Beton nad blatem w kuchni. Pomysł na modne wykończenie ściany
Beton nad blatem w kuchni to coraz częściej stosowane rozwiązanie. Beton sprawdza się w kuchni idealnie, gdyż jest to materiał trwały, solidny i odporny na uszkodzenia, który daje wiele możliwości aranżacyjnych. Efekt betonu dekoracyjnego w kuchni można uzyskać stosując różne materiały imitujące ten nowoczesny kompozyt.
Przestrzeń nad blatem kuchennym to miejsce, które stawia duże wymagania. Do wykończenia ściany w kuchni potrzeba materiałów o szczególnych cechach: wodoodpornych, wytrzymałych na wysoką temperaturę, a nawet na kontakt z otwartym ogniem, niezbyt chłonnych – żeby nie zaplamiły się trwale tłuszczem, winem lub sokiem z buraków, łatwych do częstego czyszczenia, odpornych na substancje żrące i zarysowanie
Beton architektoniczny w kuchni nad blatem
Beton, który ma służyć ozdobie, nazywamy jest betonem architektonicznym. Od zwykłego – konstrukcyjnego – praktycznie niczym się nie różni. Jego szary, surowy wygląd od dawna jest ceniony w kreacji wnętrz. Jest niezwykle uniwersalny i dobrze się komponuje z różnymi innymi materiałami wykończeniowymi. Słynie z trwałości i odporności na uszkodzenia. Chłonność prawdziwego betonu nie jest jednak na tyle wysoka, aby pozostawiać go bez dodatkowego zabezpieczenia, dlatego zaleca się jego impregnację.
Autor: Mariusz Bykowski
Beton jest materiałem wykończeniowym, który pasuje przede wszystkim do prostych, minimalistycznych wnętrz, urządzonych w nowoczesnym stylu. Wbrew opiniom beton w kuchni jest bardzo dekoracyjny
Płyty z betonu nad blatem w kuchni
Rzadko kiedy kuchnia ma żelbetową ścianę, której wystarczy nie otynkować, aby cieszyć się wyglądem surowego betonu. Dlatego przestrzeń nad blatem przeważnie obudowujemy płytami betonowymi. Jedne z nich są grube (2-3 cm) i ciężkie – około 30 kg/m², inne zaś, te zbrojone włóknami szklanymi, cieńsze (0,8-1 cm), a więc też lżejsze (około 10 kg/m² ) i łatwiejsze w obróbce. Płyty betonowe wystarczy przytwierdzać elastycznym klejem do płytek gresowych, klejem do kamienia lub zaprawą montażową, podczas gdy najgrubsze płyty z betonu mogą wymagać dodatkowego mocowania mechanicznego.
Najbardziej luksusowe wersje płyt betonowych mają na powierzchni raki, kratery lub ślady rdzy, aby wyglądały nie tylko jak beton konstrukcyjny, ale wręcz jak beton nadgryziony zębem czasu. Są też płyty 3D z wytłoczonymi rozmaitymi wzorami, dostępne nawet w formie prostokątnych lub heksagonalnych płytek.
Przeczytaj także:
Montaż okładzin ściennych. Układanie płyt dekoracyjnych na ścianach >>
Kiedy wybrać beton nad blat
Beton nad blat w kuchni będzie dobrym rozwiązaniem jeżeli mamy kuchenkę gazową i z tego względu zależy nam na okładzinie całkowicie odpornej na działanie ognia. Beton w kuchni sprawdzi się również idealnie, gdy lubimy surowy styl loftowy i styl industrialny.
Imitacja betonu nad blatem w kuchni - tynki dekoracyjne
Komu nie przeszkadza małe fałszerstwo, może się zdecydować na sztuczny beton nad blatem w kuchni. Istnieje kilka prostych metod na betonowy efekt bez prawdziwego betonu. Jedną z propozycji jest tynk, choćby zwykły tynk cementowy, pozostawiony sauté. Jego płaszczyznę można uzupełnić efektami typowymi dla rozdeskowanych konstrukcji betonowych, jak choćby spoiny między płytami szalunku, odciski śrub, a nawet odciskana jak stempel faktura desek.
Prostsze w użyciu, a do tego lepiej imitujące pierwowzór, są gotowe szare tynki akrylowe w postaci masy zapakowanej do wiaderek. Niektóre stworzono specjalnie z myślą o tym, aby występowały w roli dublera płyt betonowych.
Polecany artykuł:
Elastyczny beton architektoniczny w kuchni nad blatem
O ile tynkowanie może budzić obawy wśród mało wprawnych majsterkowiczów, to chyba każdy poradzi sobie z przyklejaniem prostokątnych lub kwadratowych arkuszy, elastycznych i łatwych do cięcia zwykłym nożem. Powstają z betonu, ale modyfikowanego dodatkiem elastomerów oraz substancji uplastyczniających. Są też zbrojone rozproszonymi włóknami lub elastyczną siatką. Ważą one zaledwie 5-8 kg/m², a więc trzy razy mniej niż te z prawdziwego betonu. Ich grubość wynosi 5-6 mm. Do równych podłoży mocuje się je klejem montażowym. Dostępne są w kilku wariantach kolorystycznych. Te najbardziej podobne do betonu konstrukcyjnego mają nawet charakterystyczne dla niego raki, kratery i przebarwienia.
Przeczytaj także:
Elastyczny beton architektoniczny. Lekkie okładziny z betonu GRC>>
Beton nad blatem w kuchni: cena
Beton sztuczny i prawdziwy | |
PRODUKT | CENA |
Płyty betonowe cienkie | około 180 zł/m² |
Płyty betonowe grube | około 115-130 zł/m² |
Elastyczne płyty betonowe | około 160 zł/m² |
Tynk cementowy | około 30 zł/m² |
Szary tynk akrylowy | około 140 zł/m² |
Zestaw do imitacji betonu (tynk, farba podkładowa, lakietr) | około 40 zł/m² |
Galeria zdjęć: beton architektoniczny we wnętrzach
Autor: Mariusz Bykowski
Płyty betonowe na ścianie w kuchni. Projekt: Tomasz Hliniak
Autor: Michał Przeździk
Beton architektoniczny, betonowe płyty lub imitujące ten materiał tynki i farby dekoracyjne wpisują się w aktualną modę na szarości i monochromatyczne wykończenie wnętrza
Autor: E-concreto
Tynk betonowy można dośc dowolnie profilować i tworzyć w nim wzory