Beton nad blatem w kuchni. Pomysł na modne wykończenie ściany

2021-01-12 13:09 Radosław Murat
Beton w kuchni - wykończenie ściany nad blatem kuchennym
Autor: GettyImages Beton w kuchni dobrze komponuje się z innymi materiałami wykończeniowymi. Wyjątkowo udanym połączeniem jest zestawienie betonu i drewna

Beton nad blatem w kuchni to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Beton sprawdza się w kuchni idealnie, gdyż jest to materiał trwały, solidny i odporny na uszkodzenia, który daje wiele możliwości aranżacyjnych. Efekt betonu dekoracyjnego w kuchni można uzyskać stosując różne materiały imitujące ten nowoczesny kompozyt.

Przestrzeń nad blatem kuchennym to miejsce, które stawia duże wymagania. Do wykończenia ściany w kuchni potrzeba materiałów o szczególnych cechach: wodoodpornych, wytrzymałych na wysoką temperaturę, a nawet na kontakt z otwartym ogniem, niezbyt chłonnych – żeby nie zaplamiły się trwale tłuszczem, winem lub sokiem z buraków, łatwych do częstego czyszczenia, odpornych na substancje żrące i zarysowanie

Beton architektoniczny w kuchni nad blatem

Beton, który ma służyć ozdobie, nazywamy jest betonem architektonicznym. Od zwykłego – konstrukcyjnego – praktycznie niczym się nie różni. Jego szary, surowy wygląd od dawna jest ceniony w kreacji wnętrz. Jest niezwykle uniwersalny i dobrze się komponuje z różnymi innymi materiałami wykończeniowymi. Słynie z trwałości i odporności na uszkodzenia. Chłonność prawdziwego betonu nie jest jednak na tyle wysoka, aby pozostawiać go bez dodatkowego zabezpieczenia, dlatego zaleca się jego impregnację.

Płyty z betonu nad blatem w kuchni

Rzadko kiedy kuchnia ma żelbetową ścianę, której wystarczy nie otynkować, aby cieszyć się wyglądem surowego betonu. Dlatego przestrzeń nad blatem przeważnie obudowujemy płytami betonowymi. Jedne z nich są grube (2-3 cm) i ciężkie – około 30 kg/m², inne zaś, te zbrojone włóknami szklanymi, cieńsze (0,8-1 cm), a więc też lżejsze (około 10 kg/m² ) i łatwiejsze w obróbce. Płyty betonowe wystarczy przytwierdzać elastycznym klejem do płytek gresowych, klejem do kamienia lub zaprawą montażową, podczas gdy najgrubsze płyty z betonu mogą wymagać dodatkowego mocowania mechanicznego.

Najbardziej luksusowe wersje płyt betonowych mają na powierzchni raki, kratery lub ślady rdzy, aby wyglądały nie tylko jak beton konstrukcyjny, ale wręcz jak beton nadgryziony zębem czasu. Są też płyty 3D z wytłoczonymi rozmaitymi wzorami, dostępne nawet w formie prostokątnych lub heksagonalnych płytek.

Przeczytaj także: 

Montaż okładzin ściennych. Układanie płyt dekoracyjnych na ścianach >>

warto wiedzieć

Kiedy wybrać beton nad blat

Beton nad blat w kuchni będzie dobrym rozwiązaniem jeżeli mamy kuchenkę gazową i z tego względu zależy nam na okładzinie całkowicie odpornej na działanie ognia. Beton w kuchni sprawdzi się również idealnie, gdy lubimy surowy styl loftowy i styl industrialny.

Imitacja betonu nad blatem w kuchni - tynki dekoracyjne

Komu nie przeszkadza małe fałszerstwo, może się zdecydować na sztuczny beton nad blatem w kuchni. Istnieje kilka prostych metod na betonowy efekt bez prawdziwego betonu. Jedną z propozycji jest tynk, choćby zwykły tynk cementowy, pozostawiony sauté. Jego płaszczyznę można uzupełnić efektami typowymi dla rozdeskowanych konstrukcji betonowych, jak choćby spoiny między płytami szalunku, odciski śrub, a nawet odciskana jak stempel faktura desek.

Prostsze w użyciu, a do tego lepiej imitujące pierwowzór, są gotowe szare tynki akrylowe w postaci masy zapakowanej do wiaderek. Niektóre stworzono specjalnie z myślą o tym, aby występowały w roli dublera płyt betonowych.

Beton w kuchni - wykończenie ściany nad blatem kuchennym
Autor: Bernard Białorucki Beton w kuchni idealnie sprawdzi się nie tylko jako okładzina ścienna, można wykończyć nim również blat kuchenny, fronty mebli czy wyspę

Elastyczny beton architektoniczny w kuchni nad blatem

O ile tynkowanie może budzić obawy wśród mało wprawnych majsterkowiczów, to chyba każdy poradzi sobie z przyklejaniem prostokątnych lub kwadratowych arkuszy, elastycznych i łatwych do cięcia zwykłym nożem. Powstają z betonu, ale modyfikowanego dodatkiem elastomerów oraz substancji uplastyczniających. Są też zbrojone rozproszonymi włóknami lub elastyczną siatką. Ważą one zaledwie 5-8 kg/m², a więc trzy razy mniej niż te z prawdziwego betonu. Ich grubość wynosi 5-6 mm. Do równych podłoży mocuje się je klejem montażowym. Dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych. Te najbardziej podobne do betonu konstrukcyjnego mają nawet charakterystyczne dla niego raki, kratery i przebarwienia.

Przeczytaj także:

Elastyczny beton architektoniczny. Lekkie okładziny z betonu GRC>>

Najlepsze materiały na blat kuchenny

Beton nad blatem w kuchni: cena

Beton sztuczny i prawdziwy
PRODUKT CENA
Płyty betonowe cienkie około 180 zł/m²
Płyty betonowe grube około 115-130 zł/m²
Elastyczne płyty betonowe około 160 zł/m²
Tynk cementowy około 30 zł/m²
Szary tynk akrylowy około 140 zł/m²
Zestaw do imitacji betonu (tynk, farba podkładowa, lakietr) około 40 zł/m²

Galeria zdjęć: beton architektoniczny we wnętrzach

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE