Sklep online
Bądź na bieżąco!
Zapisz się na newsletter
| muratordom.pl » Prawo » Kredyty i pożyczki » Jak sobie poradzić ze spłatą...

Jak sobie poradzić ze spłatą...

Zaciągnąłeś kredyt i teraz nie możesz go spłacić? Masz kłopot. Ale, paradoksalnie, na szczęście, jest to też - po części - kłopot banku, który pożyczył Ci pieniądze. Skontaktuj się z bankiem jak najszybciej!

Niestety, więc stało się - masz kłopot ze spłatą kredytu. Najgorsze, co możesz teraz zrobić, to zalegać z wpłatami. Najlepiej skontaktuj się ze swoim bankiem zanim dojdzie do opóźnień w spłacie. Co grozi dłużnikowi, który nie spłaca rat? Po pierwsze, bank może przysłać ponaglenie. Na jego koszt, w skrajnym wypadku za taki monit bank może zażyczyć sobie nawet i 70 złotych - warto wcześniej sprawdzić to w cenniku usług. Jeżeli pomimo wezwań do spłaty klient będzie zalegał z dwoma pełnymi ratami, bank może wypowiedzieć umowę kredytu. A to już nie żarty - cały kredyt staje się natychmiast wymagalny, to znaczy musimy wszystko spłacić albo bank naliczy karne odsetki.

Umowa o kredyt może zawierać klauzulę o możliwości wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego. Taka klauzula, czyli zapis w umowie, bardzo ułatwia bankowi dochodzenie należności od niesolidnego dłużnika. Jeśli ten ostatni nie spłaca rat i nie reaguje na monity, bank wystawia bankowy tytuł egzekucyjny i zwraca się do sądu o nadanie mu wykonalności. Sąd podejmuje decyzję w terminie do trzech dni na posiedzeniu niejawnym. Jeśli stwierdzi, że dłużnik rzeczywiście nie wywiązuje się z umowy, bank będzie mógł wysłać do niego komornika. Wtedy trzeba oddać nie tylko pożyczone pieniądze, ale dodatkowo jeszcze karne odsetki i pokryć koszty pracy komornika.

Jeśli mamy kłopoty z spłatą rat, lepiej porozmawiać z bankiem - zanim dojdzie do opóźnień w spłacie. Na wniosek klienta bank może wydłużyć okres spłaty kredytu, przez co raty staną się mniejsze. Wzrośnie jednak koszt całego kredytu. Do umowy o kredyt dopisuje się w takim wypadku aneks, zawierający nowy harmonogram spłat. Niektóre banki żądają za wystawienie takiego aneksu dodatkowej opłaty -  może warto o tym pomyśleć, zanim podpiszemy umowę o kredyt.

Warto wiedzieć, że bank ma prawo wypowiedzieć umowę kredytową w części lub całości albo zażądać dodatkowego zabezpieczenia, jeżeli terminowa spłata kredytu jest zagrożona z powodu pogorszenia sytuacji materialnej konsumenta. Dotyczy to kredytów innych niż konsumenckie, na przykład mieszkaniowych. Może się więc zdarzyć, że bank zażąda na przykład dodatkowych żyrantów od klienta, który stracił pracę, nawet jeśli ten terminowo spłaca raty.

Jeżeli jednak dodatkowe punkty umowy nie są określone w prawie bankowym i nie były indywidualnie ustalane z klientem, można je zaskarżyć do sądu. Niedozwolone są bowiem takie postanowienia umowy, które kształtują prawa i obowiązki klienta w sposób rażąco sprzeczny z dobrymi obyczajami i narusza jego interesy. O tym, czy tak jest, decyduje sąd.

Ostrożność należy zachować nie tylko wtedy, kiedy zaciąga się kredyt, ale także wtedy, kiedy występuje się jako poręczyciel (żyrant). Jeśli umowa nie stanowi inaczej, kredytobiorca i poręczyciel odpowiadają solidarnie za dług kredytobiorcy. To znaczy, że jeśli dłużnik nie spłaca kredytu, bank może zażądać zwrotu pieniędzy i odsetek od któregokolwiek z nich. Brak spłaty może być też spowodowany śmiercią kredytobiorcy, chyba, że kredyt był ubezpieczony na wypadek śmierci. Zazwyczaj wybierze tego lepiej sytuowanego, aby zwiększyć szansę na odzyskanie pieniędzy. Oczywiście poręczyciel, który spłaci zadłużenie za kredytobiorcę, może domagać się od niego zwrotu dokonanej zapłaty. Bank musi niezwłocznie powiadamiać poręczyciela o zaległościach w spłacie.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Od stycznia 2015 roku większy wkład własny przy...

Jeżeli w 2015 roku chcesz zrealizować marzenie o własnym mieszkaniu, musisz dysponować większym wkładem...

Wkład własny do kredytu hipotecznego. Co oprócz...

Przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego istotny jest wkład własny. Obniża on oprocentowanie, a także zmniejsza...

WIDEO: Dopłata do domów energooszczędnych NF15 -...

Inwestorzy budujący ten dom pasywny starają się o dofinansowanie dla domów pasywnych z Narodowego...

Wykupienie na własność mieszkań w zasobach TBS:...

Zmiany w prawie, które miały umożliwić przekształcanie praw do mieszkań w zasobach towarzystw...

Rozwód a kredyt hipoteczny. Co ze spłatą kredytu...

Jeżeli byli małżonkowie razem zaciągneli kredyt hipoteczny na dom lub mieszkanie, to w ocenie banku po...

FILM: NF40 - dopłata do domów energooszczędnych....

Możesz budować dom energooszczędny i otrzymać dopłatę do kredytu w wysokości 30 tys. zł. Dopłatę do...

SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.