Domy kanadyjskie. Czy warto postawić na dom w technologii kanadyjskiej?

2021-04-26 11:43 Wojciech Kujawski
Domy kanadyjskie. Prawdy i mity o domach z drewna
Autor: Daniel Rumiancew Mamy podobny klimat jak w Kanadzie, nie gorsze drewno, wielu dobrych fachowców – dlaczego więc domy kanadyjskie (szkieletowe) są u nas tak mało popularne?

Domy kanadyjskie to technologia wzbudzająca bardzo sprzeczne opinie. Mity, którymi obrosły domy z drewna budowane w tej technologii, wciąż wzbudzają wiele obaw. Gdy jedne wątpliwości na temat domów kanadyjskich zostają wyjaśnione, natychmiast pojawiają się następne. Sprawdźmy, jak to wygląda w rzeczywistości.

Domy kanadyjskie, stały się źródłem wielu mitów na początku lat 90., kiedy technologia szkieletu drewnianego szturmem zdobywała nasz rynek. Drewno było wówczas tanie, więc budynki tego typu były bardzo konkurencyjne w stosunku do innych. Niestety brakowało wiedzy dotyczącej takiego budownictwa i produktów spełniających wymagania stawiane domom kanadyjskim.

Domy kanadyjskie - sprzeczne opinie

Wiele pierwszych domów kanadyjskich wzniesiono, popełniając karygodne błędy. Nie trzeba więc było długo czekać, żeby rozeszła się fama, iż domy te są kiepskie, nietrwałe, uciążliwe w eksploatacji. Dziś nie brakuje projektantów i solidnych wykonawców domów o takiej konstrukcji; tartaki oferują właściwie przygotowane drewno o wysokich parametrach; organizacje promujące domy kanadyjskie uświadamiają inwestorów i szkolą firmy budowlane.

Mimo, że mity na temat domów kanadyjskich wciąż żyją swoim życiem, my wyjaśniamy, na czym polega ich istota i prostujemy nieprawdziwe informacje.

Budowa domu kanadyjskiego - czy możliwe są błędy

Ale o jakie błędy właściwie chodzi? Jeżeli ktoś ma problemy ze zmierzeniem belki, przystawieniem kątownika czy wbiciem gwoździa, będzie je miał w każdej technologii, więc przypisanie tego wyłącznie do domu szkieletowego jest nieuczciwe.

Idea domu kanadyjskiego polega na tym, że jest możliwy do zbudowania przez inwestora indywidualnego, oczywiście pod warunkiem, że wie on dokładnie, jak to zrobić, albo zaufa tym, którzy mają taką wiedzę. Niezmiernie ważny jest też poprawny projekt będący drogowskazem dla budujących.

Dom kanadyjski można zbudować pięć razy szybciej niż budynek z cegły, betonu, pustaków. Na dodatek w razie pomyłki błąd można łatwo naprawić i to w dowolnym momencie. Jest to stosunkowo proste, bo wszystkie elementy są dostosowane do systemu modularnego.

Przeczytaj też:

Błędy na budowie: 12 najczęściej popełnianych błędów >>

Czy brak nam technologii budowy domów kanadyjskich

Utarło się przekonanie, że domy kanadyjskie są w Polsce źle budowane, gdyż nie mamy rozwiązań systemowych takich jak w Ameryce, brak nam technologii i produktów przystosowanych do tego rodzaju domów.

Nie jest to oczywiście prawdą, gdyż u nas cały problem sprowadza się do właściwego przygotowania elementów konstrukcyjnych. A przecież podobny wymóg dotyczy każdej innej technologii.

Drewno ma to do siebie, że jest łatwe w obróbce, więc jeśli dobrze wyliczona liczba belek jest równo i zgodnie z wymogami przycięta, a potem połączona ze sobą w prawidłowy sposób, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dom był postawiony dobrze. Kłopot w tym, że polski inwestor lubi oszczędzać i zamiast dobrej jakości drewna, suszonego komorowo i czterostronnie struganego, kupuje tańszą zwykłą tarcicę, nie będąc świadomym różnic między oboma produktami. Często też rezygnuje z systemowych łączników stalowych, wierząc, że cieśle dobrze połączą belki i bez takich drogich „gadżetów”.

Przeczytaj też:

Czy w Polsce znajdziemy drewno do budowy domu kanadyjskiego

Faktycznie, drewna wysokiej jakości nie ma u nas zbyt wiele, ale spokojnie wystarczy go na zaspokojenie potrzeb rodzimego budownictwa szkieletowego.

Drewno na szkielet domu należy właściwie przygotowywać i wytwarzać z niego elementy konstrukcyjne w sposób już sprawdzony w Kanadzie czy USA. Dobre drewno musi mieć gęste słoje. Ważne, żeby było wysuszone komorowo i czterostronnie ostrugane. Każda belka powinna mieć stempel potwierdzający klasę jej wytrzymałości.

Przeczytaj też:

Impregnaty i farby do drewna: które preparaty są najlepsze >>

Takie drewno znajdziemy w prawie każdym polskim tartaku. To, że producenci sprowadzają surowiec ze Skandynawii lub Rosji, wynika więc jedynie z tego, że tam jest on tańszy niż najlepszej jakości drewno krajowe.

Dom w technologii szkieletu drewnianego
Autor: Daniel Rumiancew Dom parterowy, wybudowany w technologii szkieletu drewnianego. Ściany wykończone bejcowanym drewnem sosnowym

Polscy fachowcy a budowa domów kanadyjskich

Biorąc pod uwagę doskonałe opinie, jakie mają polscy budowlańcy w USA, trudno uwierzyć, że nie ma albo nie może być takich w Polsce. Problem stanowią pseudofachowcy, którzy twierdzą, że znają jak nikt technologię szkieletową, bo pracowali przez miesiąc na budowie w Kanadzie.

Najlepszym, a może tak naprawdę jedynym sposobem na poznanie fachowca jest obejrzenie jego poprzednich osiągnięć i zapoznanie się z opinią ludzi mieszkających w zbudowanych przez niego domach szkieletowych. Architekt lub deweloper również może być dobrym źródłem wiedzy na temat wykonawców. Warto zamawiać domy kanadyjskie w firmach, które od lat działają na naszym rynku i specjalizują się w technologii szkieletowej.

Dom kanadyjski - kwestia ogrzewania

Prawdą jest, że wychłodzenie domu kanadyjskiego następuje szybko, ale też ociepla się natychmiast po uruchomieniu ogrzewania. W przypadku dłuższej zimowej nieobecności w domu instalację wystarczy wyłączyć, a wodę spuścić z rur. W typowym domu szkieletowym dodatnia temperatura utrzyma się przez kilka dni, nawet gdy na zewnątrz będzie poniżej –30°C. W domach szkieletowych pasywnych woda nie zdoła zamarznąć w rurach nawet przez całe tygodnie.

Domy kanadyjskie. Prawdy i mity o domach z drewna
Autor: Wojciech Kujawski Dobrze zbudowany i ocieplony dom szkieletowy zapewni nam komfort mieszkania i niskie rachunki za ogrzewanie, nawet w najsurowsze zimy

W domu kanadyjskim pękają płytki i tynki na ścianach

Jeśli szkielet domu jest właściwie zbudowany i usztywniony, elementy konstrukcji będą pracować w minimalnym zakresie. Żadna okładzina wówczas nie pęknie. Być może duży wpływ na powstawanie problemów z okładzinami ma ich niewłaściwy montaż – używanie złych łączników, niewłaściwe budowanie rusztów i konstrukcji nośnych, niepoprawne spoinowanie płyt. Podobne problemy dotyczą okładzin gipsowo-kartonowych także w domach murowanych.

Domy kanadyjskie - naprawy

Naprawia się to, co jest zepsute lub źle zbudowane. Jeśli dom zostanie zbudowany fachowo, naprawy będą sporadyczne. Dobrze dobrane spiralne gwoździe nie wyjdą ze ścian, elementy nie rozłączą się, jeśli fachowcy dobrze dobiorą łączniki do drewna i solidnie dokręcą wkręty. Wszystko to wpływa na końcową jakość konstrukcji domu oraz na jego wykończenie, więc jeśli zostanie właściwie wykonane, gipsowo-kartonowe okładziny ścienne nie będą się paczyć ani wilgotnieć, okna i drzwi pozostaną proste i przez lata będą dobrze funkcjonować.

Akustyka w domach kanadyjskich

Wiele się słyszy, że w domach o konstrukcji szkieletowej słychać trzaski, skrzypienie i czuć drganie lub uginanie się podłóg oraz ścian. Jak zawsze zależy to zarówno od jakości materiałów, jak i wykonawstwa. Dobrze zbudowany dom drewniany może być tak cichy, jak każdy inny zrobiony z cięższych materiałów. Trzeba tylko wiedzieć, że jest to możliwe oraz jak to zrobić.

Przede wszystkim wiele zależy od projektu. Musi uwzględniać normowe wytyczne odnośnie do akustyki ścian zewnętrznych, wewnętrznych oraz stropów. Nawet tak proste sprawy, jak stosowanie krótszych śrub w mniejszej liczbie oraz budowanie gęstszego rusztu nośnego pod dwuwarstwową okładzinę z płyt gipsowo-kartonowych może bardzo poprawić akustyczną charakterystykę ścian czy akustykę stropów.

Instalacje kanalizacyjne powinno się układać tak, aby nie były połączone w żaden sposób z elementami mogącymi przenosić dźwięki. Sposobem na to jest prowadzenie rur w specjalnych izolacyjnych kołnierzach ochronnych przy przejściu przez kondygnacje lub szczelne izolowanie takich przejść wełną skalną.

Wartość domów kanadyjskich

Wartość domu zależy przede wszystkim od tego, jak wygląda, jak jest wykończony oraz gdzie jest zlokalizowany. Osoba, która kupuje, może być uprzedzona do technologii szkieletowej, ale w takim samym stopniu może być źle nastawiona do domu z betonu komórkowego lub cegły. Trzeba uczciwie przyznać, że na polskim rynku wtórnym wartość domów szkieletowych jest niższa niż podobnych budowanych metodami tradycyjnymi. Być może, gdy przestaną funkcjonować mity i bezsensowne uprzedzenia do technologii szkieletowej, sytuacja ta ulegnie diametralnej zmianie.

Galeria zdjęć: domy wykończone drewnem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
marta
|

czy domy szkieletowe (Kanadyjski czy typu Fińskiego) można rozbudowywać po latach? Czy jest to niewskazane dla konstrukcji?

Lubię Skrzypce
|

Nasz dom szkieletowy został zbudowany w 2015 roku, więc mieszkamy w nim już ponad 3 lat. Nic nie skrzypi, gips nie pęka (drewno wykonawca wolał sprowadzić ze Szwecji). Płyty gipsowe zastosowaliśmy ognioodporne - są znacznie gęstsze od typowych. Trochę droższe, ale widać było warto. Wykonawca przez kilka lat pracował w Norwegii, stąd miał wystarczające umiejętności, ale i tak sami czytaliśmy i pilnowaliśmy, na 2 rzeczy sama mu zwróciłam uwagę np. materiał okładzinowy typu filc na belki stropowe, dzięki czemu dom nie skrzypi. Budowa domu 115 m2 plus garaż w bryle do stanu zamkniętego z elewacją trwała 5 tygodni. Dom jest cieplutki i tani w utrzymaniu. Za gaz ziemny do niego (CO+CWU) płacimy poniżej 2000 zł rocznie i co 3 lata trzeba kupić 3 m3 drewna, a grzejemy wtedy dół naprawdę mocno. Jak się pali w kominku, to mamy na parterze 26-28 stopni (polecam "palenie w kominku od góry", są filmy na yt).
Wady, które widzę, są 4:
1. latem jest za ciepło, przydałoby się coś, co obniży temperaturę, bo ściany nie chcą akumulować ciepła;
2. akustyka, to znaczy np. jak ktoś na parterze mówi, a ma niski głos, to u góry osoba z wrażliwym słuchem słyszy lekkie drgania przenoszone przez konstrukcję. Słychać też chodzenie po drewnianych schodach;
3. trzeba dobrze analizować polisy ubezpieczeniowe, bo np. możemy być zaskoczeni, że w definicji pojęcia dom jest zapis, że ma on mury, a nie chciałabym po szkodzie ustalać, co ubezpieczyciel przez to rozumie; lepiej wybierać oferty, w których jednoznacznie jest napisane, że budynek ma konstrukcję palną, co wiąże się z ok. 50% wyższymi kosztami polisy, ale przynajmniej sytuacja jest klarowna;
4. z uwagi na wspomniane w artykule ludowe obiegowe opinie o szkieletowcach może być trudniej taki dom sprzedać, ewentualnie nabywca może użyć tego argumentu do zbicia ceny, nawet jak sam nie ma uprzedzeń.
Tak czy owak nie chciałabym mieszkać w murowańcu. Dobrze zbudowany szkieletowy dom jest naprawdę komfortowy użytkowo i finansowo.

Monika Borówka
|

Czy mogę prosić o namiary na firmę która stawia takie domy w Polsce.

Piotrek
|

Mieszkałem 8 lat w stanach nad oceanem i moge stwierdzić w 100 % przytulniejszy dom cieńsze ściany większe przeszklenie czyli bliskość natury z reguły daje poczucie intgralnosci z przyroda elewacje wtapiające sie w krajobraz itd a domy murowane maja z reguły małe lufciki nie okna są zimne i wykończone z z zewnątrz brzydko topornie troszkę to wina tez polskiego bezguścia nie mówiąc juz o polskich betonowych płotach czy ludzie są juz nienormalni w tym kraju brzydota tu króluje byle wyższe ogrodzenia i grubsze złodziej jak chce to jednym skokiem będzie na podwórku wiec co to daje a No nic tylko psuje krajobraz i uprzykrza nam zycie

Bartek Wrombek
|

Od kilku lat mieszkam w domu z bala ciosanego o średnicy 30 cm. Dom bardzo dobrze trzyma ciepło i jest dzięki temu bardzo energooszczędny. Mieszkanie w takim domu to wielka przyjemność i radość. Uważam, że domy z bali są najlepszym i najtrwalszą opcją jeżeli chodzi o domy drewniane. Oczywiście w dużej mierze wszystko zależy od samego wykonawcy takiego domu. Ja bardzo dobrego wykonawcę trafiłem firmę Wikpol z Wieliczki, który naprawdę solidnie zrealizował inwestycję.

Marta Olczuk
|

a kogo by Pan polecił?, chcę taki dom postawić

Justyna
|

Wszystko zależy od podejścia. My zamówiliśmy pierwsze projekt (polecam archido) mają spory wybór tego typu domów, potem znaleźliśmy wykonawcę a dziś mieszkamy i niczego nie żałujemy!!!

gafa
|

zestawiam takie domy od 20lat norwegia irlandia polska , jesli ktoś mówi że akustyka moze być taka sama jak w domach z betonu nie zna technologi drewna a ni jego budowy ,, nie mozę być tak ciche, nie ma o tym mowy , domy piętrowe czy zamieszkałymi poddaszem. chodzi o same naprężenia konstrukcji nośnej stropo sufitu i wyciszenie wełną czy podkłądami filcowo gumowym jak i kartonami pod osb na podłodze pianka panel etc nie zmienią faktu ze deska pracujei pod legarami nie wiele zmieni i basta ,, takie domki można zrobić w miare ciche tylko parterowe

Abssolut
|

Tylko że jakbym cię zaprowadził do domu jednorodzinnego, wykończonego, to w życiu byś nie stwierdził czy murowany czy szkieletowy. A ty mówisz, że "przytulniejszy", ciekawe niby dlaczego. Rozumiem dom z bali, bo to zupełnie coś innego, faktycznie chałupa z drewna, ale tak to na pierwszy rzut oka żadna różnica. Szkieletowy buduje się dlatego, że lepiej sprawdza się termicznie i buduje się szybko.

Absolut
|

Daj spokój, Murator jest organem propagandowo - reklamowym, nikt nie bierze zbyt poważnie tych sponsorowanych artykułów. Część lemingów łyknęła eko-brednie wydając krocie na pasywne domy, albo drewniane bo "ekologiczne" a to ich dogmat. Budują tylko dlatego, że "eko" :D Ja buduję dom szkieletowy, ale z innych powodów niż "ekologia" którą mam gdzieś i takie ideologie zostawiam lewackim frajerom.