Piła szablasta, zwana też piłą lisi ogon: elektryczny sprzęt do szybkiego cięcia

2021-10-08 15:41

Piła szablasta to elektryczny sprzęt do szybkiego cięcia w domu i w plenerze. Piła lisi ogon uzbrojona we właściwy brzeszczot zastąpi piłę ręczną lub inne pilarki elektryczne. Poradzi sobie z drewnem, metalem, a nawet bloczkami lub pustakami.

Piła szablasta cięcie
Autor: Mariusz Bykowski Długi brzeszczot do drewna umożliwi skracanie grubych krawędziaków. Piła szablasta okaże się więc bardzo pomocna przy pracach ciesielskich i stolarskich, gdzie zastąpi ręczną piłę płatnicę.

Wiesz, czym się różni piła szablasta, zwana też piłą typu lisi ogon, od innych elektronarzędzi piłujących? Jest bezpieczniejsza niż pilarka łańcuchowa i bardziej precyzyjna niż pilarka tarczowa. Można nią wykonywać głębsze cięcia niż wyrzynarką, choć jest od niej mniej dokładna. Ponadto piła szablasta jest dość łatwa w obsłudze i nie iskrzy przy cięciu tak jak np. szlifierka kątowa.

Piła szablasta: zastosowanie

Piły szablastej użyjemy więc przede wszystkim do prostych cięć poprzecznych, cięcia wzdłużne pozostawiając raczej pilarkom tarczowym. Jeśli dobierzemy odpowiednie brzeszczoty, będziemy mogli ciąć drewno mokre lub suche, metal, płyty włóknocementowe, materiały termoizolacyjne, tworzywa sztuczne, a nawet cegły, pustaki lub bloczki z betonu komórkowego. Piłę szablastą akumulatorową zabierzemy ze sobą tam, gdzie nie ma dostępu do gniazdek, na przykład do ogrodu.

Piła szablasta: brzeszczoty

Piła szablasta to bardzo uniwersalne narzędzie, pod warunkiem że mamy do dyspozycji bogaty zestaw brzeszczotów przeznaczonych do rozmaitych materiałów. Brzeszczoty mają uniwersalne uchwyty ½'' pasujące do wszystkich pił tego typu. Długość brzeszczotów mieści się w przedziale 15-45 cm. Są w sprzedaży:

  • brzeszczoty do metalu – długie lub krótkie. Wykonane ze stali bimetalowej (stop stali szybkotnącej HSS i wysokowęglowej HCS). Służą do cięcia blach i innych elementów metalowych o grubości do 3, 5, a niektóre nawet 8 mm. Nadają się do wszelkich metali;
  • brzeszczoty do drewna i metalu – długości 20-23 cm. Długie i średnio sztywne. Przydają się również do płyt drewnopochodnych;
  • brzeszczoty do cięcia drewna i tworzyw sztucznych - wykonane ze stali wysokowęglowej HCS;
  • brzeszczoty do drewna mokrego – mają ostrza ze stali szybkotnącej HSS. Nadają się też do płyt gipsowo-kartonowych oraz do drewna suchego;
  • brzeszczoty do materiałów termoizolacyjnych – grube i szerokie. Polecane szczególnie do cięcia wełny mineralnej. Można ich użyć również do cięcia produktów włóknocementowych;
  • brzeszczoty do materiałów budowlanych – mają zęby z węglików spiekanych. Można nimi ciąć cegłę, beton komórkowy, pustaki. Ich długość dochodzi do 45 cm. Są ostre i mają otwory. Są najdroższe ze wszystkich brzeszczotów. Ich ceny dochodzą nawet do 250 zł.
Piła szablasta stopa
Autor: Mariusz Bykowski Stopa pozwala stabilnie oprzeć piłę o cięty materiał. Można ją regulować – wysuwając ją, skrócimy głębokość cięcia. Da się ją także ustawić pod kątem.
Piła szablasta cięcie rur
Autor: Mariusz Bykowski Krótki, sztywny brzeszczot będzie odpowiedni do cięcia rur z PCW.
Pilarka cięcie metalu
Autor: Mariusz Bykowski Pilarka dużej mocy wyposażona w brzeszczot do metalu może ciąć elementy stalowe o grubości dochodzącej nawet do 8 mm.
Brzeszczoty do piły
Autor: Mariusz Bykowski Po nawierceniu dziury w płycie drewnopochodnej lub gipsowo-kartonowej można włożyć do środka wąsko zakończony brzeszczot i wyciąć nim otwór.
Piła szablasta akumulatorowa
Autor: Mariusz Bykowski Akumulator do piły ma elektroniczny wyświetlacz. Diody świecące na zielono wskazują poziom jego naładowania.
Nasi Partnerzy polecają