| muratordom.pl » Budowa » Sprzęt i narzędzia » Wyrzynarki. Na co zwrócić uwagę wybierając wyrzynarkę? Porada

Wyrzynarki. Na co zwrócić uwagę wybierając wyrzynarkę? Porada

Wyrzynarką można wykonywać cięcia prostoliniowe w elementach drewnianych i drewnopochodnych. Jest idealna zwłaszcza do wszelkich cięć krzywo- liniowych. Można nią też wycinać otwory o dużej średnicy. Oprócz drewna tnie się nią także metal i tworzywa sztuczne.

Tagi: narzędzia

Wyrzynarka jest niezbędna w warsztacie każdego majsterkowicza. Przyda się do przycinania różnych materiałów, a także do precyzyjnego wycinania elementów dekoracyjnych.

Oferta producentów wyrzynarek jest szeroka, więc aby ułatwić podjęcie decyzji, wybraliśmy kilka ciekawych modeli. Sprawdź, być może jedna z prezentowanych wyrzynarek spełni Twoje oczekiwania.

Wyrzynarki - najważniejsze parametry

  • Maksymalna głębokość cięcia – podawana jest dla jednego z materiałów: drewna, metalu i niekiedy także tworzywa sztucznego. Od niej zależy, jak grube materiały będzie można przecinać.
  • Liczba skoków na minutę – zależy od niej szybkość cięcia. Im większa, tym lepiej. Standardowo wyrzynarki wykonują od 500 do 3000 skoków na minutę.
  • Typ uchwytu – kupując wyrzynarkę, koniecznie trzeba sprawdzić, do jakiego rodzaju brzeszczotów jest przystosowana. Uchwyt może być dostosowany do brzeszczotów o zaczepie typu T, 2T lub U.
Autor: Mariusz Bykowski

Aby uniknąć odprysków na powierzchni elementu, cięcie wykonujemy od spodniej strony

W domowym warsztacie potrzeba różnych narzędzi. Sprawdź, co może Ci się jeszcze przydać...

Dostępne opcje wyrzynarek

W sprzedaży są wyrzynarki z dyszą (adapterem), do której można podłączyć rurę odkurzacza, by odsysał on pył powstający w trakcie cięcia. Do dyszy można również doczepić worek na pył lub zasobnik z mikrofiltrem. Wyrzynarki zamiast dyszy mogą mieć zamontowany zasobnik na brzeszczoty. Niektóre są wyposażone w mechanizm zdmuchiwania pyłu, trocin lub opiłków z linii cięcia. Mogą mieć również kilkustopniową lub płynną regulację kąta natarcia brzeszczotu (jego wychylenia do przodu). Przydatnym udogodnieniem jest też laserowy wskaźnik linii cięcia. Ułatwia on bardzo precyzyjne nacinanie materiału.

Niezbędny i przydatny: osprzęt wyrzynarki

Do wyrzynarki potrzebne są brzeszczoty. Najlepiej mieć ich po kilka do różnych materiałów. Każdy ma zaczep do osadzenia w uchwycie mocującym. Te do miękkiego drewna i sklejki mają drobne, gęsto rozmieszczone ostrza, a te do twardego drewna i płyt pilśniowych – duże. Sprzedawane są też brzeszczoty o zębach skierowanych w górę, przeciwnie niż w brzeszczotach tradycyjnych, polecane do cięć precyzyjnych, oraz wąskie brzeszczoty do wycinania bardzo skomplikowanych kształtów.

Brzeszczoty mogą mieć różne rodzaje zaczepu, który umieszcza się w uchwycie wyrzynarki. Najpopularniejsze są uchwyty typu T i U. W sklepach można również znaleźć uchwyty 2T.

Do wyrzynarki warto dokupić także metalową przykładnicę do wykonywania cięć po idealnie równej linii prostej oraz cyrkiel pomagający w wycinaniu okręgów. Sprzedawany jest także specjalny smar do brzeszczotów, który zabezpiecza je przed nadmiernym nagrzewaniem się w czasie pracy.

Wyrzynarkę można zamontować na sztorc, zamienia się wówczas w piłę stacjonarną. Potrzebny jest do tego specjalny stół lub płytka, którą przymocowuje się imadłami do stołu.

Autor: Piotr Mastalerz

Wyrzynarki można używać do tworzyw sztucznych, np. pleksi

Autor: Mariusz Bykowski

Gumowana rękojeść wyrzynarki sprawia, że uchwyt jest wygodniejszy i pewniejszy

WARTO WIEDZIEĆ

5 wskazówek dla domowych fachowców

  1. Podczas cięcia płoza wyrzynarki powinna być równomiernie dociśnięta do materiału.
  2. Nie można dopuścić do tego, by w trakcie pracy wyrzynarka wpadła w drgania. Mogłoby się to skończyć złamaniem brzeszczotu.
  3. Twarde materiały trzeba ciąć z niedużą prędkością, miękkie można ciąć szybciej.
  4. System podrzynania, czyli ustawianie brzeszczotu pod kątem do linii cięcia, nie powinien być stosowany przy cięciu metalu.
  5. Wyrzynarkę powinno się prowadzić cały czas w jednakowym tempie.
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Budowa wyrzynarki

Szlifierki mimośrodowe, czyli gładko na okrągło - przegląd szlifierek

Szlifierki  mimośrodowe nadają się zarówno do zgrubnego, jak i precyzyjnego szlifowania...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Narzędzia do drewna: imadła, piły, dłuta -...

Kompletujesz domowy warsztat, szukasz odpowiednich narzędzi - wiertarki, młotki, śrubokręty... Nie łatwo...

Gniazdko elektryczne może przenieść nie tylko...

Przemeblowanie lub remont domu to dobry sposób na odświeżenie naszej przestrzeni domowej. Planując...

Kotwy chemiczne - co i jak nimi mocować?

Kotwy chemiczne działają na zasadzie adhezji, czyli powierzchniowego łączenia się dwóch substancji. O ich...

Na dzień kobiet - wkrętarka z kryształami...

Z okazji dnia kobiet marka Bosch ogłosiła konkurs, w którym do wygrania jest upominek w iście kobiecym...

Szlifierki mimośrodowe, czyli gładko na okrągło -...

Szlifierki  mimośrodowe nadają się zarówno do zgrubnego, jak i precyzyjnego szlifowania...

Konkurs zakończony! Wiertarki rozdane! Dziękujemy...

Dziękujemy za udział w konkursie i wszystkie Wasze komentarze. Poniżej przedstawiamy listę nagrodzonych we...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.