| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Panele podłogowe: za czy przeciw?

Panele podłogowe: za czy przeciw?

Panele podłogowe mają zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Do złudzenia przypominają podłogę z drewna, łatwo się je układa, ale jest to produkt sztuczny,  z typowymi dla siebie wadami.

Panele: łatwe w montażu, niedrogie, sztuczne...

Z pewnością panele to popularny materiał na posadzkę. Są zazwyczaj tańsze od podłogi z litego drewna. Użytkownicy doceniają to, że do złudzenia przypominają podłogę drewnianą. Są łączone na wpust i wypust i klejone albo na specjalny zatrzask - może je ułożyć nawet niedoświadczona osoba. Nazywa się je pływającą podłogą - nie trzeba ich łączyć z podłożem. Docenia się też trwałość materiału - skoro panele są użytkowane w wielu sklepach i wytrzymują natężony ruch, to tym bardziej spełnią swe zadanie w domu.

Zobacz także:

Jak bardzo panele są odporne na zarysowania i uszkodzenia? To zależy od klasy paneli: odporności na ścieranie paneli laminowanych i twardości paneli drewnianych. Kolejna zaleta paneli to praktyczność w użytkowaniu - nie wymagają kłopotliwego lakierowania. Podłogę z drewna trzeba po ułożeniu cyklinować i lakierować, a potem powtarzać tę czynność nawet co kilka lat. Panele układamy i już.

Jakie wady dostrzegają użytkownicy? Przede wszystkim razi ich to, że jest to produkt sztuczny. A skoro sztuczny, to i z typowymi wadami. Deska ze śladami użytkowania nadal może być ładna; uszkodzony mechanicznie panel wygląda bardzo źle - nadaje się praktycznie do wymiany. Tę wadę rekompensuje niższa cena.

Autor: Mariusz Bykowski

Panele mogą do złudzenia przypominać podłogę z litego drewna

Panele lubią parter?

Niektóre dyskusje inwestorów i właścicieli domów wydają się nie mieć ani końca, ani rozwiązania. Na przykład z jakiego materiału wykonać posadzkę w salonie i ogólnie podłogę na parterze domu? Wiadomo, że dom jednorodzinny ma częsty kontakt z ogrodem. Domownicy krążą między domem, garażem a podwórkiem, więc podłoga parteru musi wytrzymać chodzenie po niej w butach, ślady psich i kocich łap, wgniatanie drobin piasku, a nawet topniejący pod butami śnieg. Parkiet albo podłoga z desek ułożone w salonie i holu nie zdadzą egzaminu z codziennego zadeptywania. Z czasem pojawią się wgniecenia i przetarcia. - I to nawet na deskach i parkietach dębowych! - alarmują użytkownicy.

Z tego właśnie powodu najrozsądniejszym wyborem dla wielu inwestorów wydają się... gres albo terakota. Chwalą sobie nie tylko trwałość i urodę płytek ceramicznych. Ceramika dobrze współpracuje z ogrzewaniem podłogowym, które jest popularnym sposobem ogrzewania.

Zwolennicy paneli podłogowych nie zamierzają się poddać. Panele również są bardzo odporne na uszkodzenia, a mają tę przewagę nad podłogą z ceramiki, że dają odczucie ciepła. Podłoga z płytek ceramicznych wydaje się chłodna (a chodzenie po niej w skarpetkach kończy się katarem). Panele to wielka wygoda - podkreślają użytkownicy. Nie ma nerwowego czuwania, by domownicy zdejmowali buty, by dzieci uważały w trakcie zabawy, wreszcie - co najbardziej stresujące w wielu domach - proszenia gości, szczególnie pań w szpilkach, by wchodziły „na salony” boso. Taka prośba może raz na zawsze zniechęcić gościa do odwiedzin... Panele świetnie sprawdzają się w garderobach, w pomieszczeniach gospodarczych i salach ćwiczeń. Są estetyczne i łatwe w utrzymaniu.

Na co trzeba zwracać uwagę przy wyborze paneli? Na ich przeznaczenie. Na opakowaniach można znaleźć informację, do jakiego pomieszczenia i na jaką intensywność korzystania przewidziano dany materiał. Na pewno inne należy wybrać do garderoby, a inne na korytarz. Nie ma tu wielkiej filozofii - trzeba wybierać zgodnie z instrukcją producenta.

Panele lubią brud?

Drugi gorący temat: czy panele warto układać w kuchni? Łatwo tam przecież o zalanie, a wtedy posadzka może zacząć się wybrzuszać. Zagrożenie jest, ale o dziwo nikomu z użytkowników – dzielących się swoimi opiniami na Forum Muratora – coś takiego się nie przytrafiło. Kuchnie są dziś sterylne niczym salon, wyposażone w nowoczesne urządzenia i akcesoria. To procentuje bezpieczeństwem użytkowania, a zatem i podłogi. Można powiedzieć, że dziś o wiele łatwiej o wodę w salonie, gdy zdarzy nam się przewrócić wazon albo rozlać wodę z konewki przy podlewaniu kwiatów.

Czy wilgoć w kuchni może być większym problemem? Producenci stworzyli klasę paneli, które nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Ale znów – są bardzo wydajne wyciągi i sprawna wentylacja. Panel na podłodze w kuchni nie jest szczególnie narażony na wilgoć. Lepiej zatem powiedzieć o innym wniosku z użytkowania często zgłaszanym przez użytkowników kuchni, być może poważniejszym od kwestii wody. Panele w kuchni nie sprawdzają się, bo... widać na nich brud. Podstawową wadą jest tu ich elektrostatyczność – naładowane cząstki zatrzymują kurz. Do tego dochodzi wspomniana podwyższona wilgotność, smażenie, gotowanie. A dokuczliwy efekt? Nawet w kuchni, w której gospodyni bardzo dba o porządek, trudno jest utrzymać czystość na podłodze. Pierwsze ślady zostają już w trakcie mycia – smugi po środku czystości i mokre drobiny kurzu.

Sprzątanie bez zadawalającego rezultatu może być powodem dużej irytacji... Dodajmy, że problem elektryzowania się powierzchni paneli znany jest producentom – droższe panele mają powłokę antystatyczną – nie tylko nie elektryzują się, ale też ograniczają gromadzenie bakterii i roztoczy. Z tego powodu nadają się szczególnie do pokoju dziecka i do kuchni. Czy to rozwiązuje problem?

Panele działają jak głośnik?

Co budzi wiele negatywnych emocji? To, że chodzeniu po podłodze z paneli towarzyszy charakterystyczny odgłos! Elementy są ze sobą połączone i reagują czasem jak membrana bębna – wzmacniają odgłos kroków. Zgodnie z instrukcją montażu pod panele należy układaćpiankę lub korek. Mata z pianki polietylenowej o grubości 3 mm tłumi do 16 dB, a ta o grubości 5 mm – do 18 dB. Popularne jest też układanie płyty pilśniowej. W tańszych panelach pianka może być tak cienka i słaba, że nie spełni swojego zadania. Problemy z hałasem dają się jeszcze bardziej we znaki, jeśli podłoga nie jest równa – panele nie ułożą się, lecz będą sprężynować. Dlatego inwestorzy ostrzegają się wzajemnie – sprawdź, czy podłoga jest równa! W razie potrzeby można skorzystać z wylewki samopoziomującej. Warto, bo nierówne podłoże może doprowadzić do uszkodzenia połączeń paneli. Poza tym chodzenie po wybrzuszonej podłodze to męka.

A jeżeli poziomujemy ją, to warto pamiętać, że panele często stykają się z innymi posadzkami – z płytkami ceramicznymi albo wykładziną – i zadbać o zrównanie wszystkich płaszczyzn. Niektórzy inwestorzy zapominają o tym i później potykają się na przykład o wystający na kilka milimetrów gres wokół kominka. Niby drobiazg, a jednak denerwuje.

Paneli się nie naprawia?

Panele to materiał bardzo trwały, jednak z czasem na skutek codziennego użytkowania zaczynają się na nich pojawiać uszkodzenia mechaniczne – ciemne rysy od odsuwania krzesła, odpryski laminatu po upadku ciężkich przedmiotów. Takich urazowych sytuacji w domu jest bardzo dużo. W efekcie mamy częściowo zniszczoną podłogę. Co robią użytkownicy? Można próbować naprawiać uszkodzenia. Są specjalne pasty renowacyjne i lakiery. Na-prawa będzie udana, jeśli uszkodzenie jest niewielkie. Przy większych rysach i wgnieceniach najczęściej praktykowanym przez użytkowników sposobem naprawy jest wymiana panela albo całej podłogi. Czy to wada materiału? Znów przywołajmy opinie z Forum. Dla wielu ludzi panele są materiałem przejściowym – kolejna posadzka jest już z drewna. Dla innych zużywanie się paneli nie jest niczym zaskakującym – także podłoga z desek się niszczy, a płytki ceramiczne ścierają się i mogą popękać. Taka kolej rzeczy.

Panele nie lubią ciepła?

Czy można ułożyć panele na podłodze, w której jest ogrzewanie podłogowe? Tak, jeżeli pozwala na to ich producent. Użytkownicy mają pozytywne doświadczenia. Należy tylko spełnić dwa warunki. Pierwszy – ogrzewanie musi zostać zaplanowane pod ten rodzaj posadzki. Chodzi o gęstsze ułożenie instalacji grzewczej, by pokonać dużą izolacyjność cieplną paneli. Część ciepła zostanie pod podłogą. I drugi – trzeba wybrać panale specjalnie oznakowane przez producenta, nadające się do ogrzewanej podłogi. Źle dobrane panele po podgrzaniu mogą wydzielać szkodliwe dla zdrowia substancje. Ich montaż powinien być wykonywany, gdy podłoga jest zimna. Do łączenia płyt należy stosować klej elastyczny. Nieprzestrzeganie tych zasad – jak donoszą użytkownicy – skutkuje tym, że panele zaczynają się wybrzuszać.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Jak przyklejać płytki ceramiczne? Najczęściej...

Płytki ceramiczne w łazience czy kuchni można próbować ułożyć samodzielnie. Musisz wiedzieć, jak...

Jaki materiał wybrać na podłogę - parkiet czy...

Kochamy podłogi drewniane, ale dziś drewnianych i drewnopodobnych materiałów jest tyle i są tak...

Podłogi drewniane bez tajemnic

Zebraliśmy w jednym miejscu wszystkie najważniejsze informacje na temat podłóg drewnianych, aby...

Naturalne piękno na dłużej, czyli jak pielęgnować...

Drewno na podłodze to praktyczny i elegancki sposób na wykończenie wnętrza w dowolnym stylu. Jeśli...

Schody w domu typu kostka - naprawiać czy...

Nawet jeśli dom po remoncie ma być nie do poznania, rozsądnie jest zachować to, co jest w dobrym stanie...

Deska podłogowa, panel laminowany czy LVT?...

Podłogi drewniane od lat królują w naszych domach. Drewno sprawia, że wnętrza zyskują ciepły i...