Budowa tarasu metodą „na sucho”

2010-07-02 2:00

Stosunkowo łatwą i niewymagającą dużych nakładów pracy technologią wykonania tarasu jest metoda „na sucho”. Jak zbudować taras - instrukcja krok po kroku.

Budowa tarasu na sucho: podbudowa tarasu

Bardzo ważna jest właściwa podbudowa tarasu – prawidłowo wykonana zagwarantuje jego trwałość. Najpierw należy dokładnie wytyczyć rozmiar tarasu, a następnie odpowiednio przygotować podłoże. Na początek trzeba usunąć warstwę ziemi do głębokości co najmniej 20–30 cm (tzw. korytowanie) i wyrównać powierzchnię. Kolejną czynnością jest wykonanie spadków (od 0,5–3 proc.) za pomocą piasku. Istotny jest kierunek ich wykonania – od budynku na zewnątrz. Następnie należy dokładnie ubić całą powierzchnię wraz ze spadkami.

Teraz można już przejść do rozłożenia warstwy materiału filtrującego, czyli geowłókniny, której celem jest zatrzymanie wszelkich nieczystości, które mogłyby wydostać się na powierzchnię podczas parowania wody. Geowłókninę układamy na tzw. zakładkę, o szerokości 15–20 cm. Należy też pamiętać o zrobieniu z niej kołnierza na ścianie, co zabezpieczy przed niekorzystnym działaniem deszczu.

Budowa tarasu na sucho: układanie kolejnych warstw

Kolejną czynnością jest wysypanie warstwy odcinającej (o grubości 10–20 cm) z pospółki lub grubego piasku, którą dokładnie ubijamy. Tak przygotowaną nawierzchnię odcinającą możemy obsypać gruntem rodzimym. Następna w kolejności jest warstwa nośna, którą wykonujemy z kruszywa łamanego (grubość frakcji 0–31,5 mm). W zależności od wysokości ułożenia tarasu można wykonać kilka warstw nośnych, każdą o grubości 10–20 cm. Położone warstwy dokładnie ubijamy.

Ostatnią warstwę podbudowy tarasu stanowią nieubite odsiewki kamienne (0–7 mm) ułożone na grubość 3–4 cm. Na nich układamy płyty tarasowe. Dobierając płyty przede wszystkim należy odpowiedzieć sobie na pytanie jak dużą powierzchnię ma mieć nasz taras i odpowiednio do niej dopasować materiał. Układając pamiętajmy o zachowaniu jednakowych odstępów między płytami (5–15 mm) i właściwego poziomu sąsiadujących ze sobą elementów (różnice wysokości wyrównujemy dobijając płyty białym gumowym młotkiem, czarny może zostawić trudne do usunięcia ślady). Ułożoną powierzchnię dwukrotnie impregnujemy. Podczas impregnacji należy użyć rękawic, okularów i ubrań ochronnych.

Ostatnią czynnością jest fugowanie. W tym celu taras zasypujemy drobnym piaskiem płukanym (0–2 mm), który rozprowadzamy za pomocą szczotki aż do całkowitego wypełnienia się odstępów między płytami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.