Klamki, pochwyty, antaby, gałki. Czym otwierać i zamykać skrzydło drzwi

2019-09-10 8:53

Na wygląd i sprawne działanie drzwi wpływają również klamka i zamek. Kupując drzwi do domu, musimy więc dokonać wyboru akcesoriów do nich. Jednym z ważniejszych jest element, za który chwytamy, żeby poruszać skrzydłem. Może to być klamka, pochwyt, antaba, gałka…

Każdy producent drzwi wewnętrznych i wejściowych ma w ofercie wybór klamek i innych elementów, które służą do ich otwierania i zamykania. Najwygodniej jest więc kupić kompletne drzwi z akcesoriami, które instaluje montażysta i od razu możemy sprawdzić, czy wszystko działa prawidłowo. Można też mieć upatrzone, wymarzone klamki albo gałki do drzwi i kupić drzwi pasujące do nich, pod warunkiem że wybrane elementy można będzie bez problemów zainstalować na skrzydle.

Uchwyty do drzwi można też wymienić, bo się zniszczyły, nie pasują do nowego wystroju wnętrz albo nam się po prostu znudziły. W takiej sytuacji trzeba sprawdzić liczbę punktów mocowania i ich rozstaw, żeby móc w tym samym miejscu przytwierdzić nowy element oraz w razie potrzeby zasłonić stare otwory.

Klamki i inne uchwyty są produkowane z przeznaczeniem do drzwi wewnętrznych lub zewnętrznych. Po zewnętrznej stronie drzwi wejściowych musi znaleźć się uchwyt tam specjalnie przeznaczony, czyli odporny na działanie czynników atmosferycznych. Producenci wskazują do drzwi z jakiego materiału można zastosować daną klamkę lub pochwyt, np. drewnianych, aluminiowych lub z PCW. Zawsze trzeba sprawdzić, jaka jest grubość skrzydła drzwi, na których można je przytwierdzić (do niej jest dostosowana długość trzpieni).

Klamki do drzwi
Autor: Verso Klamka Qubik z długim szyldem w wykończeniu nikiel szczotkowany. Cena 28,50 zł

Klamki do drzwi, pochwyty, antaby gałki: kompletne wyposażenie

Uchwyty do drzwi są dwustronne, więc kupuje się komplet złożony z dwóch elementów mocowanych z obu stron skrzydła. Możliwe jest takie rozwiązanie, że z jednej strony skrzydła jest np. klamka, a z drugiej tylko gałka. Razem z uchwytami kupuje się szyld, czyli element osłaniający punkty mocowania uchwytu i zamka. Szyldy instaluje się po obu stronach drzwi. Szyld może być pojedynczy. Jest wtedy podłużny, bo sięga od klamki do zamka. W przypadku niedużych uchwytów lub gałek, szyld może składać się z dwóch elementów, bo wtedy osobno osłania się miejsce mocowania gałki i zamka. Szyld można kupić z otworami (przebiciami) do klucza albo wkładki, otworem łazienkowym lub bez niego.

Klamki do drzwi
Autor: Metal-Bud Klamko-uchwyt do drzwi zewnętrznych z szyldem aluminiowym i wykończeniem patyna. Całość zabezpieczona antykorozyjną powłoką anodowaną. Cena 132,45 zł

Akcesoria uzupełniają elementy potrzebne do zamocowania uchwytów, czyli odpowiedniego rodzaju śruby, wkręty itp. Warto sprawdzić możliwy rodzaj mocowania klamki lub pochwytu, bo są uchwyty, które można kupić w wersji z niewidocznym mocowaniem, co daje bardzo ładny efekt.

Klamki do drzwi
Autor: Megatools.pl Schemat klamki i szyldu z wymiarami. A - rozmiar klamki, B - rozstaw otworów montażowych, C - szerokość szyldu, D - długość szyldu, E - grubość szyldu

Klamki, pochwyty, gałki: materiały

Uchwyty do otwierania drzwi są wykonane z różnych metali: stali, aluminium, mosiądzu. Mogą mieć bardzo różnorodne wykończenie: gładkie lub chropowate, lśniące lub matowe. Takie efekty dekoracyjne uzyskuje się przez polerowanie, szlifowanie, anodowanie, szczotkowanie, postarzanie. W uchwytach do drzwi łączy się często różne materiały, np. metal z drewnem, szkłem, ceramiką.

Producenci drzwi mają w swojej ofercie klamki i inne uchwyty dopasowane stylistycznie do wykończenia skrzydeł drzwi. W obu elementach stosuje się takie same materiały i sposób wykończenia powierzchni, więc klamki idealnie pasują do drzwi.

Przeczytaj też:

Na rynku znajdziemy klamki, pochwyty i gałki, które można dopasować do drzwi w każdym stylu i kolorze. Od prostych, zgeometryzowanych, minimalistycznych do nowoczesnych wnętrz, po fantazyjnie stylizowane do wnętrz pałacowych albo nawiązujące do starych okuć stosowanych w budynkach gospodarskich na wsi.

Klamki do drzwi
Autor: Firma Gryc Klamka z diodą LED, która po zmroku zapala się, gdy ktoś zbliża się do drzwi i gaśnie po 15 s. Cena 244 zł

Klamki do drzwi

Klamka do drzwi to najpopularniejszy rodzaj uchwytu. Ma postać poziomej, ruchomej rękojeści, której naciśnięcie powoduje zwolnienie zamka w drzwiach i pozwala pociągnąć za skrzydło, żeby je otworzyć. Długość rączki może być bardzo różna, zwykle wynosi 10-15 cm. Rękojeść klamki może być dość cienka i płaska, kanciasta lub zaokrąglona. Linia klamki może być prosta, łukowata, stylowo wygięta. Klamki mają standardowo rozstaw 72, 90 lub 92 mm – jest to odległość od środka klamki do zamka (pod taki wymiar są przygotowane otwory w skrzydłach drzwi). Warto wybrać klamkę ze wspomaganiem powrotu, którą dzięki sprężynie wewnętrznej lekko się otwiera, a rączka samoczynnie powraca do pozycji poziomej. Podwójny docisk za pomocą dwóch śrub imbusowych zapewnia trwałość mocowania.

Przeczytaj też:

Klamki do drzwi
Autor: Sparta Klamka Idea 72 stylizowana, postarzana. Cena 254 zł

Pochwyty do drzwi

To uchwyty do drzwi niepowiązane z zamkiem. Są też nazywane antabami. Pochwyt ma postać prostego i zwykle długiego elementu (rękojeści), który mocuje się na drzwiach za pośrednictwem podpórek. Przekrój profili może być płaski, kwadratowy albo okrągły.

Pochwyt może odstawać od płaszczyzny drzwi na kilka-kilkanaście centymetrów. Są też pochwyty z ukrytym mocowaniem, które  przylegają do skrzydła. Podpórki pochwytu są proste lub łukowate. Mogą być prostopadłe do płaszczyzny drzwi albo ustawione względem niej ukośnie. Zależnie od rozwiązania konstrukcyjnego rękojeść pochwytu może być w jednej linii z mocowaniem i je zasłaniać albo być względem nich odsunięta na bok. Pochwyty można montować na drzwiach pionowo, ale są też takie, które można zamocować skośnie.

Pochwyty często są bardzo długie. W nowoczesnych drzwiach zewnętrznych pełnią też funkcję dekoracyjną. Mogą mieć nawet ponad 1 m długości.

Klamki do drzwi
Autor: Wala Pochwyt drzwiowy zewnętrzny P60, odgięty, dwustronny wykonany ze stali nierdzewne. Cena 292 złj szlifowanej

Gałki do drzwi

Miłośnicy minimalistycznych rozwiązań drzwiowych do ich otwierania mogą zastosować gałki, które często są bardzo nieduże i dyskretne. Gałki do drzwi obrotowe są powiązane z zamkiem. Ich przekręcenie powoduje zwolnienie blokady skrzydła, więc można otworzyć drzwi. Znajdziemy też gałki z wkładką na klucz. W takim rozwiązaniu po drugiej stronie skrzydła  może też być gałka z zamkiem albo tylko z pokrętłem blokady. Gałka zainstalowana po drugiej stronie klamki albo pochwytu może służyć również wyłącznie jako uchwyt do poruszania skrzydła. Gałki mają średnicę 4-6 cm i niewiele większą długość. Elementy montażowe są ukryte pod szyldem, więc wyglądają bardzo estetycznie.

Przeczytaj też:

Klamki do drzwi
Autor: Kuchinox Gałka drzwiowa ruchoma Kryształ. Cena 121,50 zł

Okna i drzwi – egzamin ze stolarki

Pytanie 1 z 10
Współczynnik przenikania ciepła U dla drzwi wejściowych nie może przekroczyć:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie