Okna pionowe a połaciowe na poddaszu? Jak najlepiej doświetlić poddasze

2021-07-16 13:31

Co dają okna elewacyjne na poddaszu. Jak najlepiej wykorzystać okna dachowe. Zobacz, jakie okna wybrać na poddasze.

Okna dachowe i pionowe FAKRO
Autor: FAKRO Okna dachowe, ze względu na trudne warunki eksploatacyjne, są traktowane wyjątkowo restrykcyjnie. Ich budowa i parametry muszą być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach

Najlepiej jest, gdy na poddaszu możemy zastosować okna obu rodzajów. Umiejętnie zestawiając ze sobą okna pionowe i połaciowe, można optymalnie doświetlić poddasze i stworzyć ciekawe aranżacje wnętrz. Jednak nie na każdym poddaszu jest to możliwe (zależy to od konstrukcji dachu). Rodzaj okien warto dopasować do przestrzeni, do której są przeznaczone. A to z kolei zależy od wielkości i aranżacji poddasza.

Spis treści

  1. Konstrukcja dachu a okna na poddaszu
  2. Okna pionowe a dachowe na poddaszu
  3. Okna pionowe w szczytach domu
  4. Okna pionowe w lukarnach
  5. Okna dachowe
Warto wiedzieć

Konstrukcja dachu a okna na poddaszu

Jakie okna możemy zastosować na poddaszu, zależy od konstrukcji dachu. Najpopularniejsze proste dachy dwuspadowe wykonuje się w budynkach, które mają ściany szczytowe, więc można w nich zastosować oba rodzaje okien. Podobnie jest w przypadku dachów mansardowych lub naczółkowych. Dach czterospadowy (namiotowy lub kopertowy) rzadko jest stosowany w domach z poddaszem mieszkalnym. Żeby uzyskać odpowiednio wysoką przestrzeń, zwykle jest on bardzo stromy. Brak ścian szczytowych powoduje, że wykorzystanie okien pionowych wymaga zbudowania lukarn. W rezultacie powstaje skomplikowany i drogi dach. W domach o dachach wielospadowych można zastosować zarówno okna elewacyjne, jak i dachowe.

Okna pionowe a dachowe na poddaszu

Okna elewacyjne mogą być większe niż dachowe. Jeśli tylko jest miejsce, można wstawić okna lub portfenetry o wielkości dopuszczanej przez producenta profili i pakietów szybowych. Wielkość standardowych pakietów szybowych sięga 2,4 m2. Jeśli zastosuje się szyby o grubości 6 mm, może jeszcze wzrosnąć. Stosując pionowe tafle szkła, można przeszklić całą elewacyjną część poddasza. W przypadku okien dachowych maksymalna powierzchnia jest ograniczona rozstawem krokwi, bo między nimi je się wstawia. Okna mają znacznie mniejsze wymiary. Maksymalna powierzchnia przeszklenia wynosi około 1,25 m2. Takie okna również można zestawiać obok siebie, nie będzie to jednak tak lekka konstrukcja, jaką można wykonać z okien elewacyjnych.

Okna elewacyjne oprócz światła zapewniają też kontakt wzrokowy z otoczeniem, co jest potrzebne człowiekowi. Przebywanie w pomieszczeniu, z którego nie widać świata, może spowodować dyskomfort. W przypadku okien w połaci będziemy mieć jasno, ale nie zawsze wyjrzymy przez nie na świat.

Okna FAKRO
Autor: FAKRO Aluminiowa okładzina pozwala na odizolowanie drewnianego profilu okna od niekorzystnego wpływu czynników zewnętrznych gwarantując wysoką odporność okien INNOVIEW na ekstremalne warunki atmosferyczne

Okna wstawiane w elewacji muszą mieć niższy współczynnik przenikania ciepła U niż okna dachowe, więc lepiej izolują termicznie poddasze.

Współczynnik U wynosi odpowiednio:

  • okna pionowe – nie więcej niż 0,9 W/(m2.K),
  • okna dachowe – nie więcej niż 1,1 W/(m2.K).

Okna dachowe mimo mniejszych rozmiarów mogą dobrze doświetlić poddasze, ponieważ wpada przez nie więcej światła niż przez okna pionowe. Umieszczone w pewnych odstępach wysoko na połaci dobrze oświetlą całe wnętrze. Okna elewacyjne mogą doświetlić całą przestrzeń w pobliżu ściany, w której są wstawione. W przypadku dużych powierzchni, zwłaszcza jeśli są tam zakamarki pod łamanym dachem, nie doświetlą dostatecznie całości.

Okna dachowe są osłonięte kołnierzem uszczelniającym i oblachowaniem z aluminium, więc są dobrze zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi. Zimą może na nich długo zalegać śnieg i lód. W przypadku okien pionowych deszcz i śnieg szybko po nich spływa. Okna plastikowe i aluminiowe nie wymagają konserwacji powierzchni przez wiele lat. Jeśli zdecydujemy się na drewniane, co 10-15 lat trzeba liczyć się z konieczności ich pomalowania na nowo lub dokonania napraw w powłoce lakierniczej.

Przeczytaj też:

Kołnierz uszczelniający do okna dachowego: jaki wybrać? >>>

Okna elewacyjne oraz nisko zamontowane połaciowe można bez problemu myć i wykonywać przy nich zabiegi konserwacyjne, ponieważ są łatwo dostępne. W przypadku w całości szklanych ścian na poddaszu lub okien dachowych zamocowanych wysoko w połaci konieczne będzie zastosowanie środków nadzwyczajnych, np. wynajęcie ekipy ze sprzętem specjalistycznym.

Okna dachowe są droższe od elewacyjnych. Ich ceny zaczynają się od około 1000 zł za mały wymiar 55 x 78 cm. Okno o wymiarach 114 x 140 cm (1,16 m2 przeszklenia) kosztuje około 2000 zł. Okna pionowe z PCV o podobnych wymiarach można kupić o połowę taniej.

Okna FAKRO
Autor: FAKRO Rolety na oknach dachowych zapewnią nam zacienienie pomieszczenia w słoneczny dzień

Okna pionowe w szczytach domu

W budynkach ze ścianami szczytowymi można zastosować:

  • okna elewacyjne,
  • portfenetry,
  • okna balkonowe/drzwi tarasowe.

To proste i wygodne rozwiązanie. Wielkość okien dopasowuje się do wielkości pomieszczenia. Same okna elewacyjne mogą wystarczyć na niezbyt rozległych poddaszach o dwóch wielkich sypialniach wzdłuż szczytów domu (światło na podeście przy schodach może dostarczyć świetlik).

Tradycyjne okna można dekoracyjnie osłonić firankami i zasłonami albo roletami materiałowymi. W ten sposób powstanie miło urządzony fragment sypialni. Jeśli będzie tam pokój do pracy, przy oknie można postawić biurko. Wiele osób wykorzystuje parapety do ekspozycji kwiatów lub bibelotów.

Portfenetr to sposób na nowoczesne wyposażenie poddasza. Bardzo często w ścianach szczytowych stosuje się 2 portfenetry. Taki układ bywa, gdy za nimi są dwa pokoje dla dzieci. Portfenetr zapewnia dużo światła, bo jest wielkości drzwi, można przez niego też wyglądać na świat. Na elewacji jest wykańczany balustradą, żeby chronić przed wypadnięciem.

Poddasze z tarasem albo balkonem to bardzo reprezentacyjne rozwiązanie. Można wtedy zastosować szerokie drzwi tarasowe w wersji przesuwnej.

Ściana szczytowa na poddaszu może być też w całości przeszklona – składać się w kilku kwater okiennych. Poddasze z takim przeszkleniem to wielka ozdoba domu. Wykonanie okien w kształcie trójkąta, żeby wypełnić płaszczyznę, nie stanowi problemu. Jednak trudniej jest znaleźć sposób na wykonanie przesłon do trójkątnych okien. Trzeba się więc zastanowić, w którą stronę świata będzie wystawa, żeby nie mieć problemów z przegrzaniem.

Okna pionowe w lukarnach

Można tam wstawić:

  • okna elewacyjne,
  • portfenetry.

Lukarny coraz rzadziej widzimy w budynkach. Przed laty były popularne, bo panowała moda na domy w stylu tradycyjnym, nawiązujące do dworków. Lukarna jest potrzebna, jeśli chcemy mieć na poddaszu okno pionowe, ale nie ma na nie miejsca. Należy wtedy zbudować nadstawkę w dachu, w której można wstawić takie okno. Zapewnia ono nie tylko światło słoneczne, ale także możliwość podziwiania okolicy. Przy oknie w lukarnie można stworzyć miejsce do pracy lub nauki, bo nieco powiększa poddasze, stanowiąc przestrzeń o większej wysokości.

Konieczność zbudowania lukarn to częsty problem na małych i niskich poddaszach, które trudno doświetlić i urządzić. Lepiej unikać takich rozwiązań, bo komplikują one i podrażają dach. A efekt jest gorszy niż w przypadku okien w ścianach szczytowych.

Okna FAKRO
Autor: FAKRO Nowoczesne kolory okien INNOVIEW zapewniają wybór charakteru pomieszczenia od klasycznego do bardzo nowoczesnego

Okna dachowe

W połaci można wstawić okna dachowe:

  • obrotowe,
  • uchylno-obrotowe,
  • o podwyższonej osi obrotu,
  • kolankowe,
  • balkonowe.

Wybór rodzaju okien zależy od tego, jak chcemy z nich korzystać. Żeby było to wygodne, dolna krawędź okna powinna wypadać na wysokości 110-140 cm nad podłogą, a górny kraniec przeszklenia - nie niżej niż 220 cm.

Przez okna umieszczone skośnie wpada więcej światła na poddasze niż przez okna pionowe. Jednak są one mniejsze od elewacyjnych, więc pojedyncze okno doświetli mniejszą powierzchnię. W większych pomieszczeniach trzeba wstawić kilka i dopiero wtedy będzie tam widno. Żeby doświetlić np. otwartą przestrzeń poddasza, najlepiej wstawić pojedyncze okna lub zespolenia okien dachowych w pewnej odległości od siebie. Okna dachowe można ustawić poziomo lub pionowo (albo w obu kierunkach) obok siebie i tworzyć wielkie przeszklenia. Jednak taki układ zależy od rozstawu więźby, bo okna mocuje się między krokwiami. Można też dokonać korekty więźby, żeby wstawić okna bardzo blisko siebie, ale są w tym ograniczenia konstrukcyjne.

W przypadku okien dachowych może być problem z wyglądaniem przez nie i podziwianiem świata. Chcąc mieć taką możliwość trzeba odpowiednio zaplanować poddasze, np. ścianka kolankowa nie może być zbyt wysoka. Warto wybierać wysokie okna albo takie z elementem doświetlającym na dole lub górze. Podobny efekt dadzą okna kolankowe zestawione z innymi oknami połaciowymi umieszczonymi wyżej.

Okna FAKRO
Autor: FAKRO Okno balkonowe na poddaszu zapewni nam doskonałe doświetlanie poddasza
Pozostałe podkategorie