| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Układanie paneli podłogowych. 2 metody montażu paneli i najczęstsze błędy

Układanie paneli podłogowych. 2 metody montażu paneli i najczęstsze błędy

Dobrze ułożone panele podłogowe mogą dorównać urodą parkietom tradycyjnym. Sęk w tym, że panele mają opinię łatwych w montażu, więc wielu wykonawców niezbyt się do tego przykłada. Niedociągnięcia w układaniu takich posadzek utwierdzają zaś w błędnym przekonaniu, że panele są materiałem gorszego sortu. Poznaj 2 metody układanie paneli: jako podłoga pływająca i przyklejanie.

Czego oczekują klienci od posadzek z paneli? Niektórzy zamawiają je dlatego, że bywają bardzo tanie. Innych zachęca wyjątkowo krótki czas ich układania. Jest też spora grupa miłośników podłóg z ładnego, drogiego drewna, którzy widzą w panelach tańszą, choć nie tanią alternatywę dla desek lub parkietów z litego jesionu, wiązu, czereśni albo gatunków egzotycznych.

Wszyscy chcą natomiast, żeby panelowa posadzka została ułożona solidnie i służyła przez wiele lat.

Układanie paneli podłogowych - podłoga pływająca

Panele podłogowe produkuje się z myślą, że będzie z nich układana posadzka pływająca, czyli niezwiązana trwale z podłożem. Łączy się więc tylko ich krawędzie: klejem te z wpustami i wypustami; bez kleju – te z zamkami.

Podłoga pływająca ma jednak pewien mankament, z którym trzeba sobie poradzić. Gdy się po niej chodzi, powstaje nieprzyjemny odgłos. Aby zaradzić takiemu stukaniu, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego podkładu pod panele.

Ekipa parkieciarska, zanim zabierze się do posadzki pływającej, musi zabezpieczyć betonowe, cementowe lub gipsowe podłoże folią paroizolacyjną. Odetnie ona drogę wodzie, która może jeszcze gdzieniegdzie znajdować się w podłożu. Najlepiej, gdy na folii zostaną ułożone specjalne podkładowe płyty z włókien drzewnych, ewentualnie maty korkowe lub specjalne ryflowane płyty polistyrenowe. One najlepiej wyciszą posadzkę. Dopuszczalne jest użycie tańszych, lecz mniej skutecznych produktów, na przykład tektury falistej lub pianki polietylenowej. Ta ostatnia nie powinna jednak być układana pod panele z zamkami, bo może utrudniać ich wzajemne łączenie.

Jeśli do wyciszenia paneli zostaną użyte jakiekolwiek maty, zwracajmy uwagę, żeby rozkładano je prostopadle do paneli. Poszczególne ich pasy powinny się wzajemnie stykać i nie mogą na siebie zachodzić. Przypilnujmy również, aby miejsca połączeń zostały dokładnie zaklejone taśmą samoprzylepną. Płyty powinny zaś być układane pod kątem 45° do paneli, a ich styków nie trzeba uszczelniać.

Autor: Mariusz Bykowski

Montaz paneli - przyklejanie

Wielu dobrych parkieciarzy uważa, że wykonywanie posadzki pływającej nie jest szczególnie korzystne. Owszem, szybko się ją układa i łatwiej zdemontować panele przed remontem podłóg, ale czy klejenie ich całą powierzchnią do podłoża, tak jak klepki parkietowe, nie da lepszego efektu? Panelowa posadzka trwale połączona z podłogą nie wybrzusza się i ma nieporównywalnie lepsze właściwości akustyczne. Gdy się po niej chodzi, nie czuć, że się ugina, i nie słychać stuknięć.

Niektórzy parkieciarze postanawiają więc mocować panele drewniane podobnie jak parkiet. Używają w tym celu zwykłego kleju do parkietu i mozaiki. Nie musi mieć on zwiększonej elastyczności, gdyż specyficzna budowa paneli zapewnia ich dużą sztywność i odporność na wypaczenia.

Przy tej metodzie montażu nie trzeba zabezpieczać podłoża folią paroizolacyjną.

Najczęściej popełniane błędy przy układaniu paneli

  • Układanie paneli na nie do końca osuszonym podłożu. Jego wilgotność nie może być wyższa niż 2-3%.
  • Montaż paneli na podłożu kruszącym się, zabrudzonym, spękanym lub nierównym. W efekcie posadzka, zwłaszcza pływająca, może się uginać i klawiszować.
  • Brak podkładu wytłumiającego pod panelami. Każdy krok po posadzce sygnalizować będzie wtedy donośne stuknięcie.
  • Brak dylatacji miedzy posadzką a ścianą. 1-2 cm szczelina ma umożliwić ruchy posadzki, zwłaszcza pływającej. Przy braku dylatacji, zwiększając swoją powierzchnię, posadzka będzie napierać na ściany i w efekcie wypiętrzać się.
  • Podczas łączenia ze sobą paneli, co jakiś czas dobija się je gumowym młotkiem. Błędem jest uderzanie w tak zwany wypust panelu (inaczej zwany piórem). Może się on od tego uszkodzić. Uderzenia są dopuszczalne jedynie w krawędź z wyprofilowanym wpustem.
  • Zamocowanie listew maskujących do posadzki zamiast do ściany. Po krótkim czasie między listwami a ścianami pojawi się nieestetyczna szpara.

Pielęgnacja i konserwacja paneli podłogowych

Aby panele na długo zachowały ładny wygląd, trzeba o nie dbać. Należy uważać, żeby nie zostały zarysowane, zabrudzone chemikaliami lub zalane wodą. Posadzkę myje się wilgotną ścierką lub lekko zwilżonym mopem i łagodnym detergentem. Do paneli laminowanych warto używać środków czyszczących o działaniu antystatycznym – nie będą się wówczas elektryzować. Ładny wygląd posadzki osiągnie się, przemywając ją raz na jakiś czas środkiem nabłyszczającym. Niewielkie wyszczerbienia lub ubytki w panelach można wypełnić specjalnym akrylowym kitem uszczelniającym. Kity takie produkowane są w kolorze kilku najpopularniejszych gatunków drewna.
Spoiny między panelami można również wypełnić specjalnym woskiem, który sprawi, że staną się nieco szczelniejsze.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Podłogi drewniane bez tajemnic

Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje na temat podłóg drewnianych, aby...

Schody w domu [GALERIA ZDJĘĆ]

Oczekujemy, że schody wewnętrzne będą stanowiły atrakcyjny wizualnie akcent w pomieszczeniu. Do wyboru mamy...

Układanie wykładziny. Jak ją wymierzyć i w jaki...

Zanim kupisz wykładzię dywanową musisz wyliczyć, ile będziesz jej potrzebował. Podpowiadamy zatem, jak...

Nowoczesne podłogi laminowane - ciepłe, modne i...

Panele podłogowe wyrosły już z roli taniej imitacji parkietu. Dziś posadzki laminowane zadziwiają wzornictwem...

Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy...

Kochamy podłogi drewniane, ale dziś drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tyle i są tak...

Modna podłoga - 9 najnowszych trendów

W wyborze materiału wykańczającego podłogę nie trzeba iść utartymi drogami. Pokazujemy, jak ciekawe efekty...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.