Sposoby na ślimaki w ogrodzie: Skuteczne domowe metody zwalczania ślimaków

2024-06-03 12:08

Ślimaki mogą doprowadzić do prawdziwego spustoszenia w ogrodzie. Przed ślimakami trzeba chronić zarówno rośliny ozdobne, jak i uprawiane warzywa. Najchętniej żerują na młodych roślinach, rano i wieczorem. Co jest dobre na ślimaki? Oto wypróbowane domowe sposoby na ślimaki.

Spis treści

  1. Co jedzą ślimaki?
  2. Gdzie ślimaki się ukrywają?
  3. Co jest dobre na ślimaki? Domowe sposoby
  4. Czego nie lubi ślimak?
  5. Dlaczego lepiej nie stosować chemii na ślimaki?

W ogrodzie możemy spotkać ślimaki skorupkowe, jak winniczek, ślimak gajowy, ogrodowy, zaroślowy, zaroślarka pospolita, oraz ślimaki nagie – pomrowy, pomrowiki i śliniki. Ślimaki tworzące skorupki nie powodują wielkich szkód. Prawdziwym zagrożeniem dla roślin ogrodowych są natomiast ślimaki nagie, szczególnie gdy jest ich bardzo wiele. 

Co jedzą ślimaki?

Ślimaki bazskorupkowe żerują przez cały sezon wegetacyjny, ale największe szkody wyrządzają wiosną, gdy zjadają siewki, delikatne młode pędy, płatki kwiatów. Bywa, że z młodych roślin pozostawiają jedynie łodyżki. Później zjadają zwiędłe i obumarłe części roślin (przejrzałe owoce, nadpsute warzywa, butwiejące liście), a także żerują na liściach i świeżych owocach. Rośliny uszkodzone przez ślimaki są słabsze i częściej chorują.

Gdzie ślimaki się ukrywają?

Ślimaki bardzo lubią cień i wilgoć. Żerują, gdy jest pochmurno lub pada deszcz, a także rano i po zmroku. We dnie ślimaki nagie najczęściej ukrywają się pod liśćmi, kamieniami, cegłami i deskami, w stertach gałęzi lub wyrwanych chwastów. Ślimaki skorupkowe w niesprzyjających warunkach (na przykład w czasie przedłużającej się suszy) zasklepiają skorupki i czekają „na lepsze czasy".

Pamiętajmy, że ślimaki są częścią ekosystemu i przyczyniają się do rozkładu materii organicznej. Nie są groźne, póki nie pojawią się w nadmiernych ilościach (na przykład gdy stworzymy im doskonałe warunki bytowania, pozbywając się ich naturalnych wrogów).

#MuratorOgroduje: Skuteczne sposoby na ślimaki w ogrodzie

Co jest dobre na ślimaki? Domowe sposoby

Aby zmniejszyć populację ślimaków w ogrodzie, warto zacząć od metod tradycyjnych, które nie ingerują zbyt mocno w środowisko naturalne. Oto one:

  • Nie sadzić blisko siebie roślin najchętniej zjadanych przez ślimaki: azalii, cynii, dalii, funkii, lilii, niecierpków, astrów chińskich, groszków pachnących, lewkonii i rozchodników okazałych. Smakołykami ślimaków są niektóre warzywa, szczególnie sałata, fasola, kapusta, buraki, marchew, a także truskawki, poziomki i maliny.
  • Zbierać ślimaki skorupowe i wynosić je do lasu lub parku. Tam żyją ich naturalni wrogowie, czyli ptaki, jeże, jaszczurki, ropuchy, ryjówki.
  • Podlewać ogród rano, bo robiąc to wieczorem, tworzymy ślimakom idealne warunki do żerowania.
  • Zlikwidować kryjówki, czyli sterty gałęzi, kamieni, desek, w których chronią się ślimaki. Jeżeli jednak zauważymy jeża, ropuchę czy jaszczurki, lepiej pozostawić taką stertę, bo może w niej zamieszkają. Ci naturalni wrogowie ślimaków będą oczyszczać z nich ogród.
  • Kosić wysoką trawę, nie tylko na działce, ale i wokół niej, bo chętnie kryją się w niej ślimaki.
  • Spulchniać glebę i przesuszać ją, ponieważ jaja i młode ślimaki źle znoszą brak wilgoci. Warto też spulchnić glebę po pierwszych przymrozkach i pozostawić nierozgrabioną. Chłód zniszczy jaja ślimaków złożone w szczelinach i jamkach.
  • Spryskiwać glebę wokół najsilniej atakowanych roślin i ścieżki odwarem z papryki rocznej (1 kg owoców zalać 10 l wody i gotować godzinę, odstawić na 48 godzin, przetrzeć przez sito, przecedzić). Bardzo skuteczne jest też opryskiwanie roślin nierozcieńczoną gnojówką z bylicy piołunu (1 kg roślin pociąć, zalać 10 l wody i co trzy dni mieszać – preparat jest gotowy po 30 dniach, gdy sfermentuje).
  • Tworzyć bariery trudne do sforsowania dla ślimaków – przestrzeń wokół roślin lub całych grządek wysypać piaskiem zmieszanym z popiołem (pas szerokości około 20 cm), żwirem o ostrych krawędziach lub gruboziarnistym piaskiem.
  • Rozkładać pod koniec lata kłębki bardzo drobnych wiórków drzewnych. W takich miejscach ślimaki zakładają gniazda i składają jaja. Jesienią trzeba ją zebrać i spalić.

Przeczytaj też: Jak zrobić samodzielnie pułapkę na ślimaki?

Czego nie lubi ślimak?

Ślimaki nie tolerują niektórych roślin - warto więc sadzić je w ogrodzie. Są to na przykład bez czarny, płomyk wiechowaty (floks), krwawnik pospolity, nasturcję wielkokwiatową, orlika pospolitego, parzydło leśne, macierzankę piaskową, wilczomlecze, bieluń dziędzierzawę, a na grządkach warzywnych majeranek, gorczycę białą, hyzop lekarski, szałwię lekarską, tymianek właściwy, cebulę i czosnek. Na grządkach między roślinami warto też rozkładać gałązki bzu czarnego, wrotycza i krwawnika.

Ślimaki w ogrodzie
Autor: www.thinkstockphotos.com Największe spustoszenie w ogrodzie sieją ślimaki nagie: pomrowy i śliniki – które żerują w nocy

Dlaczego lepiej nie stosować chemii na ślimaki?

Preparaty chemiczne do zwalczania ślimaków (moluskocydy) zawierają substancje trujące, a to nigdy nie pozostaje obojętne dla środowiska. Podstawowymi ich składnikami są najczęściej metaldehyd, pochodne karbaminowe lub siarczan miedzi. Substancje te ograniczają wprawdzie liczebność ślimaków, jednak zabijają też inne pożyteczne organizmy. Nie zawsze bezpośrednio.

Zatrute ślimaki stają się pokarmem ptaków, jeży, jaszczurek czy ropuch (wprawdzie, jak zapewniają producenci preparatów, zatrute ślimaki chowają się w swych kryjówkach,ale przecież nie jest to wielką przeszkodą dla ich wrogów naturalnych) i pozbywając się szkodników, pozbędziemy się też naszych ogrodowych sprzymierzeńców.

Stosując preparaty chemiczne, sprawdzajmy ich klasę toksyczności. Klasa I i II to trucizny (nie są dostępne w sprzedaży detalicznej), III i IV substancje szkodliwe, a jedynie klasa V – praktycznie nieszkodliwe. Dlatego zanim wykorzystamy je w ogrodzie, rozważmy, czy warto. Nie dają stuprocentowej gwarancji skuteczności i wymagają wielokrotnego stosowania.

Na rynku dostępny jest preparat o nazwie Nemaslug zawierający nicienie, które są pasożytami ślimaków. Rozmnażają się one w ciele ofiar i w krótkim czasie doprowadzają do ich śmierci.

Przeczytaj też:

Sonda
Najwięcej szkód w Twoim ogrodzie wyrządza:
#MuratorOgroduje: Oczko wodne
Materiał sponsorowany