Zdaniem eksperta. Jak uniknąć błędów podczas montażu okien

2019-12-10 11:57
Prawidłowo zamontowane okna powinny sprawnie działac przez wiele lat
Autor: Marcin Czechowicz

Jeśli musisz kupić nowe okna, czeka cię ich montaż. Zwykle kupuje się okna wraz z usługą montażu. Co zrobić, żeby nie popełnić błędów na tym etapie budowy lub remontu domu? Zapytaliśmy eksperta!

Każdy właściciel domu lub mieszkania stanie kiedyś przed koniecznością zakupu okien. Jedni będą je montować w swoich nowych domach, inni zastępować nimi stare, nieszczelne już okna. Będziemy wówczas musieli podjąć decyzje o rodzaju ram okiennych (PCW, drewno, aluminium), właściwościach ich pakietów szybowych (energooszczędne, bezpieczne, dźwiękoszczelne, selektywne itp.), a nawet rodzaju okuć (obwiedniowe, przeciwwłamaniowe, kryte itd.). Aby dokonać właściwego wyboru, który da nam w konsekwencji wieloletnią satysfakcję z komfortu użytkowania okien, powinniśmy zgłębić bogatą wiedzę o technice okiennej i parametrach użytkowych okien. Jest to bardzo rozległa dziedzina wiedzy, możliwa do opanowania, jednak wymagająca długotrwałych studiów w tym zakresie.

Znajdź doradcę technicznego, który doradzi wybrać okna

Rozsądniej więc jest zdać się na doradztwo doświadczonego technika okiennego, który zaproponuje odpowiednie dla naszych potrzeb rozwiązania. Nie byle sprzedawcy okien, ale właśnie doradcy, którego wiedza potwierdzona przez stosowne certyfikaty poparta będzie wieloletnim doświadczeniem praktycznym (np. referencje). Najlepiej, jeśli ten doradca nie będzie naszym sprzedawcą.

Profesjonalny doradca techniczny nie ograniczy się jedynie do doboru optymalnych parametrów i rozwiązań estetycznych, ale też zaproponuje nam odpowiednią technikę zamontowania okien, aby poprzez wadliwy montaż nie straciły one swoich właściwości. Właściwości te zapisane są w Deklaracji właściwości użytkowych dołączonej do każdego zakupionego przez nas okna. Wśród dokumentów, które otrzymamy wraz z oknem, powinna się znaleźć również Instrukcja montażu sformułowana przez producenta okna. Wykonanie montażu według tej instrukcji spowoduje, że będzie ono objęte gwarancją producenta. Warunki gwarancji również powinny być jednym z dokumentów towarzyszących zakupionemu oknu.

Montaż okien
Autor: Marcin Czechowicz Otwór okienny powinien być z każdej strony o kilka centymetrów większy niż rozmiar okien

Dobra umowa ze sprzedawcą okien

Jednak okna kupujemy najczęściej nie u producenta, ale u jego przedstawiciela handlowego (dystrybutora, dilera), który bierze na siebie odpowiedzialność za dostarczenie okien o umówionych właściwościach oraz za ich poprawne zamontowanie. Poprawne, czyli zgodne z Instrukcją montażu wydaną przez producenta tego okna. Podpisując umowę w salonie okiennym, powinniśmy w niej zapisać, w jaki sposób montowane będą okna, kto weźmie odpowiedzialność za ich właściwe dopasowanie do otworów okiennych, jak zostaną one uszczelnione i jak wykończone zostanie ościeże. To wszystko jest zakresem prac ekipy montażowej dystrybutora lub pracującej na zlecenie dystrybutora – salonu okiennego. My jako klienci nie kupujemy oddzielnie okien i oddzielnie montażu, tylko kupujemy usługę budowlaną polegającą na dostarczeniu okien wraz z montażem. Tylko od takiej usługi możemy zapłacić preferencyjną, 8-procentową stawkę VAT, zamiast pełnej 23-procentowej.

Montaż okien
Autor: Marcin Czechowicz W tej chwili standardem jest ciepły montaż okien z wykorzystaniem taśm uszczelniających

Sposób montażu okien zapisany w umowie

Bardzo częstym błędem kupujących okna jest niezwrócenie uwagi na brak w umowie określenia sposobu zamontowania zakupionych okien. Jeśli miałoby to się odbyć według Instrukcji montażu producenta, to taka Instrukcja powinna być załączona do umowy (i podpisana!). Jeśli natomiast takiej Instrukcji nie ma lub jest ona mało precyzyjna, wówczas należy ją doprecyzować w umowie lub powołać się na powszechnie dostępny dokument techniczny jakim jest Instrukcja montażu ITB lub Wytyczne montażowe RAL. Jeśli mieliśmy doradcę, który pomagał nam w wyborze okien, nie sprawi mu żadnego problemu wskazanie dokumentu odwołania, który precyzyjnie określi standard montowania naszych okien.

Warto w tym miejscu powiedzieć, że nie ma jednego powszechnie obowiązującego standardu montowania okien, gdyż wiele jest sytuacji montażowych, rodzajów murów, technik montażowych i wariantowych materiałów. Ich poprawnego doboru do indywidualnej sytuacji powinien dokonać doświadczony doradca techniczny. Inną osobą, która może podpowiedzieć prawidłowy sposób montażu okien, jest kierownik budowy.

Montaż okien
Autor: Marcin Czechowicz Jesli do montażu mają byc wykorzystane taśmy rozprężne, to okleja się nimi ramę przed wstawieniem jej w otwór

Najważniejsze punkty montażu okien to:

  • pomiar otworu względem wielkości okna,
  • poprawne ustawienie okna we wnęce,
  • stabilne zamocowanie okna,
  • szczelność warstwy izolacyjnej dookoła okna.
Montaż okien
Autor: Marcin Czechowicz Okna montuje się na listwie progowej, pod którą wkłada się niewielkie podkładki, żeby uzyskać pożądna pozycję okna

Zasadnicze etapy montowania okien

  • Pomiar otworów okiennych i przygotowanie ościeży

Otwór przygotowany do wstawienia okna prostokątnego powinien być prostokątny i być o kilka centymetrów wyższy i szerszy od wymiarów montowanego w nim okna. Ościeża takiego otworu powinny być wyrównane zaprawą tynkarską, suche i niepylące.

  • Podparcie i zamocowanie mechaniczne ram okiennych

Okno nie powinno stać na murze, ale na profilu montażowym, do którego mocowany będzie parapet zewnętrzny i wewnętrzny. Przestrzenie pomiędzy profilem montażowym a murem oraz profilem a ramą okna powinny zostać dobrze uszczelnione. Rama okienna musi być zamocowana do muru za pomocą odpowiednich łączników (np. kotew) na całym swoim obwodzie. Dobór łączników ramowych i głębokość ich mocowania powinny odpowiadać rodzajowi materiału murowego. Pozycja okna w głębokości ościeża powinna być ustalona tak, aby stanowiła ciągłość warstwy izolacyjnej muru. Okno po zamocowaniu mechanicznym i wyregulowaniu powinno być w pełni sprawne mechanicznie tzn. otwierać się i uchylać bez jakichkolwiek tarć i zacięć.

Montaż okien
Autor: Mariusz Bykowski Okna moga byc przytwierdzone do muru za pomoca kotew
  • Uszczelnienie przestrzeni między ościeżem a ramą okna

Po zamocowaniu mechanicznym okna przestrzeń pomiędzy murem a ramą należy wypełnić materiałem izolującym cieplnie i akustycznie. Najczęściej materiałem tym jest rozprężna pianka montażowa, która musi być nałożona w sposób ciągły, bez jakichkolwiek przerw. W przypadku specjalnych taśm rozprężnych mocuje się je wokół ramy jeszcze przed czynnościami montażu mechanicznego.

  • Zabezpieczenie warstwy uszczelniającej

Warstwę izolacyjną wokół ramy okiennej należy po jej wyschnięciu zabezpieczyć paroizolacyjnie od wewnątrz oraz wodoszczelnie, a paroprzepuszczalnie od zewnątrz. Jeśli funkcję tę mają pełnić specjalne folie, wówczas nakleja się je na ramę jeszcze przed mocowaniem mechanicznym okna w ościeży. Taśmy zabezpieczające warstwę izolacyjną należy chronić przed długotrwałym działaniem promieni słonecznych oraz przed uszkodzeniami przez inne ekipy budowlane. Dobrą praktyką jest wykonanie wokół okna np. pasa ocieplającego ze styropianu, będącego częścią późniejszej warstwy ocieplającej muru.

Montaż okien
Autor: Marcin Czechowicz Drugi sposób mocowania to dyble, czyli mocne śruby, które wkręca się przez profile

Sprawdzanie szczelności: badanie Blower Door

Podsumowując, najważniejszym w sztuce montażowej jest poprawne ustawienie okna w murze i jego solidne zamocowanie. To sprawdzi każdy technik budowlany lub inżynier. Kolejnym jest wymaganie wobec warstwy izolacyjnej wokół okna, by zapewniała szczelność na przenikanie powietrza, wody, pary wodnej i hałasu. Szczelność ta nie może być mniejsza niż szczelność samego okna. Jeżeli nie jesteśmy pewni jakości wykonanych prac montażowych, wówczas możemy zamówić badanie Blower Door, które określi poziom szczelności całej przegrody okiennej wraz z jej warstwą izolacyjną. Formułując zapisy umowy z salonem okiennym, możemy wpisać do niej punkt, mówiący o obowiązkowości takiego badania. Trzeba mieć jednak świadomość, że tylko najlepsze salony, zapewniające najwyższą jakość prac montażowych nie odmówią umieszczenia takiego zapisu w umowie. I to także może być sposób na zweryfikowanie odpowiedzialności fachowców za swoją pracę.

Montaż okien
Autor: Marcin Czechowicz Montaż okien kończy zainstalowanie akcesoriów, czyli klamek, zakładek itp.

Instrukcja ITB

Natomiast zainteresowanych zgłębieniem tajników montowania okien odsyłam do niedoskonałej może, ale wystarczająco precyzyjnej Instrukcji technicznej nr 421 dotyczącej montażu okien i drzwi balkonowych, wydanej przez Instytut Techniki Budowlanej w 2016 r. Jej zapisy autorytatywnie rozstrzygną większość mogących zaistnieć sporów dotyczących poprawności wykonanych prac montażowych.

Montaż okien
Autor: Marcin Czechowicz Zadaniem montażysty jest wyregulowanie okuć, tak żeby okno sprawnie otwierało się i zamykało
Radził ekspert
Robert Klos
Robert Klos: dyrektor Centrum Analiz Branżowych, ekspert stowarzyszenia Dom Bezpieczny

Menedżer, analityk rynku, dziennikarz. Studiował filozofię (ATK), zarządzanie (MBA) i handel zagraniczny (SGH). Właściciel Centrum Analiz Branżowych. Były dyrektor marketingu w Stolarce Wołomin, wiceprezes Stowarzyszenia Producentów Stolarki Budowlanej. Pomysłodawca i współzałożyciel Związku Polskie Okna i Drzwi oraz Zrzeszenia Montażystów Stolarki. Twórca Ogólnopolskich Forów Stolarki, Kongresu Stolarki Polskiej, Klubu Forum100 oraz licznych programów branżowych: m.in. Aktywne Okna, Mistrzowie Montażu, Dom Bezpieczny.

Okna i drzwi – egzamin ze stolarki

Pytanie 1 z 10
Współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi wejściowych nie może przekroczyć:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie