| muratordom.pl » Budowa » Domy drewniane » Dom energooszczędny z drewna klejonego.

Dom energooszczędny z drewna klejonego.

Drewno klejone to budulec wysokiej jakości, stosunkowo mało u nas popularny. Przedstawiamy relację projektanta, a zarazem budowniczego, który zbudował dom z drewna klejonego i to w dodatku dom energooszczędny.

Autor: Łukasz Knapik

Dom o konstrukcji drewnianej został otynkowany i pomalowany. Dach i ozdobne dźwigary pokryto blachą cynkowo-tytanową

Dlaczego drewno klejone

Drewno klejone jest lekkie i ma znacznie wyższą wytrzymałość mechaniczną niż tradycyjna tarcica. Zdecydowałem się na pełną, sztywną drewnianą konstrukcję ścian nośnych. Nie mniej ważne było to, że drewno klejone jest materiałem ciepłym. Łącząc je ze stosownej grubości termoizolacją otrzymałem cieńsze o k ilkanaście centymetrów przegrody o lepszych parametrach cieplnych niż ściany murowane o podobnej grubości. Nie bez znaczenia była również dobra izolacyjność akustyczna ścian. Struktura drewna klejonego powoduje, że jest ona na poziomie nieodbiegającym od technologii murowanych. Za wyborem drewna klejonego przemawiało także to, że nie jest ono w takim stopniu jak drewno tartaczne podatne na zmiany temperatury i wilgotności otoczenia, nie pęka, nie skręca się. Zastosowanie drewna klejonego przyniosło także obniżkę kosztów budowy. To, co zaoszczędziłem na podstawowej konstrukcji, pozwoliło mi zastosować nietypowe rozwiązania z drewna, które z kolei podniosły koszty. Ale bilans wyszedł na zero

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Drewniany dom energooszczędny

Moim celem było stworzenie przegród o współczynniku przenikania ciepła na poziomie domu pasywnego. Ale ponieważ zdecydowałem się na zastosowanie wentylacji grawitacyjnej, a nie mechanicznej z odzyskiem ciepła, założeniem było zbudowanie domu energooszczędnego. Jego roczne zapotrzebowanie na energię końcową Ek wynosi 40 kW/m2. Zaprojektowałem dom dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony, z garażem w bryle. Od strony południowej znajduje się główna część mieszkalna wymagająca najwięcej ciepła i światła, więc tu zastosowałem duże przeszklenia umożliwiające kontrolowane maksymalne wykorzystanie słońca. Od strony północnej są pomieszczenia najchłodniejsze – część gospodarcza, strefa wejściowa, a na piętrze część mieszkalna, która w przyszłości może być wykorzystana jako pracownia. Bryła północna stanowi dla głównej części mieszkalnej strefę ochrony przed chłodem i wiatrem wiejącym najczęściej z kierunku północno-zachodniego.

Dom na płycie fundamentowej

Moja działka znajduje się na terenie górniczym, ale na razie złoża nie są eksploatowane. Uzyskała I kategorię przydatności do zabudowy (teren pewny). Jednak w przyszłości ta klasyfikacja może zostać obniżona z uwagi na możliwe rozpoczęcie wydobycia węgla znajdującego się pod terenem inwestycji. To wymagało zastosowania konstrukcji odpornej na ewentualne obsunięcie się gruntu pod budynkiem. Płyta fundamentowa to jedno z bezpiecznych rozwiązań w takich warunkach. W momencie osłabienia lub przemieszczenia się gruntu przesunie się cała płyta, a konstrukcja domu pozostanie nienaruszona. Zaplanowałem wykonanie jej na warstwie niewysadzinowej grubości 60 cm z grubego zagęszczonego piasku. Taka poduszka z piasku tłumi drgania spowodowane ruchami podłoża. Żeby odseparować ją od pozostałych gruntów oraz zapewnić utrzymanie zaprojektowanego kształtu, została pokryta otuliną z mocnej geowłókniny o ciężarze minimum 200 g/m2.

Konstrukcja z drewna klejonego

Panele używane do budowy ścian są sklejane z cienkich lamelek wyselekcjonowanego i odpowiednio wysuszonego drewna. Przygotowuje się je na wymiar w fabryce. Grubość standardowej ściany nośnej to 10-12 cm, a stropów – 14-16 cm. Metr sześcienny drewna klasy GL24h waży 380 kg. Stabilność konstrukcji w systemie HBE jest bliższa stabilności technologii murowanych niż konstrukcji na przykład z bali. Konstrukcja z drewna klejonego jest też bardziej sztywna niż szkielet drewniany. Producent systemu deklaruje, że drewno użyte do produkcji paneli ma współczynnik przewodzenia ciepła λ = 0,13 W/(m.K). To jest bardzo dobry wynik jak na materiał do wznoszenia ścian. Oczywiście wymagają one ocieplenia. Zdecydowałem się na zastosowanie 22 cm styropianu i w ten sposób uzyskałem ścianę grubości 32 cm o współczynniku przenikania ciepła U = 0,14 W/(m2.K). Dla porównania ściana dwuwarstwowa o podobnej grubości z pustaków poryzowanych lub betonu komórkowego ocieplona styropianem lub wełną mineralną będzie mieć współczynnik U zbliżony do wymaganego prawem 0,3 W/(m2.K).

WARTO WIEDZIEĆ

Stropy HBE

Stropy w systemie HBE mają izolacyjność akustyczną bliską wartościom osiąganym przez grube stropy żelbetowe. System ten wymaga jednak precyzji od wykonawców pozostałych elementów budynku. Na etapie fundamentowania należy uzyskać poziom. Jednak w razie jego braku system HBE pozwala skorygować płaszczyznę posadowienia budynku.

Wznoszenie ścian

Pod ściany położono hydroizolację z papy termozgrzewalnej. Wszystkie ściany mają grubość 10 cm. Najpierw zmontowano ściany parteru. Nierówności płyty fundamentowej sięgające kilku centymetrów pokonano, poziomując ściany na łącznikach stalowych. Szczeliny wypełniono szybkoschnącą zaprawą montażową. Konstrukcję drewnianą ścian i stropów oraz dachu połączono wkrętami. W następnej kolejności zamontowano panele stropowe. Stropy nad częścią mieszkalną wykonano z paneli o grubości 14 cm, a nad częścią gospodarczą – 16 cm. Teraz ustawiono ściany piętra, których górna krawędź kształtowała zgodny z projektem spadek dachu.

Konstrukcja dachu

Konstrukcję stropodachu stanowią belki o wymiarach 14 x 32 cm. Przed montażem docięto je do wymaganych wymiarów. Belki te opierają się zarówno na ścianach zewnętrznych, jak i części ścian wewnętrznych, które są ścianami nośnymi. Łukową konstrukcję zewnętrzną dachu stanowią dźwigary gięte o wymiarach 16 x 32 cm z drewna klasy GL28h. Została ona zamontowana na stalowej bazie przykręconej do śrub zakotwionych w płycie fundamentowej i dodatkowo usztywniona warstwami deskowania dachu. Czas trwania prac związanych z montażem konstrukcji drewnianej wyniósł 16 dni roboczych. Elementy drewniane były zabezpieczone przed korozją biologiczną i przeciwpożarowo w procesie produkcyjnym, dodatkowo impregnowano je na placu budowy. Dźwigary i belki wystające poza obrys ścian zewnętrznych zabezpieczono przed działaniem czynników atmosferycznych.

Projekt Sky Garden. Dom pasywny o konstrukcji z belek dwuteowych

Aby o budynku można było powiedzieć, że to dom pasywny, powinien być szczelny, a jego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja...

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego...

Świdermajer - wraca moda na dawną architekturę...

Zobacz, jak bajecznie piękny może być świdermajer. Współczesne domy nawiązują do tego unikalnego stylu nie...

Wybór drewna do budowy domu

Drewno jest materiałem szlachetnym i wymagającym staranności. Powinno być suche, impregnowane, odpowiednio...

Ogrodowe domki drewniane dla dzieci - projekt...

Drewniany domek ogrodowy to marzenie prawie każdego dziecka. Jeżeli chcesz sprawić swojej pociesze radość,...

Dom drewniany, dom z bali - dylematy inwestorów....

Piękne domy z bala wymagają przy ich budowie szczególnych umiejętności i wiedzy. Jak osadzić okna w...