| muratordom.pl » Budowa » Domy drewniane » Budowa domu szkieletowego - VADEMECUM dla budujących

Budowa domu szkieletowego - VADEMECUM dla budujących

Budownictwo szkieletowe to coraz bardziej popularna technologia. Dom szkieletowy można budować o każdej porze roku. Na budowie nie ma zbyt wielu robót mokrych. Dom może być znakomicie zaizolowany. Nie ma obaw o trwałość "kanadyjczyka". Same zalety?

Autor: Kira Karpińska

Ściany szkieletowe stanowią stelaż, który należy wypełnić warstwą izolacyjną i obić poszyciem

Budynki w technologii szkieletowej można łatwo zaprojektować i wykonać w standardzie energooszczędnym, ponieważ główny ich budulec, czyli wypełnienie ścian między elementami szkieletu, stanowi materiał izolujący termicznie. Ściana o współczynniku przenikania ciepła U = 0,17-0,20 W/(m2·K), czyli znacznie niższym niż wymagane przez przepisy U < 0,3, ma zwykle 24-28 cm grubości. Można także zamówić dom o ścianach z U < 0,15 W/(m2·K) i innym wyposażeniu sprawiającym, że spełni on standard domu pasywnego.

Konstrukcja nośna z drewna

Składa się z systemu słupów opartych na poziomej belce – podwalinie zakotwionej w fundamencie. Słupy o przekroju najczęściej 4 x 14 cm rozstawia się w odstępach 40 lub 60 cm. Przestrzeń między nimi wypełnia się materiałem izolacyjnym chroniącym przed zimnem, wilgocią i hałasem. Najczęściej stosowane są płyty z wełny mineralnej, styropianu albo wełny drzewnej.

Jako izolacja może być też wtłoczona wełna celulozowa lub pianka poliuretanowa. Od zewnątrz materiał izolacyjny osłania się folią wiatroizolacyjną, a od środka domu – paroizolacyjną. Poszycie ścian wzmacniające ich konstrukcję stanowią wodoodporne płyty wiórowe, gipsowo-kartonowe, gipsowo-włóknowe lub włóknowo-cementowe.

Ściany od wewnątrz najczęściej wykańcza się płytami gipsowo-kartonowymi. Niektórzy producenci stosują podwójną ich warstwę lub płyty ogniochronne, żeby lepiej zabezpieczyć budynek przed pożarem. Okna i drzwi montuje się w otworach konstrukcyjnych przekrytych podwójnymi belkami nadprożowymi. Budynek o konstrukcji szkieletowej może wyglądać jak dom murowany.

Z zewnątrz ściany można pokryć w dowolny sposób: tynkiem na siatce zbrojącej, deskami elewacyjnymi lub płytkami klinkierowymi. W technologii szkieletowej często wykonuje się ściany działowe oraz nośne w szczytach, a także nadbudówki lukarn na dachu domów z bala.

Ściany działowe z drewna

Ściany działowe wznosi się w podobny sposób, jednak zwykle są one o połowę cieńsze od konstrukcyjnych (mają około 12 cm). Buduje się je z profili drewnianych (mogą być też stalowe), wypełnia warstwą izolacyjną (służącą tu przede wszystkim do ich wygłuszenia) i obija płytami g-k lub okładziną z drewna.

Strop z drewna

Ma najczęściej konstrukcję belkową. Na poziomie gruntu dobrym rozwiązaniem jest strop nad przestrzenią wentylowaną, w której rozprowadza się instalacje, zwłaszcza te o dużych przekrojach – przewody kanalizacyjne, wentylacyjne.

Belki oczepowe łączące słupy konstrukcyjne pełnią funkcję wieńca. Między nimi rozkłada się belki konstrukcji stropu. Przestrzeń między belkami wypełnia się wełną mineralną lub innym materiałem dobrze izolującym akustycznie. Na belkach nabija się płyty wiórowe czy włóknowo-cementowe stanowiące podkład pod posadzkę.

Instalacje w konstrukcji szkieletowej

W konstrukcji szkieletowej rozprowadza się je we wnętrzu ścian i w stropach. Najlepiej jest, gdy są prowadzone w otulinach izolacyjnych (peszlach). Ze względu na ochronę przed pożarem instalacja elektryczna powinna być wykonana szczególnie starannie, z niewielkim naddatkiem przewodów na wypadek ruchów konstrukcji, bywa też rozprowadzana bezpuszkowo albo z puszkami na dodatkowych listwach izolacyjnych. W szkielecie należy stosować uszczelki, podkładki i przekładki elastyczne w połączeniach ścian ze ścianami bocznymi, stropami i podłogami, tak żeby nie przenosić drgań.

Szkielet prefabrykowany

Wielką zaletą prefabrykowanego budownictwa szkieletowego są szybkość i dokładność realizacji. Coraz więcej firm proponuje takie rozwiązanie. Jest ono warte polecenia, ponieważ dom jest produkowany w standardzie fabrycznym. Pod klucz buduje się go w ciągu dwóch-trzech miesięcy od podpisania umowy. Ściany konstrukcyjne z drewna, stropy oraz więźbę dachową przygotowuje się w fabryce. Gotowe elementy po przywiezieniu na plac budowy montuje się na przygotowanym wcześniej fundamencie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Przeczytaj dodatkowo:
Domy drewniane szkieletowe. Z kamerą na budowie...

Domy drewniane szkieletowe buduje się z belek drewnianych. Konstrukcja jest bardzo precyzyjna i przemyślana....

Ogrodowe domki drewniane dla dzieci - projekt...

Drewniany domek ogrodowy to marzenie prawie każdego dziecka. Jeżeli chcesz sprawić swojej pociesze radość,...

Pierwsze piętro w konstrukcji drewnianej....

Zobacz, w jaki sposób buduje się kondygnację o konstrukcji drewnianej, gdy parter domu ma ściany...

Domy murowane z drewnianymi elementami. Kiedy...

Dom nie musi powstawać w jednej technologii. Proponujemy technologię mieszaną, czyli połączenie ścian...

WIDEO: Jak ocieplony jest dom szkieletowy

Domy szkieletowe ocieplone wełną mineralną są bardzo ciepłe, łatwo się nagrzewają, łatwo utrzymać w nich...