| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Narzędzia do drewna - jakie narzędzia stolarskie kupić do warsztatu?

Narzędzia do drewna - jakie narzędzia stolarskie kupić do warsztatu?

Narzędzia do drewna - ich zestaw powinien znaleźć się w warsztacie każdego majsterkowicza. Ponieważ nie łatwo odnaleźć się w gąszczu narzędzi stolarskich oferowanych przez rynek, podpowiadamy, jakie wybrać. Tym razem szukamy narzędzi do drewna. Z pewnością, przydadzą się one każdemu amatorowi stolarstwa.

Narzędzia do drewna przydadzą się do wielu większych i mniejszych prac. Dzięki nim można naprawić drzwi, szafki i regały, ale  też zrobić coś od podstaw – skrzynię na kwiaty, zabudować ścianę szafą wnękową lub zmontować meble kuchenne. Wszystkie niezbędne narzędzia łatwo można skompletować w najbliższym markecie budowlanym za niewielkie pieniądze.

Narzędzia do drewna - miara to podstawa

Zawsze zaczynamy od planowania. Na początek trzeba zrobić szkic, a potem ustalić kolejność prac. Po skompletowaniu drewnianego budulca (sklejki, płyt drewnopochodnych czy litych desek), należy podocinać elementy na wymagany wymiar. Do prowadzenia linii cięcia potrzebny jest ołówek i metalowy lub drewniany przymiar. Gdy użyjemy przykładnicy kątowej (węgielnicy), wyrysujemy ją również pod właściwym kątem. To podstawowe narzędzia stolarskie.

Narzędzia stolarskie: imadła, szczypce stolarskie i ściski

Do prac przyda się zestaw imadeł. Pomogą one ustabilizować drewniane elementy na czas cięcia, wiercenia, szlifowania. Ścisną również dwa sklejane kawałki na czas wiązania kleju. Zaawansowany majsterkowicz powinien się zaopatrzyć w specjalny stół roboczy z imadłami.

Narzędzia do cięcia drewna

Piła to jedno z ważniejszych narzędzi w warsztacie. Do dyspozycji mamy kilka ich rodzajów, m.in. płatnice, otwornice, grzbietnice i piły japońskie i kabłąkowe. Przed zakupem koniecznie trzeba sprawdzić ich zęby, wiele bowiem zależy od tego, jak są rozmieszczone i wykończone. Drobne, gęsto rozmieszczone zęby zapewniają równiejsze i dokładniejsze cięcie niż duże, w większych odstępach. Te drugie jednak sprawiają, że piłowanie przebiega znacznie szybciej, mimo że mniej dokładnie. Kształt zębów decyduje o tym, czy piła nadaje się do cięcia poprzecznie do włókien drewna (przepiłowywania), czy też podłużnego (rozpiłowywania wzdłuż włókien). Do drewna najlepsze są piły o zębach hartowanych.

Dłuta do drewna - niezbędne do żłobienia

Dłuto do drewna to nie tylko narzędzie dla artysty rzeźbiarza. Posługują się nim także majsterkowicze i stolarze, aby żłobić rowki, otwory o nieregularnym kształcie, robić złącza ciesielskie. Brzeszczot – czyli metalowa, robocza część dłut – może mieć przekrój trapezowy, prostokątny lub łukowy. Jego szerokość wynosi od 4 do 40 mm.

Jak żłobić i frezować? Dłuto kieruje się pod kątem do powierzchni drewna i uderza młotkiem (najlepiej drewnianym lub gumowym) w zakończenie jego rękojeści. Przy precyzyjnym żłobieniu, tzw. dłubaniu, młotek nie będzie potrzebny. Zanim zaczniemy żłobienie, wokół linii wytyczających planowaną wnękę zróbmy dłutem pionowe nacięcia. Pamiętajmy, aby nacięcia zrobić w odstępie 1-2 mm od wyznaczonej linii. To zapas, który później usuniemy. Podczas żłobienia warto robić dłutem równomierne nacięcia o tej samej głębokości, utworzone pod kątem, a następnie odciąć powstałe w ten sposób łuski, uderzając dłutem od przeciwnej strony.

Strugi i heble do drewna

Do odkrojenia cienkiego paska drewna będzie potrzebny strug, popularnie nazywany heblem. Wygładzimy nim drewno, zaokrąglimy krawędzie, usuniemy starą zniszczoną warstwę, zrobimy wyżłobienie. Najważniejszy w strugu jest wymienny nóż. Może mieć różne kształty.

Znajdziemy strugi z nożem:

  • zdzierakiem
  • równiakiem
  • gładzikiem
  • krzywakiem, ośnikiem 
  • kątnikiem prostym
  • profilowanym (zdobnikiem)
  • drapakiem
  • wręgownikiem

Noże można wymieniać, dobierając je do konkretnej pracy. Wysunięcie ostrza reguluje się. Im bardziej je wysuniemy, tym grubsza warstwa drewna będzie ścinana. Jak strugać? Przed struganiem musimy się upewnić, czy z drewna nie wystają gwoździe, zszywki lub wkręty. Trzeba je usunąć, w przeciwnym razie zniszczą nam ostrze. Strug prowadzimy wzdłuż włókien – „z włosem”. Nie będą się one wówczas strzępić i powierzchnia stanie się gładka. Podczas pracy strug musi być dobrze dociśnięty do materiału. Gdy zaczynamy strugać od brzegu elementu, nacisk kładziemy na przód struga, a gdy zbliżamy się do jego krańca, zwiększamy nacisk na tył. Aby dobrze nam się strugało, nóż musi być naostrzony. Czy jest ostry, można łatwo pozanć – podczas heblowania wydaje charakterystyczny głośny dźwięk.

Wiercenie w drewnie - narzędzia stolarskie do wiercenia

Drewno jest dość miękkim materiałem i wiercenie w nim nie jest trudne. Zazwyczaj używa się do tego elektrycznej wiertarki lub wiertarko-wkrętarki, ale wystarczy nawet ręczny świder. Najważniejsze są jednak wymienne wiertła i świderki. Warto dowiedzieć się, które do czego służą.

Jak wiercić? Jeśli wiertło nie ma kolca centrującego, przed wierceniem warto zrobić w punkcie wyznaczającym położenie otworu małe wgłębienie, np. przebijakiem lub gwoździem. Podczas wiercenia kontrolujmy, czy otwór nie zapycha się wiórami. Usuwajmy je, gdyż ich nagromadzenie może spowodować pęknięcie w obrębie otworu, a niekiedy nawet uszkodzenie wiertła, szczególnie kiedy wiercimy w drewnie wilgotnym, twardym lub zażywiczonym. Gdy wyjmujemy wiertło z otworu, wciąż powinno być w ruchu. Jeśli wiercimy w wąskiej płycie lub desce i boimy się, że wiertło może ją rozłupać, wówczas ściskamy element w imadle między dwoma drewnianymi klockami i dopiero rozpoczynamy wiercenie. Gdy zachodzi obawa, że po drugiej stronie elementu krawędź otworu brzydko się postrzępi, podłóżmy tam cienki kawałek drewna i dociśnijmy imadłem. Przewiercimy wtedy otwór przez element i przez ten klocek jednocześnie. Otwór będzie z każdej strony idealny. Jeśli wiercimy w grubym kawałku drewna, a wiertło mamy zbyt krótkie, musimy precyzyjnie wyznaczyć punkty nawiercenia na jednej i drugiej stronie.

Narzędzia do szlifowania drewna

Szlifowanie to ostatnie pociągnięcie wieńczące prace z drewnem przed malowaniem lub lakierowaniem. Odpowiednią gładkość uzyskuje się, stosując papier ścierny różnej gradacji. Jego arkusze można umieszczać w ręcznych lub elektrycznych narzędziach do szlifowania. Tania (ale trochę niewygodna w użyciu) szlifierka ręczna powstanie, gdy drewniany klocek okręcimy papierem ściernym. Lepiej jednak rozejrzeć się za plastikową pacą ścierną, a najlepiej za szlifierką elektryczną. Papier ścierny lub druciane szczotki i ściernice przydadzą się do usunięcia z drewna starej farby, lakieru lub innych substancji. Papierem ściernym zmatowimy też lakierowaną lub malowaną powierzchnię przed ponownym malowaniem. Nadamy jej także większą szorstkość, co jest wskazane przed klejeniem. Do szlifowania używa się też pilników oraz tarników, którymi można zmieniać kształt drewna, np. zaokrąglać krawędzie. Docenimy je szczególnie przy obróbce małych lub nieregularnych elementów. Tarniki mają niewielkie kolce, a pilniki równoległe nacięcia. Jedne i drugie mogą mieć różny kształt: płaski, trójkątny, łukowy, okrągły.

Jak szlifować? Zaczynamy papierem o większej gradacji. Wyrównamy w ten sposób powierzchnię drewna, by potem wygładzić ją papierem o małej gradacji. Najlepiej, aby szlifowanie przebiegało w trzech etapach: zgrubne – w poprzek włókien, wstępne i wykańczające – wzdłuż. Przed szlifowaniem wykańczającym drewno warto zwilżyć gorącą wodą i poczekać, aż przeschnie. Uniosą się wtedy drobne włókna, których pozbędziemy się po kolejnym przeszlifowaniu. Do szlifowania wnętrza otworów, użyjmy pilnika bądź tarnika o okrągłym przekroju lub nawińmy papier ścierny na drewniany wałek. Do szlifowania wąskich wgłębień nałóżmy papier na kawałek wąskiej płytki. Co pewien czas strzepujmy z papieru pył drzewny lub usuwajmy go stamtąd szczotką. Gradację papieru dobiera się do twardości drewna: im bardziej miękkie, tym grubsze ziarno papieru i większe ostrza pilnika lub tarnika.

Pamiętaj, żeby przed szlifowaniem sprawdzić, czy z drewna nie wystają gwoździe lub wkręty. Jeśli tak, koniecznie trzeba je usunąć.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Mariusz Bykowski

Do wiercenia w drewnie zazwyczaj używa się elektrycznej wiertarki lub wiertarko-wkrętarki...

Autor: Piotr Mastalerz

Unowocześniona, bardziej ergonomiczna wersja drewnianego klocka ściernego - łatwo zakłada się i zdejmuje arkusze papieru

Niezbędnik majsterkowicza. Te narzędzia musisz mieć w domowym warsztacie

W domowym warsztacie podstawą są narzędzia do prostych napraw. Warto go stopniowo wzbogacać o nowe...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Wybieramy agregat prądotwórczy do domu: generator...

Jaki wybrać agregat prądotwórczy? Agregat prądotwórczy przyda się wszędzie tam, gdzie nie ma...

Konkurs zakończony! Wiertarki rozdane! Dziękujemy...

Dziękujemy za udział w konkursie i wszystkie Wasze komentarze. Poniżej przedstawiamy listę nagrodzonych we...

Odkurzacz budowlany - cechy, funkcje i ceny...

Odkurzacz budowlany przyda się zaraz po budowie, przebudowie lub remoncie, a także przy sprzątaniu w trakcie...

Wiertarki dla majsterkowiczów

Wiertarki, produkowane z myślą o amatorach, są proste w użyciu, wygodne i tańsze od profesjonalnych. 

Odkurzanie na co dzień i po remoncie. Odkurzacze...

Szukasz niezawodnego odkurzacza, który poradzi sobie z każdym brudem? Planujesz odkurzanie po...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT