Dach mansardowy: konstrukcja, izolacja i pokrycie dachowe

2021-01-04 16:25

Dach mansardowy to dach o połaciach łamanych. Konstrukcja i budowa dachu mansardowego, co zrobić aby był wytrzymały i odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Dach mansardowy: izolacja i wybór pokrycia dachowego. 

Załamanie połaci
Autor: Andrzej T. Papliński Dach kryty gontami bitumicznymi raczej nie sprawia kłopotów podczas montażu pokrycia, łatwo też estetycznie go wykończyć – pokrycie dopasowuje się do nierówności podłoża, a dzięki temu, że jest płaskie, zewnętrzna obróbka dobrze do niego przylega

Dach mansardowy to dach o połaciach łamanych, w których górne części mają nachylenie mniejsze niż części dolne, co zwiększa możliwości wykorzytania do celów użytkowych.

Połać dachu mansardowego

Połać dachu mansardowego jest podzielona na dwie części – górna ma mniejszy spadek niż dolna. Dzięki temu na poddaszu jest niewiele przestrzeni o obniżonej wysokości, co pozwala wygodnie zagospodarować pomieszczenia. Jednak w załamaniach na połaci łatwo o powstanie nieszczelności – mogą wnikać tamtędy wciskane silnymi podmuchami wiatru deszcz i śnieg. Dlatego dach mansardowy wymaga nie tylko dokładnego wymierzenia i docięcia elementów więźby dachowej oraz szczelnego ułożenia wszystkich warstw izolacji, ale też wyjątkowo starannej obróbki zewnętrznej miejsca przełamania.

Dach mansardowy konstrukcja

Na dach mansardowy stosowana jest tak zwana więźba mieszana, dwukondygnacyjna. Jej część górna pracuje jako wiązar rozporowy (na przykład jętkowy), a część dolna jako wiązar bezrozporowy (na przykład płatwiowo-kleszczowy). Więźba taka jest trudniejsza do wykonania w porównaniu z prostą więźbą krokwiową dachu dwuspadowego. Baczną uwagę należy zwracać na sposób połączenia krokwi górnych z dolnymi. Jedne i drugie opierają się na wspólnej płatwi podpartej słupami. Górne mogą być połączone z dolnymi na styk, jak bywa w nowoczesnych wariantach więźb mansardowych, lub też wystawać poza nie, tworząc rodzaj okapu. Bywa, że krokwie górne i dolne nie biegną w jednej linii, tylko stykają się bokami. Są wówczas wzajemnie złączone śrubami. W pozostałych przypadkach węzły między nimi powstają dzięki zastosowaniu wiązań ciesielskich – na przykład wrębów, albo łączy się krokwie, wykorzystując stalowe okucia ciesielskie i wkręty lub gwoździe. Najprostszy i najbezpieczniejszy sposób na więźbę mansardową to zamówienie prefabrykowanych wiązarów. Powstaną one w wytwórni na podstawie projektu, więc więźba taka będzie obarczona znacznie mniejszym ryzykiem błędu niż ta wykonywana od podstaw na budowie.

Dach mansardowy izolacja

Na linii frontu w ochronie dachu przed deszczem stoi pokrycie. Ale nie każde zapewnia pełną szczelność. Wyjątkiem są jedynie blachy płaskie, które mogą się obejść bez dodatkowej hydroizolacji, reszta potrzebuje membran lub pap. Jedne i drugie to dobre produkty, znakomicie chroniące przed deszczówką. Trzeba jednak podkreślić, że nowoczesne membrany wysokoparoprzepuszczalne nie wymagają pozostawiania 2-3 cm odstępu między nimi a wełną. W przypadku pap jest to konieczne. Dodatkowo potrzebne im sztywne poszycie, do którego mogłyby być przymocowane, czyli deskowanie na krokwiach. Co prawda świetnie usztywnia ono konstrukcję, lecz jednocześnie podnosi jej ciężar, a przy tym wydłuża nieco czas budowy dachu mansardowego. Sposób ocieplania dachu mansardowego nie odbiega od metod praktykowanych w pozostałych typach dachów. Przeważnie powstaje z wełny mineralnej, ewentualnie styropianu, umieszczanych między krokwiami i pod nimi.

Dach mansardowy: pokrycie dachowe

Wystarczy się przypatrzyć, czym są pokryte stare dachy mansardowe, by dać odpowiedź na pytanie, które materiały nadają się do tego najlepiej. Dominują dachówki w prawie wszystkich swoich odmianach oraz blacha płaska łączona na rąbek stojący. Znakomicie do krycia dachów mansardowych sprawdzają się też gonty bitumiczne mocowane do sztywnego poszycia, płytki włóknocementowe, łupek naturalny lub płytki cynkowo-tytanowe. Możliwe jest też krycie takich dachów blachodachówką, najlepiej panelową, czyli mającą formę niezbyt szerokich, podłużnych elementów odwzorowujących układ 2-3 rzędów dachówek lub gontów.

Przeczytaj też:

Dach czterospadowy: budowa i wykończenie >>>

Jeśli dach mansardowy ma być kryty dachówkami, należy pamiętać, że te układane na prawie pionowej połaci co do jednej muszą być mocowane mechanicznie, czyli przykręcane do łat, a najlepiej łączone z nimi przy użyciu specjalnych klamer. Na połaciach górnych, o ile ich kąt nachylenia nie przekracza 65o, mocuje się zaledwie 30% dachówek. Niezależnie od tego należy przytwierdzać mechanicznie wszystkie dachówki wzdłuż krawędzi dachu, czyli wzdłuż szczytów, kalenic, koszy oraz dookoła okien połaciowych.

Układanie dachówki ceramicznej - sposoby, rodzaje dachówek

Szczelne połączenie połaci na dachu mansardowym

Na płynne połączenie pokrycia połaci górnych z dolnymi na dachu mansardowym pozwala m.in. krycie dachówkami ceramicznymi cementowymi. Jest ono wtedy estetyczne i łatwo zapewnić mu szczelność. Potrzeba jednak do tego specjalnie zamawianych dachówek mansardowych. Te są produkowane na zamówienie pod konkretne kąty nachylenia połaci. Z tej przyczyny kosztują bardzo dużo – cena dachówek mansardowych dochodzi nawet do 1500 zł za sztukę.

Przeczytaj też:

Dach wielospadowy. Plusy i minusy >>>

Na szczęście da się uniknąć takich horrendalnych kosztów. Wystarczy między połaciami zamocować obróbkę z blachy powlekanej, dobranej kolorystycznie do barwy dachówek lub przeciwnie, celowo z nią kontrastującej. Taka sama zasada obowiązuje w przypadku wszystkich innych pokryć, poza gontami bitumicznymi. Tu szczelność styku połaci zapewnia papa podkładowa, ponadto elastyczne gonty można doginać i tym samym dostosowywać do krawędzi dachu mansardowego.

Dachy - budowa

Pytanie 1 z 3
Dach płaski nazywany jest także...
Pozostałe podkategorie