Jakie są wymiary drzwi wewnętrznych. Sprawdzamy szerokość i wysokość drzwi
Typowe drzwi wewnętrzne mogą mieć różne wymiary. Sprawdzamy wymiary drzwi, które oferują producenci.
Wymiary drzwi wewnętrznych są standardowe. To wciąż widać w ofercie rynkowej, choć obecnie, wraz z wprowadzeniem na polski rynek wielu nowych technologii, przybyły nowe, bardzo atrakcyjne wielkości.
Najpopularniejsze typowe wymiary drzwi - to o świetle przejścia 80 cm. Czasem stosuje się także drzwi o wymiarze 60, 70, 90, 100, a nawet 110 cm. W ofertach producentów znajdziemy te wszystkie wielkości, żeby wejścia do różnych pomieszczeń w domu można było tak samo wykończyć. Należy jednak pamiętać, że nie każda firma ma komplet (najczęściej brak wymiaru drzwi 60 i 110 cm).
Sprawdzając wymiary drzwi wewnętrznych trzeba pamiętać, że istotne jest światło przejścia, czyli przestrzeń wewnątrz ościeżnicy, przez którą będziemy przechodzić. Wielkość skrzydła, nawet w drzwiach o takim samym wymiarze, będzie różna, zależnie od jego konstrukcji i sposobu osadzenia. Podobnie rzecz się ma z ościeżnicami.
Spis treści
- Wymiary drzwi wewnętrznych: 80 cm
- Grubość muru a ościeżnica
- Wymiary drzwi wewnętrznych: 90 lub 100 cm
- Wymiary drzwi wewnętrznych: 60 lub 70 cm
- Wysokość drzwi wewnętrznych
- Możliwość podcięcia skrzydła
Wymiary drzwi wewnętrznych: 80 cm
Standardowym, typowym wymiarem drzwi wewnętrznych są tak zwane osiemdziesiątki, czyli drzwi o szerokości światła przejścia 80 cm (w rzeczywistości może to być kilka milimetrów mniej). Wymiar zewnętrzny ościeżnicy (całego zespołu drzwiowego) jest zawsze większy i może różnić się nieco, zależnie od producenta. Przykładowe wymiary drzwi to 89,2 x 206,2, 89,5 x 212 cm. Takie drzwi powszechnie stosuje się w wejściach do poszczególnych pomieszczeń w domu. Można przez nie wygodnie przechodzić, wnosić różne sprzęty i meble. Ten wymiar drzwi jest też najtańszy i najszybciej realizowany w fabrykach.
Grubość muru a ościeżnica
Podczas kupowania drzwi trzeba sprawdzić, jaką grubość ma mur, w którym będą one osadzone. Standardowa grubość ścian działowych to 12 cm i taki jest typowy wymiar ościeżnic stałych do drzwi wewnętrznych. Jeśli drzwi mają być w ścianie o innej grubości, należy kupić do nich ościeżnicę regulowaną w odpowiednim zakresie. Może on wynosić od 8 do ponad 50 cm.
Wymiary drzwi wewnętrznych: 90 lub 100 cm
Należy pamiętać, że wielkość drzwi powinna być proporcjonalna względem przestrzeni, w której zostaną one zastosowane. W wielkich pokojach albo rozległych otwartych salonach połączonych z kuchnią i holem warto rozważyć zastosowanie szerszych drzwi, tak zwanych dziewięćdziesiątek, czyli o świetle przejścia 90 cm, lub setek – o świetle przejścia 100 cm (znajdziemy nawet niewielką ofertę drzwi wewnętrznych o świetle przejścia 110 cm).
Przeczytaj też:
Montaż ościeżnicy. Jak zamontować framugę drzwi >>>
Drzwi o takich wymiarach stosuje się też po wewnętrznej stronie przedpokoju, jeśli drzwi wejściowe mają też zwiększoną szerokość przejścia do 90 lub 100 cm. Szersze drzwi można też zastosować w wejściu do przydomowego warsztatu albo w przejściu z garażu do domu.
Wymiary drzwi wewnętrznych: 60 lub 70 cm
W mniejszych pomieszczeniach można zastosować mniejsze drzwi. W tym celu producenci oferują drzwi siedemdziesiątki, a nawet sześćdziesiątki, czyli o świetle przejścia odpowiednio 70 i 60 cm. Te większe bywają stosowane w łazienkach, niedużych garderobach, wszelkiego rodzaju schowkach. Przed zastosowaniem drzwi sześćdziesiątek dobrze jest się wcześniej zastanowić, żeby później nie przeżyć przykrej niespodzianki z niemożnością wniesienia mebla lub sprzętu przez tak wąskie drzwi.
Wysokość drzwi wewnętrznych
Standardowa wysokość przejścia przez drzwi wewnętrzne wynosi mniej więcej 200 cm. Wysokość ościeżnicy może wynosić 203, 206, 210, 212 cm. Trzeba sprawdzić, czy ościeżnica jest przeznaczona do postawienia na wykończonej posadzce (tak jest najczęściej). Podczas montażu dół profili ościeżnicy można bez trudu podciąć o kilka centymetrów. Zależnie od sytuacji montażowej w konkretnym domu czasem można zamówić przedłużone ościeżnice stalowe do schowania w warstwach podłogi.
Przeczytaj też:
Zasady montażu drzwi wewnętrznych >>>
Jeśli wśród domowników są osoby bardzo wysokie, warto zamówić wyższe drzwi, żeby one również mogły komfortowo przez nie przechodzić. Wielu producentów oferuje wyższe drzwi wewnętrzne, np. o wysokości przejścia mniej więcej 215 cm, która sprawi, że nawet rodzina koszykarzy będzie czuć się komfortowo w swoim domu. W niektórych firmach jest też możliwy do zrealizowania na zamówienie podwyższony wariant drzwi o wysokości nawet do 250 cm. Najwyższe drzwi wewnętrzne można zamówić w nowoczesnych systemach aluminiowych (także z ościeżnicą ukrytą w ścianie). Takie drzwi mogą mieć wysokość do 300 cm.
Możliwość podcięcia skrzydła
Wysokość otworu drzwiowego ulega zmianie, zależnie od tego, jaki materiał wykończeniowy zastosujemy na posadzki. Wykładziny mają 2-3 mm grubości, a deska parkietowa nawet 2,2 cm. Dlatego ważne jest również sprawdzenie wysokości skrzydła oraz materiału, z jakiego jest ono wykonane. Producenci zawsze zaznaczają, czy można podciąć skrzydło i o ile centymetrów.
Polecany artykuł: