Zorganizowany plac budowy

2009-09-01 2:00

Decydując się na zakup większej ilości materiałów, budowlanych trzeba pamiętać o zapewnieniu miejsca na ich składowanie. Aby zapasy nie zniszczyły się i nie padły łupem złodziei, plac budowy trzeba dobrze zorganizować. 

Zorganizowany plac budowy
Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy Zorganizowany plac budowy

Plac składowy potrzebny jest na każdej budowie, różna może być tylko jego wielkość. Jeśli zdecydujemy się na to, aby wybrana hurtownia systematycznie dostarczała nam materiały, na placu możemy mieć tylko te potrzebne na danym etapie budowy. Wystarczy wtedy zarezerwować powierzchnię równą powierzchni użytkowej stawianego domu. Jeżeli jednak postanowiliśmy zaoszczędzić i kupić większą ilość materiałów, wtedy plac będzie zajmował dwa-trzy razy więcej miejsca. Aby materiały nie zniszczyły się i nie padły łupem złodziei, plac trzeba dobrze zaprojektować.

Podział placu

Na placu składowym należy przewidzieć miejsce, gdzie przygotowywana będzie mieszanka betonowa czy zaprawa, i zgromadzić tam – w oddzielnych zasiekach – piasek i żwir o różnych frakcjach oraz – jeśli to możliwe – ustawić w niedalekim sąsiedztwie zamknięty magazyn z cementem i wapnem. Powinno być tu też miejsce służące do przycinania, wyginania i montowania szkieletów ze stali zbrojeniowej (najlepiej niedaleko stali), a materiały masowe, takie jak cegły, bloczki czy pustaki, dobrze jest składować możliwie jak najbliżej budynku, aby nie trzeba było ich za daleko przenosić.

Właściwe składowanie

Przede wszystkim należy się zapoznać z zaleceniami producenta, gdyż to on najlepiej zna swój produkt. Jeśli takich nie ma, trzeba przyjąć zasadę, że wysokość układanych materiałów, czy to na paletach, czy w stosach, powinna być mniejsza od szerokości powierzchni, jaką zajmuje dany materiał.

Nasi Partnerzy polecają