Nawierzchnie przepuszczalne: atrakcyjne i ekologiczne rozwiązanie do ogrodu i na podjazd

2019-11-29 13:49

Ścieżki żwirowe i inne nawierzchnie wykonane z drobnego kruszywa są ładne, ale niezbyt trwałe. Ponadto wydają charakterystyczny odgłos, który nie każdemu może odpowiadać. Rozwiązaniem jest spojenie kruszywa i utrwalenie kształtu nawierzchni z wykorzystaniem żywic polimerowych.

Nawierzchnie przepuszczalne w ogrodzie są bardzo cenne z punktu widzenia przyrody. Tworzą utwardzoną i ładnie wykończoną powierzchnię, przez którą woda opadowa może przeciekać w głąb gruntu. Zatem woda ta pozostaje w obiegu na terenie naszej działki. Ponadto nie trzeba martwić się zastoinami w zagłębieniach i nierównościach, które mogą powstać po pewnym czasie użytkowania nawierzchni z płyt. Na nawierzchni przepuszczalnej nie tworzą się kałuże, bo woda szybko przesiąka.

Zastosowanie różnorodnego kruszywa pozwala stworzyć nawierzchnie o oryginalnym wyglądzie. W jednej realizacji można łączyć kruszywo o różnych wielkości i kolorze, tworząc z nich ciekawe kompozycje. Kruszywo zlepione żywicą można również wykorzystać jako wypełnienie spoin między kostkami brukowymi.

Nawierzchnie przepuszczalne wykonane z użyciem żywicy mogą być w różnym stopniu obciążane. Jako ścieżki w ogrodzie przeniosą obciążenia od ruchu pieszych. Jako podjazd lub stanowisko parkingowe dla samochodu muszą być specjalnie przygotowane - z odpowiedniej grubości i nośności podbudową. Może być ona przystosowana pod samochody osobowe lub ciężarowe. Ważna jest także częstotliwość wjeżdżania pojazdów.

Nawierzchnie przepuszczalne z kruszywa zespolonego żywicą są powszechnie stosowane w przestrzeni publicznej do budowy alejek parkowych, ścieżek rowerowych, stref rekreacyjnych, opasek wokół drzew, miejsc postojowych. Powoli zaczynają gościć i w prywatnych ogrodach.

Nawierzchnie przepuszczalne w ogrodzie
Autor: Carpet Stone Nawierzchnie przepuszczalne mozna stosować w ogrodzie i na podjeździe przed domem

Nawierzchnia przepuszczalna w ogrodzie: zalety

  • ma ładny wygląd,
  • może być bardzo różnorodnie wykończona,
  • przepuszcza wodę opadową,
  • ma trwały kształt,
  • jest wytrzymała mechanicznie,
  • zachowuje mrozoodporność,
  • jest odporna na sól drogową,
  • nie porasta roślinami,
  • łatwo utrzymać ją w czystości,
  • nie wymaga zabiegów konserwacyjnych.

Nawierzchnie przepuszczalne: dlaczego warto je mieć

Nawierzchnie przepuszczalne z warstwą wierzchnią z kruszywa to dodatkowa możliwość dekoracji przestrzeni w ogrodzie. Gdy kostki brukowe i płyty już nam się opatrzyły albo żaden wzór nam nie pasuje, sięgnijmy po inne rozwiązanie. Nawierzchnie kruszywowo-żywicowe to przede wszystkim rozwiązanie dla osób lubiących ścieżki żwirowe, ale niechcących tracić czasu na ich konserwację - wyrównywanie i dosypywanie żwiru, a także usuwanie chwastów. Zespolenie kruszywa żywicą polimerową pozwala stworzyć stabilną, trwałą i równą nawierzchnię, w którą nie będą wpadać obcasy. To wielka zaleta. Nawierzchnia przez długi czas zachowa ładny wygląd i parametry użytkowe. Ponadto nie wymaga zabiegów konserwacyjnych.

Wykorzystując drobne kruszywo, możemy zbudować bardzo atrakcyjne nawierzchnie. Możemy łączyć różnobarwne kruszywo, żeby uzyskać efekty melanżowe. Jeśli podczas układania zastosujemy szablony z tektury lub styropianu, w prosty sposób stworzymy dowolne kompozycje, nawet mozaiki kamiennej.

Cena nawierzchni przepuszczalnej

Koszt wykonania nawierzchni zależy od wielu czynników. Ważny jest rodzaj i grubość podbudowy, rodzaj żywicy, a także kruszywo. Można zastosować zwykły żwir, drobne kamyki otoczaki, ale także łamane i obrabiane kruszywo z dowolnego kamienia: granitu, porfiru, gnejsu, marmuru itp. Kamyki muszą być obrabiane, tak żeby miały zaoblone krawędzie (dzięki temu po ścieżkach przyjemnie się chodzi nawet na bosaka). To wszystko wpływa na koszt. 1 m2 nawierzchni przepuszczalnej w ogrodzie na gotowo z materiałami może kosztować od 100-150 zł (tyle trzeba zapłacić za kostkę betonową) do 250-350 zł (co odpowiada mniej więcej kosztom kostki granitowej).

Nawierzchnie przepuszczalne w ogrodzie
Autor: Terra Way Można je także zastosować w nowoczesnym miejskim budownictwie

Nawierzchnie przepuszczalne: budowa warstwowa

  • dekoracyjna warstwa nawierzchniowa z kruszywa zlepionego żywicą,
  • warstwa grubszego kruszywa
  • podbudowa z grubego kruszywa, ewentualnie wzmocniona geokratą,
  • geowłóknina,
  • grunt rodzimy.
Nawierzchnie przepuszczalne w ogrodzie
Autor: Rys. Agnieszka i Marek Sterniccy Schemat budowy nawierzchni przepuszczalnej w ogrodzie

Nawierzchnie przepuszczalne: wykonanie podbudowy

Żeby wykonać placyk albo podjazd należy ułożyć kilka warstw. Najpierw trzeba usunąć wierzchnią warstwę z roślinami i humusem, a następnie wybrać grunt rodzimy na głębokość potrzebną do zbudowania nawierzchni. Podłoże powinno być wyrównane. Dobrze jest na nim rozłożyć geowłókninę, która zapobiegnie zapadaniu się kruszywa w głąb gruntu i pojawieniu się chwastów na wierzchu. Geowłóknina może być wyprowadzona po bokach do góry i wyznaczać granice nawierzchni. Po bokach można też dodatkowo włożyć listwy krawędziowe albo dowolne krawężniki. Granice nawierzchni mogą stanowić dowolne elementy obrzeżowe: kamienne, betonowe, plastikowe, metalowe.

Nawierzchnie przepuszczalne w ogrodzie
Autor: Terra Way Układ warstw nawierzchni przepuszczalnej

Na geowłókninie należy ułożyć odsączająca warstwę piasku, a potem zasadniczą warstwę nośną grubego kruszywa. Wielkość klińców i grubość warstwy zależy od przeznaczenia nawierzchni. Na podjeździe może być to nawet 30-40 cm kruszywa o gramaturze 30-60 mm, a potem druga warstwa drobniejszego. Pod ścieżką wystarczy 15-20 cm kruszywa o znacznie mniejszej gramaturze. Kruszywo powinno być porządnie zagęszczone ubijakami. Żeby wzmocnić podbudowę można kruszywo wsypać między geokratę z tworzywa sztucznego. Na wierzchu podbudowy dobrze jest rozłożyć siatkę o mniejszych oczkach, która zatrzyma drugą warstwę podbudowy - cieńszą z drobniejszego kruszywa. Gdy i ta warstwa jest ubita i wyrównana, można na niej rozłożyć docelową warstwę dekoracyjna spojoną żywicą.

Przeczytaj też:

Dekoracyjne wykończenie nawierzchni przepuszczalnej

Warstwa wierzchnia może mieć różną grubość, zależnie od wielkości użytego kruszywa i przeznaczenia. Przyjmuje się, że powinna być ona co najmniej dwa razy grubsza niż wielkość kruszywa. Docelowo może ona mieć 1-1,5 cm na ścieżce i 3-4 cm grubości na podjeździe.

Drobne kruszywo łączy się żywicami poliuretanowymi lub epoksydowymi. Żywica stanowi mniej więcej 5% masy kruszywa. Nie wypełnia przestrzeni między kamyczkami, tylko je trwale zlepia. Mieszankę przygotowuje się niewielkimi, ponieważ żywice szybko wiążą. Na ułożenie i wyrównanie warstwy wykonawca ma 30-40 minut.

Świeżo wymieszaną masę nakłada się pacą metalową i od razu wyrównuje brzegi oraz wierzch. Jeśli chcemy zrobić wzór. Najpierw trzeba rozłożyć szablon, a potem wypełnić jego pola odpowiednią mieszanką materiału. Powstała nawierzchnia jest gotowa do użycia już po kilku-kilkunastu godzinach, zależnie od przeznaczenia.

Nawierzchnie kruszywowo-żywiczne są łatwe do utrzymania w czystości. Wystarczy je zamieść od czasu do czasu albo oczyścić dmuchawą do liści. Do mycia wystarczy myjka ciśnieniowa. Jeśli po czasie stracą delikatny połysk, które mają nowo ułożone, wystarczy po umyciu i wysuszeniu pokryć je świeżą warstwą żywicy rewitalizującej. Bardzo proste jest naprawianie uszkodzeń. Miejsce ubytków trzeba oczyścić z kurzu i brudu, umyć i wysuszyć, a następnie przetrzeć acetonem, żeby zwiększyć przyczepność. Ubytek wypełnia się świeżo rozrobionym kruszywem z żywicą. Gdy wyschnie, nie ma śladu po naprawie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Pozostałe podkategorie