Jaki styropian na ocieplenie domu? Jaka grubość styropianu na ocieplenie domu - 10, 15 czy 20 cm?

2024-03-29 8:19

Jaki styropian na ocieplenie domu jest najlepszy? Jaka powinna być grubość styropianu do ocieplenia domu? Kiedy wystarczy styropian grubości 10 cm, a kiedy 15 czy 20 cm? Styropian ma dobre właściwości termoizolacyjne i jest produkowany w wielu wersjach dostosowanych do różnego przeznaczenia. Można go wykorzystać do ocieplenia ścian zewnętrznych, dachu, stropu, podłogi na gruncie i fundamentów.

Polistyren ekspandowany, czyli styropian
Autor: Getty Images Polistyren ekspandowany, czyli styropian, jest powszechnie używany do ocieplania domów

Spis treści

  1. Jaki styropian na ocieplenie domu? Ważne miejsce zastosowania!
  2. Jaki jest współczynnik przewodzenia ciepła styropianu?
  3. Jak podejść do grubości styropianu?
  4. Czy wystarczy 10, 15 lub 20 cm styropianu?
  5. Gdzie jaka grubość styropianu?
Szkoła Budowania: Otoczenie Domu

Jaki styropian na ocieplenie domu? Ważne miejsce zastosowania!

Polistyren ekspandowany, czyli styropian, jest powszechnie używany do ocieplania domów. Zależnie od miejsca, w którym styropian będzie wykorzystany, należy wybrać materiał o odpowiednich właściwościach. Do ocieplenia ścian zewnętrznych budynku potrzebny jest materiał o jak najlepszych właściwościach termoizolacyjnych, żeby zatrzymać w domu jak najwięcej ciepła. Jeśli planujemy izolację stropu nad parterem, warto wykorzystać styropian akustyczny, który zminimalizuje przenoszenie dźwięków uderzeniowych.

W przypadku dachu płaskiego, stropodachu, po którym będzie się chodzić, konieczne jest zastosowanie materiału o większej odporności na rozciąganie. Gdy chcemy ocieplić podłogę na gruncie w garażu (albo pod ciężkim kominkiem), wybierzmy styropian, który nie ulegnie zgnieceniu pod wpływem dużych obciążeń. Do ocieplenia fundamentów powinno się stosować styropian o obniżonym wchłanianiu wody. Producenci stosują dodatkowe oznaczenia swoich wyrobów właśnie ze względu na przeznaczenie. Znajdziemy więc styropian typu Elewacja lub Fasada, Dach/Podłoga/Parking, Dach/Podłoga, Fundament lub Aqua.

Jaki jest współczynnik przewodzenia ciepła styropianu?

Do wyboru mamy styropian biały i grafitowy. Ten drugi stanowi lepszą izolację – ma niższy współczynnik przewodzenia ciepła λ, co pozwala zastosować cieńszą warstwę. Zakres współczynnika λ styropianów grafitowych wynosi od 0,030 do 0,036, a białych - od 0,035 do 0,045 W/(mK).

Jak podejść do grubości styropianu?

Istnieje duża różnica w cenie styropianu zależnie od jego współczynnika λ, a także innych właściwości. Zawsze należy przekalkulować, jaki opór cieplny zapewni warstwa danego produktu o określonej grubości i ile za nią musimy zapłacić. Warto też pójść krok dalej i zastanowić się, czy pogrubianie warstwy termoizolacji jest opłacalne z punktu widzenia kosztów ogrzewania domu. Jakie oszczędności może przynieść to, że zastosujemy więcej ocieplenia? Czy warto w to inwestować? Czasem nie warto pogrubiać warstwy styropianu, bo przyniesie to zły efekt estetyczny. W przypadku termomodernizacji często jest się też ograniczonym przez istniejące warunki konstrukcyjne.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi Warunkami technicznymi wszystkie nowo budowane domy powinny być energooszczędne. Od 2021 r. obowiązują mniejsze, kolejny raz obniżone, wartości współczynnika przenikania ciepła U dla poszczególnych przegród. Domy należy budować tak, żeby maksymalnie ograniczać straty ciepła, a tym samym – koszty ogrzewania. Podczas termomodernizacji domów warto dążyć ku tym samym wartościom, jeśli jest to wykonalne i ma sens ekonomiczny.

Czy wystarczy 10, 15 lub 20 cm styropianu?

To zależy, co chcemy ocieplić i jaki styropian wykorzystać. Ile styropianu trzeba zastosować, zależy od jego współczynnika λ, a także rodzaju przegrody oraz parametrów innych materiałów wchodzących w jej skład. W projekcie domu lub audycie energetycznym zawsze są wymienione wszystkie warstwy ściany, stropu lub dachu oraz podane parametry materiałów konieczne, żeby spełnić warunki techniczne.

W przypadku podłogi na gruncie może wystarczyć 10 cm przeciętnego styropianu. Już 15 cm ocieplenia zapewni dobrą izolację termiczną ścian zewnętrznych. Ale w przypadku dachu może być konieczne zastosowanie 20 lub więcej centymetrów termoizolacji.

Gdzie jaka grubość styropianu?

Najcieplejszy powinien być dach. Jego współczynnik U nie powinien przekraczać 0,15 W/(m2K). Styropian jest stosowany na dachach płaskich lub stropodachach. Przyjmując, że konstrukcję dachu stanowi płyta żelbetowa pełna o grubości 12 cm, musimy zastosować 20 cm styropianu o lambdzie 0,031, żeby U wyniosło 0,1483 W/(m2K). Przy styropianie o lambdzie 0,036 potrzebna jest warstwa o grubości 23 cm. Wtedy U nie przekracza 0,15.

Jeśli weźmiemy pod uwagę ściany zewnętrzne, to współczynnik U nie może przekraczać 0,20. Żeby to osiągnąć, w przypadku pustaków ceramicznych murowanych na pianę trzeba zastosować 13 cm styropianu o lambdzie 0,035. Gdy użyjemy 15 cm takiego ocieplenia, U ściany wyniesie 0,18, a przy 20 cm – 0,14 W/(m2K). Jeśli uwzględnimy pustaki z ceramiki poryzowanej murowane na zwykłą zaprawę i znacznie lepszy styropian – o lambdzie 0,031 - wystarczy izolacja grubości 13 cm, żeby zapewnić U mniejsze niż 0,20 W/(m2K).

Podłoga na gruncie pod pomieszczeniem ogrzewanym do temperatury nie mniejszej niż 16oC powinna mieć współczynnik U nie większy niż 0,3. Żeby spełnić ten warunek, wystarczy 10 cm styropianu o przeciętnej lambdzie 0,038. Ale w przypadku podłogi na gruncie w garażu, w którym temperatura będzie wynosić między 8 a mniej niż 16oC, mogą wystarczyć tylko 2 cm styropianu, a jeśli podsypkę będzie stanowić na przykład keramzyt, ocieplenie może nie być w ogóle potrzebne.

Listen on Spreaker.