Imitacja betonu na ścianie - jak zrobić? Jak uzyskać efekt betonu

2020-10-26 18:18

Beton to jeden z najgorętszych obecnie motywów wykończeniowych, ale dość drogi i ciężki. Imitację betonu można uzyskać, stosując inne materiały.

Imitacja betonu na ścianie
Autor: 9design Ściany wyglądające jak betonowe to jeden z najmodniejszych obecnie otywów

Ściany wyglądające jak wykonane z betonu świetne wyglądają w nowoczesnych wnętrzach wykończonych w sposób prosty, wręcz minimalistyczny. Beton występuje często we wnętrzach industrialnych, poprzemysłowych, które chętnie są adaptowane na przestrzenie mieszkalne. Tam jest prawdziwy beton – ścian lub stropów, które zostały z niego wykonane. Ale co zrobić, gdy mamy dom zbudowany z ceramiki lub mieszkanie w kamienicy zbudowanej z cegieł, a ściany są już otynkowane. W tej sytuacji można sięgnąć po materiały, które pozwalają wykonać imitację betonu na ścianach. Dzięki nowoczesnym technologiom chemii budowlanej tak stworzony beton wygląda jak prawdziwy. A jest prostszy tańszy do uzyskania. Co więcej, gdy nam się znudzi, możemy szybko zamienić go na inny motyw.

Imitacja betonu: farba betonowa

Żeby uzyskać ściany wyglądające jak betonowe, warto sięgnąć po farby dekoracyjne dające taki efekt. W tym wypadku nie wystarczy jeden produkt. Zawsze trzeba kupić komplet przygotowany przez danego producenta: grunt, farbę i lakier wykańczający. Każdy produkt jest gotowy do użycia, należy go tylko wymieszać. Żeby wykonać powłokę imitującą beton potrzebne będą wałek malarski, paca plastikowa, paca metalowa tak zwana wenecka i pędzel.

Podłoże pod farbę betonową musi być takie jak przez każdym malowaniem: czyste, suche, gładkie i mocne. Nanosimy na nie 1-2 warstwy gruntu i pozostawiamy do wyschnięcia. Grunt w farbach imitujących beton może zawierać piasek kwarcowy, żeby dać efekt chropowatości i lepiej związać z podłożem.

Farbę betonową nanosi się za pomocą wałka na mniejszy fragment ściany przeznaczony od razu do wykończenia. Po nałożeniu farbę zaciera się pacą plastikową. Robi się to okrągłymi ruchami, tak jak przy zacieraniu tynków. Na wyschniętą farbę nanosi się drugą warstwę. Można to robić mniejszym wałkiem, z pozostawieniem ubytków, które po obróbce dadzą efekt dekoracyjny. Drugą warstwę farby zaciera się tak samo pacą. Zależnie, jaki efekt chcemy uzyskać, możemy robić to bardzo starannie, tak żeby wyrównać cały fragment. Można też pozostawić wyraźne smugi, wskazujące ruch pacy. Gdy farba betonowa trochę przeschnie (15-20 minut), można ją ostatecznie wygładzić pacą metalową. Na tym etapie uzyskujemy efekt, który nas satysfakcjonuje. Następnego dnia trzeba wykończyć wyschniętą powłokę imitującą beton. Pędzlem usuwa się z całej powierzchni luźne fragmenty, a następnie nanosi warstwę lakieru zabezpieczającego.

Imitacja betonu: tynk dekoracyjny

Jeśli dopiero wykańczamy dom, zamiast wykonywać zwykłe tynki lub gładzie, możemy od razu wykonać imitację betonu z tynku dekoracyjnego. Podłoże musi być suche, mocne, równe i gładkie, więc mur można wyrównać zaprawą tynkarską. Podłoże trzeba najpierw zagruntować - wykonać warstwę sczepną i pozostawić do wyschnięcia. Następnego dnia nakłada się pacą metalową warstwę tynku. Pacę można prowadzić tak, żeby uzyskać efekt dekoracyjny, niekoniecznie wygładzając ściany. Wciskając ją w tynk, oderwiemy jego cząsteczki, co później ta ciekawy efekt ubytków. Dopóki masa nie zwiąże (około 1 godziny), można ją modelować różnymi narzędziami, np. blachą, pacą z zębami, pacą kątową, szmatką, papierem. Gdy przeschnie, można zacząć go wygładzać pacą metalową, aż do uzyskania pożądanego efektu. Następnego dnia wyschnięty tynk należy zabezpieczyć warstwą impregnatu lub lakieru.

Imitacja betonu: ściana jak z płyt betonowych

Wykorzystując farbę lub tynk imitujące beton, można stworzyć ściany wyglądające jak wykonane z płyt betonowych. Po naniesieniu pierwszej warstwy farby i jej wyschnięciu dzielimy ścianę na mniejsze pola odpowiadające wielkości płyt, naklejając cienkie paski taśmy malarskiej. W powstałych w ten sposób fragmentach nanosimy drugą warstwę farby, tworząc efekt dekoracyjny i zacieramy pacą plastikową. Gdy farba przeschnie, zrywamy taśmy.

Przeczytaj też:

Pomysły na wnętrza z betonem w industrialnym stylu >>>

Na ścianie widać będzie pola poszczególnych płyt, które wykańczamy, jak to zostało opisane wyżej. Robiąc imitację betonu z tynku dekoracyjnego, można postępować podobnie albo po przeschnięciu warstwy wytrasować granice płyt rylcem wzdłuż łaty. W narożnikach można odcisnąć otwory po ściągach, np. wciskając nakrętkę od butelki, guzik, śrubę, główkę wkrętaka.

Imitacja betonu na ścianie
Autor: Jeger Imitacja płyt betonowych na ścianie

Imitacja betonu: narzędzia

Każdy producent zaleca stosowanie określonych narzędzi, żeby uzyskać efekt podany w opisie wyrobu, na zdjęciach, w reklamach. Jednak wykorzystując indywidualne narzędzia, można uzyskać dodatkowe efekty przetarć, smug, wżerów, ubytków. Wielu producentów wręcz zachęca do tego, żeby eksperymentować. Niektórzy pokazują dodatkowe efekty uzyskane w wyniku użycia nietypowych narzędzi.

Przeczytaj też:

Płytki betonowe na ściany: modne wykończenie >>>

Farby i tynki imitujące beton, czyli przeznaczone do uzyskiwania specjalnych efektów dekoracyjnych to nowoczesne, mocne produkty zawierające odpowiednio dobrane barwniki, dodatek polimerów i modyfikatorów chemicznych. Nie trzeba się bać eksperymentów. Zawsze lepiej najpierw zrobić próbę na kawałku płyty gipsowo-kartonowej. Warto spróbować z pacą szczotkową, kątową blichówką, wałkiem gąbkowym o różnej wielkości oczek, grubym papierem ściernym, tarką, zwiniętą w kłąb szmatą, papierem itp.