Styl industrialny we wnętrzach. Jak urządzić mieszkanie, którego wystrój nawiązuje do stylu industrialnego?
Aby urządzić mieszkanie w stylu industrialnym nie musimy być właścicielami pofabrycznego loftu. Industrialny charakter możemy nadać wnętrzu poprzez zastosowanie odpowiedniej kolorystyki, wybór mebli i dodatków.
Styl industrialny jest osadzony gdzieś pomiędzy przeszłością a teraźniejszością, będąc rodzajem pomostu, pozwalającego na wplecenie historii budynku lub zastanej przestrzeni w nowoczesność.
Styl industrialny: czym się charakteryzuje?
Początki stylu industrialnego sięgają początku XX wieku, kiedy to wysokie stropy, swobodny dostęp do światła i duże przestrzenie opuszczonych budynków stały się atrakcyjnym miejscem. Z czasem postindustrialne wnętrza zaczęły być adaptowane na obiekty mieszkalne, biurowe czy komercyjne.
Wciąż mamy do czynienia z budynkami i wnętrzami wykorzystującymi kontekst historyczny miejsca. Współczesne spojrzenie na loft to już nie tylko zniszczone budynki aranżowane na nowo, ale także powstająca od podstaw ”stylizowana” architektura kubaturowa oraz przede wszystkim przestrzenie domowe, w których styl industrialny (nazywany też fabrycznym) bywa subtelnym tłem, podkreślającym wystrój kuchni, łazienki, czy salonu.
Przeczytaj także:
Cegły na ścianę. Zobacz wnętrza z dekoracyjną ścianą z cegły>>
Choć wciąż widoczna jest wyraźna tendencja, idąca w stronę uwypuklania elementów konstrukcyjnych, wystrzegania się podziałów pomiędzy pomieszczeniami i użycia klasycznych fabrycznych materiałów: szkła, metalu, rozbiórkowych cegieł czy betonu.
Autor: Marta Behling, Pion Poziom
W przypadku stylu industrialnego najważniejsza jest otwarta przestrzeń. W prezentowanym mieszkaniu nie ma wyraźnego podziału na poszczególne strefy. Kuchnia, salon, przedpokój, a także sypialnia tworzą jedno wnętrze
Styl industrialny w sypialni
Aby nie tracić cennego światła, pomiędzy sypialnią w stylu industrialnym a częścią dzienną postawiono ściankę, którą po obu stronach dopełniają loftowe szklane drzwi, rozciągające się od podłogi aż pod sufit. Zastosowanie przejrzystego szkła pozwoliło z jednej strony na zachowanie lekkości i wizualne przenikanie się przestrzeni prywatnej i salonu, z drugiej zaś – na stworzenie mieszkańcom namiastki prywatności. Naprzeciw okna w sypialni stanęła obszerna szafa pełniąca funkcję garderoby. W zabudowę zgrabnie wkomponowano czarny, metalowy słupek z otwartymi półkami. Na ścianie za wygodnym, podwójnym łóżkiem pojawiła się tapeta z rysunkiem dmuchawców. Całość uzupełnia dekoracyjny grzejnik, lekki nocny stolik i oświetlenie – designerska sufitowa lampa oraz proste lampki do czytania przy łóżku.
Przeczytaj także:
Wybieramy zagłówek do łóżka. Modna ściana za łóżkiem w sypialni>>
Styl industrialny - proste wyposażenie kuchni bez zbędnych zdobień
Otwartą strefę dzienną podzielono funkcjonalnie na część wypoczynkową oraz kuchnię. Proste, nowoczesne szafki w kuchennym aneksie harmonizują z antracytowym, laminowanym blatem i pasem roboczym. Całość tworzy mocny akcent kolorystyczny w stylu industrialnym, w kontrze do jasnego salonu. Ciekawym elementem dekoracyjnym, ożywiającym aranżację jest błękitna lodówka. W kuchni nie zabrakło miejsca do przygotowywania i spożywania posiłków. W pełni wyposażony, ergonomiczny aneks kuchenny oferuje odpowiednią ilość blatu roboczego oraz pojemne szafki i szuflady. Ażurowa, wisząca półka wprowadza industrialny wystrój, a przy tym oddziela kuchnię od strefy wejścia.
Przeczytaj także:
Ściana nad blatem w kuchni - pomysły na aranżację >>
Industrialna łazienka
Akcenty industrialnego stylu odnajdziemy również w łazience. Architekci konsekwentnie postawili tu na czarne okucia i wsporniki w kabinie prysznicowej, a także czarną armaturę, oprawy oświetleniowe i uchwyty w podumywalkowej szafce. Wyraziste, stylowe detale odcinają się na tle białych ścian, mebli oraz ceramiki. Ze względu na niewielkie wymiary łazienki i z uwagi na komfort mieszkańców, pralko-suszarkę przeniesiono do przedpokoju.
Przeczytaj także:
Bateria prysznicowa: jakimi kryteriami kierować się przy jej wyborze?>>
Architekci znaleźli dla niej miejsce w zabudowie, w której ponadto wygospodarowano jeszcze całkiem sporą przestrzeń do przechowywania ubrań i domowych akcesoriów. Lustrzane fronty szafy optycznie powiększają przedpokój.
Galerie zdjęć: inne wnętrza w kolorze szarym
Autor: Maria Turykina
Autor: Konrad Kalbarczyk
Na pozór nieciekawy, szary kolor zaskakuje mnogością odcieni. Czy szary kolor sprawdzi się w łazience? Według nas zdecydowanie tak. Szara łazienka na pewno nie jest nudna i bez wyrazu. Obejrzyj zdjęcia łazienek pełnych szarości i oceń sam. Szara łazienka najczęściej jest urządzona w stylu nowoczesnym i minimalistycznym. Szarość idealnie sprawdza się w zestawieniu z kolorem białym i żółtym. Szarość dobrze wypada także w zestawieniu z ciepłym rysunkiem drewna.
Autor: Marcin Grabowiecki
Szara kuchnia z wyspą to bardzo modne i nowoczesne rozwiązanie. W tej kuchni postawiono na jasne odcienie szarości. Prosta, minimalistyczna zabudowa kuchenna wykonana jest aż do sufitu - to funkcjonalne rozwiązanie, które sprawia, że przestrzeń wydaje się większa i wyższa niż jest w rzeczywistości