Projekty domów do budowy etapami - rozłóż koszt budowy

2022-03-10 14:09

Projekty domów do budowy etapami to rozwiązanie, które pozwala rozłożyć koszty budowy w czasie i rozbić ją na etapy, tak, by móc szybciej zamieszkać w swoim domu, jeszcze przed zakończeniem realizacji. Oto kilka takich projektów z kolekcji Muratora.

 M245 Trafna decyzja (etap I)
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt Murator M245 Trafna decyzja (etap I), arch. Ewa Dziewiątkowska

Wśród projektów gotowych znajdziemy takie, które mają dwie prezentacje przypisane do poszczególnych etapów budowy i – co ważne – dla każdego z nich wyliczone koszty. Są to tak zwane projekty domów do budowy etapami. Jednak nie będziemy ograniczać się jedynie do projektowych propozycji opatrzonych dopiskiem „etap”. Pokażemy interesujące projekty domów, które pozwalają na takie podzielenie prac, aby ich część można było odsunąć na później, jednocześnie wygodnie mieszkając w domu.

Projekty domów do budowy etapami

  • Domy parterowe z poddaszem do adaptacji 

Całą grupę takich projektów stanowią domy parterowe z poddaszem do adaptacji. Takie projekty technicznie pozwalają na wykorzystanie poddasza, czyli mają odpowiedni strop oraz „dziurę” na schody. Jednak należy pamiętać, że w ich dokumentacji nie ma projektu schodów, więc wybór takiego projektu domu będzie się zawsze wiązał z koniecznością zamówienia ich u konstruktora.

NIE PRZEGAP: Ponad 500 projektów domów z możliwością adaptacji poddasza

  • Domy z poddaszem użytkowym i piętrowe

Inna grupa takich projektów to domy z poddaszem użytkowym i piętrowe, w których program funkcjonalny dolnej kondygnacji został na tyle rozbudowany, że sprosta potrzebom domowników. To zawsze zależy od wielkości rodziny i jej sposobu życia. Przyjęliśmy, że takie kryteria dla większości inwestorów spełnią domy, w których na parterze oprócz kuchni i pokoju dziennego jest przynajmniej jedna sypialnia i łazienka. Taki program pozwoli na wygodne życie i dozbieranie pieniędzy (kilkudziesięciu tysięcy złotych) na ostatni etap budowy.

Dom z poddaszem do adaptacji

Projekt: C365 Przejrzysty; autor: architekt Przemysław Biryło

  • powierzchnia użytkowa: 77,5 m² (parter: 77,5 m², poddasze do indywidualnej adaptacji: 40 m²)
  • liczba pokoi: 3
  • wymiary działki: 20,40 x 17,10 m

Przestrzeń tego niedużego, parterowego domu może zwiększyć 40 m² powierzchni użytkowej poddasza, która została przeznaczona do indywidualnej adaptacji. Powiększenie powierzchni mieszkalnej stanie się możliwe po uzupełnieniu dokumentacji o projekt schodów i doprojektowaniu okien doświetlających poddasze.

Jednak już sam parter, mimo niedużej powierzchni (77,5 m²), pozwoli na wygodne życie kilkuosobowej rodzinie. Kompaktowo pomyślany plan zmieścił oprócz otwartej strefy dziennej dwa pokoje. Zależnie od potrzeb domowników oba mogą się stać sypialniami albo jeden gabinetem. Są tu też dwie łazienki. W większej, komfortowej – z dwoma oknami – zmieszczą się wanna, natrysk i dwie umywalki.

projekty gotowe C365
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu C365 Przejrzysty, arch. Przemysław Biryło. Niewielki parterowy dom, którego wizytówką jest przeszklona elewacja ogrodowa Link: Sprawdź projekt >>>

W projekcie do minimum ograniczono powierzchnię przeznaczoną na komunikację – to niespełna 6 m². Pomyślano też o „rozciągnięciu” przestrzeni domowej. Przeszklona ściana wyraźnie optycznie ją zwiększa (zarówno w strefie dziennej, jak i w jednym z pokoi).

Z myślą o kolejnym etapie przewidziano miejsce na schody na poddasze.

Przeczytaj więcej o projekcie C365 Przejrzysty >>>

Projekt C365 Przejrzysty
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C365 Przejrzysty, arch. Przemysław Biryło. Szklana ściana rozciąga nieduże wnętrze domu. Zrobią to też przezroczyste rozsuwane drzwi do gabinetu Link: Sprawdź projekt >>>

Dom etapowy w wersjach

Projekt: M201 Senne marzenie (etap I); autorka: architekt Ewa Dziewiątkowska

  • powierzchnia użytkowa: 54,9 m² (parter: 77,5 m², poddasze do indywidualnej adaptacji: 57,3 m²)
  • liczba pokoi: 2
  • wymiary działki: 20,50 x 17,50 m

Ten projekt niedużego domu ma dwie wersje – każdą przyporządkowaną jednemu etapowi budowy. Tym razem I etap pochłonie lwią część nakładów na budowę, bo zgodnie z kosztorysem różnica między stanem surowym zamkniętym każdego z etapów przeliczy się na 18 tys. zł (netto). Dzieje się tak zapewne dlatego, że już w I etapie przewidziano kosztowny montaż 5 okien dachowych, co nie jest regułą w przypadku projektów z poddaszem do adaptacji.

Projekt M201
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M201 Senne marzenie (etap I), arch. Ewa Dziewiątkowska. To urokliwy dom, który można budować etapami Link: Sprawdź projekt >>>

Przejście z I do II etapu ponaddwukrotnie zwiększy powierzchnię użytkową domu, z 54,9 m2 do 109,9 m2 . Ale już po zakończeniu pierwszego etapu budowy, mimo małej powierzchni (takiej jak średniego mieszkania w bloku), w domu mogą komfortowo żyć dwie osoby. Na parterze zaprojektowano jedną niedużą sypialnię i łazienkę oraz otwartą strefę dzienną, która zajmuje więcej niż połowę rzutu parteru.

Drugi etap otwiera zupełnie nowe możliwości. Przestronne poddasze o powierzchni użytkowej 57,3 m2 (ponad 90 m2 powierzchni podłogi) można precyzyjnie dostosować do potrzeb mieszkańców. Świadczy o tym choćby to, że w etapie II projektu gotowego udało się na poddaszu wydzielić trzy sypialnie, garderobę i dwie łazienki.

Przeczytaj więcej o projekcie M201 Senne marzenie - etap I >>>

Projekt M201
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M201 Senne marzenie (etap I), arch. Ewa Dziewiątkowska. Tak jak w przypadku każdego niedużego domu taras odgrywa tu istotną rolę Link: Sprawdź projekt >>>

Dom z możliwością realizacji w kilku etapach

Projekt: M132c Wariantowy – wariant III (etap I); autorka: architekt Ewa Dziewiątkowska

  • powierzchnia użytkowa: 115,2 m² (parter: 115,2 m², poddasze do indywidualnej adaptacji: 68,2 m²)
  • liczba pokoi: 4
  • wymiary działki: 20,00 x 26,90 m

Tym razem projekt daje nie tylko możliwość prowadzenia budowy etapami, ale nawet stworzenia odrębnego wejścia na poddasze. Dzięki temu w jednej bryle mogą się znajdować niezależne mieszkania dla dwóch rodzin (po zaprojektowaniu kuchni na poddaszu). To ciekawa propozycja dla tych, którzy myślą o domu wielopokoleniowym.

Po zakończeniu I etapu budowy na parterze oprócz przestronnej, mającej ponad 52 m² wspólnej strefy dziennej są aż 3 sypialnie, WC i duża łazienka. Na komfort życia na jednej kondygnacji wpłynie oddzielenie strefy prywatnej, nocnej, od dziennej. Podział ścianą usytuowaną w centrum planu może być jeszcze bardziej radykalny, gdy inwestorzy zdecydują się na zamontowanie w przejściu drzwi (najlepiej rozsuwanych ze względu na oszczędność miejsca).

Projekt M132c Wariantowy – wariant III (etap I)
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M132c Wariantowy – wariant III (etap I), arch. Ewa Dziewiątkowska. Dom po zrealizowanym etapie I ma 115,2 m2 pow. użytkowej plus poddasze do adaptacji 68,2 m2 Link: Sprawdź projekt >>>

II etap zmienia rzut parteru: miejsce jednego z pokoi zajmują garderoba i schody prowadzące na poddasze, które ma 68,2 m² powierzchni użytkowej (115,9 m² powierzchni netto). Oczywiście można je dowolnie zaadaptować. 

Przeczytaj więcej o projekcie M132c Wariantowy - wariant III (etap I) >>>

Projekt M132c
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M132c Wariantowy – wariant III (etap I), arch. Ewa Dziewiątkowska. Zadaszony taras jest nieduży (13,2 m2), ale bardzo funkcjonalny – można na niego wyjść nie tylko z salonu, ale także z sypialni Link: Sprawdź projekt >>>

Projekt domu do budowy w 3 etapach

Projekt: GL1379 Kos Plus II; autorzy: Studio Atrium, architekci Piotr Godlewski, Krzysztof Lelek 

  • powierzchnia użytkowa: 166,6 m² (parter: 115,7 m², poddasze 50,9 m²)
  • liczba pokoi: 5
  • wymiary działki: 29,60 x 19,45 m

Ten projekt domu zainteresuje tych, którym zależy na podzieleniu kosztów budowy na więcej niż dwa etapy, rozłożone nawet w długich odstępach czasu. Pierwszym etapem może być wybudowanie głównej, mieszkalnej części domu i wykończenie jedynie parteru. To pozwoli znacznie ograniczyć koszty w początkowym okresie, jednocześnie zagwarantuje wygodne życie trzyosobowej rodzinie (nawet czteroosobowej z małymi dziećmi). Podobnie jak w pierwszym z opisywanych projektów na parterze są dwie odizolowane od siebie sypialnie. Co ważne, przy każdej z nich jest łazienka. Poza tym kotłownia jest na tyle duża, że może przejąć funkcje pralni.

Projekt GL1379 Kos Plus II, autor Studio Atrium
Autor: Atrium, muratorprojekty.pl Projekt GL1379 Kos Plus II, autor Studio Atrium, architekci Piotr Godlewski, Krzysztof Lelek. Podcień tarasowy jest naturalnym przedłużeniem salonu Link: Sprawdź projekt >>>

Później budowę można podzielić na kolejne dwa etapy. Jednym z nich może być dobudowanie do głównej bryły garażu albo zagospodarowanie poddasza (Uwaga! Przeniesienie budowy garażu na dalszy etap będzie się wiązało z poprawieniem termoizolacji ściany kotłowni, która stanie się zewnętrzną).

Inny etap to wykończenie poddasza, czyli powiększenie domu o 50,9 m² powierzchni użytkowej – o dwie przestronne sypialnie (16 i 19,6 m²) oraz łazienkę (4 m²)

Przeczytaj więcej o projekcie GL1379 Kos Plus II >>>

Projekt GL1379 Kos Plus II, autor Studio Atrium
Autor: Atrium, muratorprojekty.pl Projekt GL1379 Kos Plus II, autor Studio Atrium, architekci Piotr Godlewski, Krzysztof Lelek. Dom jednorodzinny, parterowy z poddaszem użytkowym, dwustanowiskowym garażem, zadaszonym tarasem i dużą kotłownią Link: Sprawdź projekt >>>

Dom z piętrem na przyszłość

Projekt: GL1136 Kalabria; autor: Studio Atrium, architekci Piotr Godlewski, Krzysztof Lelek 

  • powierzchnia użytkowa: 189,4 m² (parter: 101,2 m², poddasze 88,3 m²)
  • liczba pokoi: 6
  • wymiary działki: 21,35 x 29,15 m

Ten projekt domu jest dobrą propozycją dla tych, którzy planują liczną rodzinę. Piętro z trzema przestronnymi sypialniami i garderobą przy każdej z nich byłoby idealnym miejscem na strefę domu przeznaczoną dla dzieci. Każde z nich miałoby do swojej dyspozycji ponad 20 m² powierzchni użytkowej. Na uwagę zasługuje też duża (12,7 m²) łazienka na piętrze z zaproponowaną aranżacją z dwoma umywalkami, wanną i natryskiem oraz wyjściem na taras.

Projekt GL1136 Kalabria
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt GL1136 Kalabria, autor Studio Atrium, architekci Piotr Godlewski, Krzysztof Lelek. Piętrowy dom z płaskim dachem w nowoczesnej stylistyce Link: Sprawdź projekt >>>

Kosztowne wykończenie takiego piętra może być przesuniętym w czasie etapem budowy, ponieważ parter zagwarantuje wygodne życie gospodarzom także wtedy, gdy pojawi się pierwszy potomek. W planie zastosowano analogiczne rozwiązania jak w opisywanym wcześniej projekcie GL1379 – na przykład dwie oddzielone od siebie klatką schodową sypialnie z sąsiadującymi łazienkami. Rzut parteru to jedyne podobieństwo tych projektów, różnią je górne kondygnacje (poddasze i piętro) oraz kształty brył.

Przeczytaj więcej o projekcie GL1136 Kalabria>>>

Projekt GL1136 Kalabria,
Autor: www.muratorprojekty.pl Projekt GL1136 Kalabria, autor Studio Atrium, architekci Piotr Godlewski, Krzysztof Lelek. Strefa dzienna - połączone kuchnia, jadalnia, część wypoczynkowa salonu – znajdują się na prostym trakcie będącym jednocześnie osią widokową Link: Sprawdź projekt >>>

Dom z antresolą do budowy etapami

 Projekt: HK67 HomeKONCEPT-67, autor HomeKONCEPT

  • powierzchnia użytkowa: 144,5 m² (parter: 106 m², poddasze 38,4 m²)
  • liczba pokoi: 4
  • wymiary działki: 21,39 x 25,34 m

Antresola nie musi przekreślać budowy etapowej. Oczywiście granica między dwoma etapami będzie nieco bardziej płynna niż w przypadku wielu innych projektów, które pozwalają na całkowite zamknięcie górnej kondygnacji i odłożenie zakończenia prac na później.

Zobacz też:

Najładniejsze projekty domów z antresolą >>>

Tym razem w pierwszym etapie budowy należałoby jeszcze wykończyć jej część – połacie dachu nad antresolą, które będą widoczne ze strefy dziennej na parterze.

 Projekt HK67 HomeKONCEPT-67
Autor: HomeKONCEPT, www.muratorprojekty.pl Projekt HK67 HomeKONCEPT-67, autor HomeKONCEPT. Duże przeszklenia, oprócz doświetlenia wnętrz, nadają bryle lekkości Link: Sprawdź projekt >>>

Poza tym projekt idealnie nadaje się do budowy podzielonej na etapy. A to za sprawą planu parteru. Są tu dwie wygodne sypialnie (mające blisko 13 m²), które gwarantują intymność dzięki oddzieleniu ich od siebie klatką schodową i pomieszczeniem technicznym. Na komfort życia rodziny na jednej kondygnacji bez wątpienia wpłynie też dostęp do WC i dużej łazienki połączonej z sauną (14 m²). Istotne jest także wygospodarowanie miejsca na pralnię poza łazienkami – w pomieszczeniu technicznym. Kolejnym atutem projektu jest duży taras (127,1 m²) z zadaszoną częścią, która może przejąć funkcje jadalni lub dodatkowego pokoju.

Po czasie przejściowym poddasze zwiększy powierzchnię użytkową domu o 38,4 m² – o sypialnię z garderobą i przestronną antresolę, na której może być na przykład czytelnia lub bawialnia.

Przeczytaj więcej o projekcie HK67 HomeKONCEPT-67 >>>

 Projekt HK67 HomeKONCEPT-67
Autor: HomeKONCEPT, www.muratorprojekty.pl Projekt HK67 HomeKONCEPT-67, autor HomeKONCEPT. W przypadku domów z antresolą (tak jak ten) już w pierwszym etapie konieczne będzie wykończenie połaci widocznych ze strefy dziennej Link: Sprawdź projekt >>>