Dom tradycyjny czy nowoczesny? Sprawdź, jak detale zmieniają wygląd tego samego domu

2011-04-15 16:02

Zaletą projektów gotowych jest możliwość dostosowania ich do indywidualnych potrzeb i gustów różnych inwestorów. Taki właśnie jest projekt domu Murator M16 – Na kilka sposobów. Pokazujemy, jak za pomocą odpowiednio dobranych detali można zupełnie odmienić wygląd zewnętrzny i charakter domu, nie zmieniając przy tym układu jego wnętrz.

Projekt domu
Autor: Katalog Murator PROJEKTY DOMÓW Murator M16. Na kilka sposobów

Dwa style wykończenia domu: nowoczesny i dworkowy

Projekt Murator M16 – Na kilka sposobów ze względu na liczbę pomieszczeń oraz ich funkcję i przemyślany układ może odpowiadać potrzebom wielu osób, nawet o zróżnicowanych preferencjach estetycznych. Wiadomo jednak, że o wyborze projektu – oprócz rozwiązań funkcjonalnych – bardzo często decyduje też wygląd domu. A gust inwestorzy mają bardzo różny.

Dlatego też autorka projektu zaproponowała dwa style wykończenia domu: dworkowy – dla osób ceniących tradycję, oraz nowoczesny – dla idących z duchem czasu. Projekt ten jest więc dobrym przykładem na to, że dwa domy o identycznym planie mogą się diametralnie różnić z zewnątrz.

Projekt domu w stylu dworkowym (Murator M16 Na kilka sposobów)

Dworkowy charakter nadano budynkowi za pomocą umiejętnie zastosowanych detali: okrągłych kolumn wspierających połać dachu w podcieniu wejściowym i zadaszenie tarasu, lukarn w kształcie wolich oczek, wieńczących ścianę ozdobnych gzymsów i boniowanych narożników.

Zadbano też o – tak ważną w tradycyjnym polskim dworze – symetrię. Podkreślają ją położone na osi drzwi wejściowe, umieszczone po ich obu stronach wąskie okienka z ozdobnymi podziałami, a także parzysta liczba kolumn, okien na elewacji ogrodowej oraz lukarn w dachu.

Bardzo ważna jest też kolorystyka domu – tutaj zaproponowano beżowe elewacje z białymi elementami i brązowy dach. Tonacja ta stanowi nawiązanie do tradycyjnych, krytych gontem, staropolskich dworów.

Potrzeby stylu wpłynęły pośrednio także na wnętrze domu, zwłaszcza w strefie wejścia i na poddaszu. W wersji dworkowej duży ganek podcieniowy ogranicza nieco wielkość znajdujących się w tym rejonie pomieszczeń: przedsionka i spiżarni. Dzięki umieszczonym w dachu wolim oczkom pomieszczenia położone na poddaszu są większe i dobrze doświetlone.

Projekt domu w stylu nowoczesnym (Murator M16a. Na kilka sposobów – wariant I)

Projekt w wersji nowoczesnej został znacznie uproszczony – nie ma gzymsów i boniowania narożników, a także zrezygnowano z pewnych detali. Dachu osłaniającego podcień wejściowy nie podpierają kolumny, a poddasze – zamiast lukarn – doświetlają okna dachowe.

Styl nowoczesny jest bardziej swobodny. Można więc pozwolić sobie na przełamanie symetrii i na przykład zróżnicować wielkość okien na elewacji frontowej (w zależności od położonych za nimi pomieszczeń).

Więcej możliwości jest też przy wyborze kolorystyki domu i materiałów do jego budowy – jako pokrycie dachowe można zastosować na przykład blachę dachówkową, co w stylu dworkowym byłoby raczej niewłaściwe.

Jeśli chodzi o wnętrze domu, w wersji nowoczesnej mniejszy podcień wejściowy pozwala na powiększenie przedsionka oraz spiżarni (drzwi do niej usytuowano w kuchni).

Inne zalety projektu Murator M16

Murator M16 to wygodny dom dla licznej (nawet pięcio- lub sześcioosobowej) rodziny. Jego największą zaletą jest duża, zwłaszcza jak na taką powierzchnię, liczba sypialni (jest ich aż pięć), które wygospodarowano dzięki optymalnemu wykorzystaniu przestrzeni i oszczędnej komunikacji.

Prostą bryłę budynku – zaplanowanego na rzucie w kształcie prostokąta – urozmaicają wysoki, kopertowy dach, praktyczny podcień wejściowy osłonięty przez jego wysuniętą połać, zadaszony taras oraz szerokie okapy chroniące elewację.

Kolejnym atutem domu są funkcjonalnie rozplanowane wnętrza. Na parterze, oprócz dużego pokoju dziennego i otwartej na niego kuchni, mieści się dodatkowy, samodzielny pokój (z garderobą i położoną naprzeciwko łazienką), który można przeznaczyć na przykład dla rodziców lub seniorów.

Jasny, przestronny salon podzielono umownie na część wypoczynkową i jadalną usytuowaną tuż obok kuchni, aby ułatwić podawanie posiłków. Jego największą ozdobą jest centralnie położony kominek. Dziesięciometrowa kuchnia z zabudową w kształcie litery U mieści wszystkie niezbędne urządzenia oraz sporą liczbę szafek. Na położonym blisko niej tarasie miło jest spożywać posiłki w cieplejsze dni. W znajdującej się przy kuchni spiżarni można przechowywać zapasy żywnościowe.

Nasi Partnerzy polecają