| muratordom.pl » Łazienka » Pomysły i aranżacje » Okno w łazience może być wyzwaniem dla projektanta wnętrz
Na co zwracać uwagę, kiedy urządza się łazienkę z oknem?

Okno w łazience może być wyzwaniem dla projektanta wnętrz

Jeśli mamy okno w łazience, projekt aranżacji powinien przewidywać takie rozmieszczenie urządzeń sanitarnych, aby pozostawić do nich swobodny dostęp. Tymczasem w małych łazienkach często pozostają one w konflikcie z oknem. Przekonaj się, jak ustawić sprzęty w łazience z oknem.

Jasna, oświetlona dziennym światłem i dodatkowo wentylowana – taka jest łazienka z oknem o odpowiedniej wielkości i we właściwym miejscu. Niestety często planując aranżację nie pamięta się o podstawowych zasadach projektu łazienki i projektowania wnętrz w ogóle. I zdarza się na przykład, że zastawia się okno w łazience kabiną. Nie jest to dobre rozwiązanie – zimą w kabinie może być zimno, latem będziemy pozbawieni dodatkowej wentylacji. Wanna ustawiona pod oknem utrudni jego otwieranie i mycie. Okno nad umywalką nie pozwoli nam powiesić nad nią lustra. Możemy to w porę przewidzieć, uważnie oglądając projekt.

Co może stać przy ścianie z oknem

Musisz pamiętać, że okno dzieli ścianę. Ważne, w jaki sposób – ile zostaje miejsca pomiędzy nim a narożnikiem łazienki. Problem może się pojawić w małych, wąskich łazienkach, w których urządzenia muszą sąsiadować z oknem. Jeśli przy ścianie z oknem ma stanąć kabina prysznicowa, minimalna odległość do narożnika wynosi 80 cm. Będzie to jednak bardzo mała, a więc niezbyt wygodna kabina. Na ustawienie umywalki potrzebujemy minimum 55 cm. Jeśli obok okna łazienkowego trzeba umieścić sedes, musimy zostawić 60 cm. Szerokość małej wanny to 70 cm, większa i dłuższa będzie miała 85-90 cm – tyle miejsca potrzeba, aby ustawić wannę prostopadle do ściany z oknem, zachowując do niego swobodny dostęp. Urządzenia mają różne wymiary i kształty, więc planując umieszczenie wanny czy umywalki przy ścianie z oknem, możemy dobrać najbardziej odpowiedni model.

Dobór wysokości okna

W małej łazience okno umieszcza się często wysoko, tak aby można było zamontować pod nim wannę czy sedes. Jednak pamiętajmy, że trzeba je otwierać i myć. Małe okno pod sufitem wpuści wprawdzie do łazienki trochę dziennego światła, ale dostęp do niego będzie utrudniony. Od tego, na jakiej wysokości znajduje się dolna krawędź okna, zależy to, czy można pod nim zainstalować któreś z urządzeń sanitarnych. Pamiętajmy, że: r standardowe wanny mają wysokość 60 cm. Parapet okna powinien więc być na pewno powyżej 60 cm od podłogi. (Czasami celowo umieszczamy wannę pod dużym oknem, które zaczyna się niemal na wysokości wanny, aby kąpiąc się, móc patrzeć na ogród); r umywalkę montujemy na wysokości 85 cm od poziomu podłogi, a więc parapet okna powinien być wyżej. Umieszczenie go na wysokości 130- -150 cm umożliwi nam spoglądanie przez nie na zewnątrz; r sedes pod oknem najwygodniej będzie umieścić, jeśli dolna krawędź okna wypadnie wyżej niż 130 cm od poziomu podłogi. Wielkość i usytuowanie okna w łazience wpływa na rozmieszczenie urządzeń sanitarnych. Jednak w dobrze wykonanym projekcie łazienki okno nie ogranicza możliwości wygodnej aranżacji.

Łazienka jedyna w swoim rodzaju – galeria zdjęć wyjątkowych łazienek

Mając do dyspozycji nawet małą łazienkę można uczynić z niej pomieszczenie niebywale oryginalne....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Kompleksowe rozwiązania i łazienkowe inspiracje

Toalety myjące, elektroniczne baterie, deszczowa kanalizacja dachowa, system rur wielowarstwowych, panel do...

Nowości w ofercie GEBERIT

GEBERIT – producent zaawansowanych systemów sanitarnych, wyposażenia łazienek oraz...

Aranżacja łazienki z wnęką - porady i zdjęcia...

Aranżacja łazienki o nietypowym układzie może okazać się nie lada wyzwaniem. Często spotykamy się z problemem...

Grzejniki dekoracyjne - funkcjonalny i efektowny...

Co zrobić, gdy grzejnik szpeci wnętrze? Czy można go zasłonić? Specjaliści odradzają takie działania....

Łazienka na poddaszu – praktyczne rozwiązania

Projektowanie i aranżacja łazienki na poddaszu nie jest łatwą sprawą. To trudna i bardzo wymagająca...

Baterie łazienkowe – czym się kierować podczas...

Nowoczesne baterie łazienkowe muszą spełniać nie tylko wyśrubowane normy, lecz także rosnące oczekiwania...