Okna cennik: wycena okien różnych firm do domów z katalogu Muratora

2019-12-12 11:59

Budujemy domy z pięknymi oknami i drzwiami tarasowymi, ponieważ stanowią one ich wielką ozdobę. Warto zorientować się, ile mogą kosztować. Poznaj cennik okien i dowiedz się, Jak wygląda wycena okien. Liczymy konkretne koszty na podstawie projektów domów.

Koszt okien w domu
Autor: Andrzej Szandomirski Piękne i wielkie przeszklenia zdobią dom. Warto wiedzieć, ile mogą kosztować. Projekt XY studio Dorota Sibińska

W katalogu Muratora znajdziemy projekty domów tradycyjnych i nowoczesnych, w których zastosowano standardowe, typowe przeszklenia. Znajdziemy też i takie, które wyróżniają się wielkimi oknami tarasowymi, oknami narożnymi lub szerokimi przeszkleniami na całą długość lub wysokość ściany.

Koszt okien to jedna z większych pozycji w budżecie na budowę domu. Zanim wybierzemy konkretny projekt, warto więc mieć orientację, ile takie przeszklenia mogą kosztować. Przedstawiamy wyceny okien w różnych wariantach - pozwoli to oszacować ile zapłacimy za okna w danym projekcie domu.

Cena okien: od czego zależy cennik okien?

Ile można zapłacić za okna? Cena okien zależy od bardzo wielu czynników: materiału, wielkości, ochrony izolacyjnej, jaką zapewniają, sposobu otwierania, okuć, wykończenia itp. Najtańsze są białe okna z PCW. Zastosowanie kolorowych oklein podnosi ich koszt. Okna drewniane są znacznie droższe od plastikowych. Okna ze skomplikowanymi okuciami są droższe od szklenia stałego. To podstawowe założenia. Ale znacznie ciekawiej jest sprawdzić, ile trzeba zapłacić za okna do konkretnego domu.

W artykule znajdziesz wyceny okien pokazujące, ile kosztują:

  • okna plastikowe,
  • okna sosnowe,
  • okna dębowe,
  • okna z meranti,
  • przeszklenie na całą ścianę,
  • przeszklenie nieotwierane,
  • drzwi tarasowe przesuwne,
  • okna narożne w konstrukcji ze stepem,
  • okna narożne w konstrukcji z profilem narożnym,
  • okna dachowe otwierane ręcznie,
  • okna dachowe sterowane elektrycznie,
  • okna dachowe z roletami zewnętrznymi.
Koszt okien w domu
Autor: www.muratorprojekty.pl W projektach gotowych można znaleźć bardzo atrakcyjne propozycje. Murator EC317a - Dom oszczędny - wariant I. Autor arch. Piotr Lewandowski-

Cennik okien: rozwiązania przyjęte w projektach Muratora

Domy w katalogu Muratora są tak zaprojektowane, żeby spełniały warunki techniczne, które zaczną obowiązywać od 2021 r. (WT 21). Wszystkie okna elewacyjne i drzwi tarasowe mają współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,9W/(m2.K). Dla okien połaciowych na poddaszach użytkowych przyjęto współczynnik Uw = 1,1 W/(m2.K). Na nieogrzewanych poddaszach nieużytkowych okna połaciowe mają współczynnik Uw = 1,4 W/(m2.K).

Wycena okien i drzwi tarasowych

Poprosiliśmy producentów stolarki otworowej o przygotowanie wycen kompletu okien i drzwi tarasowych do wybranych projektów z katalogu Muratora. Są tam projekty domów typowe oraz wyróżniające się atrakcyjnymi przeszkleniami. Do każdego domu wycenę okien w kilku wariantach przygotowała inna firma. Chcemy pokazać, ile kosztują okna o standardowych właściwościach termoizolacyjnych oraz znacznie cieplejsze, okna plastikowe i drewniane, okna białe i kolorowe, okna otwierane ręcznie i elektrycznie, okna ze szprosami i bez nich itp. Współczynnik przenikania ciepła Uw okien przyjęty w wycenach, ze względu na ofertę każdego producenta, jest zbliżony do zadanego w projektach. Są też wyceny, w których pokazano okna znacznie cieplejsze. Ponieważ współczynnik Uw zależy od wielkości okna, a przede wszystkim zastosowanego szklenia, w niektórych wycenach są wyliczone uzyskane współczynniki. We wszystkich wycenach okien są uwzględnione konieczne akcesoria: klamki, okapniki, kołnierze uszczelniające itp. Warto wiedzieć, że okna do domu warto kupować poza sezonem, ponieważ wielu producentów oferuje wtedy korzystne promocje.

Wszystkie podane kwoty w wycenie okien to koszt netto. Należy jeszcze pamiętać o kosztach montażu okien i stosownym podatku VAT.

Murator C365a – Przejrzysty – wariant I

Autor arch. Przemysław Biryło

Nieduży dom parterowy (92 m2) z 2 sypialniami i gabinetem oraz możliwością adaptacji poddasza. Wyróżnia go w całości przeszklona ściana (13,56 x 2,35 m) z widokiem na ogród.

Zobacz: projekt domu C365a – Przejrzysty – wariant I >>>

Koszt okien w domu
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator C365a - Przejrzysty - wariant I - elewacja ogrodowa Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>
  • Cennik okien przygotowany przez firmę Awilux

Wszystkie wycenione okna i drzwi są z PCW. W domu są okna i drzwi balkonowe rozwierno-uchylne, uchylne lub stałe o łącznej liczbie skrzydeł 24 (powierzchnia 46,2 m2). W wycenie układ skrzydeł w poszczególnych zestawieniach może nieco odbiegać od projektu (decydują o tym możliwości produkcyjne firmy). Wielkość okien odpowiada projektowi. Atrakcję domu stanowi w całości przeszklona ściana wychodząca do ogrodu. Składa się z 11 skrzydeł, wśród których dwa pojedyncze i jedno podwójne są uchylno-rozwierne, pozostałe skrzydła to szklenia stałe. W przeszkleniu na całą ścianę zastosowano szyby bezpieczne (antywłamaniowe, klejone folią), W skrzydłach otwieranych są klamki z kluczykiem. W wycenach pozycja ta jest wyszczególniona.

Zastosowano okna i drzwi z PCW zbudowane z profili Schueco Living. Współczynnik przenikania ciepła Uw, zależnie od wielkości skrzydła, wynosi: 0,77, 0,81, 0,85, 0,86, 0,87, 0,90, 0,94 W/(m2.K). W oknach i drzwiach tarasowych i wejściowych zastosowano dwukomorowe pakiety szybowe o współczynniku przenikania ciepła Ug – 0,6 W/(m2.K).

Koszt okien w domu
Autor: Awilux Przekrój profilu Schueco Living
  • Wariant I: wszystkie okna w kolorze białym

Koszt netto - 29 252 zł

W tym przeszklenie na całą ścianę, koszt netto - 18 726 zł

  • Wariant II: wszystkie okna w obustronnej kolorowej okleinie

Koszt netto - 35 151 zł

W tym przeszklenie na całą ścianę, koszt netto - 22 000 zł

  • Drzwi wejściowe

Firma Awilux wyceniła również drzwi wejściowe z szybą wykonane w takiej samej konstrukcji. Zamontowano w nich zasuwnicę 3-ryglową.

  • Drzwi białe - koszt netto - 2735 zł
  • Drzwi w obustronnej kolorowej okleinie - koszt netto - 3500 zł

Zobacz projekt domu>>>C365a – Przejrzysty – wariant I

Murator EC379 - Nieporównywalny

Autor arch. Grzegorz Kaliciak

Zobacz: projekt domu EC379 - Nieporównywalny >>>

Dom o pow. użytkowej 164,6 m2 stanowi zestawienie dwóch brył – z dachem dwuspadowym i z dachem płaskim, co nadaje mu niepowtarzalny, nowoczesny charakter. Równie ciekawe są zastosowane w nim okna elewacyjne o łącznej powierzchni 45,51 m2. Na uwagę zasługują zwłaszcza 2 zestawy okien narożnych, znajdujących się w gabinecie i salonie, których wycenę wyszczególniamy. Stolarka obejmuje też 2 portfenetry, 2 zestawy drzwi balkonowych ze szkleniem stałym oraz tradycyjne okna. W budynku zaprojektowano nieogrzewane poddasze, więc można podczas jego wykańczania wykorzystać okna słabiej izolowane. W razie planowanej adaptacji warto od razu zainstalować okna o mniejszym, korzystniejszym współczynniku Uw.

Łączna powierzchnia okien dachowych wynosi 3,68 m2.

Koszt okien w domu
Autor: www.muratorprojekty.pl Murator EC379 - Nieporównywalny - elewacja frontowa Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>
  • Cennik okien przygotowała firma OknoPlus

OKNA ELEWACYJNE

Okna i drzwi balkonowe rozwierno-uchylne w połączeniu ze szkleniem stałym wykonane z PCW na profilach Morlite 110 o szerokości zabudowy 82,5 mm. Współczynnik przenikania ciepła Uw, zależnie od wielkości, wynosi od 0,70 do 0,88. Okna aluminiowe ze stepem mają Uw = 0,65 i 0,70.

Okna narożne z PCW mają w narożniku specjalne profile. Składają się z:

  • gabinet (400 x 130 cm): z jednej strony szklenie stałe, z drugiej dwa skrzydła rozwierno-uchylne;
  • salon (400 x 230 cm): z jednej strony szklenie stałe, po drugiej stronie skrzydło stałe i rozwierno-uchylne.

Okna narożne w wersji ze stepem (narożniki bez profili) są wykonane z aluminium z profili Alu 90. Składają się ze skrzydeł nieotwieranych (gabinet: 2 x 200 x 130 cm, salon: 2 x 200 x 230 cm).

  • Wariant I: okna z PCW. Kolor standardowy - antracytowy

Koszt netto - 24 133 zł

W tym 2 okna narożne z PCW, Koszt netto - 7202 zł

  • Wariant II: okna z PCW. Kolor standardowy - antracytowy

Koszt netto - 28 685 zł

W tym 2 okna narożne z aluminium ze stepem, koszt netto - 11 690 zł

  • Wariant III: okna z PCW. Kolor modny - sosna górska

Koszt netto - 24 691 zł

W tym 2 okna narożne z PCW, koszt netto - 7320 zł

  • Wariant IV: okna z PCW. Kolor modny - sosna górska

Koszt netto - 31 594

W tym 2 okna narożne z aluminium ze stepem, koszt netto - 14 180 zł

Zobacz projekt domu>>> EC379 - Nieporównywalny

Koszt okien w domu
Autor: OknoPlus W oknach ze stepem wąski narożnik jest zawsze zaczerniony
  • Cennik okien przygotowała firma Velux

OKNA DACHOWE

W projekcie są uwzględnione 4 okna dachowe o wymiarach 78 x 118 cm, w tym dwa pełniące funkcję wyłazu dachowego. W przypadku poddaszy nieużytkowych nie ma potrzeby montować 4 wyłazy. Mają one pełnić funkcje wyjść technicznych, dlatego wystarczy 1 wyłaz po każdej stronie dachu. Zastosowano okna drewniane w kolorze naturalnym drewna, okno pokryte poliuretanem jest białe. Oblachowanie w kolorze szarym.

  • Wariant I - poddasze nieużytkowe

2 wyłazy dachowe VLT o mniejszym wymiarze - 45 x 73 cm - otwierane na bok. Współczynnik przenikania ciepła Uw = 1,3. Wyłaz z szybą zespoloną o grubości 16 mm. Zintegrowany, uniwersalny kołnierz uszczelniający.

Koszt netto - 723 zł

Koszt okien w domu
Autor: Velux Wyłaz dachowy jest przeznaczony dla kominiarzy, dekarzy, zeby mogli wykonać przeglądy i prace konserwatorskie
  • Wariant II - poddasze użytkowe

Okna o wymiarach jak w projekcie. 2 okna klapowi-obrotowe GPL i dwa okna obrotowe GLL o współczynniku Uw = 1,1 i z dwukomorowym pakietem szybowym. Okna wyposażone w kołnierze uszczelniające do obniżonego montażu oraz zestawy BBX i BDX do ciepłego montażu.

Koszt netto - 10 935 zł

  • Wariant III - poddasze użytkowe

Okna o wymiarach jak w projekcie z roletami sterowanymi elektrycznie. 2 okna klapowo-obrotowe GPL, 1 okno obrotowe GLL i 1 okno obrotowe pokryte poliuretanem. Wszystkie okna o współczynniku Uw = 1,1 i z dwukomorowym pakietem szybowym. Okna wyposażone w kołnierze uszczelniające do obniżonego montażu oraz zestawy BBX i BDX do ciepłego montażu. Dodatkowo w każdym oknie zastosowano rolety zewnętrzne sterowane elektrycznie.

Koszt netto - 16 961 zł

Koszt okien w domu
Autor: Velux Okna połaciowe pozwalają komfortowo mieszkać na poddaszu

Murator M210 - Jasna przestrzeń

Autor arch. Katarzyna Słupeczańska

Zobacz: projekt domu M210 - Jasna przestrzeń >>>

Jasna przestrzeń to projekt domu średniej wielkości (142,2 m2) domu, który wyróżniają atrakcyjne przeszklenia. Prawdziwe oblicze domu widać dopiero na ścianie szczytowej. Ta jest niemal całkowicie przeszklona, pośrodku przebiega komin, dzięki któremu na tarasie można cieszyć się widokiem ognia w otwartym kominku.

  • Cennik okien przygotowała firma Krispol

OKNA ELEWACYJNE

W budynku są wielkie przeszklenia stałe i otwierane, okna typowe oraz portfenetry o łącznej powierzchni 46,81 m2. Uwagę zwraca w całości przeszklona ściana od ogrodu. Składa się na nią na parterze dwoje podwójnych drzwi tarasowych (skrzydło rozwierno-uchylne i rozwierne ze słupkami stałymi) zestawionych z fixem - wymiary 300 x 235 cm, a nad nimi na piętrze dwa zestawy trójdzielnych fixów z łącznikami statycznymi (wymiary 1/2 x 300 x 252 cm).

  • Wariant I: okna plastikowe na profilach FEN 76 5S z dwukomorowymi pakietami szybowymi (Ug = 0,5) o współczynniku przenikania ciepła Uw od 0,8 do 1,02 W/(m2.K).

Wszystkie okna i drzwi tarasowe białe:

Koszt netto - 25 585 zł

w tym:

2 x drzwi tarasowe, koszt netto - 6860 zł

2 x trójkątne przeszklenie, koszt netto - 6294 zł

Łącznie koszt netto przeszklenia ściany do ogrodu - 13 154 zł

Wszystkie okna i drzwi tarasowe antracytowe:

Koszt netto - 32 133 zł

W tym:

2 x drzwi tarasowe, koszt netto - 8704 zł

2 x trójkątne przeszklenie, koszt netto - 7550 zł

Łącznie koszt netto przeszklenia ściany do ogrodu - 16 254 zł

Koszt okien w domu
Autor: www.muratorprojekty.pl Tak od środka salonu wygląda wielkie przeszklenie
  • Wariant II cieplejszy

Okna plastikowe na profilach FEN 82 MD z dwukomorowymi pakietami szybowymi. W oknach białych zastosowano szklenie o Ug = 0,5, więc maja one współczynnik przenikania ciepła Uw od 0,71 do 0,88 W/(m2.K). W oknach antracytowych pakiety szybowe mają Ug = 0,6, co nieco podwyższyło współczynnik Uw. Wynosi od od 0,77 do 0,92 W/(m2.K).

Wszystkie okna i drzwi tarasowe białe:

Koszt netto - 28 205 zł

w tym

2 x drzwi tarasowe, koszt netto - 7708 zł

2 x trójkątne przeszklenie, koszt netto - 6566 zł

Łącznie koszt netto przeszklenia ściany do ogrodu - 14 274 zł

Wszystkie okna i drzwi tarasowe antracytowe:

Koszt netto - 35 630 zł

W tym

2 x drzwi tarasowe, koszt netto - 9732 zł

2 x trójkątne przeszklenie, koszt netto - 8650 zł

Łącznie koszt netto przeszklenia ściany do ogrodu - 18 382 zł

Zobacz projekt domu>>>M210 - Jasna przestrzeń

Koszt okien w domu
Autor: Krispol Drzwi prowadzące na taras powinny być szerokie i wygodne
  • Cennik okien firma Fakro

Wycena OKNA DACHOWE

W budynku jest 7 okien połaciowych o łącznej powierzchni 7,13 m2, w tym 6 o wymiarach 78 x 140 cm. Cztery większe okna są zamontowane jako dwa podwójne zespolenia. Okno o wymiarach 78 x 98 cm pełni funkcję wyłazu i jest otwierane na bok. Zastosowano 6 okien obrotowych z dwukomorowymi pakietami szybowymi i nawiewnikami. Okno do łazienki jest białe, pozostałe są w naturalnym kolorze drewna. Wszystkie okna są wyposażone w kołnierze uszczelniające Thermo i pakiety do ciepłego montażu. Mają oblachowanie w kolorze szarym.

  • Wariant I: okna obrotowe FTP-V U4 takie jak zakłada projekt - o współczynniku przenikania ciepła U = 1,1 W/(m2.K) z pakietem szybowym o współczynniku Ug = 0,7 W/(m2.K). Wyłaz dachowy o współczynniku przenikania ciepła U = 1 W/(m2.K) z pakietem szybowym o współczynniku Ug = 0,5 W/(m2.K).

Koszt netto – 14 991 zł

  • Wariant II: cieplejsze okna obrotowe FTT U6 o podwyższonej osi obrotu o współczynniku przenikania ciepła U = 0,71 W/(m2.K) z pakietem szybowym o współczynniku Ug = 0,5 W/(m2.K). Wyłaz dachowy o współczynniku przenikania ciepła U = 1 W/(m2.K) z pakietem szybowym o współczynniku Ug = 0,5 W/(m2.K).

Koszt netto - 22 191 zł

  • Wariant III: okna cieplejsze i sterowane elektrycznie FTP-V U5 Z-Wave o współczynniku przenikania ciepła U = 0,97 W/(m2.K) z pakietem szybowym o współczynniku Ug = 0,5 W/(m2.K). Okna obrotowe są wyposażone w siłownik, centralkę z zasilaczem oraz wyjścia ułatwiające podłączenie dodatków wewnętrznych i zewnętrznych Z-Wave do okna, sterowane elektrycznie za pomocą pilota radiowego. Mają również detektor deszczu oraz kontaktron. Wyłaz dachowy o współczynniku przenikania ciepła Uw = 1 W/(m2.K) z pakietem szybowym o współczynniku Ug = 0,5 W/(m2.K).

Koszt netto - 24 591 zł

Koszt okien w domu
Autor: Fakro Okno dachowe obrotowe FTT U6 o podwyższonej osi obrotu

Murator C117i - Codzienny - wariant I

Autor arch. Przemysław Biryło

Zobacz: projekt domu C117i - Codzienny - wariant I >>>

Codzienny - wariant I to nowoczesny projekt niedużego domu (114,4 m2) o kubistycznych kształtach. Prosta bryła i dwuspadowy dach bez okapów przywodzą na myśl budownictwo zagrodowe, dlatego projekt ten w ciekawy sposób łączy tradycję ze współczesnym minimalizmem. W budynku zastosowano ciekawe przeszklenia z drzwiami tarasowymi, oknami typowymi, portfenetrami i szkleniem stałym. Łącznie powierzchnia okien i drzwi tarasowych wynosi 38,91 m2.

Koszt okien w domu
Autor: www.muratorprojekty.pl C117i - Codzienny - wariant I - elewacja ogrodowa Link: Sprawdź szczegóły projektu >>>
  • Cennik okien przygotowała firma MS więcej niż Okna

Wariant I standardowy

Okna plastikowe zbudowane z profili MSLine 73 o współczynniku Uw od 0,83 do 1,2 W/m2K

  • Wszystkie okna i drzwi tarasowe białe, koszt netto - 28 630 zł
  • Wszystkie okna i drzwi tarasowe szare, koszt netto - 33106 zł

Wariant II cieplejszy

Okna plastikowe zbudowane z profili MSLine+ MD 82 o współczynniku Uw = od 0,69 do 0,88 W/m2K

  • Wszystkie okna i drzwi tarasowe białe, koszt netto - 30 658 zł
  • Wszystkie okna i drzwi tarasowe szare, koszt netto - 35 904 zł

W tym:

Witryna nieotwierana o wymiarach 390 x 260 cm:

  • na profilach MSLine 73 i Uw = 0,83 W/(m2K), koszt netto: biała - 3814 zł, szara - 3861 zł
  • na profilach MSLine + MD 82 i Uw = 0,69 W/(m2K), koszt netto: biała - 4458 zł, szara - 4461 zł

Ponieważ drzwi tarasowe i witryna nieotwierana mają wielkie rozmiary i pakiety szybowe zajmują dużą ich powierzchnię, bez względu na przyjęty w wariancie poziom izolacyjności termicznej pozostałych okien są one cieplejsze. W obu wariantach mają taki sam współczynnik przenikania ciepła Uw, a różnica w cenie wynika z koloru.

Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne HST 82 mm

  • o wymiarach 270 x 235 cm i Uw = 0,80 W/(m2.K), koszt netto, białe - 8963 zł, szare - 10 232 zł
  • o wymiarach 180 x 235 cm i Uw = 0,87 W/(m2.K), koszt netto: białe - 7871 zł, szare - 9018 zł
Koszt okien w domu
Autor: MS więcej niż Okna Drzwi tarasowe podnoszono-przesuwne to obecnie bardzo modne rozwiązanie
  • Cennik okien przygotowała firma Urzędowski

W domu jest 20 okien i drzwi balkonowych rozwierno-uchylnych o łącznej powierzchni 39,53 m2. Prezentujemy wyceny okien z różnych gatunków drewna. Dwie są ze szprosami naklejanymi i dwie bez nich.

  • Wariant I: okna drewniane Galux 92 z sosny litej w kolorze naturalnym

Okna pojedyncze lub dwudzielne ze słupkiem stałym o współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,76, 0,78, 0,81, 0,82, 0,89, 0,95 W/(m2.K) z dwukomorowym pakietem szybowym o współczynniku Ug = 0,5 W/(m2.K)

Koszt netto - 45 674 zł

  • Wariant II: okna drewniane Galux 92 z sosny litej w kolorze naturalnym ze szprosami naklejanymi

Okna pojedyncze lub dwudzielne ze słupkiem stałym o współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,84, 0,85, 0,86, 0,89, 0,92, 0,96 W/(m2.K) z dwukomorowym pakietem szybowym o współczynniku Ug = 0,5 W/(m2.K)

Koszt netto - 52 467 zł

  • Wariant III: okna Galux 92 z drewna meranti w kolorze ciemnym ze szprosami naklejanymi

Okna pojedyncze lub dwudzielne ze słupkiem stałym o współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,84, 0,85, 0,86, 0,87, 0,89 W/(m2.K) z dwukomorowym pakietem szybowym o współczynniku Ug = 0,5 W/(m2.K)

Koszt netto - 58 147 zł

  • Wariant IV: okna drewniane Galux 92 z dębu litego w kolorze ciemnym

Okna pojedyncze lub dwudzielne ze słupkiem stałym o współczynniku przenikania ciepła Uw = 0,79, 0,81, 082, 0,85, 0,86, 0,94, 1 W/(m2.K) z dwukomorowym pakietem szybowym o współczynniku Ug = 0,5 W/(m2.K).

Koszt netto - 66 262 zł

Koszt okien w domu
Autor: Urzędowski Przekrój profili okien drewnianych

Prawdy i mity o oknach

Pytanie 1 z 4
Im większe okno, tym zimniej w domu
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie