| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Wyrzynarka do drewna - jak wybrać wyrzynarkę do warsztatu?

Wyrzynarka do drewna - jak wybrać wyrzynarkę do warsztatu?

Wyrzynarka to urządzenie, ktorym można wykonywać cięcia prostoliniowe w elementach drewnianych i drewnopochodnych. Wyzynarka do drewna jest idealna zwłaszcza do wszelkich cięć krzywoliniowych. Można nią też wycinać otwory o dużej średnicy. Oprócz drewna wyrzynarką tnie się także metal i tworzywa sztuczne.

Tagi: narzędzia

Wyrzynarka jest niezbędna w warsztacie każdego majsterkowicza. Przyda się do przycinania różnych materiałów, a także do precyzyjnego wycinania elementów dekoracyjnych. Oferta producentów wyrzynarek jest szeroka, więc aby ułatwić podjęcie decyzji, wybraliśmy kilka ciekawych modeli. Sprawdź, być może jedna z prezentowanych wyrzynarek spełni Twoje oczekiwania.

Wyrzynarka do drewna - najważniejsze parametry

  • Maksymalna głębokość cięcia – podawana jest dla jednego z materiałów: drewna, metalu i niekiedy także tworzywa sztucznego. Od niej zależy, jak grube materiały będzie można przecinać.
  • Liczba skoków na minutę – zależy od niej szybkość cięcia. Im większa, tym lepiej. Standardowo wyrzynarki wykonują od 500 do 3000 skoków na minutę.
  • Typ uchwytu – kupując wyrzynarkę, koniecznie trzeba sprawdzić, do jakiego rodzaju brzeszczotów jest przystosowana. Uchwyt może być dostosowany do brzeszczotów o zaczepie typu T, 2T lub U.
Autor: Mariusz Bykowski

Aby uniknąć odprysków na powierzchni elementu, cięcie wykonujemy od spodniej strony

W domowym warsztacie potrzeba różnych narzędzi. Sprawdź, co może Ci się jeszcze przydać...

Dostępne opcje wyrzynarek

W sprzedaży są wyrzynarki z dyszą (adapterem), do której można podłączyć rurę odkurzacza, by odsysał on pył powstający w trakcie cięcia. Do dyszy można również doczepić worek na pył lub zasobnik z mikrofiltrem. Wyrzynarki zamiast dyszy mogą mieć zamontowany zasobnik na brzeszczoty. Niektóre są wyposażone w mechanizm zdmuchiwania pyłu, trocin lub opiłków z linii cięcia. Mogą mieć również kilkustopniową lub płynną regulację kąta natarcia brzeszczotu (jego wychylenia do przodu). Przydatnym udogodnieniem jest też laserowy wskaźnik linii cięcia. Ułatwia on bardzo precyzyjne nacinanie materiału.

Osprzęt do wyrzynarki

Do wyrzynarki potrzebne są brzeszczoty. Najlepiej mieć ich po kilka do różnych materiałów. Każdy ma zaczep do osadzenia w uchwycie mocującym. Te do miękkiego drewna i sklejki mają drobne, gęsto rozmieszczone ostrza, a te do twardego drewna i płyt pilśniowych – duże. Sprzedawane są też brzeszczoty o zębach skierowanych w górę, przeciwnie niż w brzeszczotach tradycyjnych, polecane do cięć precyzyjnych, oraz wąskie brzeszczoty do wycinania bardzo skomplikowanych kształtów.

Brzeszczoty mogą mieć różne rodzaje zaczepu, który umieszcza się w uchwycie wyrzynarki. Najpopularniejsze są uchwyty typu T i U. W sklepach można również znaleźć uchwyty 2T.

Do wyrzynarki warto dokupić także metalową przykładnicę do wykonywania cięć po idealnie równej linii prostej oraz cyrkiel pomagający w wycinaniu okręgów. Sprzedawany jest także specjalny smar do brzeszczotów, który zabezpiecza je przed nadmiernym nagrzewaniem się w czasie pracy.

Wyrzynarkę można zamontować na sztorc, zamienia się wówczas w piłę stacjonarną. Potrzebny jest do tego specjalny stół lub płytka, którą przymocowuje się imadłami do stołu.

Autor: Piotr Mastalerz

Wyrzynarki można używać do tworzyw sztucznych, np. pleksi

Autor: Mariusz Bykowski

Gumowana rękojeść wyrzynarki sprawia, że uchwyt jest wygodniejszy i pewniejszy

WARTO WIEDZIEĆ

Praca wyrzynarką - 5 wskazówek dla domowych fachowców

  1. Podczas cięcia płoza wyrzynarki powinna być równomiernie dociśnięta do materiału.
  2. Nie można dopuścić do tego, by w trakcie pracy wyrzynarka wpadła w drgania. Mogłoby się to skończyć złamaniem brzeszczotu.
  3. Twarde materiały trzeba ciąć z niedużą prędkością, miękkie można ciąć szybciej.
  4. System podrzynania, czyli ustawianie brzeszczotu pod kątem do linii cięcia, nie powinien być stosowany przy cięciu metalu.
  5. Wyrzynarkę powinno się prowadzić cały czas w jednakowym tempie.
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Budowa wyrzynarki

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
15 narzędzi, które musisz mieć w domowym...

Domowy warsztat u każdego wygląda inaczej w zależności od potrzeb i zainteresowań. Są jednak narzędzia, bez...

Wiertarko-wkrętarki - specjalistki od w(y)krętów...

Wiertarko-wkrętarka przyda się do większych prac, np. zamocowania płyt gipsowo-kartonowych do stelaża czy...

Elektronarzędzia przydatne w czasie remontu domu...

Planujesz remont domu? Przed Tobą porządki w ogrodzie? Skompletuj odpowiednie elektronarzędzia, które...

Narzędzia do drewna - imadła, piły, dłuta......

Aby zabawić się w stolarza i zrobić coś z drewna, nie trzeba wiele inwestować. Wystarczą proste narzędzia....

Wybieramy agregat prądotwórczy: generator prądu -...

Agregat prądotwórczy przyda się wszędzie tam, gdzie nie ma bezpośredniego dostępu do sieci...

Na dzień kobiet - wkrętarka z kryształami...

Z okazji dnia kobiet marka Bosch ogłosiła konkurs, w którym do wygrania jest upominek w iście kobiecym...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT