Strug elektryczny do drewna: jaki wybrać? Elektryczne heblowanie

2017-12-12 17:41

Sprawdzamy jak jest zbudowany strug do drewna elektryczny, jakie daje możliwości i jak się nim pracuje. Sprawdź, na co zwrócić uwagę wybierając strugi.

Strug elektryczny
Autor: materiały prasowe Płasko prowadzony strug zdziera wierzchnią warstwę drewna, wygładzając jego powierzchnię. Głębokość skrawania można regulować. Fot. Black

Większość narzędzi ręcznych doczekało się swoich elektrycznych odpowiedników. Poczciwy hebel też. Gdy ktoś ceni sobie wygodę i szybkość obróbki drewna, zastąpi go strugiem podłączanym do kontaktu lub zasilanym akumulatorowo. Tradycyjny strug to nóż do drewna osadzony w dużym drewnianym korpusie z rączką. Przesuwając nim po desce lub belce, zdziera się cienką warstwę drewna. Służy więc do pocieniania elementów rewnianych, wyrównywania ich powierzchni, fazowania kantów lub wstępnego nadawania drewnu zakładanego kształtu, zanim robotę dokończy szlifierka. Jednak nie o nim będzie tu mowa. Sprawdzamy, jak działa strug elektryczny i jaki wybrać.

Strug elektryczny: jaki wybrać? Najważniejsze parametry

Moc - wynosi od 600 do 1000 W. Im wyższa, tym lepiej, bo oznacza to, że silnik jest wydajny, a praca będzie szybka i lżejsza niż strugami o niższej mocy. Strug o większej mocy lepiej będzie sobie radził z twardym drewnem i będzie też miał większą maksymalną głębokość skrawania.

Liczba obrotów głowicy na minutę - parametr ten pozwala zorientować się, jak szybkie jest narzędzie. Im prędkość większa, tym dokładniejsze struganie.

Maksymalna głębokość strugania - zazwyczaj wynosi ona 2 mm, ale może też dochodzić do 4 mm.

Szerokość głowicy – zależy od niej szerokość strugania. Nie zawsze musi być duża. Strug mały, o wąskiej głowicy dotrze tam, gdzie większy się nie zmieści. Standardowa szerokość strugania strugów elektrycznych to 82 mm, choć można znaleźć takie, które mają szerokość 65 mm i takie z szerokością 100 mm.

Wybieramy strug elektryczny: co warto wiedzieć przed zakupem

Oprócz strugów zasilanych z sieci oferowane są także modele akumulatorowe. Takie strugi zapewniają zdecydowanie wygodniejszą pracę, bo nie trzeba pilnować, żeby kabel nie wpadł pod nóż. Można też dostać się z nimi tam, gdzie kabel na to nie pozwala. Kupując strug do drewna akumulatorowy, zwracajmy uwagę na pojemność akumulatora. Te o pojemności 3 Ah zapewnią wystarczająco długi czas pracy po jednokrotnym naładowaniu. Mają one niestety stałą szerokość strugania. Jeśli więc planujemy używać tego narzędzia do desek i listew – kupmy węższe. Gdy chcemy też obrabiać szerokie płaszczyzny, zdecydujmy się na szersze.

Głowice strugów mają ostrza z węglików spiekanych. Te dwu- lub trójostrzowe mogą podczas skrawania stawiać większy opór, co nie ułatwia pracy. Znakomicie radzą sobie jednak nawet z bardzo twardym drewnem. Jednoostrzowe są łatwiejsze w prowadzeniu, a poza tym zużywają mniej energii, co ma znaczenie w przypadku strugów akumulatorowych. Choć obróbka drewna przebiega wolniej, skrawanie jest precyzyjniejsze.

W najdroższych modelach strugów są stosowane noże spiralne, które skrawają ruchem koszącym. Maksymalna głębokość cięcia strugów z takimi nożami wzrasta z 2 do 4 mm. Na materiale nie pozostają żadne ślady obróbki. Narzędzie pracuje też zdecydowanie ciszej. Duży ciężar tych narzędzi jest z jednej strony wadą, a z drugiej zaletą. Wadą, bo im jest większy, tym więcej wysiłku wkładamy w przenoszenie i manewrowanie strugiem. Zaletą, ponieważ ciężki sprzęt lepiej przylega do podłoża.

W stopach strugów może być wyprofilowany rowek w kształcie litery V, który przydaje się, gdy chcemy użyć tego narzędzia do fazowania, czyli ścinania kantów elementów drewnianych. Czasem rowków tych jest kilka, aby można było fazować krawędzie pod różnymi kątami.

Aby zredukować wibracje powstające w trakcie pracy silnika, pod stopą (między nią a obudową) znajduje się przekładka z elastycznej pianki. Niektóre modele strugów mają tak zwany hamulec elektryczny. Dzięki niemu głowica natychmiast przestaje się obracać, gdy ostrze natrafi na jakąś przeszkodę, na przykład gwóźdź.

Przydatnym urządzeniem w strugach akumulatorowych jest wskaźnik poziomu naładowania akumulatora. Sygnalizuje on za pośrednictwem diody umieszczonej w obudowie struga, ile czasu zdołamy popracować, zanim się rozładuje.

Tak zwana stopka parkująca pozwala na odstawienie narzędzia podczas przerwy w pracy, tak żeby ostrze nie miało styku z drewnem i nie uszkodziło jego powierzchni.

Sprawdź też:

Heblowanie drewna strugiem elektrycznym

Obsługa elektrycznego hebla nie różni się bardzo od pracy ręcznym strugiem. Jest natomiast z pewnością szybsza i łatwiejsza. Przed rozpoczęciem strugania trzeba ustawić głębokość, na jaką nóż będzie się zagłębiał w materiale. Narzędzie ustawia się na obrabianej powierzchni i po odblokowaniu włącznika uruchamia silnik. Podczas pracy stopa struga powinna być równomiernie dociskana do obrabianego materiału. Gdy przystawiamy ją do drewna, nacisk kierujemy na przednią część stopy, a gdy odrywamy - na tylną. Strug trzeba przesuwać w jednostajnym, niezbyt szybkim tempie. Warto na czas pracy podłączyć do niego odkurzacz, żeby odsysał wióry. Gdy po jakimś czasie noże w głowicy się stępią, można je wymienić na nowe lub wymontować i naostrzyć. Aby zdemontować ostrza, wystarczy odkręcić kilka śrub.

Sprawdź też:

Hebel elektryczny: dodatkowe akcesoria

O strugach nie da się powiedzieć, że są narzędziami wszechstronnymi, pomocnymi w różnych pracach. Są one przeznaczone do kilku konkretnych zadań. Dlatego liczba akcesoriów, które można dokupić do strugów nie jest długa. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w prowadnicę boczną. Służy ona do równoległego prowadzenia narzędzia wzdłuż krawędzi elementu. Przyrząd ten często jest w komplecie ze strugiem. Prowadnica kątowa jest przeznaczona do równoległego wręgowania. Wręgowanie to wykonywanie wgłębień wzdłuż krawędzi obrabianego materiału. Maksymalna głębokość wręgowania jest ograniczana przez konstrukcje obudowy. Może wynosić nawet 12 mm. W zestawie można znaleźć również worek do pochłaniania wiórów. Podczepia się go do tej samej końcówki, która przeznaczona jest do podłączania węża odkurzacza. Przydatne są przy drobnych pracach.

Strug elektryczny
Autor: materiały prasowe W strugach ręcznych przed rozpoczęciem pracy trzeba odpowiednio ustawić nóż. W elektrycznych wystarczy nastawić głębokość skrawania i rozpocząć pracę. Fot. materiały prasowe HITACHI
Strugem, wiertłem i dłutem - krótka lekcja stolarki
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.