Narzędzia do drewna: imadła, piły, dłuta - przegląd
Narzędzia do drewna
Na początek wytyczamy linie1) Metalowa przykładnica – wzdłuż niej odrysujemy linię cięcia, możemy też wytyczać punkty wiercenia. Pomocna w tym będzie milimetrowa podziałka (Topex)2) Ruchoma węgielnica (nastawna) – umożliwi wyrysowanie linii pod kątem, i to nie tylko prostym (Topex)
foto: archiwum muratordom
Narzędzia do drewna
Coś na trzymanie1) Imadło (Stanley)2) Szczypce ściskające – idealne, jeśli robimy coś z bardzo małych elementów (Wolfcraft)3) Ścisk stolarski – od tradycyjnego imadła różni się tym, że nie ma oddzielnego uchwytu umożliwiającego przytwierdzenie do stołu roboczego. Nie znaczy to jednak, że nie da się go przymocować do stołu (Topex)
foto: archiwum muratordom
Narzędzia do drewna
Ostre cięcie1) Piła płatnica - najbardziej uniwersalna z pił; do podłużnego i poprzecznego cięcia drewna i materiałów drewnopochodnych (Topex)2) Piła otwornica - zwana też piłą typu „lisi ogon”. Mają cienki, zwężający się ku końcowi brzeszczot, łatwo więc piłować nimi w miejscach ciasnych i robić otwory (Neo)3) Piła grzbietnica – polecana do precyzyjnych cięć oraz do cięcia małych elementów (listew, deszczułek) (Stanley)4) Piła kabłąkowa – ma wymienny brzeszczot. W niektórych piłach można go obracać, aby zęby były skierowane ku górze (Yato)5) Piła japońska – wyglądem niewiele różni się od noża. Ma bardzo ostre zęby. Tnie się nią odwrotnie niż innymi piłami, a więc w kierunku do siebie (Stanley)
foto: archiwum muratordom
Narzędzia do drewna
Dłuta niezbędne do żłobienia1), 3) dłuta płaskie – klasyczne, do różnego rodzaju wcięć (Topex, Toya)2) dłuto żłobak – do robienia wąskich wcięć o przekroju prostokątnym lub półokrągłym (Stanley)
foto: archiwum muratordom
Narzędzia do drewna
Pomocni zdziercy- zdzierak (1) – do strugania grubszych warstw drewna. Sięgamy po niego, gdy chcemy wstępnie wyrównać płaszczyzny. Pozostawia na powierzchni charakterystyczne łukowe wgłębienia (Stanley)- równiak (2) – do usuwania wklęśnięć i wypukłości z powierzchni drewna. Równiak nadaje obrabianej powierzchni kształt płaski. Jest dokładniejszy niż zdzierak (Toya)- gładzik (3)– do ostatecznego wygładzania. Odcina paski drewna o bardzo małej grubości. Nie powinno się nim strugać drewna mokrego, zabrudzonego, wcześniej pomalowanego (Toya)- krzywak, ośnik (4) – do wykańczania powierzchni o okrągłym, łukowym lub falistym kształcie (Romanik)- kątnik prosty (5) – do wykonywania i pogłębiania wpustów w drewnianych elementach (Toya)- profilowany (zdobnikiem) – do nadawania nieregularnego kształtu krawędziom desek lub płyt- drapak – do robienia rowków- wręgownik – do profilowania krawędzi desek
foto: archiwum muratordom
Narzędzia do drewna
Wiercimy, świdrujemy1) Wiertło kręte (spiralne) – do wiercenia wzdłuż i wszerz włókien. Łatwo odprowadza wióry poza otwór. Można nim robić bardzo głębokie otwory, dochodzące nawet do 1000 mm (Bosch)2) Otwornica (wiertło cylindryczne) – do wiercenia otworów o średnicy do 50 mm. Zazwyczaj są sprzedawane w zestawach zawierających wiertła o różnej średnicy (Vorel)3) Wiertło bębenkowe (sednik) – do wgłębień w drewnie, które będą mieć okrągłą średnicę. Ich głębokość może dochodzić do 50 mm. Można nim też usuwać sęki (Metabo)4) Świder ślimakowy – do wiercenia wzdłuż i w poprzek włókien. Na czubku ma nagwintowany kolec do robienia wgłębień pod łebki śrub i wkrętów (Irwin)
foto: archiwum muratordom
Narzędzia do drewna
Drewno zdobywa szlify1) Papiery ścierne – do drewna są polecane papiery o gradacji od 20 do 220 (Topex)2) Blok ścierny – unowocześniona, bardziej ergonomiczna wersja drewnianego klocka. Łatwo zakłada się i zdejmuje arkusze papieru (Toya)3) Pilniki i tarniki – pomogą z grubsza wygładzić niewielkie fragmenty drewna, otwory, krawędzie, wgłębienia. Mają stopnie ostrości od 0 do 5. Im mniejsza cyfra, tym większe ostrza (JOBIprofil)4) Druciane szczotki i ściernice – usuniemy nimi resztki zaschniętej farby z wgłębień i wewnętrznych narożników. Trzeba ich używać ostrożnie, gdyż są bardzo ostre i łatwo nimi zniszczyć powierzchnię drewna (Vorel, Bosch, Topex)
foto: archiwum muratordom
Narzędzia do drewna - imadła, piły, dłuta... Dla domowego stolarza
Do wiercenia w drewnie zazwyczaj używa się elektrycznej wiertarki lub wiertarko-wkrętarki...
foto: Mariusz Bykowski
Narzędzia do drewna - imadła, piły, dłuta... Dla domowego stolarza
Unowocześniona, bardziej ergonomiczna wersja drewnianego klocka ściernego - łatwo zakłada się i zdejmuje arkusze papieru
foto: Piotr Mastalerz
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...