Opalarka nie tylko do usuwania farby. Jak wybrać opalarkę
Jednym z popularniejszych domowych elektronarzędzi jest opalarka. Wytwarza bardzo gorące powietrze, które może roztapiać powłoki malarskie i tym samym ułatwia ich usuwanie. Opalarka służy też do kilku innych celów. Poznaj możliwości nowoczesnych opalarek.
Opalarka już na pierwszy rzut oka wygląda trochę jak suszarka do włosów, a i zasada jej działania jest bardzo podobna. Wentylator zasysa zimne powietrze, przepuszcza przez elektryczną grzałkę i wyrzuca je na zewnątrz przez dyszę. Jednak podmuch powstający w opalarce jest tak gorący, że spaliłby włosy i poparzył skórę. Opalarki wytwarzają bowiem na tyle wysoką temperaturę, by rozmiękczyć starą, zaschniętą farbę, wygiąć plastik. Można nimi nawet rozpalić węgiel pod rusztem.
Opalarki zastosowanie
Po opalarkę sięga się przeważnie wtedy, gdy trzeba usunąć farbę z drewna lub metalu. Zbliżasz dyszę do pomalowanej powierzchni, a żar sprawia, że powłoka malarska zaczyna się topić i pęcznieć. Wtedy w ruch idzie szpachelka, którą odrywasz farbę płat po płacie od podłoża. To jednak nie koniec możliwości tego elektronarzędzia. Opalarki nadają się również do:
- zgrzewania lub formowania elementów z tworzyw sztucznych,
- suszenia pomalowanych bądź polakierowanych powierzchni,
- odmrażania metalowej instalacji wodociągowej,
- luzowania mocno zakręconych lub zardzewiałych śrub i nakrętek,
- lutowania połączeń instalacji wodociągowej,
- odklejania nalepek.
W sezonie letnim są też chętnie wykorzystywane do rozpalania grilla. W budownictwie opalarki przydają się jako prowizoryczny zastępca palnika do rozgrzewania papy. Pomogą przy łataniu dziur w powłokach bitumicznych. Gorące powietrze rozgrzeje asfalt na spodzie papy, dzięki czemu dokleisz ją do naprawianego miejsca. Niestety, mała opalarka nie sprawdzi się podczas zgrzewania papy na całej powierzchni dachu lub fundamentów.
Sprawdź też:
- Niwelator laserowy - do czego służy i jak działa >>>
- Strug elektryczny do drewna - jaki wybrać? >>>
- Jak wybrać dobrą wiertarkowkrętarkę z udarem >>>
- Jak ostrzyć noże, dłuta i siekiery >>>
Opalarka funkcje: jaką wybrać?
Im lepszej jakości opalarka, tym więcej ma funkcji. Na przykład płynną lub 2-3-stopniową regulację szybkości nadmuchu. Im silniej wtedy naciśniesz spust, tym silniejszy strumień powietrza będzie wytwarzany. Natomiast opalarki z elektronicznym układem sterującym pozwalają precyzyjnie ustawiać temperaturę powietrza. Najlepsze z opalarek łatwo poznać po cyfrowym wyświetlaczu. Odczytasz z niego, jaką dokładnie temperaturę ma strumień wydmuchiwanego powietrza. To ważne przy prowadzeniu prac wymagających precyzji i ostrożności. Tańsze modele opalarek mają mniej precyzyjny wskaźnik – diodowy. Ciekawym udogodnieniem w opalarce jest możliwość zapamiętania kilku najczęściej używanych ustawień (temperatury i prędkości strumienia).
Sprawdź też:
Bezpieczeństwo pracy opalarką poprawia funkcja automatycznego chłodzenia. Polega ona na tym, że przed zupełnym wyłączeniem silnika wentylator schładza urządzenie i dyszę. Trwa to około 1 minuty. Po tym czasie narzędzie można bezpiecznie odłożyć. Opalarki mogą być też tak skonstruowane, że da się je stabilnie ustawić dyszą do góry. Jest to przydatne podczas ich wychładzania lub długotrwałej pracy wymagającej, by strumień ciepłego powietrza był skierowany pionowo do góry. Opalarki często też miewają zdejmowaną osłonę dyszy. Rozwiązanie takie przydaje się podczas pracy w wąskich lub trudno dostępnych miejscach. Przydatnym dodatkiem, choć niewidocznym z zewnątrz, jest bezpiecznik wyłączający mechanizm wytwarzający ciepło, gdy dojdzie do przegrzania opalarki. Są też opalarki ze stabilizatorem temperatury, dzięki któremu nie dochodzi do przegrzania. Inna kwestia to liczba dodatkowych akcesoriów.
Dodatkowe akcesoria do opalarki
Im jest ich więcej, tym więcej pożytku będziesz miał z opalarki. Chodzi tu przede wszystkim o wymienne nakładki na dysze. Służą do kierunkowania strumienia powietrza i jego modulowania. Jedne sprawiają, że jest on skupiony punktowo, inne go rozpraszają. Są dysze do spawania i dysze do wyginania rurek. Przydatne będą też szpachelki i skrobaki do zdrapywania roztopionej farby. W sprzedaży są także dysze połączone ze skrobakiem. Gdy korzystasz z nich podczas usuwania farby, zbędna staje się tradycyjna szpachelka. Producenci często kuszą klientów, dodając kilka takich akcesoriów do opalarki „w gratisie”. Zawsze jednak można je dokupić w miarę potrzeb.
Opalarki: ważne parametry
Podczas dokonywania ostatecznego wyboru opalarki pomocna będzie karta techniczna i znajdująca się w niej specyfikacja, czyli wykaz parametrów danego narzędzia. Pierwsze, co powinno zwrócić twoją uwagę, to moc. Od niej zależy, jak wysoką temperaturę będzie miało wydmuchiwane przez opalarkę powietrze. Im wyższa moc, tym lepiej. Trzeba też się dowiedzieć, jaki zakres temperatury zapewnia narzędzie. W przypadku opalarek z kilkustopniową regulacją podawana jest zawsze najwyższa temperatura dla danego stopnia (50, 36°). Dla opalarek z płynną regulacją temperatury podawany jest jej zakres – od najniżej do najwyższej (50-60°). Warto również się upewnić, czy dany model opalarki nie będzie zbyt ciężki. Pamiętaj, że praca opalarką polega często na dość długim trzymaniu jej w dłoni.
QUIZ: Sprawdź się, czy wiesz co to za narzędzia?
Opalarka Bosch PHG 630 DCE
- Moc: 2000 W
- Zakres temperatury: 50-630oC
- Prędkość nadmuchu: 150, 300 i 500 l/min
- Ciężar: 0,9 kg
- Dodatkowe funkcje: cyfrowy wyświetlacz; trzystopniowa regulacja siły nadmuchu; płynna regulacja i elektroniczna stabilizacja
temperatury; możliwość pracy stacjonarnej; zdejmowana osłona dyszy pozwalająca na pracę w wąskich miejscach - Akcesoria w cenie: walizka z tworzywa sztucznego; dodatkowa dysza płaska
- Cena: 375-456 zł
Opalarka Tryton TML 2000 A
- Moc: 2000 W
- Zakres temperatury: 50-650oC
- Prędkość nadmuchu: 250-500 l/min
- Ciężar: 0,95 kg
- Dodatkowe funkcje: cyfrowy wyświetlacz temperatury; płynna regulacja temperatury i siły nadmuchu; bezpiecznik chroniący przed przegrzaniem; możliwość pracy stacjonarnej
- Akcesoria w cenie: cztery dodatkowe dysze i skrobak
- Cena: 160-183 zł
Opalarka Hitachi RH 650V
- Moc: 1800 W
- Zakres temperatury: 50-650oC
- Prędkość nadmuchu: 250-500 l/min
- Ciężar: 0,79 kg
- Dodatkowe funkcje: cyfrowy wyświetlacz temperatury; płynna regulacja temperatury i siły nadmuchu; elektroniczna stabilizacja temperatury; bezpiecznik chroniący przed przegrzaniem
- Akcesoria w cenie: walizka z tworzywa sztucznego, cztery dodatkowe dysze, skrobak
- Cena: 300-362 zł