| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Piany poliuretanowe - nie tylko do uszczelniania okien

Piany poliuretanowe - nie tylko do uszczelniania okien

Puszka piany poliuretanowej kojarzy się głównie z montażem okien. Piany montażowe i kleje poliuretanowe w pianie mają jednak dziesiątki zastosowań. Podpowiadamy, która do czego się nadaje.

Autor: Mariusz Bykowski

Choć wiele pian nosi nazwę montażowych, to nie wszystkie się nadają, żeby solidnie osadzić nimi okno lub drzwi zewnętrzne. Trzeba zastosować także łączniki mechaniczne – kołki, dyble, kotwy

Rozprężna piana poliuretanowa to materiał do uszczelniania i wykonywania izolacji cieplnej. Coraz częściej też wykorzystuje się piany do klejenia różnych materiałów, a nawet murowania ścian. Łatwo jednak o pomyłkę i użycie niewłaściwego produktu do danego zastosowania.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Piany montażowe i nie tylko

Piany zyskały ogromną popularność jako materiał do uszczelniania okien oraz drzwi, zarówno drewnianych, plastikowych, jak i metalowych. Są także stosowane do wypełniania szczelin dylatacyjnych oraz uzupełniania szpar i ubytków w warstwie termoizolacji, zwłaszcza styropianowej. Używa się ich do wyciszania i ocieplania spodniej strony wanien akrylowych lub stalowych, a także brodzików. Pianą uszczelnia się również przejścia rur oraz innych przewodów instalacyjnych przez ściany i stropy.

Kleje poliuretanowe

W sprzedaży są także kleje poliuretanowe w postaci pian. Wykorzystuje się je głównie do:

 •  murowania ścian z bloczków i pustaków;
 •  przyklejania izolacji termicznej ze styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego;
 •  przyklejania drewnianych stopni schodów;
 •  mocowania parapetów z drewna lub tworzywa sztucznego;
 •  instalowania i uszczelniania skrzynek rolet zewnętrznych.

Rodazaje pian poliuretanowych

 • Zwykłe - twardnieją pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu i obecnej na podłożu. Gdy jest ona niższa niż 35%, nie dojdzie do stwardnienia pianki. Minimalna temperatura ich stosowania wynosi 5oC. Czas pełnego utwardzenia sięga czasem nawet czterech godzin. Wydajność pian zwykłych to 42-50 l z jednej puszki. W sprzedaży są puszki tradycyjne, z aplikatorem i pistoletowe.
 • Zimowe - od zwykłych różnią się tym, że nadają się do użycia także w temperaturze niższej niż -10oC, a niektóre nawet -25oC.
 • Niskorozprężne - rozprężają się w mniejszym zakresie. O ile przyrost objętości pian zwykłych wynosi od 70% do 120%, to tych od 30 do 60%. Stosując je, unikasz zbytniego rozpierania elementów, między które aplikujeszpianę. Są polecane do precyzyjnego uszczelniania, zwłaszcza podczas montażu okien wielkoformatowych. Są bardziej elastyczne. Mają lepsze właściwości termoizolacyjne od zwykłych pian, więc warto je stosować do uszczelniania i uzupełniania warstw ociepleniowych ze styropianu, płyt PIR i polistyrenu XPS. Przewyższają zwykłe piany również pod względem izolacyjności akustycznej.
 • Dwuskładnikowe - twardnieją na skutek reakcji chemicznej między jednym składnikiem a drugim. Proces ten przebiega więc szybciej niż w przypadku pianek jednoskładnikowych. Wilgotność powietrza i podłoża nie ma przy tym znaczenia. Są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, gęstsze i elastyczniejsze. Mogą być stosowane w temperaturze poniżej 0oC. Mają dobre właściwości klejące. Tylko przy użyciu takich pian można solidnie montować drzwi wewnętrzne bez użycia kotew i dybli. Twardnieją szybciej niż piany jednoskładnikowe. 
 • O podwyższonej odporności ogniowej - są to jednoskładnikowe piany pistoletowe odporne na działanie wysokiej temperatury i ognia. O ile pozostałe piany mają niską klasę palności B3, te mają klasę B1 przyznawaną produktom niezapalnym i nierozprzestrzeniającym ognia. W domach jednorodzinnych polecane są między innymi do uszczelniania ościeżnic drzwi przeciwpożarowych.
 • O zwiększonej wydajności - to pianki jednoskładnikowe, które mają większą wydajność niż pozostałe. Po prostu z mniejszej ilości płynu uzyskuje się więcej piany (z jednej puszki 750 lub 840 ml nawet 65 l). Charakteryzują się również wysoką izolacyjnością akustyczną. Mogą zwiększać objętość w zakresie od 130 do 220%. Niektóre z nich można nanosić, trzymając puszkę nie tylko do góry nogami, ale także w innej, dowolnej pozycji.
 • Ekologiczne - nie zawierają izocyjanów. Są więc bezpieczniejsze dla zdrowia – ma to znaczenie podczas długotrwałego nanoszenia w zamkniętych, niewentylowanych pomieszczeniach.
 • Do betonu - przeznaczone są przede wszystkim do uszczelniania połączeń między betonowymi kręgami kanalizacyjnymi, uszczelniania przejść rur przez betonowe ściany oraz uszczelniania prefabrykowanych elementów betonowych. Mają dobrą izolacyjność termiczną i są odporne na związki i odpady organiczne (ścieki, pleśnie, glony). Pełną wytrzymałość osiągają już po godzinie od nałożenia.
 • Do murowania - to piany, które producenci wolą nazywać zaprawami. Skądinąd słusznie, bo są następczyniami tradycyjnych zapraw murarskich. Stosuje się je do murowania ścian nośnych i działowych ze szlifowanych pustaków ceramicznych, a także z betonu komórkowego. Nadają się do aplikowania w temperaturze od -5oC. Mają dużą siłę klejenia i wysoką izolacyjność termiczną.
 • Do klejenia styropianu - to piany jednoskładnikowe wykorzystywane podczas ocieplania ścian metodą lekką mokrą (BSO, ETICS). Zastępują tradycyjną zaprawę stosowaną do mocowania płyt styropianowych. Dzięki pianie praca taka trwa o wiele krócej. Klej ma bardzo dobrą przyczepność do różnych materiałów, w tym także do drewna lub hydroizolacyjnych mas bitumicznych i pap asfaltowych. Ma bardzo dobrą izolacyjność termiczną, a czas jego pełnego wiązania nie przekracza dwóch godzin.
 • Piany montażowe (kleje poliuretanowe) - są to piany silnie klejące stosowane przede wszystkim do montażu stopni schodów, izolacji termicznych lub parapetów wewnętrznych i zewnętrznych. Można ich używać również do wypełniania szczelin w ścianach lub termoizolacjach.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Rolety zewnętrzne i moskitiery - sposoby montażu,...

Rolety zewnętrzne zabezpieczają przed przegrzewaniem się pomieszczeń latem i zbytnią utratą ciepła zimą....

Energooszczędne okna dla każdego

Oszczędność energii to nie chwilowa moda, lecz realna potrzeba inwestorów, którzy chcą zbudować...

Markizy do okien pionowych - skuteczna ochrona...

Markizy skutecznie zacieniają wnętrze, przy jednoczesnym zapewnieniu widoczności na zewnątrz. Chronią wnętrze...

Ciepłe okno to podstawa

Gdy okno nie trzyma ciepła i przemarza to znak, że zostało źle zamontowane lub jest słabej jakości. Kupujmy...

Dom na czasie - wysokie okna, nowoczesne...

Wysokie okna są niezbędne w modnym domu. Zgodnie z obowiązującymi trendami schodzą do podłogi i sięgają...