek strunobetonowych. Pustaki mają przeważnie trzy lub dwa duże otwory. Ich wysokość wynosi 21, 23,5 lub 30 cm, długość 24 cm, a szerokość 37 lub 52 cm. Oprócz podstawowych pustaków są też oferowane zaślepki, którymi zatyka się otwory pustaków sąsiadujących z wieńcami lub innymi elementami żelbetowymi biegnącymi prostopadle do nich. Zaślepki mają uniemożliwić dostawanie się świeżej masy betonowej do otworów, co może następować podczas betonowania wieńców i układania nadlewki betonowej. Niektórzy producenci oferują też, służące temu samemu, pustaki deklowane – z zaślepionymi otworami;
- Ackerman – to strop starego typu, dziś coraz rzadziej wykonywany. Powstaje ze specjalnie ukształtowanych pustaków ceramicznych, przy czym belki trzeba wykonywać samodzielnie. Zajmują się tym zbrojarze. Strop ten wymaga pełnego deskowania od spodu. Pustaki do stropów Akerman mają długość 30 cm; szerokość 19,5, 24,5 lub 29,5 cm, wysokość – 15, 18, 20, 22 cm;
- stropy z ceramiki poryzowanej – buduje się je z wielokomorowych pustaków ceramicznych o specyficznym kształcie. Pustaki opiera się na ułożonych wcześniej belkach, których betonowe dolniki są obudowane kształtkami ceramicznymi, dzięki czemu spód stropu zachowuje jednorodność materiałową. Pustaki do ceramicznych stropów gęstożebrowych mają długość 15, 20, 25 lub 30 cm, szerokość – 37, 41 lub 52 cm oraz wysokość – 16, 17, 18, 20, 22 cm. Belki stropowe mają z kolei długość od 2,37 do 7,17 m, szerokość 12-13 cm, a wysokość 17,4 cm;
- stropy z betonu komórkowego – buduje się je z pustaków z betonu komórkowego oferowanych w zestawie z żelbetowymi belkami. Taki strop jest dość lekki i ma dobrą izolacyjność termiczną. Pustaki są produkowane z betonu komórkowego o klasie gęstości 500. Mają rozmiary 60 x 20 x 25 cm. Belki stropowe są dostępne w długościach od 2,10 do 6,30 m, a ich rozstaw osiowy wynosi 67 cm;
- stropy z wiórów drzewnych – to lekkie stropy o grubości od 16 do 30 cm. Powstają z kształtek produkowanych z prasowanych wiórów drzewnych. Producent oferuje też strunobetonowe belki nośne. Ponieważ kształtki mają kształt korytkowy, w pomieszczeniach mieszkalnych trzeba zabudowywać je od spodu sufitem podwieszanym.
Informacja, ile elementów stropu gęstożebrowego potrzeba, w tym zapotrzebowanie na beton, powinna być podana w projekcie domu. Stropy takie kupuje się w składach budowlanych, zamawia w firmie handlowej lub dostarcza je wykonawca.
On też organizuje belki i stemple do podpierania stropu. Beton zamawia się natomiast w najbliższej betoniarni. Jest dostarczany betonowozem wyposażonym w pompę do betonu ze zbiornikiem z mieszanką. Pompa może być zamocowana na osobnym pojeździe.
Uwaga! Jeśli w projekcie gotowym chcemy mieć inny rodzaj stropu niż gęstożebrowy, musimy zamówić u architekta przygotowanie adaptacji.
Jeżeli zamawiamy projekt indywidualny, od samego początku mamy wpływ na wybór konkretnych rozwiązań. Niedopuszczalne jest samowolne zmienianie rodzaju stropu lub dokonywanie jakichkolwiek zmian w jego układzie bez porozumienia z projektantem.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Czym szalować strop? Jakie płyty się nadają? Czy koniecznie trzeba je kupować?

i
Stropy styropianowe
W pogoni za innowacjami kilku producentów wpadło na pomysł, żeby połączyć kilka pustaków stropowych w dłuższy element. Tak narodził się zupełnie nowy rodzaj stropów, które niekiedy nazywa się panelowymi. Za przykład mogą posłużyć stropy styropianowe.
Panele mają 15,5, 21 lub 27 cm wysokości i 40 lub 62 cm szerokości, a długość może sięgać 13 m. Ich gęstość wynosi 25-30 kg/m3, a współczynnik przewodzenia ciepła l = 0,030 W/(m.K). Można je dowolnie przycinać na placu budowy i długość dostosowywać do wymaganej rozpiętości.
Ta metoda charakteryzuje się wyjątkowo szybkim montażem. Panele opiera się, tak jak pustaki, na konstrukcji nośnej z belek. Wystarczy do tego jedna osoba. System ten nie wymaga deskowania, jedynie stemplowania w miejscach przebiegu żeber. Od góry wykonywana jest warstwa nadbetonu grubości 4-6 cm. Ciężar takiego stropu wynosi około 200 kg/m2.
Stropy Teriva Panel
Ciekawą propozycją są stropy Teriva Panel. Panele są produkowane z betonu i mają wysokość 12 cm, szerokość 60 cm oraz długość 8,2 m. Wykonany z nich strop wraz z warstwą nadbetonu (nadlewka betonowa) może mieć łączną grubość od 16 do 20 cm i rozpiętość do 8 m.
Stosując takie stropy, zużywamy mniej betonu i potrzebujemy mniej stempli do jego podparcia na czas betonowania (przy rozpiętości do 4 m stemple w ogóle nie są potrzebne). Teriva
Panel mają puste przestrzenie między żebrami, które na budowie można wypełnić betonem zwykłym albo styrobetonem bądź pianobetonem, które cechują się lepszą izolacyjnością termiczną i są lżejsze.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Drewniany strop w murowanym domu - czy na murach warto oprzeć strop drewniany?
Stropy z wielkich płyt
Cechą charakterystyczną współczesnego budownictwa jest dążenie do skracania czasu prac. Stąd popularność prefabrykacji. W przypadku stropów jej najwyższą formą są wielkowymiarowe płyty.
Najsłynniejsze z nich to płyty żerańskie (typu S) lub struno- betonowe (SPK lub HCU). Płyty S mają grubość 20, 22, 24, 26,5, 30, 32 i 34 cm. Ich szerokość wynosi 0,9, 1,2 lub 1,5 m. Długość mieści się w przedziale 2,2-7,8 m, ze stopniowaniem co 30 cm.
Można zamówić płyty S z wbudowanym żebrem rozdzielczym, wzdłuż którego bezpiecznie stanie nawet ciężka ściana. Płyty SPK są solidniejsze i pozwalają na osiągnięcie większych rozpiętości – ponad 20 m. Powstają z betonu C40/50 i wysokiej klasy stali zbrojeniowej.
Mają grubość 15, 16, 20, 26, 31, 40 albo nawet 50 cm. Zazwyczaj długość takich płyt nie przekracza 15 m, a najpopularniejszy zakres to 2,4-7,2 m, ze stopniowaniem co 30 cm. Ich szerokość standardowo wynosi 120 cm.
Najmniejsze z płyt betonowych to płyty Smart. Ich szerokość wynosi 60 cm i odpowiada rozstawowi belek w stropie gęstożebrowym. Rozpiętość sięga 9 m, a grubość to 15 lub 20 cm.
Do budowy stropu z płyt Smart nie potrzeba dużego dźwigu, wystarczy HDS zainstalowany na ciężarówce dowożącej materiał. Płyty stropowe oferuje też jeden z producentów betonu komórkowego.
To masywne, zbrojone fabrycznie elementy o długości sięgającej 6 m i szerokości do 62,5 cm. Najczęściej stosowanymi grubościami są 24 i 30 cm. Tak jak w przypadku płyt kanałowych do ich przenoszenia potrzebny jest dźwig.

i
Stropy płytowe zespolone (hybrydowe) typu filigran lub Vector
Tak konstruktorzy nazywają stropy z płyt typu filigran lub Vector, które są na dobrą sprawę stropami półprefabrykowanymi lub, posługując się modną nomenklaturą, hybrydowymi. Stanowią bowiem połączenie stropu monolitycznego z prefabrykowanym.
Składają się z cienkich płyt betonowych, z których wystaje zbrojenie kratownicowe tworzące równoległe linie odpowiadające przebiegowi belek stropowych. Produkowane są z betonu klasy minimum C25/30, a często C30/37.
Płyty ustawia się na podstemplowanych belkach i podporach konstrukcyjnych (ściany, podciągi) przy użyciu dźwigu, po czym się je zabetonowuje. Grubość takiego stropu wynosi 12-20 cm.
Płyty typu filigran mają 5-7 cm grubości, maksymalnie 2,4 m szerokości, a ich długość może sięgać nawet 12 m, choć zazwyczaj wynosi nie więcej niż 7 m. Przy większych rozpiętościach znacznie wzrasta ich grubość.
Strop filigran po ułożeniu wymagają dodatkowego zbrojenia dolnego – między kratownicami – i górnego w postaci siatki stalowej układanej na kratownicach.
Płyty Vector mają grubość 4 cm i szerokość 60 lub 120 cm. Ich wierzchnia warstwa jest specjalnie fakturowana, aby zapewnić lepsze połączenie z betonem. Niektóre takie stropy na płycie między prętami zbrojeniowymi mają jeszcze pasy styropianu. To wypełnienie mające zmniejszyć zużycie betonu i uczynić strop lżejszym.
Płyty Vector, przeciwnie niż filigran, nie wymagają dodatkowego zbrojenia. Stropy płytowe zespolone gwarantują bardzo dobrą izolacyjność akustyczną. Ich spodnia powierzchnia jest równa i gładka, więc łatwa do wykończenia.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Koszt stropów Filigran i stropów Vector. Ile kosztuje budowa stropów płytowych zespolonych
Jaki strop wybrać?
Jeśli projekt przewiduje stropy o obrysie prostokątnym – każdy typ stropu będzie dobry. Inaczej, jeśli na rzucie pojawiają się trapezoidalne lub półokrągłe wykusze albo skośne ścięcia, to szykują się utrudnienia.
Stropy gęstożebrowe dobrze sprawdzają się na prostych płaszczyznach – o kształcie prostokąta lub kwadratu. Gdy strop jest skomplikowany, bywa, że niektóre jego fragmenty trzeba wykonywać z betonu.
Gdy składamy zamówienie na płyty typu filigran lub Vector, możemy poprosić o dowóz płyt dociętych po skosie. Co więcej, wytwórcy mogą przygotować nawet płyty trapezoidalne lub półokrągłe. Także płyty żelbetowe można zamówić w wersjach dociętych, ale tylko po skosie. W obu przypadkach wiąże się to z większym kosztem.
Inna kwestia to otwory w stropie – konieczne, by przeprowadzić piony kominowe i wentylacyjne lub zapewnić wejście po schodach. W stropach gęstożebrowych otwory najprościej wykonać, gdy nie muszą być szersze niż 45-60 cm, czyli tyle, ile wynosi rozstaw belek.
Wówczas wystarczy usunąć kilka pustaków i otwór jest gotowy. Aby można było oprzeć bieg schodów monolitycznych na tego rodzaju stropie, trzeba na krawędzi otworu wykonać żelbetowe wzmocnienie (podciąg). Można go zastąpić kilkoma belkami stropowymi obok siebie.
W przypadku stropów płytowych zespolonych ich płyty mogą być przygotowane z uwzględnieniem ewentualnych otworów: kanalizacyjnych, wentylacyjnych, kominowych. Rozsunięcie płyt pozwala uzyskać otwory na schody.
Otwory na schody łatwo zrobić w stropie płytowym, pozostawiając odstępy między płytami. Stropy płytowe umożliwiają ponadto zastosowanie schodów prefabrykowanych opartych bezpośrednio na zamkach w płytach.
Takie rozwiązanie umożliwia pełne wykorzystanie potencjału tego rodzaju stropu – skrócenie czasu realizacji i ograniczenie do minimum prac betoniarskich na budowie.
Przez rozsunięcie płyt uzyskuje się przepusty pionów kominowych. Gorzej z przejściami innych pionów instalacyjnych. Tu pozostaje wykucie lub wywiercenie w płytach otworów o zakładanej średnicy.

i
Maksymalne rozpiętości stropu
Rozpiętość stropu, czyli odległość między stałymi podporami, w przypadku domów jednorodzinnych zazwyczaj nie ma dużego znaczenia. Musimy ją uwzględniać, gdy w projekcie są przewidziane bardzo duże pomieszczenia – długości i szerokości przekraczającej dopuszczalną rozpiętość danego stropu.
Wtedy architekt musi uwzględnić w projekcie dodatkowe podparcia, na przykład w postaci słupów lub podciągów. W domach jednorodzinnych najczęściej projektuje się stropy o rozpiętości do około 6 m między podporami. Taki warunek spełniają zarówno stropy gęstożebrowe, jak i prefabrykowane.
Stropy gęstożebrowe Teriva mają rozpiętość do 8,5 m (choć znajdziemy i belki długości 10 m), stropy Akerman mogą mieć rozpiętość do 6,5 m, a stropy z ceramiki poryzowanej do 7 m.
Stropy prefabrykowane i zespolone mają duże dopuszczalne rozpiętości – do 10 m. Odpowiadają one długości danej płyty pomniejszonej o głębokość podparcia na obu krańcach.
Jeśli więc płyta ma długość 7,2 m, a minimalna głębokość podparcia to 10 cm, maksymalna rozpiętość stropu wynosi 7,1 m.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Szalunki stropowe - szalowanie, deskowanie stropu
Przestawianie ścian działowych na stropach gęstożebrowych
Na stropach gęstożebrowych nie wolno wznosić ścian działowych poza miejscami wyznaczonymi w projekcie. To ważne, gdy zdecydujemy się kiedyś na remont i zechcemy przestawiać ściany, żeby zmienić rozkład pomieszczeń.
Ściany działowe muszą tu biec prostopadle do belek stropowych. Jeśli są budowane wzdłuż nich, to w tym miejscu strop wymaga wzmocnienia. Wyjątkiem są lekkie ściany szkieletowe (do 50 kg/m2), które nie stanowią niebezpiecznego obciążenia dla konstrukcji stropu.
Powyższe kryteria dotyczą też gęstożebrowych stropów panelowych. Jeśli zdecydujemy się na strop prefabrykowany lub zespolony, wówczas konstrukcja nie stawia przed nami takich ograniczeń, choć oczywiście zmiany układu ścian działowych zawsze lepiej skonsultować z architektem lub konstruktorem.
- Spośród różnych typów stropów te są u nas najpopularniejsze.
- Dostępne są w wielu wariantach.
- Nie wymagają deskowania pełnego, a liczba podpór potrzebnych na czas montażu nie jest duża.
- Montaż nie wymaga użycia dźwigu.
- Łatwo wykonać w nich otwór na komin lub schody.
- Nie da się ich przedłużać poza ściany zewnętrzne, aby uzyskać w ten sposób płyty balkonowe.
- Nie można dowolnie dostawiać lub zmieniać ustawienia ścian działowych na takim stropie.
- To jeden z najtańszych stropów.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Strop monolityczny czy gęstożebrowy?

i
- Nie są tak popularne jak stropy gęstożebrowe.
- Istnieje wiele ich wariantów, różniących się szybkością montażu i jego pracochłonnością.
- Są szybkie w montażu.
- Wymagają użycia dźwigu.
- Są polecane raczej do stropów o nieskomplikowanych obwodach.
- Z prefabrykowanych elementów łatwo wykonać także płyty balkonowe.
- Są droższe od stropów gęstożebrowych.
Izolacyjność akustyczna stropów gęstożebrowych jest różna zależnie od typu stropu. Im cięższe wypełnienie zastosowano, tym lepsze będzie tłumienie dźwięków powietrznych i uderzeniowych. Pod tym względem na czoło wysuwają się stropy Teriva, stropy ceramiczne i stropy z betonu komórkowego.
Gorzej wypadają panelowe stropy styropianowe lub stropy z kształtek wiórowych. Warto też wiedzieć, że izolacyjność akustyczna stropu Teriva Panel jest wyższa od typowej Terivy o 23%. W przypadku stropów gęstożebrowych ważną rolę odgrywa też grubość nadlewki betonowej – im jest większa, tym lepiej.
Liczy się ponadto układ otworów w pustakach stropowych. Pod tym względem najkorzystniej prezentują się te, których otwory tworzą strukturę przypominającą plaster miodu. Tłumią one hałas na poziomie 73-77 dB. Pozostałe stropy gęstożebrowe mają wskaźnik R’A1 na poziomie 50-60 dB.
Ciężar stropów płytowych jest niebagatelny – około 250 kg/m2, ale może nawet osiągnąć 450 kg/m2. Taka masa zapewnia im za to wysoką izolacyjność akustyczną. Stropy prefabrykowane bez żadnej dodatkowej izolacji osiągają wartość wskaźnika R’A1 na poziomie 73-77 dB.
Stropy o niskiej izolacyjności akustycznej można dodatkowo wyciszyć.

i
Łączna grubość stropu (konstrukcja i ewentualna warstwa nadbetonu) zależy przede wszystkim od jego rodzaju i rozpiętości, a także od wielkości obciążenia użytkowego.
I tak, strop typu filigran ma 12-20 cm, strop z płyt prefabrykowanych 20-24 cm, a strop gęstożebrowy 20-34 cm. Ale konstrukcja to nie wszystko. Grubość stropu zwiększają też tynk, podłoga na stropie, posadzka lub sufit podwieszany.
Gdzie kupić strop?
Standardowe stropy gęstożebrowe kupujemy w składach budowlanych, gdzie składamy zamówienie i opłacamy dowóz. Najczęściej znajdziemy tam stropy Teriva lub ceramiczne. Po inne, w tym po panelowe, trzeba się udać do firm produkcyjnych lub ich pośredników handlowych.
Oczywiście można też złożyć zamówienie internetowo. Oddzielnie trzeba będzie dokupić zbrojenie oraz zamówić beton w wytwórni, chyba że chcemy go wyprodukować samodzielnie, w betoniarce. Płyty typu filigran zamawiamy zazwyczaj u ich producenta.
Możemy liczyć na ich dowóz i montaż, do którego niezbędny będzie dźwig. Często też w gestii firmy oferującej płyty jest dostarczenie betonu i ułożenie go na płytach. Jest to, więc usługa kompleksowa, a wykonany strop będzie objęty gwarancją. W przypadku płyt stropowych też najlepiej zjawić się w punkcie sprzedaży z projektem.
Firmy mają własne oprogramowanie pozwalające dobrać niezbędną liczbę oraz rozmiary płyt i dokładnie zaplanować ich rozmieszczenie. Klient otrzymuje kosztorys.
Stropy gęstożebrowe: cena
Najłatwiej sprawdzić ceny pustaków i belek stropowych: pustaki Teriva – 4,7-12 zł/szt., zużycie – 6-7 szt./m2; pustaki Akerman – 3,26-3,5 zł/szt., zużycie – 13-17 szt./m2; pustaki z ceramiki poryzowanej – od 7 do 13 zł/szt.; belki stropowe – od 60 do 391 zł/szt., zależnie od typu, długości i wysokości.
Za beton towarowy C16/20 trzeba zapłacić – 235-270 zł/m3, a za pręty zbrojeniowe – 3-5 zł/kg (1 szt. długości 12 m – około 19 kg). Cena stropu gęstożebrowego wraz z betonem to 190-350 zł/m2. Robocizna wyniesie około 100 zł/m2. Strop panelowy z keramzytobetonu kosztuje 160-180 zł/m2, a robocizna – około 80 zł/m2.
Stropy prefabrykowane: cena
Za żelbetowy strop płytowy zapłacimy od 170 do 400 zł/m2. Robocizna jest wliczona w cenę (montaż trwa przeważnie około 2-3 godz.), a jeśli nie – wynosi około 60 zł/m2.
Może się okazać, że oddzielnie trzeba zapłacić za wynajęcie dźwigu – 230-350 zł/godz. Płyty z betonu komórkowego są drogie. Za 1 m2 przyjdzie zapłacić około 700 zł. Koszt stropu typu filigran lub Vector, łącznie z potrzebną porcją betonu, to 180-300 zł/m2, a robocizna – około 100 zł/m2. Do tego trzeba doliczyć koszt wynajęcia dźwigu.
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Jaki strop w domu parterowym? Ile kosztuje strop do domu parterowego?
PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Stropy w domach jednorodzinnych - rodzaje, budowa, jaki wybrać
