| muratordom.pl » Eko » EKOrozwiązania dla domu » Jak ogrzać dom energooszczędny? Poradnik
Ogrzewanie domu

Jak ogrzać dom energooszczędny? Poradnik

Zdecydowałeś się na dom energooszczędny? Świetnie! Koszty ogrzewania takiego domu powinny być niskie. Ale jak ogrzać taki dom? Dobrze przemyślana instalacja grzewcza to podstawa. Zobacz, jakie ogrzewanie zastosować w domu, który ma niskie zapotrzebowanie na ciepło.

Jak ogrzać dom energooszczędny?

Najpierw trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, na czym nam naprawdę zależy – czy tylko na niskich kosztach ogrzewania, czy na niewysokiej sumie wydatków łącznych na inwestycję i eksploatację. Załóżmy, że nie interesuje nas opłacalność inwestycji, zależy nam jedynie na tym, żeby zapotrzebowanie domu na energię ze źródeł konwencjonalnych można było uznać za symboliczne. Nie zwracamy wtedy uwagi na wydatki, jakie trzeba ponieść, by to osiągnąć.

Jest to więc rozwiązanie dla pasjonatów, którzy mogą sobie pozwolić na duży wydatek.

Dla większości z nas na pewno bardziej interesujące będą rozwiązania racjonalne, a więc takie, które wprawdzie nie zapewniają najniższych z możliwych kosztów eksploatacji, ale ich zakup jest tańszy. Dzięki temu suma wydatków na urządzenia i ich eksploatację w ciągu kilkunastu lat będzie najniższa. Mówiąc o urządzeniach zapewniających niski koszt eksploatacji, ale drogich w momencie zakupu, mamy na myśli przede wszystkim pompy ciepła i kolektory słoneczne. Są to urządzenia grzewcze nowoczesne, ekonomiczne i ekologiczne, jednak i najdroższe z popularnych.

W domu o niskim zapotrzebowaniu na ciepło wysoki koszt ich zakupu prawdopodobnie nigdy nie będzie w pełni zrekompensowany przez niskie koszty eksploatacji. Ale nowoczesne wyposażenie na pewno podniesie wartość domu. Jeśli za kilka lat będziemy chcieli go sprzedać, nowoczesne i tanie w eksploatacji ogrzewanie będzie jego dużą zaletą i powinno ułatwić znalezienie klienta gotowego dobrze za niego zapłacić.

Czy warto wydać kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych więcej, by płacić miesięczne rachunki niższe zaledwie o kilkadziesiąt, może kilkaset złotych? Warto, pod warunkiem że fascynują nas energooszczędne rozwiązania i nie musimy się zastanawiać nad wydaniem każdej złotówki.

Przyszłość ogrzewania: układy mieszane

Nadzieja na oszczędzanie środowiska to kogeneracja – jednoczesne wytwarzanie prądu i ciepła. A póki co, specjaliści z branży grzewczej namawiają do zastosowania w domu kilku urządzeń grzewczych.

Łączenie funkcji pompy ciepła z klimatyzacją, ogrzewanie gazowe i kolektor słoneczny, ogrzewanie elektryczne i kominek albo kocioł na biomasę – to polecane rozwiązania. Inwestor zyskuje bezpieczeństwo – może sezonowo korzystać ze słońca, z taniej biomasy, a w najtrudniejszych okresach z paliwa droższego.

Znów na dalszy plan schodzi pytanie o koszt inwestycji – liczą się rachunki za ogrzewanie, poczucie bezpieczeństwa i komfort mieszkańców. Jeszcze raz namawiamy: nie myślmy tylko o kosztach. Ile to rzeczy, które nie muszą się zwrócić, montuje człowiek w domu! Jest na czym zaoszczędzić.

I jeszcze: w tle naszych działań powinien być zawsze zysk najważniejszy – dobro przyrody.

Autor: Piotr Mastalerz

Jak ogrzać dom energooszczędny?

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

ZDANIEM EKSPERTA

To się opłaca!
Energooszczędny dom wyposażony w instalacje energetyki odnawialnej mimo większych kosztów początkowych staje się dobrą inwestycją. Zwiększając początkowe koszty budowy o 10-20%, redukujemy koszty utrzymania na dziesięciolecia. A przy sprzedaży taka nieruchomość będzie znacznie bardziej atrakcyjna. W krajach zachodnich często łatwiej dostać kredyt na droższy dom ekologiczny niż tańszy nieenergooszczędny. Jest to chłodna kalkulacja bankowców – wolą pożyczyć więcej, jeżeli to przełoży się na niższe rachunki klienta, a tym samym jego wyższą zdolność kredytową.

Bogdan Szymański
ekolog, inzynier specjalizujący się w energii odnawialnej

Przeczytaj dodatkowo:
Ograniczenie kosztów ogrzewania domu: co to jest...

Ogrzewanie domu przy pompy wiatru i słońca, to w Polsce wciąż innowacyjne rozwiązanie. Jednak coraz więcej...

Termomodernizacja – na czym polega i jakie...

Termomodernizacja ma zabezpieczyć budynek przed utratą ciepła, zmniejsza zapotrzebowanie na energię i jej...

Jak oszczędzać wodę: wodooszczędna armatura i...

Rachunki za wodę to poważna pozycja w domowym budżecie. Każdy zaoszczędzony litr wody to jednak nie...

NFOŚiGW zapowiada energię geotermalną dla...

NFOŚiGW promuje odnawialne źródła energii za pomocą specjalnie stworzonych programów...

Lampy LED – dlaczego warto rozważyć ich zakup

Czymś, co może zniechęcić nas do zmiany tradycyjnych żarówek na lampy LED, jest cena. Nie wszyscy...