Duży dom nie tylko na dużą działkę. Murator D08 Przestronny - projekt i realizacje
Jakie są zalety projektu domu Murator D08 Przestronny? Rozłożysta bryła, kopertowy dach, otwarcie na ogród i funkcjonalne rozplanowanie przestrzeni. Jego właściciele chwalą go za przestronność, wyraźny podział wnętrz na części dzienną, nocną i gospodarczą oraz świetnie położony kominek. Projekt ten jest również w wersji na mniejszą działkę.
Dom o tak rozłożystej bryle jak Murator D08 – Przestronny wymaga dość szerokiej i długiej działki. W odpowiedzi na prośby inwestorów, którzy takimi nie dysponują, powstała wersja projektu Murator D08b – krótsza dzięki wsunięciu garażu w głąb domu.
We wszystkich wariantach projektu zaproponowano dwuwarstwowe ściany z betonu komórkowego grubości 24 cm, a jako pokrycie dachowe – dachówkę ceramiczną. Jest jednak możliwość zastąpienia tych materiałów innymi. Projekty są dostępne również w wersji lustrzanego odbicia.
Sprawdź:
Projekt domu Przestronny D08 różne warianty
Autor: Mariusz Bykowski
Autor: Mariusz Bykowski
Jaki jest projekt domu Murator D08 Przestronny
Najważniejsze zalety tego domu to spora, jak na taką powierzchnię, liczba wygodnych sypialni – jest ich aż cztery, a także jego otwarcie na dwie strony świata (dwa tarasy).
Harmonijną bryłę domu urozmaicają dwa podcienie. Zapraszający do odwiedzin podcień wejściowy jest wyłożony drewnem. Chroni go niewysoki murek, dzięki któremu pod drzwi nie są nawiewane opadłe liście czy śnieg. Duży podcień ogrodowy sprawia, że taras jest częściowo osłonięty ścianami budynku, a dzięki temu nie jest narażony na podmuchy wiatru czy spojrzenia ciekawskich sąsiadów.
Wnętrza domu są rozplanowane bardzo funkcjonalnie. Z żelazną konsekwencją zastosowano tu – bardzo ważny w parterowym domu – podział na części dzienną, nocną i gospodarczą, zachowując jednocześnie pomiędzy nimi idealne proporcje. Wszystkie pomieszczenia są duże i ustawne, a prowadzące do nich szlaki komunikacyjne wyraźnie wydzielone i nie za ciasne.
Kolejnym atutem projektu jest przestronny, bardzo jasny pokój dzienny. Dzięki dużym oknom i drzwiom balkonowym o każdej porze dnia wpada tu dużo światła. Jego największą atrakcją jest centralnie położony kominek widoczny z każdego miejsca strefy dziennej. Takie jego usytuowanie ma również uzasadnienie praktyczne – ściana kominowa dyskretnie zasłania wejście do łazienki i otwartą kuchnię.
W domu wzorowo rozwiązano problem przechowywania rzeczy. W każdej sypialnia jest garderoba lub szafy wnękowe, w których z powodzeniem zmieści się odzież wszystkich domowników, a także zapasowa pościel czy ręczniki. Natomiast w dużym pomieszczeniu gospodarczym położonym przy kuchni można urządzić wygodną spiżarnię oraz – ze względu na znajdujące się tam wyjście do ogrodu – magazyn sprzętu sportowego lub ogrodniczego.
Mieszczący dwa samochody garaż jest połączony z domem – wchodzi się do niego przez pomieszczenie gospodarcze.
Jakie zmiany w tym projekcie wprowadzają najczęściej inwestorzy
- Usytuowanie kominka w miejscu wejścia do małej łazienki
- Umieszczenie drzwi do małej łazienki w przedsionku
- Zadaszenie dużego tarasu.
- Likwidacja wyjścia na taras z pomieszczenia gospodarczego.
- Połączenie dużego i małego tarasu.
- Podzielenie małej łazienki na WC i garderobę dostępną z przedsionka
- Powiększenie salonu kosztem najmniejszej sypialni.
- Powiększenie pomieszczenia gospodarczego kosztem tarasu
- Powiększenie kuchni kosztem małej łazienki.
- Zagospodarowanie poddasza.