Szybkie murowanie: wybieramy systemy murowania ścian

2021-05-05 16:09

Budując dom można skorzystać z systemów ułatwiających i przyspieszających pracę. Na przykład systemów murowania ścian. Zobacz, na czym polega szybkie murowanie, co obejmują takie systemy i dlaczego warto z nich korzystać.

Murowanie ścian zewnętrznych
Autor: JADAR Do murowania ścian potrzeba znacznie więcej elementów niż same bloczki lub pustaki. Ich producenci oferują je w ramach systemów umożliwiających wybudowanie kompletnych ścian domu

Producenci betonu komórkowego, ceramiki, keramzytobetonu i silikatów zachęcają do kupowania systemów. Komponują zestawy do murowania obejmujące prawie wszystko, co niezbędne, by wznieść dom do stanu surowego otwartego. To oczywiste, że chcą, żeby klient kupił od nich jak najwięcej produktów, zamiast zamienników od kogoś innego. Czy taka oferta jest korzystna dla inwestorów?

Co zawiera system murowania ścian

Idealny system murowania ścian powinien zawierać wszystko, co do tego niezbędne. Praktyka jednak rozwiewa złudzenia. Tylko niewiele firm ma w ofercie pełny asortyment nowoczesnych produktów, zwalniający z konieczności dokupowania brakujących rzeczy pochodzących od innych producentów. Zobacz, czego możesz się spodziewać po systemach murowania ścian oferowanych na naszym rynku, poza podstawowymi bloczkami lub pustakami o różnych grubościach.

  • Cegły w systemie murowania ścian

Mają je w ofercie producenci ceramiki, keramzytobetonu i silikatów. Są poręczne i wygodne w murowaniu. Oprócz cegieł pełnych możemy spotkać i takie, które wbrew nazwie mają pionowe drążenia bądź szczeliny. Mogą być one klasyfikowane jako pełne, pod warunkiem że powierzchnia otworów nie przekroczy 15% powierzchni podstawy. Cegły są wyrobem bardzo uniwersalnym. Choć kiedyś murowano z nich ściany nośne i działowe, to obecnie wykorzystujemy je głównie jako materiał uzupełniający w ścianach konstrukcyjnych.

Przeczytaj też:

Murowanie ścian nośnych: budowa pierwszej warstwy, nanoszenie zaprawy, łączenie ścian nośnych >>>

Cegły używane są np. do nadmurowywania otworów okiennych, aby dopasować je do rozmiaru okien, lub do budowania słupków między otworami. Z cegieł można też murować osłonową warstwę ścian trójwarstwowych, przy czym silikatowe nie będą już wymagały tynkowania.

Murowanie ścian nośnych - z czego i jak
  • Elementy uzupełniające i wyrównujące w systemie murowania ścian

Elementy uzupełniające i wyrównujące w systemie murowania ścian oferują \producenci ceramiki, betonu komórkowego, silikatów i keramzytobetonu. Służą do wypełniania miejsc w poszczególnych poziomych warstwach muru, gdzie nie mieszczą się pustaki bądź bloczki standardowego wymiaru. Elementy uzupełniające stosuje się więc po to, by nie trzeba było przycinać elementów podstawowych, które mają boki wyprofilowane na pióro i wpust. Elementy wyrównawcze to z kolei bloczki lub pustaki niższe od podstawowych. Służą do nadbudowywania ścian w określonych miejscach, by uzyskały one wysokość wynikającą z projektu. Niektórzy producenci proponujący budulec na ściany jednowarstwowe jako uzupełnienie dołączają też pustaki narożne.

  • Bloczki fundamentowe w systemie murowania ścian

Producenci keramzytobetonu i silikatów oferują bloczki, z których można wykonywać także ściany fundamentowe. Typowe bloczki fundamentowe są pełne i mają dużą wytrzymałość na ściskanie. W jednym z systemów producenta betonu komórkowego znajdziemy też pustaki szalunkowe do budowy fundamentów, które trzeba wypełnić betonem.

  • Elementy akustyczne w systemie murowania ścian

To pustaki ceramiczne lub keramzytowe o podwyższonych parametrach akustycznych. Mają nieco inną budowę niż zwykłe, dzięki czemu przy grubości 18-30 cm osiągają wskaźnik izolacyjności akustycznej Rw na bardzo dobrym poziomie 54-58 dB, pod warunkiem jednak, że do murowania użyta będzie zaprawa cementowo-wapienna i ściana zostanie obustronnie wykończona tynkiem cementowo-wapiennym. Niektóre z takich ceramicznych pustaków mają duże otwory, które w trakcie budowy ścian wypełnia się betonem.

  • Belki nadprożowe w systemie murowania ścian

Nadproża to elementy konstrukcyjne ustawiane w trakcie wznoszenia ścian nad otworami okien, drzwi, bram. Tradycyjnie nadproża wykonuje się je w wersji monolitycznej. To wymaga zbudowania szalunku, podparcia go, przygotowania zbrojenia, umieszczenia go między ściankami deskowania i wypełnienia takiej formy mieszanką betonową. Później dochodzi jeszcze zagęszczenie świeżej masy betonowej oraz cierpliwa jej pielęgnacja – czyli zraszanie wodą w upalne dni i osłanianie przed słońcem lub deszczem. Tak robione nadproża zmuszają ekipę do 20-28 dniowej przerwy w murowaniu i oczekiwania, aż beton uzyska pełną wytrzymałość. W ramach systemów murowania ścian są oferowane produkty, które pozwalają znacznie skrócić ten czas lub przynajmniej uprościć prace. Obie korzyści gwarantują prefabrykowane belki nadprożowe. Węższe przydają się do ścian działowych, szersze do nośnych. Belki wystarczy ustawić na zaprawie i murować ścianę dalej. Przy grubych murach belki ustawia się parami lub nawet trójkami. Producenci betonu komórkowego sprzedają belki, których izolacyjność termiczna jest zbliżona do izolacyjności ściany, więc można w nie wyposażać także mury jednowarstwowe. Jedyną wadą takich belek jest ich ciężar. Trzeba kilku osób, żeby ustawić je na miejscu. Ważą bowiem od 37 do 92 kg, zależnie od długości. Gdy do budowy takich ścian używasz belek z ceramiki poryzowanej, trzeba między nimi umieszczać pas wełny mineralnej bądź styropianu (są też belki zintegrowane z materiałem izolacyjnym). W innych przypadkach nie jest to konieczne. W katalogach firm oferujących keramzytobeton znajdziemy keramzytobetonowe belki do ścian działowych lub betonowe belki L-19 do ocieplanych ścian zewnętrznych lub wewnętrznych ścian nośnych.

  • Kształtki nadprożowe U

To rodzaj deskowania traconego. Dobiera się je do szerokości ściany, ustawia nad otworem okna i od spodu podpiera deską ustawioną na stemplach. Między ściankami kształtek umieszcza się zbrojenie, a jeśli to ściana jednowarstwowa, również pas materiału termoizolacyjnego. Od góry rynienkę utworzoną z kształtek wypełnia się mieszanką betonową. Niestety, dopóki beton nie osiągnie pełnej wytrzymałości, nie można kontynuować budowy muru. O ile jednak belki prefabrykowane mają ograniczoną długość (do 3 m), to z kształtek U da się robić nadproża o znacznie większych rozpiętościach. Kształtki U oferują niektórzy producenci betonu komórkowego, silikatów, keramzytobetonu i ceramiki poryzowanej. Niektórzy sprzedają też ceramiczną wersję kształtek U, które mają jedną ściankę grubszą i wypełnioną materiałem termoizolacyjnym. Kształtki z ociepleniem są polecane do ścian jednowarstwowych.

  • Elementy wieńcowe

Wieniec to żelbetowy element spinający szczyt ścian. Znajduje się zazwyczaj na tej samej wysokości co strop. Betonowanie stropu i wieńca przeprowadza się jednocześnie. O ile w ścianach dwuwarstwowych i trójwarstwowych jednorodność materiałowa ściany nośnej nie ma aż tak wielkiego znaczenia, to w ścianach jednowarstwowych owszem. Potrzebne są wtedy elementy do obudowy wieńca od zewnątrz. Służą one jako tracone „deskowanie” dla betonu. W domach z ceramiki poryzowanej obudowę taką wykonuje się ze specjalnych kształtek L albo z najcieńszych pustaków, zazwyczaj o grubości 8 cm – zwykłych lub wypełnionych wełną mineralną. Aby wieniec nie stał się mostkiem termicznym i ściana miała w tym miejscu podobną izolacyjność termiczną jak gdzie indziej, należy jeszcze między obudową wieńca a nim umieścić pas materiału termoizolacyjnego. Cienkie pustaki są też w systemach keramzytobetonowych, natomiast wytwórcy betonu komórkowego i silikatów oferują płytki do obudowy wieńców.

  • Akcesoria

Przykładem drobiazgów, których znaczenie jest odwrotnie proporcjonalne do ich wielkości, są płaskie kotwy do łączenia ścian działowych z nośnymi lub kotwy z talerzykami dociskowymi do łączenia murów nośnych z elewacyjnymi w ścianach trójwarstwowych. Producenci betonu komórkowego i silikatów zalecają też zbrojenie spoin poziomych w tzw. strefach podokiennych. Najlepsze do tego są specjalne drabinki ze stali ocynkowanej lub taśmy zbrojeniowe. Stanowią zabezpieczenie przed pęknięciami ścian pod oknami w czasie osiadania budynku.

Pustaki akustyczne
Autor: WIENERBERGER Pozwalają budować ciche ściany międzylokalowe i wewnętrzne

Chemia w zestawie systemów murowania ścian

Producenci betonu komórkowego, silikatów i pustaków ceramicznych mają w zanadrzu zaprawy i kleje do murowania, a czasem nawet tynki lub całe systemy ociepleniowe do ścian.

Przeczytaj też:

ETICS: co to jest? Wybieramy system ociepleniowy >>>

Kupując pustaki, możesz liczyć, że dołączona będzie do nich zaprawa klejowa do cienkich spoin, grubowarstwowa zaprawa termoizolacyjna wzbogacona np. perlitem (wyrównująca izolacyjność cieplną spoin z izolacyjnością pustaków) lub zaprawa w postaci piany rozprężnej, nakładana pistoletem (nadaje się tylko do pustaków o szlifowanych powierzchniach górnych i dolnych). Dostawcy bloczków z betonu komórkowego, keramzytobetonu i silikatów oferują zaprawy zwykłe lub cienkowarstwowe zaprawy klejowe. Zapewniają, że są one idealnie dobrane do danych produktów w rezultacie badań i testów laboratoryjnych. Producenci betonu komórkowego oferują nawet kompletne systemy ocieplenia elewacji. Jeden z nich zamiast wełny lub styropianu przewiduje użycie bloczków termoizolacyjnych z betonu komórkowego gęstości 115 kg/m3 łączonych specjalnym klejem. Bloczkami takimi ociepla się ściany od wewnątrz.

Murowanie z użyciem ramki
Autor: ZBB OWCZARY Jeśli do poprawnego nałożenia zaprawy potrzebna jest specjalna ramka zapewniająca jej jednakową grubość, także i ją obejmuje system