| muratordom.pl » Wnętrza » Podłogi i schody » Listwy przypodłogowe. Jak wykończyć styk posadzki ze ścianą?

Listwy przypodłogowe. Jak wykończyć styk posadzki ze ścianą?

Listwy przypodłogowe to niby detal, ale bardzo istotny. Zasłaniają styk posadzki ze ścianą, mogą także ukryć kable i sprawić, że nie będą się one plątały po podłodze. Dopełniają również wystroju wnętrza. Listwy podłogowe potrafią zupełnie zniknąć w pomieszczeniu albo bardzo wyraźnie dać o sobie znać.

Listwy przypodłogowe są stosowane, aby zamaskować szczelinę dylatacyjną między posadzką a ścianą. Szczelina ta (zwykle o szerokości około 1,5 cm) sprawia, że drewniane podłogi mogą się kurczyć i rozszerzać pod wpływem zmian wilgotności powietrza, dzięki czemu nie ulega wybrzuszeniu. Listwy pełnią jeszcze inną, nie mniej istotną funkcję – zabezpieczają ściany przed obiciem i zabrudzeniem podczas czyszczenia podłogi. Jeśli na ścianach są okładziny sięgające do poziomu posadzki (i są one odpowiednio grube), cokół nie jest potrzebny. Nie zawsze jednak sposób wykończenia ściany pozwala zrezygnować z cokołów lub listew – w takim przypadku musisz uwzględnić te elementy w wystroju wnętrza. Ich wybór zależy przede wszystkim od tego, jaki charakter będzie miało dane pomieszczenie. Wysoka profilowana listwa w kolorze sztukaterii będzie się ładnie prezentować we wnętrzu stylowym, a płaska stalowa – w lofcie lub stylizacji industrialnej.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Listwy w kolorze podłogi

Typowym rozwiązaniem połączenia podłogi ze ścianą jest zastosowanie listwy z tego samego materiału co podłoga. To sposób bezpieczny, ponieważ cokół zlewa się wtedy z podłogą, stanowi jej przedłużenie i na pewno jest dobrze dopasowany. Najczęściej stosuje się listwy drewniane wysokości około 7 cm o delikatnym profilu – szersze przy podłodze i zwężające się do góry. Nieznaczne zaokrąglenie zapobiega gromadzeniu się kurzu i optycznie łagodzi grubość listwy. Jej przekrój w pewnym stopniu umożliwia uginanie, tak aby dopasowała się do nierówności ściany i podłogi.

Autor: Piotr Mastalerz

Niezbyt szeroka listwa dopasowana do podłogi staje się prawie niewidoczna we wnętrzu, natomiast skontrastowana z kolorem ścian i posadzki może być dekoracją pomieszczenia

Listwy drewniane lub z MDF

Gdy są w kolorze drzwi, razem z ich opaską tworzą jednolite wykończenie ściany. Wizualnie należą do ściany, a nie do podłogi. Mogą więc mieć inny kolor i być z innego materiału niż posadzka – kontrastować z nią lub podkreślać jej odcień. Mogą być w kolorze ściany lub w kontraście zarówno do ściany, jak i do podłogi (w takim przypadku pełnią podobną funkcję jak lamówka żakietu – są bardzo widocznym detalem).

Drewniane listwy cokołowe

Drewniany cokół do posadzki ceramicznej to rozwiązanie nietypowe, ale efektowne. Kiedy podłoga ceramiczna łączy się z drewnianą, zawsze pojawia się problem połączenia cokołów, bo listwy drewniane mają inną grubość i inny profil niż płytki. Możena się wówczas zdecydować na zastosowanie cokołu drewnianego również na podłodze z płytek. Taki zabieg ociepla wnętrze i nadaje mu bardziej przytulny charakter. Trzeba oczywiście zadbać o kolorystyczne dopasowanie elementów.

Profilowane listwy styrodurowe lub polistyrenowe

Dobrze sprawdzą się w stylowych wnętrzach. Listwy możesz pomalować na kolor ściany lub sztukaterii. Bardzo dużo uwagi trzeba poświęcić połączeniom z opaskami przy drzwiach i zabudowach wnękowych.

Autor: Piotr Mastalerz

Listwy ze stali nierdzewnej nadają aranżacjom nowoczesny charakter i mają świetne właściwości użytkowe – są odporne na wypaczenie i uszkodzenia mechaniczne

Listwy metalowe

Płaska listwa stalowa z blachy nierdzewnej, aluminium lub delikatny kątownik to coś dla amatorów industrialnych klimatów. Dobrze, jeśli stal albo aluminium pojawiają się także w innych elementach wystroju.

Kable ukryte pod listwą

Wysoka, gruba listwa, w której można prowadzić kable, sprawdza się zwłaszcza we wnętrzach stylowych, gdzie gniazda na ścianie są elementem niepasującym do wystroju pomieszczenia. Gniazda umieszcza się wtedy w cokole, dzięki czemu uwalniasz od nich ścianę. Jeśli są kolorystycznie zgrane z listwą, znikają we wnętrzu.

Listwy podświetlane

To efekt zastosowania taśmy ledowej. Ze względu na małe wymiary można ją umieścić w szczelinie między listwą a podłogą lub w specjalnie wyfrezowanym do tego celu wgłębieniu. Daje bardzo kameralne quasi-kinowe światło doskonałe do pozostawienia na noc lub podczas oglądania telewizji. Pamiętajmy jednak o zasilaczach do LED-ów – musimy znaleźć na nie łatwo dostępne miejsce.

Autor: CEZAR

Listwę podświetloną taśmą ledową można poprowadzić tradycyjnie przy ścianie albo nietypowo – przy cokole wyspy kuchennej

Przeczytaj dodatkowo:
50 pomysłów na wykończenie domu

Pomysłów na to, jak urządzić dom, by spełniał nasze potrzeby i uwzględniał  aranżacyjne trendy...

Budowa i projektowanie schodów wewnętrznych. 6...

Męczące podejście w górę, niebezpieczne zejście w dół i guzy na głowie. Takie problemy mogą się...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Układanie wykładziny. Jak ją wymierzyć i w jaki...

Zanim kupisz wykładzię dywanową musisz wyliczyć, ile będziesz jej potrzebował. Podpowiadamy zatem, jak...

Jak powinna wyglądać klatka schodowa w domu...

Poznaj wymiary wygodnej klatki schodowej w domu jednorodzinnym. Czym wykończyć ściany? Jakiego materiału użyć...