Domy z zapleczem gospodarczym - wygodna i funkcjonalna przestrzeń w domu

2022-06-03 12:25
Projekt M243a Wzorowy - wariant I
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M243a Wzorowy - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska

Domy jednorodzinne muszą mieć zaplecze gospodarcze, czyli miejsce na wszystko, co związane z obsługą budynku, podwórka i ogrodu. Strefa gospodarcza jest niezbędną przestrzenią w każdym domu, niezależnie od jego wielkości. Znacząco podnosi komfort oraz funkcjonalność.

Przy wyborze projektu domu warto zwrócić szczególną uwagę na niepozorną – gospodarczą część domowej przestrzeni. To od niej bowiem zależy funkcjonowanie pozostałych pomieszczeń. To właśnie schowki, spiżarnie, pralnie, garderoby, garaże przesądzają o tym, jak na co dzień wyglądają nasze domy. 

GALERIA: kliknij w zdjęcie i zobacz projekty domów z zapleczem gospodarczym

Przechodnie zaplecze gospodarcze w domu

Projekt domu Murator M228b Wielka zmiana – wariant II

arch. Katarzyna Słupeczańska

 • powierzchnia użytkowa 169,1 m2
 • liczba pokoi 5
 • wymiary działki 26,00 x 17,80 m

Przechodniość to najbardziej charakterystyczna cecha tego zaplecza gospodarczego. Jego przyczółki łączą różne przestrzenie i bywają dostępne z różnych pomieszczeń. W kotłowni, która ze względu na swoją powierzchnię (9,4 m2 /8,4m2) z pewnością stanie się także schowkiem, są aż trzy wejścia/wyjścia do holu w części mieszkalnej domu, garażu i ogrodu. Tranzytowa cecha tego pomieszczenia pozwoli na wielofunkcyjność magazynowej przestrzeni – łatwo dostępne będą tu zakupy oraz sprzęt ogrodowy czy leżaki, które można przenieść na sąsiedni taras.

M228b
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M228b Wielka zmiana - wariant II, arch. Katarzyna Słupeczańska Link: Sprawdź projekt >>>

Spiżarnię (2,4 m2) ulokowano przy trakcie prowadzącym ze schowka w kotłowni połączonej z garażem oraz na drodze od wiatrołapu do kuchni. W interesujący sposób zaprojektowano pralnię na piętrze – jest dostępna z dwóch łazienek, które oddziela. Ważną powierzchnię przeznaczoną na przechowywanie stanowią aż cztery garderoby. Jedna jest tuż przy wejściu do domu (3,0 m2 ), a trzy przy sypialniach na piętrze (od 3,3 m2 do 4,0 m2 ). 

Murator M228b Wielka zmiana – wariant II → ZOBACZ PROJEKT

Projekt domu Murator M228b Wielka zmiana – wariant II
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M228b Wielka zmiana – wariant II, arch. Katarzyna Słupeczańska. Z tyłu domu znajduje się wejście do dużej, połączonej z garażem kotłowni Link: Sprawdź projekt >>>

Domowe i przyogrodowe zaplecze gospodarcze

Projekt domu Murator M243a Wzorowy – wariant I

 • powierzchnia użytkowa 125,8 m2
 • liczba pokoi 5
 • wymiary działki 20,70 x 19,30 m

Zaplecze gospodarcze zostało wyraźnie podzielone na dwie części – jedna jest dostępna z przestrzeni mieszkalnej domu, druga – z garażu i ogrodu.

Podobnie jak w poprzednim projekcie tu również znajdziemy pomieszczenie pomocnicze, które jest przechodnie. Tym razem to spiżarnia (4,9 m2). Jest ona o tyle nietypowa, że została całkowicie otwarta. Zarówno od strony głównego holu, jak i od kuchni. Pozbawienie jej drzwi i zamknięcie spiżarnianej funkcji w szafach wnękowych okazało się sprytnym sposobem na optyczne rozciągnięcie przestrzeni, wydłużenie osi widokowej biegnącej od drzwi łazienki do tarasowego przeszklenia.

Projekt M243a Wzorowy - wariant I
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M243a Wzorowy - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Kolejne domowe pomieszczenia techniczne są na poddaszu – to pralnia połączona z łazienką (w sumie 11,6 m2 / 6,0 m2) oraz wspólna garderoba (6,8 m2 /3,3 m2), która jest dostępna dla wszystkich domowników z korytarza.

Część zaplecza gospodarczego oddalona od mieszkalnej przestrzeni domu to kotłownia (8,8 m2), która jest połączona z garażem. Mimo tego oddalenia będzie mogła skutecznie wypełniać ważną techniczną i magazynową funkcję. Na komfort tej drugiej pracują wyjście do ogrodu, a także ścianka wydzielająca ogrodowy schowek z powierzchni kotłowni. 

Murator M243a Wzorowy - wariant I → ZOBACZ PROJEKT

M243a wzorowy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator M243a Wzorowy - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Dom z kondygnacją w roli zaplecza

Projekt domu Murator C329 Tymiankowy (podpiwniczony)

arch. Izabela Mandla

 • powierzchnia użytkowa 230,0 m2
 • liczba pokoi 5
 • wymiary działki 24,90 x 23,50 m

W tym projekcie domu strefa gospodarcza jest jeszcze bardziej spektakularna niż w poprzednim. Przeznaczono na nią całą jedną kondygnację – piwnicę, w której jest aż sześć pomieszczeń pomocniczych. Jednak zgodnie z zasadą, że nie tylko powierzchnia decyduje o funkcjonalności zaplecza gospodarczego, ale także jego optymalny podział, pomieszczenia gospodarcze są również na dwóch pozostałych kondygnacjach. Na parterze zaprojektowano imponujące: spiżarnię (7,5 m2) przy kuchni i garderobę (7 m2) przy sypialni, za wezgłowiem łóżka. Ważna jest też niepozorna garażowa wnęka na regał, który w praktyce może wiele zmieścić.

Projekt C329 Tymiankowy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator C329 Tymiankowy, arch. Izabela Mandla Link: Sprawdź projekt >>

Na poddaszu ulokowano dostępną z korytarza dużą garderobę (o powierzchni netto/użytkowej 10,4 m2/7,2 m2). Poza tym jest tu też schowek, który z pewnością okaże się bardzo pomocny. Wygospodarowano na niego miejsce pod połacią przy jednej z sypialń. Stosunek powierzchni netto do użytkowej mówi wszystko o tym, jak ekonomiczne było to posunięcie – 9,6 m2/0,8 m2.

Murator C329 Tymiankowy (podpiwniczony) → ZOBACZ PROJEKT

Projekt domu C329 Tymiankowy
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator C329 Tymiankowy (podpiwniczony), arch. Izabela Mandla. Z tyłu domu znajduje się wejście do zaplecza gospodarczego w piwnicy Link: Sprawdź projekt >>

Dom z niedużym ale funkcjonalnym zapleczem gospodarczym

Projekt domu Murator C374c Szafranowy – wariant III 

arch. Karol Włoskowski

 • powierzchnia użytkowa 121,7 m2
 • liczba pokoi 4
 • wymiary działki 24,00 x 25,20 m

Ten projekt przekonuje, że nawet bardzo małe pomieszczenie gospodarcze może pełnić ważną funkcję. Tak jest choćby w przypadku spiżarni, która ma zaledwie 1,6 m2 . Jednak wystarczy tylko rzut oka na plan, by nie mieć wątpliwości, jak ważna będzie dla całej przestrzeni otwartej strefy dziennej. Właśnie to zaplecze w wersji mini pozwoli na optyczną czystość reprezentacyjnej części domu.

Niewiele większa od spiżarni pralnia (2,7 m2) to następny dowód na racjonalne myślenie autorów projektu. Taka powierzchnia wystarczyła, żeby znalazło się tu wszystko, co w pralni niezbędne – pralka, suszarka i umywalka. Bardzo ważna jest lokalizacja obu pomieszczeń. Spiżarni – tuż przy kuchni, a pralni obok sypialń. Na parterze jest jeszcze jedno ważne pomieszczenie gospodarcze dostępne z korytarza (2,7 m2), które może stać się podręcznym schowkiem.

C374c Szafranowy - wariant III
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator C374c Szafranowy - wariant III, arch. Karol Włoskowski Link: Sprawdź projekt >>

Zapleczem gospodarczym jest oczywiście także dwustanowiskowy garaż (32,1 m2 ) połączony z kotłownią (4,5 m2). W obu tych pomieszczeniach można będzie wygospodarować trochę miejsca na przechowywanie.

Na koniec silny atut projektu – poddasze o powierzchni użytkowej aż 106,3 m2 do indywidualnej adaptacji. Bez wątpienia jest tu dość miejsca na zaplecze gospodarcze, które będzie skrojone na miarę potrzeb przyszłych lokatorów poddasza. 

Murator C374c Szafranowy – wariant III → ZOBACZ PROJEKT >>>

Projekt domu C374c Szafranowy – wariant III
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator C374c Szafranowy – wariant III, arch. Karol Włoskowski.Drzwi do spiżarni (w głębi kuchni) wykończone taką samą płytą jak fronty zabudowy staną się niewidoczne Link: Sprawdź projekt >>

Dom z wieloma pomieszczeniami gospodarczymi

Projekt domu AG063 Teodor G2 (wersja A) ENERGO PLUS 

autor: Archipelag

 • powierzchnia użytkowa 246,2 m2
 • liczba pokoi 7
 • wymiary działki 23,62 x 25,42 m

Strefa gospodarcza tego domu została rozparcelowana na kilka pomieszczeń, które autorzy projektu w przemyślany sposób rozmieścili na planie parteru i poddasza. Tak, by ich lokalizacja była optymalnie dostosowana do funkcji, którą mają pełnić.

Tym razem największa część zaplecza gospodarczego została usytuowana od frontu domu. I choć brzmi to paradoksalnie, ma podstawy zdroworozsądkowe. Na dolnej kondygnacji pomieszczenia gospodarcze zostały ulokowane przy traktach komunikacyjnych rozchodzących się od wejścia i wjazdu do domu. Są tu głównie te przeznaczone na przechowywanie. Między garażem a wiatrołapem ulokowano na tyle dużą kotłownię (9,4 m2), że z pewnością przejmie rolę schowka. Tuż za wiatrołapem jest przylegająca do kuchni spiżarnia (3,0 m2) z rozsuwanymi drzwiami, które nie zajmują miejsca.

Projekt domu AG063 Teodor G2 (wersja A) ENERGO PLUS
Autor: Archipelag, www.muratorprojekty.pl Projekt domu AG063 Teodor G2 (wersja A) ENERGO PLUS, autor: Archipelag. Przygarażowa część zaplecza gospodarczego, która ma aż 52,7 m2 , została połączona z ogrodem. Jest z niej wyjście tylnymi, ogrodowymi drzwiami Link: Sprawdź projekt >>

Ważną funkcję pełni usytuowane za dwustanowiskowym garażem przestronne pomieszczenie gospodarcze (11,1 m2) z wyjściem do ogrodu. To będzie idealne miejsce na sprzęt ogrodowy czy rekreacyjny.

Na poddaszu z dwoma sypialniami i master bedroom gospodarzy jest wygodna pralnia (6,8 m2). Jej powierzchnia pozwala na wygospodarowanie miejsca na deskę do prasowania i szafy służące do przechowywania odzieży. Na uwagę zasługuje też duża garderoba (10,0 m2) będąca częścią strefy sypialnianej gospodarzy.

Racjonalnie rozczłonkowana strefa gospodarcza tego domu zajmuje aż 72,5 m2 – to tyle, co 30% powierzchni użytkowej. 

AG063 Teodor G2 (wersja A) ENERGO PLUS → ZOBACZ PROJEKT

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE