Kupujemy drzwi szklane: rodzaje, ceny, zastosowanie

2020-09-30 15:59

Drzwi szklane pełnią takie same funkcje jak inne drzwi wewnętrzne, ale wyróżnia je oryginalny materiał i dekoracyjność. Obecnie modne są drzwi szklane przesuwne. Podpowiadamy, gdzie można je zastosować.

Drzwi szklane kiedyś kojarzyły się z potłuczonymi szybami. Teraz to jedno z najbezpieczniejszych, a jednocześnie niezwykle atrakcyjnych i modnych rozwiązań. Obecnie produkowane drzwi szklane są inaczej zbudowane. Przede wszystkim używa się w nich grubego szkła hartowanego, które bardzo trudno stłuc. Zmienił się też ich wygląd. Skrzydło drzwi zwykle to wielka tafla szkła bez ramy (mogą być też w wąskiej ramie metalowej albo podzielone na mniejsze pola, tzw. loftowe). Od razu rzucają się w oczy specyficzne okucia - dość duże zawiasy i zamek z uchwytem do otwierania. Szklane drzwi mogą być otwierane za pomocą klamki, pochwytu lub antaby. W drzwiach o prostym w wyrazie, gładkim szkle te elementy są dość duże, wyraziste, ponieważ traktuje się je jako element dekoracyjny. Tam, gdzie tafla szkła jest atrakcyjnie wykończona, elementy służące do obsługi drzwi mogą być zredukowane, mniej rzucające się w oczy.

Kiedy warto wybrać drzwi szklane:

  • Jeśli chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie i otworzyć w domu nowe perspektywy.
  • Jeśli chcemy zapewnić naturalne oświetlenie także tym pomieszczeniom, w których brak okien.
  • Jeśli zamierzamy oddzielić część pomieszczenia od reszty, ale jednocześnie mieć widok na to, co się w nim znajduje. Tego rodzaju szklana zabudowa tworzona jest np. między salonem a ogrodem zimowym.

Spis treści

  1. Drzwi szklane rozwierne
  2. Drzwi szklane bez ościeżnicy
  3. Drzwi szklane przesuwne
  4. Drzwi szklane: wymiary
  5. Rodzaje szkła w drzwiach
  6. Ile zapłacimy za szklane drzwi
  7. Gdzie zastosować szklane drzwi
Szklane drzwi
Autor: Lofft Architektura Szkło w drzwiach może być gładkie i przezroczyste albo niezwykle dekoracyjne, wzorzyste, kolorowe. Wyróżniają się także specjalne okucia

Drzwi szklane rozwierne

W takich drzwiach skrzydło stanowi gruba tafla szkła hartowanego zawieszona na zawiasach przymocowanych do ościeżnicy. Rama ościeżnicy może być tradycyjna - wykonana z drewna lub materiałów drewnopochodnych, np. MDF-u. W drzwiach szklanych chętnie stosuje się lekkie ościeżnice aluminiowe.

Tak jak w każdych innych drzwiach wewnętrznych ościeżnice mogą być stałe lub o regulowanej szerokości, żeby móc takie drzwi zamocować w ścianach o różnej grubości. Drzwi szklane rozwierne mogą być prawe lub lewe, otwierane do środka lub wahadłowe. Te ostatnie nie mają zamka i klamki, więc skrzydło popycha się ciałem.

Szklane drzwi
Autor: Świat Szkła Drzwi rozwierne ze skrzydłem w postaci taflo szkła

Drzwi szklane bez ościeżnicy

Drzwi szklane bez ościeżnicy wyglądają bardzo lekko, ponieważ elementy montażowe są ograniczone do niezbędnego minimum, to jest zawiasów i zamka z klamką. Zawiasy są mocowane bezpośrednio do ściany wewnątrz otworu lub na ścianie przy krawędzi otworu.

Szklane drzwi
Autor: Świat Szkła Charakterystyczne okucia do szklanych drzwi
Szklane drzwi
Autor: Vente-Unique Mocowanie szklanego skrzydła na szynie jezdnej ma również walor dekoracyjny

Drzwi szklane przesuwne

Drzwi szklane przesuwne cieszą się wielkim powodzeniem, ponieważ są bardzo atrakcyjne. Skrzydło drzwi jest zamocowane u góry 2 chwytami do mechanizmu jezdnego, który pozwala przesuwać je po prowadnicy. Dół skrzydła może przesuwać się w ślizgaczu zamocowanym na posadzce. System przesuwu drzwi może być ukryty lub widoczny.

Przeczytaj też:

Drzwi przesuwne naścienne i chowane w kasecie >>>

W drzwiach szklanych przesuwnych z kasetą zamontowaną na ścianie skrzydło w chwili otwarcia przejścia znika wewnątrz niej. W modelach z szyną jezdną na ścianie skrzydło w pozycji otwartej wisi obok otworu. W drzwiach szklanych przesuwnych rurowych skrzydło przesuwa się po wyeksponowanej nad otworem rurze ze stali, która może mieć dekoracyjne wykończenie w określonym stylu. Górne mocowanie skrzydła zwykle też jest zaznaczone w sposób dekoracyjny.

Szklane drzwi
Autor: Quba Glass Szklane drzwi przesuwne z widoczną prowadnicą

Innym rozwiązaniem są drzwi szklane przesuwne, w których mechanizm jezdny jest ukryty za szeroką listwą zamontowaną nad otworem. Drzwi szklane przesuwne to nowoczesne rozwiązanie z wieloma udogodnieniami. Mogą być wyposażone np. w mechanizm cichego domykania pod koniec ruchu wózków. Drzwi szklane przesuwne mogą mieć 1 lub 2 skrzydła. W wersji 2-skrzydłowej można wyposażyć je w mechanizm synchronizujący ruch tak, że w momencie przesuwania jednego skrzydła, drugie porusza się automatycznie.

Szklane drzwi
Autor: Drzwi-Globus Szklane drzwi przsuwne z widoczną prowadnicą

Drzwi szklane: wymiary

Drzwi szklane stosowane we wnętrzach powinny mieć wymiary zapewniające wygodne przemieszczanie się między pomieszczeniami. Wygodne drzwi wewnętrzne mają szerokość 80 cm i wysokość 200 cm. W przypadku drzwi szklanych można zamówić takie, których minimalna szerokość skrzydła to 60 cm, a maksymalna - 130 cm. Wysokość drzwi szklanych może sięgać 250 cm. Warto jednak pamiętać, że drzwi o większych niż przeciętne rozmiarach są wyceniane indywidualnie.

Przeczytaj też:

Wymiary drzwi wewnętrznych: sprawdzamy szerokość i wysokość drzwi >>>

Szklane drzwi
Autor: Vente-Unique Wielu producentów oferuje drzwi szklane o standardowej szerokości drzwi wewnętrznych: 60, 70, 80 lub 90 cm

Rodzaje szkła w drzwiach

Ze względu na bezpieczeństwo w drzwiach stosuje się szkło hartowane o grubości 8-11 mm. W drzwiach można zastosować bardzo wiele rodzajów szkła, dzięki czemu można je dopasować do różnego wykończenia wnętrz. Mamy do wyboru szkło przezroczyste, kolorowe (białe, granatowe, czarne, brązowe….), matowe, lustrzane, trawione, pokryte laminatem nadającym mu matowość lub barwę. Na taflę można nanieść też folię z wydrukowanym dowolnym wzorem, grafiką lub fotografią. Bardzo atrakcyjnie wygląda szkło lodowe – sprawia wrażenie, że jest potłuczone. Składa się z 3 cienkich tafli: 2 zewnętrzne są całe i przezroczyste, środkowa jest potłuczona, co daje świetny efekt.

Przeczytaj też:

Drzwi wewnętrzne: obrotowe i szklane >>>

Intymność zapewnią drzwi szklane zmieniające swoją przejrzystość. Gdy takie drzwi podłączy się do prądu, z matowych robią się przezroczyste. Zawdzięczają to specyficznej budowie. Tafla połączona jest z układem elektrycznym, podobnie jak ogrzewane szyby samochodowe. Przewody nie szpecą szyby, gdyż są umieszczone na jej obrzeżach. Szyba ma grubość 10 mm i składa się z dwóch warstw szkła przedzielonych folią. Folia ta zawiera ciekłe kryształy LCD. To właśnie one reagują na napięcie elektryczne. Gdy dopływa do nich prąd, ustawiają się w regularnych rzędach i równomiernie przepuszczają światło. Szyba jest wówczas całkowicie przezroczysta. Staje się matowa, gdy prąd się wyłączy. Kryształy ulegają wtedy rozproszeniu i odbijają światło we wszystkich kierunkach. Dlatego właśnie przez szybę nic nie widać. Kryształy zmieniają swój układ błyskawicznie po naciśnięciu włącznika. Szyba przepuszcza 75% promieni słonecznych, gdy jest włączona, i 74,5% po wyłączeniu.

Szklane drzwi
Autor: Kama Door Modne są szklane drzwi w stylu loftowym - ze skrzydłem podzielonym na mniejsze pola czarnymi ramkami

Ile zapłacimy za szklane drzwi

Drzwi szklane są droższe od typowych drzwi wewnętrznych najczęściej produkowanych z materiałów drewnopochodnych. Proste szklane drzwi rozwierne o standardowych wymiarach kupimy za ok. 1000 zł. Bardzo wiele modeli różnie otwieranych drzwi: rozwiernych, przesuwnych, wahadłowych dostaniemy za 1500-2000 zł. Najdroższe modele o specjalnym wykończeniu i dużych rozmiarach mogą kosztować od 3000 zł wzwyż.

Szklane drzwi
Autor: Kama Door Szklane drzwi mogą być wykonane na wymiar wg wzoru wymyślonego przez klienta lub architekta wnętrz

Gdzie zastosować szklane drzwi

Ze względu na dekoracyjny charakter szklane drzwi są często stosowane w reprezentacyjnych pomieszczeniach, np. jako wejście z holu do salonu. Mogą prowadzić również do prywatnych sypialni, gabinetu, łazienki, pokoju kąpielowego. Ze względu na przejrzystość (czasem tylko częściową) są wykorzystywane w pomieszczeniach prywatnych, np. jako zamknięcie garderoby w sypialni albo w przejściu do łazienki w master bedroom.

Drzwi wewnętrzne: co o nich wiesz?

Pytanie 1 z 8
Wypełnienie z tektury w najtańszych drzwiach nazywa się:
Pozostałe podkategorie