Domy z garażem. Jak wybrać dobry projekt domu z garażem w bryle budynku

2022-11-07 11:16
C221a
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt domu Murator C221a Racjonalny – wariant I, architekci Przemysław Biryło i Maciej Biryło

Domy z garażem w bryle budynku cieszą się dużą popularnością. Za projektami takich domów przemawia przede wszystkim wygoda użytkowa. Garaż to nie tylko miejsce na samochód, ale także dodatkowa przestrzeń na wszystko, na co trudno znaleźć miejsce w domu.

Wpisanie garażu w bryłę domu to rozwiązanie praktyczne, choćby ze względu na minimalizowanie powierzchni zabudowy i funkcjonalne połączenie przestrzeni technicznej i mieszkalnej. Jednak zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie, warto rozważyć możliwości projektów domów z garażem - zarówno opcje samego wpisania, jak i sposób połączenia różnych stref domu.

Projekt domu dwuskrzydłowego z garażem

Projekt: Racjonalny – wariant I – Murator C221a

architekci Przemysław Biryło i Maciej Biryło

Wyraźny podział bryły na skrzydło mieszkalne i garażowe pozwolił na czytelny rozkład funkcjonalny i stworzenie ustronnej strefy wejścia. Taki efekt daje wysunięta aż na 3,2 m ściana garażu, która ją osłania.

Dwustanowiskowy garaż (31,3 m2) został praktycznie połączony z kotłownią (5,7 m2) i z częścią mieszkalną domu. Dzięki drzwiom prowadzącym z garażu do wiatrołapu trakt, jaki trzeba przemierzać z przywiezionymi zakupami, jest krótki – spiżarnia wraz z kuchnią zostały usytuowane tuż za wiatrołapem.

Przestrzeń tego stosunkowo niedużego domu (129,9 m2) została ekonomicznie podzielona. Ograniczenie tej wyłącznie komunikacyjnej do minimum pozwoliło na wygospodarowanie miejsca na sześć pokoi. To sprawia, że projekt jest interesującą propozycją dla licznej – nawet siedmioosobowej rodziny.

Komfortowi życia w takim domu sprzyja rozdzielenie strefy nocnej na dwie kondygnacje. Na parterze zlokalizowano jedną sypialnię (12,1 m2) z prywatną łazienką (2,6 m2), a na poddaszu aż cztery sypialnie, z których najmniejsza ma 14,2 m2 powierzchni netto i 12,5 m2 użytkowej, największa zaś 18,0/12,9 m2. Jest tu też wspólna duża łazienka dostępna z korytarza (8,7/6,5 m2). W trosce o intymność domowników zaprojektowano aż cztery tarasy. Dwa przy dolnej kondygnacji – długi na 12,2 m przy sypialni oraz pokoju dziennym (34,1 m2) i mniejszy (11,5 m2) w pobliżu stołu jadalnianego i kuchni (8,2 m2).

Przy trzech sypialniach na poddaszu są loggie – przy największej mająca 6,7 m2 i przy dwóch mniejszych wspólna o powierzchni 9,8 m2, która doskonale sprawdzi się jako łącznik między pokojami dzieci i teren zespołowych zabaw.

Racjonalny – wariant I – Murator C221a → ZOBACZ PROJEKT >>>

Dom ma 129,9 m2 powierzchni użytkowej. Można go wybudować na działce o minimalnych wymiarach 20,20 x 20,10 m.

KLIKNIJ w zdjęcie i zobacz projekt ↓↓↓

Murator C221a
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Racjonalny – wariant I – Murator C221a, arch. Przemysław Biryło i Maciej Biryło. Wyraźny podział bryły na skrzydło mieszkalne i garażowe pozwolił na czytelny rozkład funkcjonalny i stworzenie ustronnej strefy wejścia Link: Sprawdź projekt >>>

Dom z garażem wtopionym w główną bryłę

Projekt: Jasna przestrzeń – Murator M210

architekt Katarzyna Słupeczańska

Tym razem garaż sąsiaduje z nieco cofniętym (1,9 m) wejściem do domu. Za sprawą skrzętnie dobranej kompozycji kolorystycznej niknie na tle frontowej elewacji. Jasnoszara brama garażowa wtopiona w biel ścian nie przykuwa uwagi, w przeciwieństwie do wyeksponowanej strefy wejścia, która nawiązuje do wyrazistej elewacji bryły niższej i kontrastuje z białym tynkiem. Także plan domu wtapia go w domowe funkcje. Przestrzeń garażowa jest przejściowa, prowadzi przez nią droga od wejścia ogrodowego przez kotłownię/schowek (7,6 m2) do przedsionka (5,3 m2) w części mieszkalnej. Tak zlokalizowany dwustanowiskowy garaż (33,6 m2) może oprócz swoich podstawowych funkcji przejąć dodatkowe – przykładowo stać się zapleczem magazynowym części mieszkalnej.

Atutem projektu jest strefa dzienna (salon – 41,2/38,2 m2, połączony z kuchnią – 9,3 m2), której przestronność potęguje dwukondygnacyjna część salonowa z przeszkloną ścianą szczytową.

Strefa nocna, podobnie jak w poprzednim projekcie, została rozdzielona na dwie kondygnacje. Z dolnej wydzielono ministrefę z sypialnią (11,6 m2), łazienką (3,0 m2) oraz korytarzem pełniącym funkcję garderoby (1,8 m2). Na poddaszu są trzy sypialnie – najmniejsza ma 14,3/10,1 m2, a największa 18,2/13,0 m2, którą dodatkowo powiększa garderoba (5,6/4,2 m2). Wspólna łazienka (9,9/7,6 m2) jest dostępna z korytarza. Ważnym pomieszczeniem jest tu duża pralnia/suszarnia (12,8/7,8 m2).

Dom jest dobrą propozycją dla pięcio-, sześcioosobowej rodziny, także wielopokoleniowej, za sprawą ministrefy wydzielonej drzwiami ze wspólnej przestrzeni domu. Zlokalizowana tuż przy wyjściu z wiatrołapu może stać się dobrym lokum dla seniorów.

Jasna przestrzeń – Murator M210 → ZOBACZ PROJEKT >>>

Dom ma 142,2 m2 powierzchni użytkowej. Można go wybudować na działce o minimalnych wymiarach 24,30 x 18,30 m.

KLIKNIJ w zdjęcie i zobacz projekt ↓↓↓

Murator M210
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Jasna przestrzeń – Murator M210, arch.Katarzyna Słupeczańska. Jasnoszara brama garażowa wtopiona w biel ścian nie przykuwa uwagi Link: Sprawdź projekt >>>

Dom z garażem z dwoma wejściami

Projekt: Ukryty w ciszy – Murator M206

architekt Katarzyna Słupeczańska

Podobnie jak w poprzednim projekcie rozdzielenie wejściowych ról – reprezentacyjnych i technicznych – jest bardzo praktyczne. Tym razem pozwala na stworzenie gospodarczego zaplecza domu połączonego z ogrodem. Jego centrum to garaż, który choć jest niewielki – jednostanowiskowy (19,1 m2), staje się traktem między kotłownią (7,3 m2) z wyjściem do ogrodu a wiatrołapem. Takie rozwiązanie poprawia funkcjonalność pomieszczenia technicznego, które może być przestrzenią magazynową i, oczywiście, schowkiem na sprzęty ogrodowe oraz miejscem wstępnego przygotowywania ogrodowych płodów przed wniesieniem do kuchni.

Garażowe wejście do wiatrołapu usytuowanego kilka kroków od spiżarni to kolejny przejaw projektowego pragmatyzmu. Jednak najdobitniej wspomniany pragmatyzm widać w podziale domowej przestrzeni – z 119,9 m2 powierzchni użytkowej wydzielono aż sześć pokoi. Jest to przemyślany podział.

Wprawdzie na parterze przy wiatrołapie nie ma master bedroomu w wersji mini, tak jak w poprzednim projekcie, ale jest sypialnia (9,2 m2) i łazienka (3,5 m2). Poza tym, aby zagwarantować większą kameralność, wystarczy w korytarzu zamontować dodatkowe drzwi, które staną się barierą między strefą dzienną – wspólną a prywatną.

Na poddaszu są aż cztery sypialnie (15,0/10,3 m2 – 19,5/10,6 m2) i wspólna łazienka (7,7/4,3 m2). Ten projekt to kolejna ekonomiczna propozycja dla licznej rodziny.

Ukryty w ciszy – Murator M206 → ZOBACZ PROJEKT >>>

Dom ma 119,9 m2 powierzchni użytkowej. Można go wybudować na działce o minimalnych wymiarach 21,00 x 17,20 m.

KLIKNIJ w zdjęcie i zobacz projekt ↓↓↓

Murator M206
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Ukryty w ciszy – Murator M206, arch.Katarzyna Słupeczańska. Pozwala na stworzenie gospodarczego zaplecza domu połączonego z ogrodem Link: Sprawdź projekt >>>

Dom z garażem niedaleko tarasu

Projekt: Miarodajny – wariant XVIII – Murator C333u

architekt Przemysław Biryło

Garaż zlokalizowany w pobliżu tarasu nie koliduje z nim. Nie dochodzi do zakłócenia komfortu zewnętrznej strefy relaksu. Dzieje się tak za sprawą długości tarasu i usytuowania go z dwóch stron budynku, co pozwala na wydzielenie stref użytkowych.

Ten projekt to ciekawa propozycja dla właścicieli działek z wjazdem od południa, którym zależy na nasłonecznionym tarasie. Projekt konsekwentnie wpisuje się w modny nurt architektury stodołowej – w bryle nie ma wnęk ani uskoków. Jest prostopadłościan przekryty dwuspadowym dachem z wysuniętymi, nawiązującymi do tradycji okapami. Tak prostą formę urozmaicają dynamiczne rozłożenie materiałów i narożny taras ujmujący bryłę w niedomknięty nawias.

Dwustanowiskowy garaż w głównej bryle połączono z częścią mieszkalną przez drzwi prowadzące do wiatrołapu. Jest też połączony z technicznym zapleczem domu – kotłownią (8,1 m2).

Na parterze oprócz otwartej strefy dziennej (pokój 38,8 m2 + kuchnia 6,1 m2) rozlokowano trzy sypialnie i dwie łazienki. Dwie z nich (12,0 i 13,0 m2) łączy i jednocześnie rozdziela wspólny korytarz, z którego można wejść do łazienki (6,2 m2). Taki blok przestrzenny to trafiona propozycja dla rodzeństwa albo rodziców i małego dziecka – gwarantuje z jednej strony bliskość, z drugiej możliwość zachowania intymności. Trzecia sypialnia (12,0 m2) i nieduża łazienka (2,5 m2) zostały usytuowane na uboczu, z dala od wspólnej strefy dziennej.Ten nieduży (99,2 m2) dom ma spory potencjał – dodatkową powierzchnię poddasza do adaptacji – aż 96,5 m2.

Miarodajny – wariant XVIII – Murator C333u → ZOBACZ PROJEKT >>>

Dom ma 99,2 m2 powierzchni użytkowej. Można go wybudować na działce o minimalnych wymiarach 22,30 x 20,10 m.

KLIKNIJ w zdjęcie i zobacz projekt ↓↓↓

Murator C333u
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Miarodajny – wariant XVIII – Murator C333u, arch. Przemysław Biryło. Projekt konsekwentnie wpisuje się w modny nurt architektury stodołowej Link: Sprawdź projekt >>>

Dom z garażem ze strefą buforową

Projekt: Piasek pustyni – wariant II – Murator M212b

architekt Ewa Dziewiątkowska

Kompaktowe rozwiązanie: część mieszkalna + garaż bywa krytykowane ze względu na możliwość wyczuwania zapachu spalin w wiatrołapie. Ci, którzy się tego obawiają, a zależy im na wpisaniu garażu w główną bryłę domu, mogą zdecydować się na odizolowanie go. Tak jest w tym projekcie. Rolę strefy buforowej pełnią kotłownia (7 m2) i dwie łazienki (7 i 3 m2). Przy czym kotłownia daje możliwość przejścia z garażu do wiatrołapu.

To nietypowy garaż – jednostanowiskowy, ale z dużą wnęką (w sumie 26,3 m2). Może ona z powodzeniem stać się pojemnym schowkiem albo klatką schodową, jeśli inwestorzy zdecydują się na adaptację poddasza i powiększenie powierzchni użytkowej domu o dodatkowe 37,0 m2.

Ale nawet bez adaptacji ten mały dom (89,9 m2) będzie wygodny dla trzyosobowej rodziny. W strefie nocnej są dwie sypialnie (11,3 i 13,6 m2), w pobliżu dwie łazienki – mniejsza na granicy ze strefą dzienną. Proste rozwiązanie na większe oddzielenie różnych funkcjonalnie stref to zamontowanie drzwi w małym korytarzu prowadzącym do sypialń.

Piasek pustyni – wariant II – Murator M212b → ZOBACZ PROJEKT >>>

Dom ma 89,9 m2 powierzchni użytkowej. Można go wybudować na działce o minimalnych wymiarach 20,70 x 22,10 m.

KLIKNIJ w zdjęcie i zobacz projekt ↓↓↓

Murator M212b
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Piasek pustyni – wariant II – Murator M212b, arch. Ewa Dziewiątkowska. Rolę strefy buforowej pełnią kotłownia i dwie łazienki Link: Sprawdź projekt >>>

Dom z garażem i tarasem na dachu

Projekt: HomeKONCEPT-41 – HK41architekt Jacek Niebieszczański

Garaż w tym domu odgrywa ważną rolę – zarówno kompozycyjną, jak i funkcjonalną. Nie przypadkowo został zdecydowanie wysunięty przed część mieszkalną bryły – na blisko 6 m. Bardziej wyeksponowany niż strefa wejściowa staje się swoistą wizytówką tego domu. Ten projekt dowodzi, że garaż może być atrakcyjny architektonicznie. Aby osiągnąć taki efekt, doczekał się wyjątkowej oprawy. Został ujęty w betonową półramę i pomalowany kontrastowymi barwami. Prostą, geometryczną, ale wyrafinowaną kompozycję wieńczy taras na garażowym dachu za szklanymi balustradami. Kropką nad i jest rama przy piętrze – nad garażem i strefą wejścia.

Zewnętrzna wyrazista geometria przekłada się także na wyraźny, funkcjonalny podział wnętrza. Garaż jest oddzielony od części mieszkalnej trzema pomieszczeniami – łazienką (3,9 m2), kotłownią (2,9 m2) i garderobą (2,9 m2). Przez dwa ostatnie można wejść do mieszkalnej części. Podwójne drzwi w garderobie i kotłowni skutecznie odetną domowników od garażowych zapachów.W projekcie przewidziano oddzielne wejście z ogrodu do technicznej strefy garażu i kotłowni. W dużym komfortowym domu (219 m2) jest pięć pokoi i pomieszczenie rekreacyjne (25,7 m2) usytuowane na piętrze przy dwóch tarasach (38,1 i 63,2 m2). Na piętrze są też dwa pokoje (15,1 i 14,1 m2), pomieszczenie gospodarcze (4,2 m2) i łazienka (7,3 m2).

Parter został bardziej rozbudowany niż piętro. Jest tu przestronna strefa dzienna – pokój połączony z jadalnią i kuchnią (w sumie 59,6 m2), przy której znajduje się mała, ale praktyczna spiżarnia (2,0 m2). W oddalonym od strefy dziennej skrzydle ulokowano komfortowy master bedroom (sypialnia 20,4 m2, łazienka 9,6 m2 i garderoba 8,0 m2) oraz gabinet (8,8 m2). O tym, jak autorzy projektu zadbali o komfort życia w domu, świadczy choćby fakt, że ze wszystkich mieszkalnych pomieszczeń parteru można wyjść na taras (73 m2) okalający dom z trzech stron.

HomeKONCEPT-41 – HK41 → ZOBACZ PROJEKT >>>

Dom ma 219,0 m2 powierzchni użytkowej. Można go wybudować na działce o minimalnych wymiarach 23,90 x 28,00 m.

KLIKNIJ w zdjęcie i zobacz projekt ↓↓↓

HomeKONCEPT-41 – HK41
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt: HomeKONCEPT-41 – HK41, architekt Jacek Niebieszczański Link: Sprawdź projekt >>>
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE