Kameralny taras od strony wejścia domu. Jak zaaranżować taką przestrzeń

Zdarza się, że taras znajduje się z przodu domu, bo takie są uwarunkowania działki albo jest on dodatkowym miejscem wypoczynku. Wtedy warto go oddzielić od strefy wejścia, choćby umownie. Zobacz jako inspirację projekt autorstwa Bartłomieja Kąkola z Pracowni Architektonicznej AWA. To wspaniały pomysł na taras.

Pogad@ne. Zbudowane | Extra Inteligentny dom - prościej się nie da!
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Spis treści

  1. Pomysł na nowoczesny taras: oddzielenie stref wejścia i wypoczynku
  2. Taras kameralny i z widokiem. Jak można go zaprojektować?
  3. Donice zamiast rabat - eleganckie i kompaktowe
  4. Rośliny - wiecznie zielone iglaki w odstępach
  5. Łatwa pielęgnacja. Jakie prace trzeba wykonywać?
  6. Oto pomysły na taras - galeria zdjęć

Pomysł na nowoczesny taras: oddzielenie stref wejścia i wypoczynku

Taras obok wejścia do domu to rzadkie, jednak niepozbawione sensu rozwiązanie. Niekiedy, tak jak tu, tworzy dodatkową przestrzeń służącą relaksowi na świeżym powietrzu. Można się na niego przenieść w poszukiwaniu słońca lub przeciwnie, uciekając przed jego promieniami, ponieważ jest inaczej oświetlony niż drugi taras położony przy bocznej elewacji.

Zobacz też:

Taras kameralny i z widokiem. Jak można go zaprojektować?

Taras znajduje się między dwiema ścianami domu, dzięki czemu jest bardziej kameralny. Na dodatek niewysokie donice oddzielają strefę wypoczynku od strefy wejścia. Granica jest umowna, ale wystarczająca. Choć nie ma tu parawanów ani dzielących przestrzeń wysokich i gęstych grup roślin (na które na małych działkach często nie ma miejsca), taras jest bardzo przytulny, a jednocześnie otwarty na ogród. Dzięki spokojnej i dobrze dobranej kolorystyce, formowanym iglakom oraz żwirowym nawierzchniom powstała spójna i pełna harmonii kompozycja, nawiązująca nieco stylistyką do japońskich ogrodów zen.

Zobacz też:

Zachowanie sporych odległości między roślinami oraz zastosowanie jednolitego tła z kory sprawiają, że kompozycja jest czysta, a każda roślina dobrze wyeksponowana.

Donice zamiast rabat - eleganckie i kompaktowe

Zastępują tradycyjne rabaty. Dzięki nim strefa wejścia zyskała elegancką oprawę mimo tego, że miejsca nie było zbyt wiele. Wyznaczają drogę, która zyskała elegancką oprawę, a jednocześnie wydzielają miejsce wypoczynku.

Donice zbudowano z betonowych prefabrykatów osadzonych na warstwie betonu, pod którymi znajduje się warstwa drenująca z zagęszczonego kruszywa (jeżeli grunt na działce jest przepuszczalny i piaszczysty, z warstwy tej można zrezygnować). Mają postać skrzyń bez dna wysokości około 30 cm (lepiej nie budować wyższych, żeby nie powstał tunel, który mógłby zdominować otoczenie). Od środka warto je wyłożyć styropianem grubości około 5 cm. Taka izolacja wystarczająco zabezpieczy korzenie roślin przed mrozem. Jako podłoże dla większości roślin sprawdzi się próchniczna ziemia uniwersalna.

Czytaj też:

Murator Google News

Rośliny - wiecznie zielone iglaki w odstępach

Posadzono tu głównie iglaki o malowniczych formowanych koronach. Rośliny te są dekoracyjne przez cały rok, także zimą, gdy pięknie wyglądają przyprószone śniegiem. Poza tym tworzą mnóstwo odmian różniących się zabarwieniem i są wdzięcznym towarzystwem dla innych roślin, na przykład – tak jak tu – dla czosnków ozdobnych. Zachowanie sporych odległości między roślinami oraz zastosowanie jednolitego tła z kory sprawiają, że kompozycja jest czysta, a każda roślina dobrze wyeksponowana.

Łatwa pielęgnacja. Jakie prace trzeba wykonywać?

Iglaki mają wiele zalet.

  • Przede wszystkim są niewymagające i łatwo przystosowują się do siedliska, więc ich pielęgnacja sprowadza się do podlewania w czasie przedłużającej się suszy i nawożenia raz w roku, wiosną (najlepiej zastosować nawóz przeznaczony do iglaków).
  • Jeśli rośliny są formowane, należy kontrolować ich wzrost, usuwając pędy, które zaburzają kształt korony.

Trzeba jednak pamiętać, że większość iglaków wolno rośnie, co sprawia, że utworzona z nich kompozycja przez lata prawie się nie zmienia.

Oto pomysły na taras - galeria zdjęć

Listen to "Taras naziemny - masywny czy lekki. MUROWANE STARCIE" on Spreaker.