Poznaj swoich sąsiadów - Europejski Dzień Sąsiada

2011-05-25 10:01
Europejski Dzień Sąsiadów
Autor: Europen Neighbours Day

Co roku, w ostatni wtorek maja, obchodzimy Europejski Dzień Sąsiadów. A jak wiadomo, każdy z nas ma jakiegoś sąsiada. Warto więc razem z nim uczcić ten wyjątkowy dzień. Z tej okazji, w wielu miastach Polski i Europy organizowane są festyny, pikniki, grille i zabawy. Dołącz się do świętowania, uczcij Dzień Sąsiada!

Żyjemy w czasach, w których czasami łatwiej skontaktować się z kimś na drugim końcu świata niż powiedzieć "dzień dobry" swojemu sąsiadowi. Europejski Dzień Sąsiadów to dobra okazja, aby to zmienić.

Motto: "Zapraszam sąsiadów na kawę". Plan i cel: wzmocnić więzi sąsiedzkie, solidarność między sąsiadami, rozwinąć gościnność i dynamikę między ludźmi.

To mieszkańcy są prawdziwymi uczestnikami tego święta, a rezultaty są zdumiewające: wzajemna pomoc, przyjaźń, solidarność…

Co zrobić, aby uczcić Dzień Sąsiada?

Zorganizowanie święta sąsiadów jest bardzo proste: wystarczy się zdecydować! Tego dnia każdy współuczestnik przynosi coś do jedzenia lub picia i dobrze się bawi.

  • Organizacja jest prosta i zależy tylko od Ciebie: nie wahaj się współpracować z innymi sąsiadami, aby zorganizować ten wieczór wspólnie. Każdy może wnieść swój udział.
  • Miejsce łatwo znaleźć : dziedziniec albo korytarz waszego domu, wasze mieszkanie, ogród przed domem czy ulica, jeśli nie dysponujesz wystarczającą przestrzenią. Do organizacji święta należy pobrać model afisza oraz zaproszenia i rozkolportować je w dużej ilości po okolicy.
  • Dzień Sąsiada w Twoim mieście:  sprawdź, czy władze miasta, spółdzielnia mieszkaniowa, lokalne stowarzyszenia, publiczni i prywatni partnerzy nie postanowili zorganizować obchodów sąsiedzkiego święta. Z roku na rok takich imprez na skalę osiedla czy miasta jest coraz więcej.

W tym roku, oficjalną datą świętowania Dnia Sąsiadów jest piątek, 27 maja.

A oto 10 rad, by Europejski Dzień Sąsiadów był udany (PDF)


Europejski Dzień Sąsiadów obchodzony jest w Europie w ostatni wtorek maja. Święto powstało z inicjatywy European Federation of Local Solidarity (EFLS, Europejskiej Federacji dla Lokalnej Solidarności), a jego pierwsze obchody odbyły się w Paryżu w 2000 roku. Od 2007 roku, w obchodach uczestniczy również kilkanaście miast z Polski, m.in: Gdańsk, Katowice, Łódź, Poznań, Warszawa, Wisła i Wrocław.

Europejski Dzień Sąsiadów jest coraz popularniejszy. To doskonała okazja do zorganizowania festynów, konkursów i zabaw. Raz w roku zachęca się mieszkańców do spotkań z sąsiadami, po to, by mogli spokojnie porozmawiać, lepiej się poznać, poczęstować domowym wypiekiem.

 


Więcej informacji na temat Święta Sąsiadów szukaj na stronie http://country.european-neighbours-day.com/pl oraz w swoim mieście...

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE