Styropian w płytach: jakim rodzajem styropianu ocieplenie będzie najlepsze

2008-12-03 1:00

Zastanawiasz się nad ociepleniem styropianem całego domu? Nie wiesz jednak jaki rodzaj styropianu wybrać? Nic dziwnego, oferta producentów jest bardzo szeroka. Warto więc dowiedzieć się jakie mamy możliwości. Poznaj odmiany i zastosowanie styropianu.

Ocieplenie domu
Autor: Piotr Mastalerz

Jaki styropian do ocieplenia wybrać

Najczęściej spotykanymi odmianami płyt styropaniowych są FS 15 i FS 20 (kiedyś oznaczane symbolami M 20, M 30). Liczby oznaczają gęstość, czyli masę jednego metra sześciennego. Im większą gęstość ma płyta, tym jest ona twardsza. Przy wyborze płyt jest to najważniejszy parametr, ponieważ decyduje o ich przeznaczeniu. Nie wpływa on jednak znacząco na właściwości termoizolacyjne styropianu. Dla wszystkich płyt są one zbliżone. Informacja o gęstości powinna być podana na opakowaniu płyt. Do ocieplania domów stosuje się styropian samogasnący. Standardowe wymiary płyt ze styropianu to 100 x 50 cm. Te z krawędziami prostymi mają grubość 1-25 cm, a te z krawędziami frezowanymi na zakład lub na wpust i pióro – 5-25 cm. Na zamówienie można dostać płyty o innych wymiarach.

Płyty styropianowe FS 12

Gęstość tych płyt jest nie mniejsza niż 12 kg/m3. To najlżejsze i szczególnie miękkie płyty, a więc najbardziej narażone na uszkodzenia, na przykład wgniecenie. Dlatego stosuje się je tylko tam, gdzie nie będą obciążane: w ścianach trójwarstwowych lub jako wypełnienie zewnętrznych ścian szkieletowych. Można je też wykorzystywać do ocieplania dachów drewnianych między krokwiami lub w innych konstrukcjach, gdzie izolację termiczną umieszcza się między elementami, na przykład w stropach drewnianych między belkami. Stosuje się je również jako izolację pod oblicówkę winylową.

Sprawdź też:

Płyty styropianowe FS 15

Ich gęstość jest nie mniejsza niż 15 kg/m3. Można je stosować tam, gdzie płyty FS 12, oraz w miejscach, gdzie obciążenia są trochę większe: do ocieplania ścian metodą lekką mokrą, nadproży, stropów nad piwnicą (od spodu).

Płyty styropianowe FS 20

Gęstość tych płyt jest nie mniejsza niż 20 kg/m3. Stosuje się je tam, gdzie obciążenia będą duże: do izolacji termicznej stropów (jeśli ocieplenie będzie układane na stropie pod warstwą zaprawy lub betonu), do izolacji podłóg na gruncie, stropodachów bezpośrednio pod papą nawierzchniową, do ocieplania tarasów, a także w podłogach z ogrzewaniem podłogowym.

Płyty styropianowe FS 30 i 40

Gęstość tych płyt jest nie mniejsza niż odpowiednio 30 kg/m3 i 40 kg/m3. Są one bardzo twarde, dlatego przeznaczone są do stosowania w miejscach, gdzie narażone będą na bardzo duże obciążenia. Najczęściej stosuje się je pod warstwę betonową w stropach i stropodachach w budynkach przemysłowych lub użyteczności publicznej. W domach jednorodzinnych rzadko potrzebne są aż tak twarde płyty. Czasem stosuje się FS 30.

    Odmiany i zastosowanie płyt styropianowych
    Autor: archiwum muratordom Uwaga! Płytę o mniejszej gęstości można zastąpić płytą o większej gęstości (choć nie jest to uzasadnione ekonomicznie), ale nigdy odwrotnie!
    Kto jest największym producentem styropianu w Polsce?
    Nasi Partnerzy polecają
    Pozostałe podkategorie