Dom, który zajmuje mało miejsca jest ekologiczny. Dlaczego?

2011-05-26 13:36

Jeśli planujesz budowę małego domu, natura będzie ci wdzięczna. Bowiem jedną z zasad budownictwa ekologicznego jest projektowanie domu tak, by powierzchnia zabudowy była jak najmniejsza. Zobacz, czego jeszcze musisz dopilnować na działce, by cieszyć się zielonym domem...

Ekologiczny z certyfikatem LEED
Autor: Andrzej Szandomirski Należy ograniczać powierzchnie utwardzone, a nawet jeśli są utwardzone, powinny przepuszczać wodę opadową

Wskazaniem LEED jest projektować dom tak, by powierzchnia zabudowy była jak najmniejsza – w imię minimalizowania wpływu na środowisko. Wykonawca powinien zabezpieczyć ziemię przed erozją warstwy próchnicznej i dbać o to, by zanieczyszczenia nie dostawały się ani do gleby, ani do kanalizacji.

Sprawdź, czy twój dom jest ekologiczny

Punktuje się wydzielenie obszarów chronionych na działce, na przykład drzew, krzewów, miejsca na ogród. Doceniona w certyfikacji jest rośliność lokalna, niewymagająca nawadniania (poza okresem ukorzeniania), odporna na szkodniki.

Kolejne wskazanie dotyczy powierzchni utwardzonych. Jak najmniej powinno być powierzchni szczelnych, które błyskawicznie odprowadzają wodę do kanalizacji burzowej. Co najmniej 70% powierzchni działki (nie licząc tej pokrytej dachem) ma pozwalać na przepływ wody do gruntu lub zbierać wodę na terenie działki. Taka zapobiegliwość przekłada się na niższe rachunki za energię i wodę, jest też wielkim wsparciem dla przyrody. Doceniane jest tworzenie cienia na działce – najwyżej punktowane są oczywiście drzewa.

Korzystaj z wody opadowej i kompostu

Co jest u nas modne? Szkodliwe dla środowiska i banalne rozwiązanie na działce: wysokonawożony trawnik obsadzony wzdłuż ogrodzenia tujami. O wodzie opadowej myśli się tylko w kategorii – jak się tego pozbyć? Deszcz niech odpłynie nawet do sąsiada (praktyka podnoszenia poziomu działki), śnieg nie tarasuje podjazdu.

Do cennych wskazań LEED można dodać zaplanowanie miejsca na kompostownik – z resztek z ogrodu i gospodarstwa domowego powstaje bardzo cenny nawóz; ma wszystko, czego potrzebują rośliny.

Warto wiedzieć

Co to jest certyfikat LEED?

LEED (The Leadership in Energy and Environmental Design) to amerykański system oceniający budynki pod względem energooszczędności i wpływu na środowisko naturalne. Certyfikat LEED mogą dostać różne rodzaje budowli, w tym również budynki mieszkalne.

Aby uzyskać certyfikat zielonego domu, należy zarejestrować projekt oraz uiścić odpowiednie opłaty. W zamian otrzymuje się szczegółowy wykaz wymagań, które potem są sprawdzane przez certyfikatorów. Po upewnieniu się, że dom spełnia wszystkie z obowiązkowych osiemnastu wymagań w ośmiu głównych kategoriach, większość dodatkowych punktów inwestor może wybierać dowolnie.

W zależności od liczby zebranych punktów przyznawany jest certyfikat: podstawowy, srebrny, złoty lub – najwyższy – platynowy. Im wyższa kategoria, tym dom bardziej przyjazny środowisku i mieszkańcom.

Wkrótce możliwość oceny domów w tej kategorii będzie formalnie obejmować również Polskę.

Współpraca Anna Firsowicz - architekta specjalizująca się w ocenie budownictwa zrównoważonego.