Okno kolankowe, czyli okno tradycyjne i dachowe w jednym

2016-05-09 17:56
Okna kolankowe VELUX
Autor: VELUX Realizacje domów, w których zastosowano rozwiązanie okien kolankowych, prezentują się znacznie bardziej nowocześnie.

Okno kolankowe to dobre rozwiązanie na poddasze, szczególnie w przypadku domów z dachem bez okapu. Dzięki oknom kolankowym poddasze jest dobrze doświetlone, a poza tym zyskujesz widok nie tylko na niebo.

Przeszklenia to niezwykle istotny element kompozycji elewacji. Wielki wybór okien, a także technologii budowlanych pozwala stosować coraz to nowe niekonwencjonalne rozwiązania.

Kiedy na poddaszu sprawdzą sie okna kolankowe

Jednym z ostatnich trendów w projektowaniu domów są dachy bez okapów. Taka konstrukcja aż się prosi o zastosowanie w narożach okien kolankowych (fasadowych).

Bywa też tak, że konstrukcja dachu, na przykład dość mały kąt nachylenia, lub wysoka ściana kolankowa uniemożliwiają takie osadzenie okna połaciowego, żeby można było przez nie wyglądać na zewnątrz. Zyskujemy tylko światło wewnątrz i widok na niebo.

Jeśli zamontujemy okno kolankowe w połączeniu z połaciowym, pomieszczenie na poddaszu będzie bardzo dobrze doświetlone, a nasze okno na świat stanie się oknem w pełnym tego słowa znaczeniu.

Z czego się wykonuje okna kolankowe

Okna kolankowe mogą być wykonane z drewna klejonego warstwowo, drewna pokrytego warstwą poliuretanu lub z PCW. Tworzywa sztuczne są odporne na wilgoć, więc okna drugiego i trzeciego rodzaju są przeznaczone na przykład do łazienek czy kuchni. Kupuje się je w komplecie z odpowiednim oknem połaciowym (trzeba się upewnić, czy pasują do siebie). Ich wymiary są dostosowane do wymiarów okien połaciowych. Dobór odpowiedniego okna fasadowego ogranicza wysokość ścianki kolankowej.

Wskazówki dotyczące montażu okien kolankowych

  • Okna kolankowe montuje się zawsze w zestawie z połaciowymi.
  • Otwór w ściance kolankowej powinien być z obu boków o 2-3 cm większy niż szerokość okna.
  • Okna fasadowe można umieszczać jedno nad drugim (zwłaszcza w bardzo wysokiej ściance kolankowej) połączone ościeżnicami.
  • Nad górnym oknem połaciowym w zestawie można jeszcze zainstalować nadstawki łukowe, które powiększą powierzchnię przeszklenia.
  • Grupy okien montuje się na krokwiach, jeśli ich rozstaw nie pasuje, to można zastosować wymian. Gdy dopasujemy do siebie rozstaw krokwi i szerokość okien, wielkość zestawienia jest ograniczona jedynie statecznością pozostałych elementów konstrukcyjnych dachu.
  • Gdy chcemy mieć okna kolankowe blisko siebie, możemy łączyć je w pary (zestawy bliźniacze), używając węższych krokwi pomocniczych oferowanych przez producenta. Całość takiego połączenia musi być otoczona kołnierzem i oblachowaniem, dlatego kolejne okna kolankowe mogą być montowane z zachowaniem przerwy konstrukcyjnej.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie