Dom z balkonem. Projekty domów z kolekcji Muratora, w których są balkony
Kiedy warto wybudować dom z balkonem? Balkon daje możliwość podziwiania widoku okolicy z góry. Jesteś w domu i jednocześnie na świeżym powietrzu. Balkon to również sposób na uczynienie domu atrakcyjniejszym.
Balkony buduje się na piętrze lub poddaszu. To dodatkowe kilka lub kilkanaście metrów kwadratowych powierzchni, które możemy dowolnie wykorzystać. Dom z balkonem daje możliwość podziwiania widoku okolicy z góry, czyli zapewnia nam inną perspektywę. Daje też kontakt z przyrodą. Jesteś w domu i jednocześnie na świeżym powietrzu. W projektach domów balkony sytuuje się najczęściej bezpośrednio przy sypialniach. Można zacząć więc dzień od chwili relaksu na balkonie. Niektórzy wykorzystują balkony w celach bardziej praktycznych – wietrzą tam pościel albo suszą pranie. W drugim przypadku wygodniej jest, gdy wyjście na balkon jest bezpośrednio z korytarza.
GALERIA: projekty domów z balkonem
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl
Projekt domu C236a Trafny - wariant I, arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, arch. Miłosz Lipiński. Na piętrze są dwa balkony, jeden od strony frontu i drugi od strony ogrodu. Zobacz ten projekt domu
Balkon to również sposób na uczynienie naszego domu atrakcyjniejszym. Ładnie wkomponowany w bryłę domu oraz dopasowany stylistycznie do całości sprawia, że dom wygląda zdecydowanie ciekawiej. Jeśli do tego latem zaaranżujemy na nim piękne kwiaty i rośliny zielone – efekt estetyczny jest doskonały. Zobacz, jak atrakcyjnie może być zaaranżowany balkon.
Spis treści
- GALERIA: projekty domów z balkonem
- Balkony dopasowane do stylu domu
- Dom z dwoma balkonami (i tarasem)
- Dom z balkonem od frontu i od ogrodu
- Dom z balkonem na bocznych elewacjach
- Dom z narożnym balkonem z atrakcyjnymi przeszkleniami
- Dom z balkonem w lukarnach
- Wyjście na balkon z sypialni lub z korytarza
- Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:
Balkony dopasowane do stylu domu
To jedna z podstawowych zasad dobrej kompozycji balkonu. Powinien pasować do domu. W domach nowoczesnych projektuje się proste balkony z balustradami ze szkła lub metalu. W budynkach, w których na elewacji są drewniane oblicówki, balkony często mają drewniane wykończenie. W projekcie domu Małe ranczo (C358), który jest stylizowany na wiejski, są 2 balkony. Na elewacji zastosowano deski z drewna, a balustrady drewniane na balkonach (i tarasie) są wykonane z krzyżujących się belek, co nadaje im wiejski charakter. Mniejszy balkon (3,8 m2) jest przy sypialni z lukarną na froncie, drugi na elewacji bocznej (10,3 m2) ma wyjście z dużej sypialni gospodarzy.
Zobacz więcej szczegółów>>>C358 - Małe ranczo
Dom z dwoma balkonami (i tarasem)
W większości projektów domów są co najmniej 2 balkony, a zdarzają się i takie, które mają 3 balkony. Czasem inną formą powiększenia powierzchni i połączenia domu z ogrodem jest taras, np. nad ryzalitem albo garażem. W projekcie domu Rodzimy (C349) są 2 nieduże balkony oraz niewielki taras nad ryzalitem z jadalnią. Ich powierzchnia to odpowiednio 2,6, 3,1 i 2,5 m2. Balkony przylegają do sypialni. Na ten na frontonie można wyjść z jednej sypialni, na ten od ogrodu (nad salonem) - z drugiej sypialni. Większa z nich ma jeszcze wyjście na nieduży taras.
Zobacz więcej szczegółów>>> C349 – Rodzimy
Dom z balkonem od frontu i od ogrodu
W domach jednorodzinnych często projektuje się 2 balkony, które najczęściej są umieszczone na przeciwległych elewacjach, to znaczy od frontu i od ogrodu albo po bokach domu. Wybierając projekt domu, zawsze trzeba pod tym względem przymierzyć go do swojej działki. Dom z balkonem od ulicy nie będzie najwygodniejszy w ruchliwej miejskiej okolicy. Na przedmieściach lub na wsi może to zupełnie nie przeszkadzać. W projekcie domu M225e - Światła miasta - wariant V są 2 balkony, z których każdy ma 4,7 m2 powierzchni. Jeden jest na froncie domu - nad wejściem, a drugi od ogrodu - nad tarasem. Budynek o powierzchni 105 m2 sprawdzi się na wąskiej działce. Ma prostą bryłę z ascetycznymi balkonami, które mogą ożywić rośliny.
Zobacz więcej szczegółów>>>M225e - Światła miasta - wariant V
Dom z balkonem na bocznych elewacjach
To wygodne rozwiązanie na szerokie działki, na których po bokach domu jest jeszcze sporo przestrzeni. Dobrze jest móc wyjść na balkon i nie widzieć w bliskiej odległości ścian domu sąsiada albo, co może być gorsze, umieszczonego tam balkonu. Chyba że jesteśmy w doskonałych stosunkach z sąsiadami. W projekcie domu Obrazowy (C388) są 2 balkony na elewacjach bocznych. Balkony są dość duże (po 7 m2) i długie, tak że każdy z nich przylega do 2 sypialni.
Zobacz więcej szczegółów>>>C388 – Obrazowy
Na każdy balkon można wyjść przez dwuskrzydłowe drzwi tarasowe. Na środku balkonu jest fragment ściany, wzdłuż której można ustawić stolik lub rośliny balkonowe. To pozwala na atrakcyjną aranżację tej przestrzeni.
Dom z narożnym balkonem z atrakcyjnymi przeszkleniami
W projekcie domu Sprytny (M226) projektant zaplanował bardzo atrakcyjne balkony. Są one narożne i przylegają do dwóch sypialni w przeciwległych narożnikach domu. Balkony są duże. Ten nad wejściem ma 6,8 m2, a ten od ogrodu - 10,4 m2. Ale najciekawsze są wielkie przeszklenia. Na każdy balkon można wyjść przez dwuskrzydłowe drzwi tarasowe. Na prostopadłej do drzwi ścianie jest jeszcze portfenetr. Wygląda to bardzo atrakcyjnie także na elewacji.
Zobacz więcej szczegółów>>>M226 – Sprytny
Dom z balkonem w lukarnach
W domach z poddaszem użytkowym można wygodnie powiększyć sypialnie, doświetlić je i sprawić, że będą fajniejsze. Sposobem na to jest zbudowanie lukarn w dachu, przez które będzie prowadzić wyjście na balkon. W I wariancie domu Trafny (C236a) zaprojektowano 2 sypialnie z lukarnami, w których wstawiono dwuskrzydłowe drzwi (pozwala na to pionowa frontowa ściana lukarny). Każdy balkon ma 3,4 m2 powierzchni. Jedna z sypialni jest mniejsza (choć nie mała), ma 12 m2 powierzchni użytkowej. Drugi balkon należy do dużej sypialni (ponad 15 m2 powierzchni użytkowej) wyposażonej też w wygodną garderobę.
Zobacz więcej szczegółów>>>C236a - Trafny - wariant I
Wyjście na balkon z sypialni lub z korytarza
Balkony umieszczone tylko przy 1 lub 2 sypialniach są prywatne. Inni domownicy mogą na nie wyjść, gdy zostaną zaproszeni. Dlatego dobrze mieć balkon ogólnodostępny, wyjście na który jest umieszczone w korytarzu. Takie rozwiązanie zaproponowano w projekcie domu HomeKoncept HK78. Są w nim 2 balkony. Większy, nad wejściem (10,5 m2) jest dostępny z 2 sypialni. Na mniejszy, od ogrodu (7,5 m2) można wyjść z korytarza, a także z małej sypialni. Warto zwrócić uwagę na aranżację balkonów na elewacji. Balkony nie wiszą w powietrzu, wyglądają jak oparte na ramie – betonowej opasce wokół domu.
Zobacz więcej szczegółów>>>HomeKoncept HK78
Polecany artykuł:
Szukasz projektu domu? Zobacz nasze propozycje:
- Kolekcja projektów domów parterowych >>>
- Trendy w projektowaniu domów – zobacz nowości >>>
- Projekty domów z antresolą – najciekawsze propozycje >>>
- Projekty domów piętrowych >>>
- 5 najlepszych projektów domów o pow. mieszkania (70-80 m2)
- 5 projektów domów z poddaszem użytkowym >>>
- Idealne domy dla dużej rodziny 2+3 >>>
- Dom na wąską działkę - projekty, przepisy prawne i porady >>>
- 5 najlepszych domów dla pary 50+ >>>
- Projekty domów z poddaszem do adaptacji >>>