Sposoby na ślimaki. Jak naturalnie zwalczyć ślimaki? Wideo #MuratorOgroduje

2024-08-22 10:19

Ślimaki pojawiają się w ogrodzie wieczorem lub po deszczu. Spędzają sen z powiek niejednemu ogrodnikowi, zadomowiły się w naszych ogrodach i codziennie podjadają nasze rośliny. W #MuratorOgroduje Daria, ogrodniczka z Poznania opowiada o naturalnych metodach, które stosuje u siebie w ogrodzie i które najbardziej się sprawdziły. Zapraszamy na ocinek!

Sposoby na ślimaki. Jak naturalnie zwalczyć ślimaki? Wideo #MuratorOgroduje
Autor: Łukasz Kaugan, dzięki uprzejmości Darii z Mamy Ogród Sposoby na ślimaki. Jak naturalnie zwalczyć ślimaki?

Zobacz wideo!

#MuratorOgroduje: Skuteczne sposoby na ślimaki w ogrodzie

Spis treści

  1. Ślimaki w ogrodzie
  2. Naturalne metody zwalczania ślimaków
  3. Dlaczego lepiej nie stosować chemii na ślimaki? To jest ważne
  4. Cykl "Murator Ogroduje" - dla kogo jesteśmy?

Ślimaki w ogrodzie

Ślimaki to jedne z najgorszych szkodników w naszych ogrodach. Największe szkody powodują ślimaki nagie tak zwane pomrowy. Jest to gatunek bardzo inwazyjny, który bardzo szybko może zniszczyć wszystkie nasze uprawy. Praktycznie nie mają naturalnych wrogów, dzięki czemu bez przeszkód mogą się rozmnażać. Za jedne z najbardziej skutecznych metod walki ze ślimakami uznaje się ręczne wieczorne zbieranie i pułapki piwne. Nalewamy piwo do pojemnika i czekamy kiedy ślimaki uraczą się trunkiem. Metoda całkiem skuteczna, ale zapach piwa tak przyciąga ślimaki, że zejdą się wszystkie z okolicy. Do tego później coś trzeba z tymi ślimakami zrobić co nie należy do zajęć przyjemnych. 

O tym co jedzą ślimaki w ogrodzie znajdziesz TUTAJ

Naturalne metody zwalczania ślimaków

Daria przetestowałam kilka innych metod, które idealnie sprawdzą się dla osób, które czują dyskomfort na myśl o utylizacji ślimaków i o ciarki przyprawia je ręczne zbieranie. Przetestowała:

  • skorupki jajek, drobne zrębki drewniane,
  • mączkę bazaltową,
  • taśmę miedziana,
  • ziemię okrzemkową,
  • naturalni pomocnicy, żaby, jeże, biegusy.

Więcej porad na temat jak skutecznie pozbyć się ślimaków w ogrodzie znajdziesz w artykule przygotowanym przez prof. Stanisława Ignatowicza TUTAJ

Pamiętajmy, że ślimaki są częścią ekosystemu i przyczyniają się do rozkładu materii organicznej. Nie są groźne, póki nie pojawią się w nadmiernych ilościach (na przykład gdy stworzymy im doskonałe warunki bytowania, pozbywając się ich naturalnych wrogów).

Dlaczego lepiej nie stosować chemii na ślimaki? To jest ważne

  • Preparaty chemiczne do zwalczania ślimaków (moluskocydy) zawierają substancje trujące, a to nigdy nie pozostaje obojętne dla środowiska. Podstawowymi ich składnikami są najczęściej metaldehyd, pochodne karbaminowe lub siarczan miedzi. Substancje te ograniczają wprawdzie liczebność ślimaków, jednak zabijają też inne pożyteczne organizmy. Nie zawsze bezpośrednio.
  • Zatrute ślimaki stają się pokarmem ptaków, jeży, jaszczurek czy ropuch (wprawdzie, jak zapewniają producenci preparatów, zatrute ślimaki chowają się w swych kryjówkach,ale przecież nie jest to wielką przeszkodą dla ich wrogów naturalnych) i pozbywając się szkodników, pozbędziemy się też naszych ogrodowych sprzymierzeńców.
  • Stosując preparaty chemiczne, sprawdzajmy ich klasę toksyczności. Klasa I i II to trucizny (nie są dostępne w sprzedaży detalicznej), III i IV substancje szkodliwe, a jedynie klasa V – praktycznie nieszkodliwe. Dlatego zanim wykorzystamy je w ogrodzie, rozważmy, czy warto. Nie dają stuprocentowej gwarancji skuteczności i wymagają wielokrotnego stosowania.

Cykl "Murator Ogroduje" - dla kogo jesteśmy?

#Muratorogroduje to praktyczne porady, sprawdzone rozwiązania i ciekawostki, czyli wszystko to, co musisz wiedzieć, mając ogród, przydomowy taras czy balkon. W #MuratorOgroduje odwiedzamy naszych ogrodników i ich ogrody położone w różnych zakątkach Polski. Nasi Przyjaciele dzielą się w materiałach swoją wiedzą i doświadczeniem na temat pielęgnacji ogrodu.

Zapraszamy więcej na www.youtube.com/@MuratorOgroduje